گربه ها

چرا گربه ها دندان قروچه می کنند؟

دندان قروچه گربه معمولاً یک علامت هشداردهنده از مشکل دیگری است. دندان قروچه در گربه ها هرگز نباید طبیعی تلقی شود. گربه ها بدون دلیل موجه دندان قروچه نمی کنند. علل دندان قروچه عبارتند از : بیماری لثه، شکستگی دندان، زخم یا حفره برای دندان قروچه. گربه ها همچنین در هنگام استرس، کم آبی یا تحریک شدن توسط اجسام خارجی در دهان، دندان قروچه می کنند. دندان قروچه همچنین می تواند به یک مشکل عصبی، سطح پایین پتاسیم یا سرطان اشاره کند، اگرچه این امر نادر است.دندان قروچه به سادگی یک عادت بد برای گربه ها نیست و نمی توانید برای پایان دادن به آن به آموزش تکیه کنید. اگر گربه شما دندان قروچه می کند، درد ناشی از یک بیماری دیگر را پنهان می کند. قبل از اینکه دندان های گربه شما آسیب جبران ناپذیری ببیند، به دنبال تشخیص و اصلاح آن باشید.

آیا دندان قروچه گربه ها طبیعی است؟

اگر یک گربه در حال دندان قروچه باشد، تقریباً مطمئناً یک عمل آگاهانه و عمدی خواهد بود – معمولاً از ناراحتی ناشی می شود. شکایات بهداشت دهان و دندان یک مسئله رایج در گربه ها است، به خصوص با افزایش سن. اگر به حیوان خانگی خود نگاه می کنید و از خود می پرسید: “چرا گربه های پیر دندان قروچه می کنند؟” شما سوال اشتباهی مطرح می کنید یک سوال بهتر این است که “چرا گربه ها دندان قروچه می کنند؟” دندان قروچه یک عادت عجیب و غریب و بی ضرر نیست که با افزایش سن ایجاد شود.

دندان قروچه گربه چه صدایی دارد؟

چرا گربه ها دندان قروچه می کنند؟ شایع ترین علل || دام و پت

اگر گربه شما حرکات عجیب دهان انجام می دهد یا بزاق بیش از حد ترشح می کند، ممکن است متوجه شوید که گربه شما دندان قروچه می کند. سایر رفتارهای عجیب و غریب که باید به آنها توجه کنید عبارتند از لرزش فک گربه یا فشردن دندان های گربه شما. صدای دندان قروچه گربه در مقایسه با دندان قروچه گربه بهتر است. گربه شما ممکن است در حالی که این صدا را می‌جود، به نظر برسد، با وجود اینکه هیچ غذایی در مجاورت آن نیست. مهمتر از همه، آرواره های گربه به جای بالا و پایین حرکت می کنند. دندان قروچه صدایی است که ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید، اما وقتی متوجه شدید نادیده گرفتن آن غیرممکن می شود. صدای دندان قروچه گربه همیشه دیری نمی‌گذرد.

۱۷ علت مرگ ناگهانی در گربه ها را جدی بگیرید.

آیا دندان قروچه گربه به دامپزشک نیاز دارد؟

گربه ای که دندان قروچه را تجربه می کند احتمالاً درجاتی از درد را تجربه می کند. در نتیجه، گربه ای را که شروع به دندان قروچه و آب دهان می کند نزد دامپزشک ببرید. قبل از گرفتن قرار ملاقات، دلایل بالقوه این رفتار را در نظر بگیرید. هر چه زودتر دندان قروچه را کشف کنید و عمل کنید، گربه شما راحت تر خواهد بود. بیشتر گربه ها عمدا دندان قروچه نمی کنند. اگرچه ممکن است گربه شما هنگام خواب این کار را انجام دهد. رفع برخی از علل دندان قروچه نسبتاً ساده است. با کمک دارو، دامپزشک گربه شما را در کمترین زمان دوباره خرخر می کند. گربه شما ممکن است به جراحی دهان نیاز داشته باشد، و تعدادی از توضیحات بیشتر نگران کننده هستند. بنابراین مداخله سریع بسیار مهم است.

چه چیزی باعث دندان قروچه گربه می شود؟

همانطور که گفته شد، دلایل زیادی وجود دارد که چرا دندان قروچه در گربه ها ممکن است ایجاد شود. در اینجا محتمل ترین علل وجود دارد. در بیشتر موارد، دندان قروچه ناشی از یک بیماری قابل رفع است. این واقعیت را از دست ندهید که گربه شما درد دارد.

استرس و اضطراب یکی از علل دندان قروچه گربه

قبل از شروع هر گونه معاینه، در نظر بگیرید که آیا دندان قروچه گربه شما ناشی از استرس است یا خیر. ناراحتی عاطفی می تواند توضیح دهد که چرا حیوان خانگی شما دندان قروچه می کند. اضطراب توضیح کمتری نسبت به یک شکایت فیزیکی است، اما اتفاق می افتد. به طرز شگفت انگیزی آسان است که به یک گربه استرس وارد کنید . هر گونه تغییر در روال، گربه را در آشفتگی فرو می برد، مانند تازه وارد شدن به خانه یا تغییر در الگوهای کاری.

به همین ترتیب، اگر گربه شما با حیوانات دیگر زندگی می کند، هم خانه های غالب ممکن است قلدر شوند.متأسفانه دندان قروچه و استرس گربه ها می تواند یک سناریوی مرغ و تخم مرغ باشد. آیا گربه شما به دلیل استرس دندان قروچه می کند؟ یا درد فیزیکی باعث استرس گربه شما می شود که به نوبه خود منجر به دندان قروچه می شود؟ قبل از اینکه فرض کنید مشکلات گربه شما صرفاً روانی است، تمام سناریوهای ممکن را بررسی کنید.

خیره شدن گربه ها و ۱۴ علت اصلی آن را جدی بگیرید.

رفلاکس اسید (ازوفاژیت)

ازوفاژیت یک شکایت نسبتا شایع در گربه ها است. نوعی رفلاکس اسید، این وضعیت زمانی رخ می دهد که اسید از مری بالا می رود. این اغلب باعث ایجاد بزاق اضافی و همچنین ناراحتی می شود. اگر گربه شما قبل از استفراغ دندان قروچه کند، احتمالاً مری مقصر است.ازوفاژیت علل احتمالی زیادی دارد، بنابراین باید گربه خود را مورد بررسی قرار دهید. این تشخیص ها از خفیف تا نگران کننده متفاوت است. تشخیص زودهنگام مشکل به معنای شانس موفقیت بسیار بیشتر است. مجله انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا توضیح می دهد که 2-3 بیمار پس از درمان از ورم مری بهبود می یابند. پس از تشخیص، دامپزشک دارو تجویز می‌کند و به صاحبان آن دستور داده می‌شود که یک رژیم غذایی خاص و متناسب را تغذیه کنند.

کم آبی بدن

چرا گربه ها دندان قروچه می کنند؟ شایع ترین علل || دام و پت

کم آبی یک توضیح شگفت آور رایج برای دندان قروچه است. یک گربه کم آب، رفلکس اسید را تجربه می کند، شبیه به شکل خفیف مری فوق الذکر. همانطور که گفته شد، این منجر به ساییدن دندان ها می شود. به آرامی پوست اطراف گردن گربه خود را نیشگون بگیرید. اگر این ماده به جای خود بازگردد، گربه به خوبی هیدراته می شود. اگر پوست شل است و تمایلی به اصلاح ندارد، هر کاری که می توانید انجام دهید تا گربه خود را بنوشد . دندان قروچه تنها یکی از بسیاری از مشکلاتی است که از کم آبی بدن گربه ها به وجود می آید.

رژیم غذایی نامناسب

آیا گربه شما هنگام غذا خوردن دندان قروچه می کند؟ اگر چنین است، حیوان خانگی شما ممکن است در تلاش برای جویدن و تجزیه غذای خود باشد. این امر به ویژه در مورد گربه های مسن که رژیم غذایی خشک مصرف می کنند محتمل است. همانطور که گربه ها بزرگتر می شوند، دندان های آنها با آنها پیر می شوند. گربه‌های مسن‌تر قدرتی در دندان‌ها و آرواره‌های خود ندارند تا بتوانند از طریق کیبله‌های سخت له شوند. ممکن است ارزش این را داشته باشد که حیوان خانگی ارشد خود را برای سالهای طلایی خود به رژیم غذایی مرطوب تغییر دهید.

اگر گربه شما کیبل را ترجیح می دهد، همچنان می توانید به غذای خشک بدهید. فقط مطمئن شوید که مناسب سن است. هر برند معتبری برای غذای گربه، دارای یک طیف بزرگ است که تکه‌های کوچک‌تری را ارائه می‌کند که جویدن و بلعیدن آن آسان‌تر است. همچنین می توانید غذا را با سس بیشتر نرم کنید.

اجسام خارجی در دندان ها

ممکن است متوجه شوید که گربه شما پس از نظافت، مستعد دندان قروچه است. اگر چنین است، بررسی کنید که گربه جسم خارجی در دندان گیر نکرده باشد. گربه‌ها از نخ دندان استفاده نمی‌کنند، بنابراین معمولاً مو، خاک یا شن در دندان‌ها گیر می‌کند و باعث تحریک می‌شود. سنگ زنی تلاشی برای از بین بردن این نفوذهای ناخواسته است.

مهاجمان خارجی در دهان نیز انگیزه ای برای مسواک زدن دندان های گربه شما هستند. شما به یک مسواک و خمیر دندان متخصص در فروشگاه حیوانات خانگی نیاز دارید. هر چند مسواک زدن تمرین خوبی است. همانطور که توضیح خواهیم داد، مسائل مربوط به سلامت دهان معمولاً با دندان قروچه مرتبط است.

چرا گربه باسنش را روی زمین می کشد؟

دندان های لق یا شکسته

چرا گربه ها دندان قروچه می کنند؟ شایع ترین علل || دام و پت

دندان قروچه در گربه های مسن شایع است. یکی از دلایل این امر این است که حیوانات مسن شروع به از دست دادن دندان می کنند. هنگامی که گربه شما به وضعیت سالمندی رسید، بعید است که تمام 30 سفید مرواریدی خود را حفظ کند. اگر دندانی لق باشد، گربه را آزار می دهد. اگر دندان گربه شکسته باشد، این مشکل حتی بیشتر است. شکستگی ممکن است منجر به بریدگی در زبان و ایجاد عفونت شود. دندان قروچه تلاشی از سوی گربه برای تسکین خود است. اگر گربه شما دندان های لق یا شکسته دارد، ترتیبی دهید که آنها را به طور حرفه ای درآورید. این تضمین می کند که از دست دادن دندان در نهایت مدیریت و درمان می شود. ترک طبیعت برای طی کردن مسیر خود می تواند برای حیوان خانگی شما خطرناک باشد.

حفره های دندان

آیا دندان های گربه خود را مسواک می زنید؟ اگر نه، حیوان خانگی شما احتمالاً در نهایت دچار حفره می شود. گربه ها در درجه اول نسبت به قند بی تفاوت هستند، اما هنوز هم می توانند بدون ارائه مراقبت های مناسب متوجه شوند که دندان ها در طول زمان از بین می روند. حفره های دندان در گربه ها به راحتی قابل تشخیص است. علائم رایج عبارتند از:

 • کلامی کردن
 • پنجه زدن در دهان
 • امتناع از خوردن یا نوشیدن
 • پرخاشگری هنگام لمس اطراف دهان
 • آبریزش بیش از حد ، به خصوص از یک طرف صورت

البته دندان قروچه با این علائم همراه است. سپس دندان قروچه عمدتاً برای مدیریت درد یک حفره است. گربه شما در صورت امکان با یک تمیز کردن کامل دندان درمان می شود، اگرچه کشیدن دندان ممکن است ضروری باشد.

بیماری لثه

در جایی که حفره ها ظاهر می شوند، بیماری لثه همیشه به دنبال دارد. تقریباً همه گربه ها در معرض خطر بیماری لثه هستند که می تواند بسیار دردناک باشد. علائم مشابه حفره ها هستند و دوباره منجر به دندان قروچه شدن گربه می شود. شایع ترین شکل بیماری لثه گربه، التهاب لثه یا بیماری پریودنتال است. التهاب لثه در اثر پلاک و باکتری روی دندان گربه شما ایجاد می شود. در صورت عدم درمان، این امر منجر به التهاب اطراف لثه می شود.

همانطور که توسط مجله دامپزشکی دندانپزشکی توضیح داده شده است، التهاب لثه باید فورا مورد بررسی قرار گیرد. عدم برگشت این شرایط باعث گسترش آن می شود. پس از این، گربه تقریباً به طور قطع دندان های خود را از دست می دهد – و ممکن است عفونت باکتریایی بیشتری را در سراسر بدن تجربه کند.

زخم های دهان (استوماتیت)

اگر بیماری لثه گربه مدیریت و درمان نشود، ممکن است استوماتیت ایجاد شود. این وضعیتی است که منجر به طیف وسیعی از زخم های دردناک در دهان گربه شما می شود. برای درمان استوماتیت، علت آن معمولاً بیماری لثه را برطرف کنید. اگر اینطور نیست، بررسی کنید که چرا حیوان خانگی شما زخم دارد. شما می توانید با آنتی بیوتیک ها و NSAID ها راحتی گربه خود را افزایش دهید، اما این فقط علائم را تسکین می دهد. نمی توان آن را درمان دانست.

تحلیل دندان، یکی دیگر از علل دندان قروچه گربه

چرا گربه ها دندان قروچه می کنند؟ شایع ترین علل || دام و پت

با بزرگتر شدن گربه ها، احتمال تحلیل دندان در آنها افزایش می یابد. هنگامی که یک دندان جذب می شود، مینا و عاج از بین می روند. چنین آسیب های ارگانیکی باعث می شود دندان به طور فزاینده ای شکننده شود و به طور بالقوه ریشه را در معرض دید قرار دهد. این روند به همان اندازه که به نظر می رسد دردناک است. گربه شما دائماً دندان هایش را به هم می ساید تا خودش را آرام کند. تنها راه رفع تحلیل دندان، کشیدن حرفه ای است. تلاش برای بازسازی دندان آسیب لثه یا ریشه را اصلاح نمی کند.

نامرتب بودن دندان ها (مال اکلوژن)

نژادهای گربه سانان براکیسفالیک با صورت صاف می توانند مستعد مال اکلوژن باشند. گربه‌های مبتلا به مال اکلوژن که به نام دندان‌های نامرتب نیز شناخته می‌شوند، یک دسته از دندان‌ها را می‌بینند – معمولاً در قسمت بالایی دهان – از نظر اندازه نامتناسب با دیگری رشد می‌کنند. مال اکلوژن می تواند منجر به ساییدن ناخواسته و ناخواسته دندان ها شود. گربه نمی تواند دهان خود را ببندد و به دندان ها استراحت دهد. طبیعی است که این موضوع باید حل شود.

یک متخصص در مورد گزینه های شما برای مقابله با مال اکلوژن گربه بحث خواهد کرد. احتمالاً باید بین کشیدن دندان، تغییر اندازه دندان ها تحت بیهوشی یا تعمیر نگهدارنده گربه برای حرکت دادن دندان های نابجا یکی را انتخاب کنید. رویکرد دوم چالش برانگیز است و به تخصص یک دندانپزشک دامپزشکی نیاز دارد. چنین خدماتی پرهزینه خواهد بود و هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد. بسیاری از دامپزشکان ترجیح می‌دهند فوراً دندان‌های ناهماهنگ بالایی را بردارند و تسکین فوری را برای گربه ارائه دهند.

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟

فک نامرتب، یکی دیگر از علل دندان قروچه گربه

علاوه بر دندان‌ها، مفصل گیجگاهی فکی ممکن است در برخی از گربه‌ها نامرتب شود. TMJ، همانطور که معمولاً شناخته می شود، فک پایین گربه را به جمجمه متصل می کند. اگر این مفصل ناهماهنگ شود، گربه برای باز کردن دهان خود تلاش می کند. در نتیجه، دندان قروچه اجتناب ناپذیر خواهد شد – به خصوص هنگام غذا خوردن. ناهماهنگی TMJ به عنوان آنکیلوز شناخته می شود. دامپزشکی و ارتوپدی تطبیقی و تروماتولوژی توضیح می‌دهند که این موضوع می‌تواند از تومورها یا آسیب‌های فیزیکی ناشی شود. مثل همیشه، هر چه زودتر به این موضوع رسیدگی شود، پیش آگهی بهتری برای گربه شما خواهد بود.

بیماری و حالت تهوع، یکی دیگر از علل دندان قروچه گربه

گاهی اوقات گربه ها به دلیل احساس بیماری یا حالت تهوع دندان قروچه می کنند. توضیحات احتمالی زیادی برای این موضوع وجود دارد، از جمله:

 • پرخوری
 • آلرژی ها
 • گرمازدگی
 • پانکراتیت
 • انگل های روده ای
 • گلوله های مو در دستگاه گوارش
 • مصرف مواد غذایی یا مایعات نامناسب

هیچ یک از این نگرانی ها برای یک گربه لذت بخش نیست. مراقب حیوان خانگی خود باشید و مراقب علائم آن باشید. استفراغ مداوم و امتناع از خوردن غذا، در کنار دندان قروچه، مستلزم بررسی حرفه ای است. البته، اگر همه ما هر بار که گربه ای استفراغ می کند به دامپزشک بدویم، هرگز آنجا را ترک نمی کنیم. با این حال، دندان قروچه در کنار حالت تهوع نگران کننده است. هر چیزی بیش از 24 سال با این علائم باید نگران کننده تلقی شود.

سندرم روده تحریک پذیر

چرا گربه ها دندان قروچه می کنند؟ شایع ترین علل || دام و پت

مجله تغذیه تأیید می کند که گربه ها می توانند با سندرم روده تحریک پذیر، با نام مستعار IBS، دست و پنجه نرم کنند. مانند انسان، این به صورت التهاب در روده گربه ظاهر می شود. IBS باعث اسهال مکرر می شود اما به همان اندازه منجر به گرفتگی دردناک معده در بین دوره ها می شود. این گرفتگی ها هستند که باعث ایجاد دندان قروچه در گربه می شوند. از آنجایی که حیوان خانگی شما مشتاق است از اعلام ناراحتی خودداری کند، به هر طریقی که می تواند خود را آرام می کند. دندان قروچه راهی برای مدیریت درد فیزیکی است.

قبل از تشخیص IBS، مطمئن شوید که این مشکل یک نگرانی موقت نیست. به عنوان مثال، هجوم کرم شلاقی، همه علائم مشابه IBS را نشان می دهد. واکنش های آلرژیک یا غذاهای ناآشنا نیز واکنش های مشابهی را برمی انگیزند. با این حال، یک دامپزشک به گربه خود نگاه کنید تا ایمن باشد

پتاسیم کم (هیپوکالمی)

زمانی که گربه شما فاقد پتاسیم باشد، هیپوکالمی در گربه ها رخ می دهد. همانطور که توسط مجله انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا توضیح داده شده است ، هیپوکالمی معمولاً با نارسایی کلیه مرتبط است. گربه ها برای مدیریت ناراحتی ناشی از این موضوع دندان قروچه می کنند. مراقب علائم هشدار دهنده هیپوکالمی باشید. اگر زودهنگام هیپوکالمی را در گربه خود تشخیص دهید، می توانید وضعیت را معکوس کنید.

با این حال، این را یک علامت هشدار دهنده از نگرانی های آینده در نظر بگیرید. دامپزشک باید به طور منظم عملکرد کلیه های گربه شما را کنترل کند. اگر گربه خود را با رژیم غذایی مناسب با سن او تغذیه کنید، احتمال بروز هیپوکالمی کمتر است. با این حال مراقب ضعف عضلانی (به ویژه در ناحیه گردن)، از دست دادن اشتها، و کیفیت خز نامرغوب باشید. همراه با دندان قروچه، این مسائل نشان دهنده سطوح پایین پتاسیم است.

مسائل عصبی

رفتار دندان قروچه گربه ممکن است از مغز ناشی شود نه بدن. اگر گربه شما مستعد تشنج است، این می تواند به عنوان دندان قروچه ظاهر شود. وقتی یک گربه یک اپیزود را تجربه می کند، کنترل قشر مغز از بین می رود. لرزش در سراسر بدن، از جمله دندان ها به دنبال دارد. دندان قروچه بیشتر در تشنج های خفیف دیده می شود. در این موارد، گربه شما به طور موقت هوشیاری خود را از دست می دهد. گربه ممکن است در چنین حالتی چشمان خود را نبندد. به جز دندان قروچه، نسبتاً آرام به نظر می رسد. تشنج شدیدتر شامل کلامی گربه است که اغلب مانند یک کودک دردناک فریاد می زند. این گربه‌ها دندان قروچه قابل توجهی نیز نشان می‌دهند، گویی که قاطعانه هوای رقیق را می‌جوند. هر گربه ای که مستعد تشنج است به داروی مادام العمر و احتمالاً یک رژیم غذایی تخصصی نیاز دارد.

تومورهای سرطانی

هر گربه ای می تواند قربانی کارسینوم سلول سنگفرشی شود، اگرچه در گربه سانان مسن به طور فزاینده ای رایج می شود. طبق پاتولوژی دامپزشکی ، گربه هایی که در خانه سیگاری زندگی می کنند نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند . هنگامی که گربه شما بزرگتر می شود، معاینات معمول شامل هرگونه علائم هشدار دهنده سرطان می شود. با این حال، اگر گربه شما رفتار عجیبی دارد، حتما یک ارزیابی ارائه دهید. همیشه به یاد داشته باشید که دندان قروچه نشانه نگرانی یا بیماری دیگری است، نه یک شکایت پزشکی به خودی خود. اگر گربه شما دندان قروچه می کند، مداخله لازم است.

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟

منبع
https://www.seniorcatwellness.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا