گربه ها

چرا گربه ها در خاک غلت می زنند؟

چرا گربه ها در خاک غلت می زنند؟

نگهداری گربه ها در داخل خانه از درگیری احتمالی با حیات وحش و قرار گرفتن در معرض انگل ها و سموم جلوگیری می کند. اگر هر چند وقت یکبار (و البته مسئولانه) با گربه خود بیرون می روید، ممکن است شاهد غلت زدن آنها در خاک باشید. چرا گربه ها دقیقاً در خاک غلت می زنند؟ در حالی که تحقیقات محدودی در مورد این موضوع انجام شده است، برخی کارشناسان راهکارهایی را در مورد عوامل احتمالی حمام کردن گرد و غبار گربه، نحوه مدیریت آن و خطرات احتمالی ارائه می دهند.

چرا گربه ها روی هر چیزی می چرخند ؟ مطالعات محدود است، اما کارشناسان تا حدودی علل این رفتار رایج را روشن می کنند. برخی از علل شایع غلت زدن گربه ها، عبارتند از:

آنها توسط بو تحریک می شوند.

گربه ها برای ارتباط با سایر گربه ها به حس بویایی خود وابسته هستند. دکتر ساشا گیبونز، دامپزشک وابسته در بیمارستان دامپزشکی Just Cats در استمفورد، کانکتیکات می گوید، در واقع، آنها دارای غدد معطر در پنجه ها، گونه ها و اطراف دم هستند. او می گوید، این غدد “بوی ساطع می کنند که به دیگر گربه ها نشان می دهد که فضا اطراف قلمرو آنها شده است.”

غلت خوردن گربه ها درخاک نیز ممکن است یک روش برای زنده ماندن باشد. مرلین کریگر، مشاور معتبر رفتار گربه و مالک The Cat Coach در منطقه خلیج سانفرانسیسکو می گوید: “غلتیدن در خاکی که شکارچی دیگر بوی خود را بر جای گذاشته است ممکن است راهی برای مخفی کردن بوی گربه آسیب پذیرتر باشد.”

گربه برای خنک شدن در خاک غلت می زند.

چرا گربه ها در خاک غلت می زنند؟ | دام و پت

در یک روز گرم، گربه ای که در خاک می غلتد ممکن است راهی برای رهایی از گرما و آفتاب باشد. پم جانسون-بنت، مشاور معتبر رفتار گربه، نویسنده و صاحب نشریه گرایش رفتار نشین می گوید: ممکن است متوجه شوید گربه شما لایه بالای خاک خشک را پخش می کند تا لایه سردتر زیر آن نمایان شود. “معمولاً مشاهده می شود که گربه بعداً روی خاک سرد دراز کشیده است.”

گربه ها غالباً در خاک می غلتند تا خنک بمانند. گربه شما می تواند دمای بدن بالاتری داشته باشد. ممکن است در آن روزهای گرم و آفتابی گربه خود را کمی بیشتر از حد معمول در خاک خوابیده مشاهده کنید.

یک لایه نرم خنک در زیر زمین برهنه وجود دارد و وقتی تازه کنده می شود، بسیار سردتر از سطح بالا است. در یک بعد از ظهر آفتابی، بعد از روزهای بازی، بچه گربه خود را در خاک می پیچید تا خنک شود. اگر می بینید که گربه شما در مواقع مناسب یا در روزهای گرم حمام غبار مکرر می گیرد، مطمئن شوید که راه های دیگری برای خنک شدن او در نظر گرفته اید. می توانید نقاط آب سرد را در اطراف خانه یا حتی یک فن داشته باشید.

برای رفع خارش

کریگر می گوید: اگر گربه شما دچار خارش سختی شده که ممکن است نشانه ای از هجوم کک باشد، دراز کشیدن و غلتیدن در خاک احساس خوبی برای حیوان خانگی شما دارد. “بافت خاک برای رفع خارش مناسب است.”

شکلی از بازی

بنت می گوید: گربه ای که در خاک می غلتد ممکن است در تلاش برای شروع بازی باشد. “گربه ها یک حرکت رسمی برای بازی ندارند، اما یک مورد معمولی که از این طرف به آن می چرخد دیده می شود.” اگر تصادفاً در خارج از منزل هستید، ممکن است گربه ای در خاک یا چمن به دور خود بچرخد تا راهی برای شروع بازی باشد.

پاسخی به Catnip

بنت می گوید رولینگ یک واکنش معمول در مواجهه با گربه سان است. Catnip حاوی یک ماده شیمیایی به نام nepetalactone است که می تواند رفتارهای سرخوشی از جمله غلتیدن در خاک را برانگیزد.

به عنوان بخشی از آیین خواستگاری

یک گربه ماده ممکن است برای نشان دادن علاقه به خواستگاران نر به پشت خود از جمله در خاک بچرخد. این رفتار ممکن است با جیغ زدن و مالیدن به یک شیء همراه باشد.

آیا گربه ها در جعبه زباله غلت می زنند؟

چرا گربه ها در خاک غلت می زنند؟ | دام و پت

این امر به اندازه چرت زدن در خارج از خاک رایج نیست، اما وقتی گربه ها در جعبه زباله می غلتند اغلب به دلایل مشابه اتفاق می افتد. بنت می گوید: “غلت زدن در جعبه زباله یکی از راه هایی است که گربه می تواند رایحه دیگری را برای ادعای مالکیت یا ایجاد رایحه ای آشنا پخش کند.” او می افزاید: وقتی جعبه به تازگی تمیز شده و حاوی زباله های تازه است، بیشتر رایج است.

کریگر می گوید، این بیماری می تواند بیشتر در چندین خانواده گربه که در آنها درگیری وجود دارد، رخ دهد. “گربه ای که در حال انتخاب است یا گربه پایینی در قطب توتم است ممکن است در جعبه زباله بچرخد. چرخاندن در جعبه های زباله بوی دیگر گربه ها را روی آنها می گذارد. ”

آیا خطراتی برای غلتیدن گربه ها در خاک وجود دارد؟

غلتیدن در خاک لزوماً برای گربه ها مسئله ای نیست مگر اینکه حاوی مواد خطرناک باشد. در اینجا چند مورد است که باید مراقب آنها باشید، آورده شده اند:

انگل ها

کک ها، کنه ها و سایر انگل ها می توانند در خاک شما کمین کنند. به عنوان مثال، تخم های کرم گرد گربه را می توان در خاک یافت. در صورت خوردن از طریق نظافت می تواند منجر به عفونت شود. اگر گربه در حال غلتیدن یا استراحت در خاک است، کک ها یا کنه ها می توانند روی کشتی بپرند یا خزند. ” برای جلوگیری از انگل ها، گربه خود را از کک و داروهای پیشگیری کننده از کنه استفاده کنید.

سموم

چرا گربه ها در خاک غلت می زنند؟ | دام و پت

هر نوع محلول شیمیایی که در خاک یا اطراف آن استفاده می کنید – از جمله آفت کش ها، حشره کش ها و جوندگان کش – می تواند گربه شما را بیمار کند. به عنوان مثال، قاتلان علف های هرز اغلب حاوی گلیفوزات هستند که به گفته دامپزشکان می تواند علائم مختلفی را در گربه ها ایجاد کند، از جمله:

  • استفراغ
  • بی حالی
  • بی اشتهایی
  • مشکلات تنفسی
  • حتی مرگ

اگر گربه شما دوست دارد در خارج از منزل به کاوش بپردازد، همیشه از یک قاتل علف هرز ایمن برای حیوانات خانگی استفاده کنید. حتی گلهای به ظاهر بی ضرر مانند لاله ها، نیلوفرهای و گل نرگس می توانند برای گربه ها سمی باشند.

بنت می گوید: گربه ها خود نظافتچی های موثری هستند. بنابراین اگر آلودگی یا مواد شیمیایی در خاک وجود داشته باشد، خطر بلعیدن وجود دارد. اگر نگران این هستید که گربه شما در معرض سموم قرار گیرد، او می گوید قبل از شروع به نظافت، او را با حوله پاک کنید.

حتی اگر در زمینه حفاظت از گربه حیاط شخصی خود دقت لازم را انجام داده اید، آیا می دانید اگر گربه شما به طور تصادفی دور شود، در حیاط همسایه شما ممکن است در خاک غلت بزند. حتی دچار آسیب شود؟ بقایای شیشه یا کشیدن زبانه ها از قوطی ها، به عنوان مثال، می تواند باعث آسیب شود.

چگونه جلوی غلت زدن گربه در خاک را بگیریم؟

چرا گربه ها در خاک غلت می زنند؟ | دام و پت

دکتر لیز استلو، سرپرست سرویس خدمات رفتار بالینی در بیمارستان آموزش پزشکی دامپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، می گوید هیچ راهی برای آموزش این رفتار از طریق گربه وجود ندارد. “بنابراین، همه چیز به مدیریت بستگی دارد.”

یک راه حل واضح این است که گربه خود را داخل خانه نگه دارید. کریگر می گوید: “اشیای بافتی را که می توانند مالش دهند به گربه بدهید”. اغلب این اشیاء را روی درختان گربه یا سایر اسباب بازی های گربه می بینید.

اگر اجازه می دهید گربه خود را بیرون بگذارید چه نکاتی را باید در نظر بگیرید. از آنجا که گربه ای که در خاک می چرخد می تواند در معرض خطرات احتمالی زیادی مانند آفت کش ها، انگل ها و شکارچیان قرار گیرد. انجام برخی اقدامات پیشگیرانه می تواند به کاهش این برخوردها کمک کند.

به عنوان مثال، ساخت یک محوطه جامد یا کاسیو را در نظر بگیرید. یا روی مهار و بند مناسب گربه سرمایه گذاری کنید. گیبونز می گوید: “این امر به صاحب اجازه می دهد تا گربه را از مناطق خطرناک خارج دور کند.” ناگفته نماند، همیشه برای نظارت بر منزل باشید.

رفتارهای غلت زدن گربه را آموزش دهید.

Parthasarathy می گوید: “در واقع، بهترین راه برای تغییر رفتار جلوگیری از دسترسی و سپس آموزش رفتار جایگزین است.” “اگر با گربه خود در محوطه ای سرپوشیده یا در بند هستید، می توانید توجه آنها را با یک اسباب بازی یا غذا جلب کرده و آنها را از خاک دور کنید.”

کریگر می گوید، اگر گربه شما در خاک می چرخد، از تنبیه اجتناب کنید. در عوض، “کارهای دیگری به آنها بدهید تا دلایل غلتیدن در خاک را برآورده کند.”

اگر گمان می کنید کچلی یا خارش علت گره خوردن گربه شما است، بهتر است یک قرار دامپزشکی تعیین کنید. بنت پیشنهاد می کند که اگر غلتیدن در خاک تلاشی برای خنک ماندن است. گزینه های دیگری مانند آب تازه، خنک و مناطق سایه دار را ارائه دهید. اما بهتر از همه این است که گربه خود را داخل خانه نگه دارید. تا بتوانید آب و هوا را برای راحتی کنترل کنید. ”

اگر سوالی دارید یا نگران سلامتی یا رفتار گربه خود هستید، همیشه با دامپزشک مشورت کنید.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-behavior/why-do-cats-roll-in-dirt/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا