گربه ها

چرا گربه من همه جا ادرار می کند؟

ممکن است همه چیز گربه‌تان را دوست داشته باشید، اما اگر مرتباً می‌پرسید چرا گربه من ادرار کردن گربه ها در جای نامناسب؟ احتمالاً سطح خاصی از ناامیدی را احساس می کنید. تمیز کردن ادرار گربه می تواند سخت باشد، و حتی زمانی که موفق به پاک کردن لکه شوید، به نظر می رسد که بوی تند هرگز از بین نمی رود. بر همین اساس، ما در این مقاله از دام و پت، با بینش دامپزشکان، به توضیح اینکه چه چیزی ممکن است رفتار گربه شما را تحریک کند، کمک می‌کنیم. ما همچنین نکات تمیز کردن ثابت شده ای را اضافه کرده ایم تا بتوانید به جای نگرانی در مورد آشفتگی، زمان بیشتری را صرف پیوند با گربه خود کنید. همیشه برای توصیه ها و تشخیص مناسب با دامپزشک خود مشورت کنید.

شایع ترین علل ادرار کردن گربه ها در جای نامناسب چیست؟

تعدادی از دلایل بالقوه وجود دارد که ممکن است توضیح دهد که چرا گربه شما در همه جا ادرار می کند، از مسائل رفتاری و پزشکی گرفته تا یک جعبه بستر غیر دعوت کننده. در اینجا چند علت رایج وجود دارد.

نامناسب بودن جعبه بستر، یکی از علل ادرار کردن گربه ها در جای نامناسب

اگر جعبه بستر کثیف باشد، گربه شما به احتمال زیاد از آن استفاده نخواهد کرد. دکتر اشلی بارنز، مدیر پزشکی بیمارستان حیوانات خانواده لوئیزویل در لوئیزویل، کلرادو  ، می‌گوید: «گربه‌ها جعبه‌های بستر تازه «گرم‌شده» را ترجیح می‌دهند، شبیه به روشی که مردم دوست دارند از غرفه‌های دستشویی استفاده کنند که توسط کاربر قبلی شسته شده است .

گربه همچنین ممکن است در استفاده از یک جعبه بستر که خیلی کوچک و تنگ است، به سختی از داخل و خارج از آن بالا می رود، بدون پوشش (یا پوشیده شده)، در مکانی پر سر و صدا یا حاوی بستر دور ریختن است، تردید کند.

استرس، یکی دیگر از علل ادرار کردن گربه ها در جای نامناسب

هر چیزی که از روال عادی گربه منحرف شود می تواند باعث اضطراب شود. بارنز می‌گوید: «این می‌تواند استرس ناشی از یک حیوان یا بچه‌های دیگر در خانه، استرس ناشی از جابه‌جایی، انجام کار در خانه، کمبود منابع درک‌شده کافی، یا تغییر در روال معمول، یا کمبود یا کثیف بودن جعبه‌های بستر باشد». حتی محبت بیش از حد با گربه نیز می تواند باعث استرس شود، همانطور که باعث خستگی و تنهایی می شود.

بیماری، یکی دیگر از علل ادرار کردن گربه ها در جای نامناسب

چرا گربه من همه جا ادرار می کند؟ || دام و پن

در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است دامپزشک شما بخواهد آنها را بررسی کند.

عفونت دستگاه ادراری (UTI): UTI یک عفونت باکتریایی (و گاهی قارچی) است که در سیستم ادراری ایجاد می شود. بارنز می گوید: این التهاب ایجاد می کند که به نوبه خود باعث درد و فوریت می شود. زمانی که گربه ها در هنگام ادرار درد دارند، تمایل دارند که این درد را با جعبه بستر مرتبط کنند و برای راحت تر کردن ادرار به جای دیگری می روند.

سیستیت ایدیوپاتیک گربه (FIC): FIC یک التهاب مثانه عود کننده است که معمولاً به دلیل استرس یا مصرف کم آب ایجاد می شود. بارنز می‌گوید این بیماری در گربه‌های نر میانسال تا مسن‌تر شایع‌تر است. “التهاب باعث درد و فوریت شبیه به عفونت مجاری ادراری می شود.”

سنگ های ادراری: سنگ های ادراری زمانی در سیستم ادراری ایجاد می شوند که مواد معدنی موجود در ادرار با هم جمع شوند. بارنز می‌گوید: «سنگ‌ها باعث التهاب می‌شوند که باعث درد و فوریت می‌شود، همانطور که در UTIs و FIC دیده می‌شود.

بیماری‌هایی که تشنگی را افزایش می‌دهند: به گفته بارنز، گربه‌ای که بیش از حد آب می‌نوشد، ممکن است به موقع خود را به جعبه بستر برساند. بارنز می گوید: «یا ممکن است آنقدر از جعبه بستر استفاده کنند که خیلی کثیف شود.» به گفته بارنز، نمونه هایی از بیماری هایی که باعث افزایش تشنگی می شوند، بیماری کلیوی و دیابت هستند .

سایر بیماری‌های مرتبط با ادرار کردن گربه در همه جا عبارتند از پرکاری تیروئید، بیماری التهابی روده ، سرطان و بیماری قلبی .

افزایش سن، یکی دیگر از علل ادرار کردن گربه ها در جای نامناسب

گربه پیری که در همه جا ادرار می کند ممکن است از درد مزمن مرتبط با آرتریت رنج ببرد. تومورهای مثانه، که بارنز می گوید معمولا در گربه های مسن رخ می دهد، همچنین می تواند باعث مشکل ادراری شود. بسته به جایی که تومور مثانه در آن قرار دارد، می تواند بخشی از دستگاه را مسدود کند و ادرار کردن را دشوارتر کند، اما همچنین می تواند باعث درد شود.

دوره فحلی و تحریک

برخی از گربه‌های ماده در فحلی ممکن است بیشتر ادرار کنند یا مقادیر کمتری ادرار را در مناطق خاصی در اطراف خانه اسپری کنند. این به این دلیل است که ادرار گربه حاوی فرمون ها و هورمون هایی است که ماده ها از آنها برای نشان دادن در دسترس بودن آنها به نرها استفاده می کنند. همچنین معمولاً گربه های نر عقیم نشده در خانه ادرار می کنند.

چگونه از دفع ادرار گربه در خانه جلوگیری کنیم؟

چرا گربه من همه جا ادرار می کند؟ || دام و پن

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه گربه‌تان را وادار به ادرار کردن در همه جا نکنید، نکات زیر ممکن است به شما کمک کند. بهترین فردی که می توانید در مورد مشکلات ادراری گربه خود با او صحبت کنید، البته دامپزشک شما است.

هر گونه مشکل پزشکی را رد کنید.

اگر گربه شما همه جا ادرار می کند به جز جعبه بستر، اولین قدم این است که با یک دامپزشک مشورت کنید. بارنز می گوید: «این می تواند شامل معاینه فیزیکی، آزمایش ادرار، تصویربرداری از مثانه یا مفاصل، و یا آزمایش خون باشد. درمان به تشخیص بستگی دارد. بارنز می‌افزاید: این می‌تواند شامل آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ادراری، داروهای ضد درد برای FIC، سنگ‌های مثانه و یا آرتریت، رژیم غذایی تجویزی برای سنگ‌ها و یا FIC باشد.

قرار ملاقات های سالانه دامپزشکی را حفظ کنید.

پاگان می‌گوید معاینات سالانه برای تشخیص زودهنگام مشکلات مهم هستند. من همیشه آزمایش خون سالانه را برای بیماران گربه سان خود توصیه می کنم و حتی دو بار در سال این کار را برای بیماران مسن خود انجام خواهم داد. بررسی های مکرر دامپزشک برای تشخیص زودهنگام مشکلات ضروری است. اگر صاحبش بگوید که گربه ای خارج از جعبه ادرار می کند، من همیشه آزمایش کامل ادرار را انجام می دهم. دامپزشک شما همچنین ممکن است برای رد هر گونه بیماری زمینه ای، عکسبرداری با اشعه ایکس را تجویز کند. البته، در صورت شک، در اسرع وقت یک قرار ملاقات دامپزشکی تعیین کنید.

 جعبه بستر را تمیز نگهدارید.

یک جعبه بستر تمیز نه تنها برای یک گربه جذاب تر از یک جعبه کثیف است، بلکه خطر ابتلا به بیماری دستگاه ادراری تحتانی گربه (FLUTD) را نیز کاهش می دهد.

Pagan توصیه می‌کند برای تمیز نگه‌داشتن جعبه، جعبه‌ی خاک گربه‌ها باید هر روز جمع‌آوری شود و بستر باید هفته‌ای یک‌بار تعویض شود.

جعبه بستر را در مکانی بدون استرس قرار دهید.

نگه داشتن جعبه بستر در یک منطقه ساکت می تواند به گربه شما کمک کند تا احساس امنیت بیشتری کند. “مطمئن شوید که جعبه های بستر در کنار ماشین های پر سر و صدا مانند ماشین لباسشویی و خشک کن قرار نگیرند و در مناطق پر رفت و آمد نباشند. بارنز می گوید: همه ما برای ادرار کردن کمی حریم خصوصی می خواهیم. Pagan همچنین توصیه می‌کند که جعبه‌های بستر را اغلب جابجا نکنید.

جعبه های بستر زاپاس تهیه کنید.

چرا گربه من همه جا ادرار می کند؟ || دام و پن

حتی اگر فقط یک گربه داشته باشید، یک جعبه بستر کافی نیست. “قاعده کلی این است که تعداد جعبه های بستر باید با تعداد گربه ها به اضافه یک برابر باشد. بنابراین اگر دو گربه دارید، باید سه جعبه بستر داشته باشید. او می گوید که آنها همچنین باید در مکان های جداگانه نگهداری شوند. “دو جعبه بستر در کنار یکدیگر برای گربه مانند یک جعبه بستر به نظر می رسند.”

اگرچه انواع مختلفی از بستر در بازار وجود دارد، گربه‌ها تمایل دارند بستر خود را بدون عطر و نرم دوست داشته باشند، مانند خاک‌های سفالی. این یک قانون سخت و سریع نیست، بنابراین ممکن است لازم باشد قبل از پیدا کردن یکی از موارد مورد تایید گربه، انواع مختلفی را امتحان کنید. همچنین، Pagan می‌افزاید: «با نوع بستری که می‌خرید نیز سازگار باشید.

بارنز می‌گوید، استفاده از محصولی مانند بستر جذب گربه یا افزودنی بستر جذب گربه را در نظر بگیرید. این بستر آغشته به فرمون است که گربه ها را وادار به ادرار کردن روی آن می کند.

 سطوح استرس گربه خود را مدیریت کنید.

با توجه به اینکه استرس می تواند منجر به ادرار کردن گربه در همه جا شود، دور نگه داشتن اضطراب او مفید است. عوامل استرس زا بالقوه را بررسی و تصحیح کنید، خواه از حیوان خانگی یا شخص دیگری منشأ گرفته باشد یا به یک حرکت اخیر یا منابع ناکافی مرتبط باشد.

بارنز می گوید: هر چه گربه منابع بیشتری داشته باشد، استرس کمتری خواهد داشت. او می‌گوید که این منابع شامل تعداد کافی کاسه آب، صندلی‌های بلند، پایه‌های خاراندن و اسباب‌بازی است. “دوباره، شما می خواهید مطمئن شوید که اگر بیش از یک گربه در خانه وجود دارد، آنها در مکان های مختلف هستند. جلسات بازی روزانه همچنین به غنی سازی محیط کمک می کند که استرس را کاهش می دهد.

 بارنز می گوید که گزینه دیگر استفاده از یک پخش کننده فرمون است. این یک فرمون مصنوعی است که برای گربه ها ضد اضطراب است. دیفیوزر باید در اتاقی باشد که گربه بیشترین زمان را در آن می گذراند.

مراقب گربه های پیر خود باشید.

بارنز توصیه می کند برای گربه های مبتلا به آرتریت که ممکن است در رفت و آمد مشکل داشته باشند، حداقل یک جعبه بستر در هر سطح از خانه که در آن زمان می گذرانند قرار دهید تا بتوانند از بالا رفتن از پله ها اجتناب کنند. “همچنین می‌توانید یک جعبه بستر با مشخصات کم بخرید یا یک پله در جعبه بستر ببرید تا گربه مجبور به بالا رفتن از آن نباشد.”

 مصرف آب را تشویق کنید.

بارنز می گوید: هر چه گربه آب بیشتری بنوشد، ادرار او رقیق تر می شود. این می تواند به پیشگیری از علل پزشکی مانند UTIs، FIC و سنگ مثانه کمک کند. ادرار رقیق تر نیز باعث تحریک مثانه کمتر می شود.

 بارنز می گوید: اگر از کاسه های آب استفاده می کنید، چندین کاسه را در مکان های مختلف نگه دارید. برخی از گربه ها فواره ها را ترجیح می دهند.

چگونه ادرار گربه را پاکسازی کنیم؟

وقتی نوبت به پاکسازی ادرار گربه می رسد، ضروری است که به از بین بردن بو و لکه ها فکر کنید. اگر گربه شما مدام در همان نقطه ادرار می کند، احتمالاً به این دلیل است که بوی پروتئین در ادرار را حس می کند که به عنوان نشانه ای برای علامت گذاری قلمرو عمل می کند.

 پاگان می‌گوید: اگر گربه‌تان ادرار کرد، پاک‌کننده‌ی مورد علاقه‌ی من یک پاک‌کننده آنزیمی لکه‌بر و بو است.

دامپزشکان پاک کننده های آنزیمی را توصیه می کنند زیرا لکه ها و بوها را به جای پنهان کردن آنها از بین می برند و همچنین می توانند روی سطوح مختلف استفاده شوند. آنها همچنین حاوی مواد شیمیایی خشن نیستند و در عوض به باکتری های مفید برای تجزیه مواد آلی برای غذای خود متکی هستند.

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا