گربه ها

چرا گربه من غذا نمی خورد؟

چرا گربه من غذا نمی خورد؟

اگر به دنبال این هستید که چرا گربه من غذا نمی خورد بهتر است برای شناخت شایع ترین علل غذا نخوردن و کم اشتهایی در گربه ها ادامه مقاله را تا انتها بخوانید. گربه ها بخاطر گزنده خواران معروف هستند. برخی از آنها اجتماعی هستند (آنها نمی خورند مگر اینکه در کنار آنها ایستاده باشید و آنها را نوازش می کنید)، و برخی حتی در بهترین غذاهای مرطوب، غذاهای خشک یا غذاهای لذیذ بینی خود را بالا می کشند.

در حالی که طبیعی است حیوانات خانگی غذا را رد کنند، مواردی وجود دارد که غذا نخوردن گربه ها و کم اشتهایی آنها به عنوان یک اورژانس در نظر گرفته می شود. این مقاله را تا انتها بخوانید تا بفهمید چه زمانی باید برای کم اشتهایی گربه به دامپزشک مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که وقتی صحبت از سلامت حیوان همراه شما می شود، فقط یک دامپزشک می تواند تشخیص، پیش بینی و درمان را تجویز کند.

۱۸ علت کاهش وزن در گربه ها را بشناسید.

شایع ترین علل اینکه که گربه شما غذا نمی خورد؟

دلایل متعددی وجود دارد که گربه شما ممکن است اشتهای خودش را از دست بدهد و از خوردن غذا امتناع کند، از جمله:

استرس و تغییر

گربه ای که از حرکت، ورود حیوان یا شخص جدید به خانه یا تغییرات عمده در اطرافش تحت فشار است، ممکن است اشتهای خود را از دست داده و علائم بی اشتهایی را نشان دهد. دلایل استرس گربه شما می تواند متعدد باشد، بنابراین کمی فکر کنید. گربه ها اضطراب و افسردگی را تجربه می کنند، بنابراین دامپزشک یا متخصص رفتار می تواند به شما در شناسایی علائم این بیماری کمک کند.

واکسیناسیون

اگر گربه شما اخیراً برای دریافت واکسیناسیون یا تقویت کننده، به ویژه هاری به دامپزشک مراجعه کرده است، ممکن است احساس خوبی نداشته باشد. در حالی که واکسیناسیون گربه شما اهمیت ویژه ای دارد، طبیعی است که دوست گربه شما پس از واکسیناسیون احساس “بیماری” کند. شما باید این علائم را به دامپزشک گزارش دهید. مخصوصاً اگر گربه شما علائم بی حالی، تهوع یا استفراغ، تب یا اسهال را نشان می دهد، زیرا ممکن است نشان دهنده عوارض واکسن باشد و نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

بیماری

یک دلیل واضح که چرا گربه شما غذا نمی خورد بیماری است. بیماری می تواند شامل مسائل مختلفی باشد. پانکراتیت (پانکراتیت حاد می تواند ناشی از پرخوری غذاهای بسیار غنی برای گربه ها باشد)، مشکلات گوارشی مانند IBS، نارسایی کلیه (اغلب با افزایش سن یا پرکاری تیروئید، همراه با کاهش وزن) و انواع زیادی از سرطان ها مشکلات دهان و دندان باعث می شود گربه ها نیز اشتهای خود را از دست بدهند. به ویژه اگر دندان های آنها آسیب ببیند. بر اساس دستورالعمل دامپزشک ممکن است نیاز به تغذیه نرم یا تمیز کردن دندان و کشیدن دندان باشد.

درد

درد و آسیب می تواند باعث شود گربه غذا نخورد. هنگامی که گربه آسیب می بیند، ممکن است علائم بی اشتهایی و بی علاقگی به غذا را نشان دهد. همانطور که در بالا ذکر شد، درد دندان (به دلیل شکستگی دندان ها یا بیماری لثه) ممکن است باعث از دست دادن اشتها شود، در این صورت، شما باید به دامپزشک خود مراجعه کنید. احتمالاً یک معاینه دهانی یا اشعه ایکس برای تعیین شدت این مشکل انجام دهید. گربه هایی که مشکلات دندانی دارند ممکن است از غذای مرطوب لذت ببرند.

مشکلات تنفسی (مانند تبخال گربه ای)

چرا گربه من غذا نمی خورد؟ | دام و پت

گربه ها بوی و طعم را تشخیص می دهند. بنابراین اگر گربه شما دچار حملات مکرر تبخال یا مشکلات گوش، چشم، بینی و گلو شود، ممکن است آنها بوی غذای خود را حس نکنند. بنابراین، آنها نمی توانند آن را بچشند. اگر آنها نمی توانند غذای خود را برای تحریک اشتها بوی دهند، به سادگی نمی توانند غذا بخورند.

تغییر در غذا

گربه ها بر خلاف سگها، اگر کیفیت یا قوام یا طعم غذای آنها را تغییر دهند، چیزی را که جلوی آنها قرار می گیرد، نمی بلعند. آنها ممکن است به سادگی از خوردن غذا خودداری کنند. بهتر است انواع غذاهایی که برای آنها خوب جواب داده است را انتخاب کنید. اگر آنها اهل غذا خوردن هستند، به دنبال غذای مرطوب و خوش طعم با بوی شدید بروید.

گاهی اوقات برای گربه ها، غذای بد بو تر، بهتر است. چند نوع غذای مختلف را امتحان کنید تا ببینید گربه شما از چه چیزی لذت می برد. گربه شما همچنین ممکن است از شما بخواهد در کنار او بنشینید و هنگام غذا خوردن او را نوازش کنید. مهم است که یاد بگیرید چگونه این نیاز حیوان خانگی خود را برطرف کنید. اما بهتر است در کنار آنها بایستید و آنها را دوست داشته باشید تا اشتهای آنها بیشتر شود.

۳۰ غذای انسانی که گربه می تواند بخورد کدامند؟

دسترسی بیش از حد به غذا (یا عدم وجود آن)

به عرضه و تقاضای اولیه فکر کنید. اگر غذا بیش از حد در اختیار گربه خود قرار دهید و ظرف آنها را خیلی پر کنید، ممکن است آنها آنطور که باید به آن علاقه مند نباشند. در این شرایط غذای آنها را جایگزین کرده و آن را تازه نگه دارید. دادن غذای کهنه به گربه و یا نگه داشتن ظرف در 24 ساعت شبانه روز و تازه نبودن غذا، احتمالاً اشتهای آنها را کاهش می دهد.

خطر سندرم کبد چرب

چرا گربه من غذا نمی خورد؟ | دام و پت

وقتی گربه اشتهای خود را از دست می دهد، این به طور کلی نشان دهنده بیماری حاد یا مزمن است. هنگامی که یک حیوان غذای کافی نمی خورد، بدن برای ذخیره سوخت از ذخایر چربی خودش استفاده می کند. برای اینکه کبد، چربی را تجزیه کند، بدن باید منابع کافی پروتئین داشته باشد.

اگر گربه ای به دلیل بی اشتهایی به سرعت وزن خود را کاهش می دهد، این امر آنها را در معرض خطر بیماری خطرناکی به نام لیپیدوز کبدی قرار می دهد که می تواند منجر به نارسایی کبدی شود.

لیپیدوز کبدی به عنوان “سندرم کبد چرب” نیز شناخته می شود. سندرم کبد چرب مختص گربه ها است و بسیار شایع است، به ویژه اگر گربه دارای اضافه وزن یا چاقی باشد.

تشخیص سندرم کبد چرب

آزمایش خون معمولاً می تواند سندرم کبد چرب را تشخیص دهد. علاوه بر این، FNA یا آسپیرت سوزن ظریف و بیوپسی انجام می شود. در صورت وجود مقدار زیادی چربی در سلول های کبد، یک آسیب شناس می تواند نمونه کبد را بررسی کرده و تشخیص را تأیید کند. گاهی اوقات، اگر یک بیوپسی برای گربه ای که در وضعیت ناپایدار است بسیار ناراحت کننده باشد، ممکن است یک متخصص دامپزشک از تشخیص احتمالی استفاده کند.

درمان کاهش اشتها در گربه ها

چرا گربه من غذا نمی خورد؟ | دام و پت

اگر گربه شما مبتلا به بیماری کبد چرب است، گربه نیاز به مراقبت دامپزشکی و حمایت تغذیه ای تهاجمی دارد. درمان عمومی به مدت 6 تا 7 هفته طول می کشد. شامل سطوح بالای تغذیه و روش های مختلف غذا دادن هستند.

علاوه بر تغذیه، ممکن است دامپزشک به گربه شما داروهای حمایتی از عملکرد کبد را تجویز کند (این شامل درمان است که به تعادل الکترولیت ها و داروهای ضد تهوع کمک می کند). علاوه بر این، مایع درمانی IV ممکن است به تثبیت گربه کمک کند زیرا احتمال کم آبی بدن وجود دارد.

چگونه گربه را وادار کنیم غذا بخورد؟

ابتدا، باید به دامپزشک خود اطلاع دهید که گربه شما علائم بی اشتهایی دارد. یا از خوردن غذا امتناع می کند. در مرحله بعد، می توانید غذای خوش طعم را به گربه خود ارائه دهید. غذای مرطوب معمولاً برای گزنده خواران بهتر اثر می کند.

برای افزایش اشتها در گربه ها راهکارهای زیر را امتحان کنید:
  • تغذیه دستی را امتحان کنید: می توانید به گربه خود با دست غذا بدهید.
  • یک محرک اشتها را امتحان کنید: محرک های اشتها به صورت ژل یا به شکل دارو تولید می شوند.
  • غذای مرطوب بد بو را امتحان کنید: اگر می توانید غذای مرطوب طعم دار و متعفن غذاهای دریایی پیدا کنید، این روش خوبی برای شروع است (به قول معروف، بد بو تر بهتر!)
  • غذای کودک را امتحان کنید: می توانید سعی کنید غذای بچه گربه ای مانند بوقلمون و مرغ را به گربه خود ارائه دهید. فقط مطمئن شوید بدون چاشنی است (بدون پودر سیر یا پودر پیاز!).
  • آب ماهی تن اضافه کنید: می توانید غذای گربه خود را با طعم بدبو (به عنوان مثال آب ماهی تن) از بین ببرید. فقط مطمئن شوید که انواع بدون نمک را تهیه کنید. همچنین ببینید آیا ماهی تن بدون نمک به عنوان طعم مصرف می شود (بیش از حد غذا ندهید).
  • غذای آنها را گرم کنید: غذای سرد نامطبوع است، بنابراین یا مطمئن شوید که غذا در دمای اتاق است یا کمی آن را در مایکروویو گرم کنید (اگر غذا را به این شکل گرم کردید، حتماً آن را کاملاً هم بزنید). دمای غذا را در پشت دست خود آزمایش کنید، یا بهتر است بگویید از دماسنج استفاده کنید و مطمئن شوید که زیر دمای بدن است (برای ایمن بودن زیر 98 درجه فارنهایت).

گربه چقدر می تواند بدون غذا زنده بمانند؟

چرا گربه من غذا نمی خورد؟ | دام و پت

اگر گربه شما 24 تا 36 ساعت غذا نخورده است، او را نزد دامپزشک ببرید. گربه بدون آب یا غذا بیش از 3 تا 4 روز نمی تواند زنده بماند. در بدترین موارد، گربه یک تا دو هفته بدون خوردن غذا در صورت وجود آب زنده می مانند. اما این بعید است. اگر گربه شما بیش از 24 ساعت غذا نمی خورد، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید. این وضعیت می تواند یک بیماری حاد مانند ضربه یا بلعیدن یک جسم خارجی را نشان دهد.

اگر گربه شما در عرض 1-1.5 روز غذا نخورده است، او را نزد دامپزشک ببرید، مخصوصاً اگر دارای اضافه وزن یا چاقی، سالمند یا نوجوان (یا بچه گربه) باشد. عدم تغذیه می تواند منجر به انواع مشکلات از جمله کم آبی یا سندرم کبد چرب (در محیط های طولانی مدت) شود. بچه گربه ها و گربه های سالخورده هنگام بروز علائم بی اشتهایی به ویژه در معرض مشکلات عمده سلامتی هستند.

منبع
https://pethelpful.com/cats/Why-Is-My-Cat-Not-Eating-What-to-Do

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا