گربه ها

چرا گربه من ادرار نمی کند؟

چرا گربه من ادرار نمی کند؟

گاهی اوقات، ممکن است که یک‌ گربه، نتواند ادرار کند و صاحبان آنها نگران باشند که چرا گربه من ادرار نمی کند؟ همچنین، ممکن است در صورت دفع ادرار، دچار درد و ناراحتی شود. این فشار ناشی از دفع ادرار، معمولاً به دلیل سیستیت است. این شرایط، به التهاب مثانه نیز معروف است. اگر تا به حال به بیماری سیستیت مبتلا شده اید، می توانید شرایط گربه خانگی تان را، تا حدودی درک کنید.

با وجود این که یک اختلال سیستیت ساده، به اندازه کافی بد است، اما در عین حال، می تواند منجر به بروز شرایط شدیدتر و اضطراری، مانند تشکیل سنگ در مثانه یا مجرای ادراری، شود. این اختلال، یک شرایط جدی، خطرناک و کشنده است که می‌ تواند باعث انسداد مجرای گربه (تقریباً همیشه نر) شود.

بنابراین، مهم است که وقتی متوجه شدید که گربه شما نمی تواند ادرار کند یا در ادرار کردن مشکل دارد، از دامپزشک کمک بگیرید.

علائم وجود مشکل در دفع ادرار گربه خانگی

گربه ها به طور کلی استادان پنهان کردن بیماری هستند. این رفتار، مربوط به تلاش آنها براساس غریزه بقا است. با این حال، علائم خاصی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا تشخیص دهید که آیا گربه شما در ادرار کردن مشکل دارد یا خیر.

بارزترین علامت انسداد ادراری، زمانی مشاهده می شود که گربه به طور مکرر، از جعبه بستر استفاده کند. اگر می بینید که این اتفاق رخ می دهد، دقیق تر گربه خانگی‌ تان را بررسی کنید. رفتار گربه خانگی خود را در جعبه بستر مشاهده کنید. آیا حیوان خانگی تان برای ادرار کردن فشار به خود آورده، اما ادرار نمی کند؟ آیا فقط قطره های کوچک (بدون جریان) دفع می شود؟

همچنین، علائم مشکل ادراری را در جعبه بستر گربه تان جستجو کنید. اگر گربه شما چندین بار به جعبه بستر رفته، اما بستر خشک است، به احتمال زیاد گربه خانگی تان ادرار نمی کند. اگر می بینید که گربه شما با کمی ادرار یا بدون خروج ادرار، از جعبه بستر باز می گردد، احتمالاً مجاری ادراری حیوان مسدود شده است.

سایر علائم انسداد ادراری شامل بی حالی شدید، افزایش مصرف آب، کاهش اشتها و ناراحتی عمومی است. گربه ها ممکن است با ایجاد صدای بلند یا قدم زدن، احساس بی قراری کنند. یا ممکن است گربه تان پنهان شده و از تماس با افراد و سایر حیوانات خانگی، به دلیل احساس درد، بپرهیزد.

گربه هایی که مشکلات ادراری دارند، ممکن است علائم خاصی را قبل از ایجاد انسداد کامل، بروز دهند. اگر طی روزهای گذشته گربه شما در خارج از بستر ادرار کرده و یا متوجه وجود خون در ادرار حیوان خانگی تان شده اید، گربه خود را نزد دامپزشک ببرید. این کار می تواند به پیشگیری از بروز انسداد کمک کند.

علت اینکه گربه ادرار نمی کند چگونه تشخیص داده می شود؟

چرا گربه من ادرار نمی کند؟ | دام و پت

اگر گربه برای ادرار کردن بیش از حد تلاش کرده و یا با وجود دفع ادرار، مقدار کمی از بدن خارج شود، به احتمال زیاد گربه دچار مشکل شده است. علاوه براین، مشاهده خون در ادرار، نشان دهنده وجود یک مشکل اساسی در سلامتی گربه خانگی شما است.

همچنین، در گربه هایی که دچار انسداد مجرای ادرار شده اند، معمولا علائم شدید تری بروز پیدا می کند. به دلیل تفاوت های آناتومیکی، معمولا گربه های نر دچار انسداد مجرای ادراری می شوند. در صورت وجود انسداد مجاری ادراری، گربه اغلب از درد فریاد زده و به تدریج بی حال تر می شود.

این امر به این دلیل است که گربه مبتلا، نمی تواند ادرار را از مثانه تخلیه کند. عدم دفع ادرار، نه تنها گربه را بسیار بیمار می کند، بلکه می تواند کشنده نیز باشد.

علت اولیه مشکلات دفع ادرار در گربه های خانگی

سیستیت یا عفونت مثانه معمولاً به دلیل وجود عفونت باکتریایی، عدم تعادل مواد معدنی و یا ناهنجاری در سطح pH، در گربه های خانگی ایجاد می شود. انسداد مجاری ادراری، به دلیل تشکیل کریستال های معدنی میکروسکوپی ایجاد می شود. این کریستال ها، ممکن است رشد کرده و به سنگ یا سنگریزه تبدیل شوند. این اجسام، باعث ایجاد انسداد مجاری ادراری می شوند.

انسداد ادراری در گربه هایی که ادرار نمی کنند.

چرا گربه من ادرار نمی کند؟ | دام و پت

انسداد ادراری، زمانی اتفاق می افتد که مجرای ادراری مسدود شده و ادرار نتواند دفع شود. این اختلال، ممکن است ناشی از رسوب املاح یا تشکیل کریستال در ادرار و یا بروز التهاب در مجاری ادراری باشد. انسداد ادراری در گربه های نر بسیار بیشتر از گربه های ماده رخ می دهد.

این موضوع، به این دلیل است که گربه های نر، دارای مجرای ادرار طولانی تر و باریک تر هستند. وجود مقدار کمی رسوب، مخاط یا التهاب بافت می تواند مجرای ادرار را مسدود کرده و دفع ادرار را دشوار یا حتی غیرممکن کند. اگر یک گربه نتواند به درستی هدرار کند، سطح سموم در بدن افزایش یافته و گربه را بسیار بیمار می کند. بدون مراقبت دامپزشکی، گربه مبتلا به انسداد مجرای ادراری، سرانجام می میرد.

گربه هایی که انسداد ادراری دارند، ممکن است به صورت همزمان، عفونت ادراری نیز داشته یا نداشته باشند. عفونت ادراری ممکن است علت یا نتیجه انسداد مجاری ادراری باشد.

مراقبت از گربه مبتلا به انسداد مجاری ادراری

چرا گربه من ادرار نمی کند؟ | دام و پت

برای مراقبت از یک گربه مبتلا به انسداد مجاری ادراری، کارهای کمی را می توان در خانه انجام داد. گربه نر همیشه باید بلافاصله توسط دامپزشک معاینه شود. زیرا خطر تشکیل پلاک در مجرای ادراری وجود دارد. گربه ماده در عرض 24 ساعت یا زودتر، در صورت بروز علائم دیگر (استفراغ، بی حالی و غیره) باید توسط یک دامپزشک ویزیت شود.

معاینه فیزیکی و بیان علائم بروز پیدا کرده در گربه خانگی تان، به دامپزشک اجازه می دهد تا هرچه سریع تر تشخیص دهد که آیا گربه دچار انسداد مجاری ادراری شده است یا خیر. هنگامی که پاسخ این سوال مشخص شد، آزمایش های زیر ممکن است برای تشخیص دقیق تر، مورد استفاده قرار گیرند:

  • آزمایش ادرار برای تایید التهاب مثانه
  • کشت ادرار برای شناسایی عامل عفونی
  • تصویربرداری اشعه ایکس برای بررسی وجود سنگ یا سنگریزه در مثانه
  • تجزیه و تحلیل سنگ و رسوبات مجرای ادراری برای تعیین ترکیب و ساختار آن

درمان انسداد مجاری ادراری در گربه های خانگی

اگر گربه شما مبتلا به سیستیت ساده است، احتمالاً با روش درمانی آنتی بیوتیکی، درمان خواهد شد. در صورت وجود سنگ در مثانه، برای رفع مشکل، انجام جراحی ضروری خواهد بود. اگر مجرای ادراری حیوان خانگی شما مسدود شده باشد، چندین روز بستری شدن لازم خواهد بود.

با بستری شدن، گربه آرام شده و با استفاده از کاتتر ادراری، مثانه گربه خانگی‌ خالی می شود. سپس کاتتر به همراه تجویز محصولات درمانی با مایعات IV به مدت 1 تا 3 روز در محل خود باقی می ماند تا تمام رسوبات و سنگ ها، از سیستم ادراری خارج شود.

سپس، در صورتی که گربه شما بتواند به طور عادی ادرار کند، به خانه فرستاده می شود. ترخیص گربه، معمولاً با تجویز آنتی بیوتیک و ضد اسپاسم برای آرام کردن مجرای ادرار انجام می شود. مواردی نیز وجود دارد که در آن می توان از آنتی بیوتیک ها و غذاهای تجویز شده برای حل کردن و تخریب سنگ ها استفاده کرد.

گربه هایی که انسداد ادراری دارند، معمولاً برای درمان و رفع علائم بیماری، باید چند روز در بیمارستان بستری شوند.

مراجعه به دامپزشک

وقتی به مطب دامپزشک مراجعه کردید، حتماً بلافاصله به او اطلاع دهید که گربه شما نمی تواند ادرار کند. دامپزشک به سرعت کلیه های گربه شما را لمس می کند تا مشخص شود که آیا این اندام ها بزرگ شده اند یا خیر. گربه ای که انسداد ادراری دارد، معمولاً دارای یک مثانه بزرگ و سفت است که توسط دامپزشکان به راحتی تشخیص داده می شود.

مثانه به این دلیل متورم می شود که بیش از حد از ادرار پر شده است و راهی برای تخلیه ندارد. بدون درمان، ممکن است مثانه پاره شود. به طور کلی، در صورت ابتلا گربه به انسداد مجاری ادراری، تجمع سموم و اختلال عملکرد کلیه منجر به مرگ این حیوان می شود.

اگر گربه شما واقعاً دچار انسداد مجاری ادراری شده باشد، تیم دامپزشکی باید بلافاصله کار خود را شروع کند. دامپزشک، خون حیوان خانگی تان را برای بررسی عدم تعادل الکترولیت ها آزمایش می کند. سپس، دامپزشک معمولاً گربه را آرام کرده و سعی می کند یک سوند ادراری سفت و محکم در مجرای ادراری گربه قرار دهد. وقتی انسداد مجرای ادراری وجود داشته باشد، انجام این کار بسیار دشوار خواهد بود. چندین دقیقه طول می کشد تا کاتتر از مجرا عبور کند.

هنگامی که سوند سفت و محکم، وارد مجرای ادراری می شود، دامپزشک نمونه ادرار را جمع آوری کرده و سپس با نمک استریل، از مثانه خارج می کند. ادرار از نظر علائم عفونت، وجود خون، کریستال و سایر ناهنجاری ها، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

همچنین، گربه بیمار، یک کاتتر داخل وریدی برای تامین مایعات دریافت می کند. مایعات داخل وریدی سموم را خارج کرده و بقایای مواد آلوده موجود در مثانه را پاک می کند. کاتتر ادراری اجازه می دهد تا این کار به طور موثرتری انجام شده و از بروز انسداد مجدد پیشگیری می کند.

مدیریت گربه خانگی مبتلا با مشکلات ادراری

چرا گربه من ادرار نمی کند؟ | دام و پت

بلافاصله پس از درمان، گربه خود را به مدت 4 تا 8 هفته، برای تشخیص عود احتمالی بیماری، علائم تحت نظر داشته باشید. اغلب، برای بررسی وضع سلامتی گربه، تجزیه و تحلیل مداوم ادرار و کشت درخواست می شود. در صورت مسدود شدن مکرر مجاری ادراری گربه، معمولاً انجام جراحی، برای بزرگ تر کردن دهانه پیشابراه، توصیه می شود.

در ادامه، به راه های پیشگیری از بیماری های مختلفی که باعث بروز مشکلات ادراری در گربه ها می شوند، اشاره شده است:

مصرف غذای باکیفیت، نوشیدن مقدار زیادی آب تازه و جعبه بستر تمیز، بهترین اقدامات برای پیشگیری از بروز التهاب مثانه هستند. اگر گربه شما در گذشته سنگ داشته، یا مجرای ادراری حیوان مسدود شده و یا دوره های متعددی از التهاب مثانه را تجربه کرده است، دامپزشک نسخه و غذایی را تجویز می کند که محتوای ادرار را تغییر داده و خطر عود بیماری را به حداقل برساند.

مارک های مختلفی از این نوع غذاها وجود دارد، اما اگر گربه شما از خوردن همه آن ها امتناع کند، دارویی وجود دارد که می تواند pH ادرار را تغییر دهد. این دارو، ممکن است به جلوگیری از عود بیماری کمک کند. با این حال، هر دو روش معمولاً به تداوم مادام العمر نیاز دارند.

اگر گربه نتواند ادرار کند چه باید کرد؟

آیا مشکوک هستید که گربه شما در دفع ادرار مشکل دارد؟ انسداد مجاری ادراری، یک وضعیت اضطراری است. با نحوه تشخیص علائم انسداد ادرار آشنا شوید تا بتوانید به گربه خود، قبل از اینکه دیر شود، کمک کنید. پیشنهاد می کنیم که ابتدا با یک دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

اگر سوالات بیشتری دارید، با یک‌ دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

منبع:

https://www.petmd.com/cat/emergency/common-emergencies/e_ct_difficulty_urinating

https://www.thesprucepets.com/cat-cant-urinate-4801627

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا