گربه ها

چرا گربه لیزر را دنبال می کند؟

همه صاحبان گربه با مبارزه ابدی بین گربه و نشانگر لیزری آشنا هستند و دوست دارند بدانند که چرا گربه لیزر را دنبال می کند؟ این نقطه قرمز کوچک و بی بو مطمئناً می‌تواند گربه‌ها را سرگرم کند، علی‌رغم (یا شاید به دلیل) این واقعیت که آنها واقعاً هرگز نمی‌توانند آن را بگیرند. با این حال، جالب است که بحث هایی در مورد اینکه آیا نشانگرهای لیزری یک اسباب بازی عالی برای دوستان گربه سان ما هستند یا خیر، وجود دارد.

لیزرها ذاتاً برای گربه‌ها تحریک‌کننده در نظر گرفته می شوند، زیرا نشان‌دهنده طعمه‌ای هستند که سریع حرکت می‌کند. فقط به این دلیل که گربه شما مجبور نیست برای به دست آوردن غذای خود سخت کار کند.

چرا گربه ها نشانگر لیزر را تعقیب می کنند؟

همانطور که نقطه لیزر در اطراف اتاق می چرخد، گربه شما آن را به عنوان حیوان کوچکی در نظر می گیرد که سعی می کند بدود و پنهان شود. به این ترتیب، برخی از رفتارهای ذاتی گربه ها به ویژه میل ذاتی به شکار، هجوم بردن و کشتن طعمه مورد نظر ظاهر می شود.

چگونه گربه ها لیزر را می بینند؟

هنگامی که گربه شما لیزر را تعقیب می کند، عامل دیگری نیز در اینجا نقش دارد و آن این واقعیت است که به سادگی نور لیزر برای حیوان خانگی شما جذاب به نظر می رسد. برای درک دلیل، درک اساسی از نحوه عملکرد چشم گربه ها و تفاوت آنها با چشم انسان می تواند موثر باشد.

شبکیه یکی از ساختارهای اصلی چشم است. از دو نوع سلول اصلی میله و مخروط تشکیل شده است. میله‌ها با دید کم نور و تشخیص حرکت سروکار دارند، در حالی که مخروط ‌ها به چشم کمک می‌کنند رنگ را ببینند. چشم انسان مخروط های بیشتری نسبت به میله دارد، به این معنی که ما دنیا را با جنب و جوش زیادی می بینیم. از سوی دیگر، گربه‌ها سلول های میله‌های بیشتری نسبت به مخروط‌ها دارند، که آنها را در برداشتن کوچک‌ترین حرکات متخصص می‌کند.

این چه ربطی به لیزر دارد؟ این بدان معناست که نادیده گرفتن آنها بسیار سخت است. لحظه ای که یک نقطه لیزری را روی گربه خود می چرخانید، گربه آن را در دید محیطی خود می بیند، و اگر هنوز کاملاً متوجه نشده باشد که واقعا نمی تواند آن نقطه قرمز را بخورد (یا اگر بداند نمی تواند اما اهمیتی نمی دهد) پس این تمام چیزی است که برای شروع چرخه شکارچی آن لازم است.

برای نگهداری بهتر گربه خود در خانه مقاله چرا گربه من همه جا ادرار می کند؟ از دام و پت را بخوانید.

لیزر برای گربه ها چه جذابیتی دارد؟

چرا گربه لیزر را دنبال می کند؟ || دام و پت

شاید تعجب برانگیز باشد اینکه بشنویم در مورد اینکه آیا این ایده خوبی است که گربه خود را با لیزر وسوسه کنید یا خیر، اختلاف نظر وجود دارد، اما بحث گربه و لیزر بحث چالش برانگیزی است که زیاد عنوان شده است.

مشکل اصلی مورد توجه علاقه مندان به گربه که ضد لیزر هستند این است که گربه شما لیزر را تعقیب می کند، که نوعی اذیت کردن است. به یاد داشته باشید، گربه شما در حال تعقیب و تپش روی آن نقطه قرمز است، زیرا مغزش به او می گوید که غذا را بگیرد و بکشد. گربه این کار را به طور مشخص به عنوان نوعی بازی انجام نمی دهد، حتی اگر سرگرم کننده باشد.

لیزر یک هدف دست نیافتنی است، و مهم نیست که مهارت های شکار گربه شما چقدر عالی باشد، هرگز نمی تواند آن را بخورد و هرگز چرخه شکارگری خود را به پایان نخواهد رساند. بسیاری از گربه ها این حیله را کشف می کنند و از تعامل با لیزر دست می کشند. دیگران آن را بسیار خسته کننده می دانند و ممکن است در نتیجه شروع به رفتار بد کنند. گربه‌های ناامید به روش‌هایی کمتر از ایده‌آل مانند مخرب یا تهاجمی شدن عمل می‌کنند. اگر متوجه ارتباط بین بازی با گربه و لیزر و رفتار بد شدید، احتمالاً زمان آن رسیده است که نشانگر را برای همیشه کنار بگذارید.

برای کمک به اینکه نشانگرهای لیزری بیشتر به یک بازی و کمتر دلخراش تبدیل شوند، درست پس از پایان بازی به گربه خود یک غذا یا یک اسباب بازی فیزیکی بدهید. به این ترتیب، رضایت یک “کشتن” را دریافت می کند، حتی اگر از خود لیزر نباشد.

نکات ایمنی در خصوص نشانگر لیزری

به شرطی که به نظر می رسد گربه شما واقعاً از تعقیب لیزر لذت می برد و فقط در یک حلقه بی پایان از شکار-پرش-ناامیدی گرفتار نشده است، احتمالاً چیزی برای نگرانی وجود ندارد.

تعقیب لیزر راهی فوق‌العاده برای گربه شما برای انجام برخی ورزش‌های فیزیکی و ذهنی است، کاری که گربه‌های داخل خانه آن‌قدر که دوست دارند انجام نمی‌دهند. البته، همچنان باید از رعایت نکات ایمنی مناسب برای جلوگیری از آسیب رساندن به گربه در حین بازی اطمینان حاصل کنید. در این خصوص باید به دو نکته مهم توجه کنید.

  • نور را مستقیماً به چشم گربه خود نتابید. حتی لیزرهای اسباب‌بازی نیز نور فوق‌العاده درخشانی از خود ساطع می‌کنند، بنابراین نباید آن را مستقیماً به گربه‌تان (یا خودتان) بتابانید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است باعث مشکلات بینایی و یا صدمات چشمی شود.
  • تعداد زیادی اسباب بازی دیگر به گربه خود بدهید. اگر لیزر تنها خروجی گربه شما برای بازی باشد، احتمال اینکه ناامیدی شروع شود بیشتر است. اطمینان حاصل کنید که به بسیاری از اشیاء دیگر برای شکار و بازی، از جمله اسباب‌بازی‌ها و چوب گربه‌ها دسترسی دارد.

خیره شدن گربه ها و ۱۴ علت اصلی آن را بشناسید تا بتوانید زبان بدن گربه خود را درک کنید.

مزایای اشاره گر لیزری برای گربه ها و سگ ها

چرا گربه لیزر را دنبال می کند؟ || دام و پت

بیشتر گربه ها نشانگرهای لیزری را دوست دارند. می‌توانید دکمه را فشار دهید و اجازه دهید لیزر قرمز در نقطه‌ای روی زمین یا دیوار. درست دور از دسترس گربه‌تان فرود بیاید و جهش او را تماشا کنید. تماشای آن سرگرم کننده است و برای گربه شما سرگرم کننده است. با این حال، آنها برای سگ شما خوب نیستند. اما ابتدا، بیایید ببینیم که آنها چگونه برای بچه گربه شما مفید هستند.

افزایش تمرینات بدنی. با توجه به اینکه برنامه ورزشی معمولی گربه های خانگی شامل حرکت از نقطه چرت زدن به نقطه چرت زدن است، آنها ممکن است برای گنجاندن ورزش در برنامه خود نیاز به تشویق داشته باشند. اینجاست که حرکت نور سریع می تواند مفید باشد. همانطور که می دانید، بچه گربه ها شکارچیان طبیعی و عاشق گرفتن اشیا هستند. نشانگر لیزری یک خروجی برای بچه گربه معمولی بی تحرک شما فراهم می کند تا از تعقیب و ضرب و شتم روی نقطه متحرک لذت ببرید.

در واقع شما می توانید گربه خود را با نشانگر لیزری به یک درمان سوق دهید تا تلاش های آنها پاداشی داشته باشد. وقتی چراغ را خاموش کنید گربه به سرعت فعالیت عادی خود را از سر می گیرد .

تحریک ذهنی. بسیاری از گربه‌ها بیشتر روز بدون تحریک یا فعالیت زیاد در خانه تنها می‌مانند. نشانگرهای لیزر گربه می توانند تحریک کلیدی را فراهم کنند و از خسته شدن بیش از حد آنها جلوگیری کنند. پرتو لیزر از دیوار، زمین، حتی برای  بچه گربه شما  سرگرم کننده است زیرا می پرد و از طعمه های متحرک سریع تقلید می کند.اگرچه لیزر می تواند سرگرمی زیادی برای گربه شما ایجاد کند، اما برای سگ شما چندان سرگرم کننده نیست.

چه جایگزین هایی برای نشانگر لیزری وجود دارد؟

برای گربه‌تان، همیشه اسباب‌بازی‌هایی وجود دارد که با نیش گربه‌ای پر شده‌اند، میله‌هایی با اسباب‌بازی‌هایی در انتهای آن‌ها، پرها و رشته‌هایی که می‌توانید در اطراف آن حرکت کنید. برای سگ شما، اسباب‌بازی‌های واکشی، انواع مختلف توپ و جویدن وجود دارد. در حالی که انواع فعالیت هایی که سگ یا گربه شما از آن لذت می برد تا حدی به سن و نژاد آنها بستگی دارد، نکته مهم این است که سگ یا گربه خود را درگیر نوعی فعالیت بدنی روزانه کنید. این به جلوگیری از کسالت کمک می کند، آنها را به حرکت وا می دارد و آنها را سالم تر نگه می دارد.

قبل از استفاده لیزر برای گربه خود بهتر است بدانید که چرا گربه ها چشمان خود را می بندند؟

معایب اشاره گرهای لیزری برای گربه ها و سگ ها

چرا گربه لیزر را دنبال می کند؟ || دام و پت

بیشتر گربه‌ها پس از چند دقیقه از تعقیب نشانگر لیزری خسته می‌شوند. اما برای سگ شما، چیزی عمیق تر را تحریک می کند. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که فقدان بسته شدن در تعقیب پرتو لیزر می تواند سر سگ شما را خراب کند. همچنین  سگ شما به طور غریزی پرتوهای لیزر را صرفاً به این دلیل که حرکت می کنند تعقیب می کند. حرکت باعث می شود که شکار ذاتی سگ تحریک شود. بنابراین می توان گفت که سگ ها توانایی بسیار توسعه یافته ای برای تشخیص حرکت با چشمان خود دارند.

حرکت مداوم یک نقطه لیزری سیستم های شکارچی سگ ها را تحریک می کند به طوری که آنها نمی توانند آن را تعقیب کنند.آنها نمی توانند به خودشان کمک کنند. آنها موظف به تعقیب آن هستند.

بسیاری از سگ‌ها نسبت به نور نشانگرهای لیزری دچار وسواس می‌شوند، و موارد زیادی از سگ‌ها وجود دارد که پس از (و شاید تا حدی در نتیجه) این فعالیت، به اختلال وسواس فکری-اجباری مبتلا شده‌اند. سگ‌ها با نور مشغول می‌شوند، سپس این علاقه را به محرک‌های مشابه منتقل می‌کنند و گاهی اوقات دچار مشکل رفتاری می‌شوند که در آن نورها و سایه‌ها را تعقیب می‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد که راهکارهای چگونه گربه خانگی را شاد کنیم؟ را بشناسید.

سخن آخر

اکنون که می‌دانید نشانگرهای لیزری چگونه بر سگ‌ها در مقابل گربه‌ها تأثیر می‌گذارند. اگر خانواده‌ای چند نژادی از گربه و سگ دارید، بهتر است به‌خاطر احترام به سگ‌تان، نشانگرهای لیزری را انتخاب نکنید. همچنین، اگر با لیزر و گربه‌تان بازی می‌کنید، هرگز آنها را به سمت چشم‌های حیوانات خانگی یا افراد نگیرید. زیرا آنها می‌توانند آسیب جدی ایجاد کنند.

منبع
https://www.rauanimalhospital.comhttps://www.thesprucepets.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا