گربه ها

چرا گربه دمش را گاز می گیرد؟

گازگرفتن دم در گربه ها و اینکه چرا گربه دمش را گاز می گیرد تا جایی که زخمی شود و خونریزی کند، یکی از مشکلات و چالش های نگهداری گربه ها به عنوان حیوان خانگی است. شایع ترین دلایلی که گربه ممکن است دم خودش را تا زمانی که خونریزی کند گاز بگیرد کک، آلرژی، جراحات، استرس یا بیماری هایی مانند آرتریت است. گاهی اوقات ممکن است گاز گرفتگی دم در گربه ها نشان دهنده چیزی جدی تر و پیچیده تر باشد.

دم گربه، زائده های حساسی است که به گربه شما در حفظ تعادل آنها نقش بسیار مهمی دارد و زبان بدن گربه را نشان دهد. آنها معمولاً دارای 18 تا 23 مهره هستند که ماهیچه هایی که حرکات ارادی را کنترل می کنند به آنها متصل هستند.

گربه ها معمولاً دم خود را مانند بقیه بدنشان تمیز می کنند. گاهی اوقات دم خود را به دلیل خارش می جوند که جای نگرانی نیست. با این حال گاز گرفتگی بیش از حد می تواند نشان دهنده بسیاری از بیماری ها باشد. اگر گربه شما بیشتر از حد معمول دم خود را می جود، نگاه دقیق تری داشته باشید و با دامپزشک تماس بگیرید. صرف نظر از علت آن، گاز گرفتگی بیش از حد دم می تواند باعث عفونت ثانویه شود.

گاز گرفتگی دم در گربه ها به عنوان رفتاری تلقی می شود که طبیعی نیست و باید فورا به آن رسیدگی شود.

شایع ترین علل گاز گرفتگی دم در گربه ها

چرا گربه دمش را گاز می گیرد؟ || دام و پت

برخی از دلایلی  که باعث می شود گربه دم خودش را گاز بگیرد، عبارتند از:

انگل ها و آلرژن ها

یک عامل تحریک کننده اصلی برای گربه ها انگل هایی مانند کک هستند که منجر به خارش مداوم در گربه ها می شود. این کک ها معمولاً در قاعده دم گربه یافت می شوند که باعث خارش شدید آن شده و در نتیجه گربه شما آن ناحیه را می جود، نیش می زند و گاز می گیرد تا زمانی که خونریزی کند. کرم حلقوی که نوعی قارچ است نیز ممکن است علت تحریک در ناحیه دم باشد. گربه شما همچنین ممکن است اخیراً چیزی خورده باشد که باعث ایجاد حساسیت غذایی و تحریک و خارش به خصوص در ناحیه دم می شود.

اگر متوجه حشرات در دم و قسمت عقب گربه خود در نواحی که گاز گرفته بود شدید، احتمالاً گربه شما کک دارد. گزینه های درمانی در این شرایط  به شدت آلودگی بستگی دارد. داروهای خوراکی و موضعی معمولاً با شانه های کک و درمان های محیطی تکمیل می شوند. توجه داشته باشید که برخی از محصولات کک در نظر گرفته شده برای سگ ها برای گربه ها مضر و حتی کشنده هستند. بچه گربه های خیلی جوان نیز ممکن است به درمان خاصی نیاز داشته باشند. گاز گرفتگی دم ممکن است پس از از بین بردن تمام کک ها و تخم کک ها ادامه یابد، زیرا تحریک پوستی طولانی مدت می تواند روی خود ایجاد شود.

صدمات و آرتریت

چرا گربه دمش را گاز می گیرد؟ || دام و پت

گاهی اوقات گربه ها ممکن است به خاطر درگیری با گربه های دیگر دچار مشکل شوند و در نهایت آسیب ببینند. جراحت می تواند بسیار دردناک باشد و گربه تمایل دارد دم خود را تعقیب کند و برای تسکین درد آن را گاز بگیرد. اغلب، اگر فشار زیادی برای گاز گرفتگی آن وارد شود، ممکن است منجر به خونریزی دم شود. گربه‌ هایی که از آرتریت رنج می‌ برند نیز ممکن است تمایل داشته باشند تا با متوسل شدن به گاز گرفتگی دمشان، خودشان را تسکین دهند.

وقتی گربه شما یک نقطه روی دمش را می لیسید، آن ناحیه را بررسی کنید. احتمالاً گربه شما به لمس شدن در ناحیه آسیب دیده واکنش خوبی نشان نخواهد داد، بنابراین بهتر است اول حیوان خانگی خود را با دادن یک غذای مناسب آرام کنید. اگر گربه شما در هنگام لمس دم، احساس درد می کند، احتمال دارد حیوان خانگی شما دچار شکستگی یا دررفتگی دم شود.

هیپراستزی گربه (FHS)

این یک وضعیت پزشکی عجیب است که گربه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و با تمایلات شیدایی و حتی اسکیزوفرنی مشخص می شود. علائم بالینی شناخته شده این سندرم عبارتند از:

  • آواز و میو با صدای بلند
  • تشنج، ترشح بزاق، افتادن، دست و پا زدن
  • توهماتی مانند فرار از دست دشمنان نامرئی
  • نوسانات خلقی ناگهانی از محبت به تهاجمی
  • دم زدن و تعقیب، حمله به دم، ثابت کردن با دم
  • بزرگ شدن مردمک ها و نگاه عجیبی در چشم ها
  • هنگام لمس در امتداد ناحیه ستون فقرات بسیار حساس است.
  • نظافت خودگردان در امتداد ناحیه دم که معمولاً منجر به ریزش مو می شود.

به گفته کارشناسان گربه، یکی از دلایل احتمالی FHS، فعالیت الکتریکی ناهنجار در ناحیه مغز است که احساسات و همچنین تمایل به اختلال وسواس فکری-اجباری را کنترل می کند.

علل رفتاری مانند استرس، آلرژی و اضطراب

چرا گربه دمش را گاز می گیرد؟ || دام و پت

استرس و اضطراب در برخی از گربه ها ممکن است با گاز گرفتگی دم تا زمانی که خونریزی کند ظاهر شود. متداول ترین محرک های اصلی این علل رفتاری شامل تغییرات ناگهانی در خانه یا محیط، نقل مکان به خانه جدید یا ورود یک حیوان خانگی جدید یا عضوی از خانواده است. آلرژی یا بی حسی گربه نیز می تواند باعث شود گربه شما دم خودش را بجود.

اگر گربه شما زخم یا حشرات چشمگیر ندارد و به آلرژی مشکوک هستید، سعی کنید تغییرات اخیر در محیط و رژیم غذایی را معکوس کنید. اگر شاهد بهبودی هستید، در مسیر درستی هستید. دامپزشک می تواند یک آزمایش کامل آلرژی انجام دهد. گربه شما می تواند پس از سال ها مصرف غذاها بدون دردسر به آنها حساسیت پیدا کند، بنابراین همه متغیر ها را خسته کنید.

اگر گربه شما به لمس در امتداد ستون فقرات و دم خود حساس است و متوجه گرفتگی پوست یا اسپاسم عضلانی شدید، عوامل استرس زا گربه خود را بررسی کنید. هیپرستزی یا حساسیت شدید به لمس معمولاً با حذف سایر مشکلات احتمالی مشخص می‌شود.

آکنه دم گل میخ

این وضعیت در میان گربه‌ های نر عقیم نشده رایج است و زمانی اتفاق می‌افتد که غدد فوق دمی مقادیر زیادی سموم، یک ماده روغنی، معمولاً در پایه دم ترشح می‌ کنند. از آنجایی که آن ناحیه به دلیل تجمع روغن تحریک می شود، یک گربه برای کاهش ناراحتی خود به گاز گرفتگی دم متوسل می شود.

اگر موهای دم گربه شما چرب یا مات و دارای جوش های سر سیاه است، ممکن است گربه شما به آکنه مبتلا باشد. اگر علائم در پایه دم حیوان خانگی شما بیشتر است، این وضعیت می تواند نشان دهنده و علائم دم گل میخ باشد.

در هر دو مورد، ترشح بیش از حد غدد باعث تحریک پوست و خز های چرب می شود که می تواند منجر به تجمع موم و ریزش مو شود. شامپو های دارویی می توانند به تسکین این وضعیت مزمن کمک کنند.

نر های عقیم نشده بیشتر به دم گل میخ مبتلا می شوند زیرا هورمون های آنها ترشح غدد را افزایش می دهد، اما این وضعیت می تواند هر گربه ای را تحت تاثیر قرار دهد. اتفاقاً، مشکلات غده مقعدی می‌ تواند گربه‌ ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد و باعث گاز گرفتگی دم شود.

علائم گازگرفتن دم در گربه ها چیست؟

در حالی که خونریزی دم یکی از بارز ترین نشانه های این رفتار گربه عجیب و غریب است، سایر علائم مشکل مثله کردن دم ممکن است شامل بریدگی یا زخم در از دست دادن خز، دلمه، و خونریزی ناحیه دم باشد. لحظه ای که این علائم را مشاهده کردید، فوراً با دامپزشک خود مشورت کنید و بدانید که اگر متوجه خونریزی شدید در ناحیه دم شدید، گربه شما به مراقبت اضطراری دامپزشک نیاز دارد.

گربه من دمش را گاز می گیرد، چکار کنم؟

چرا گربه دمش را گاز می گیرد؟ || دام و پت

اگر علت دم‌ گزیدگی آلودگی به کک باشد، دامپزشک شما داروی کک را به صورت خوراکی یا موضعی تجویز می‌کند. اگر به دلیل کرم حلقوی باشد، درمان قارچی راه حل اصلی برای گاز گرفتگی دم در حیوان خانگی است. برای آلرژی های غذایی، دامپزشک شما ممکن است یک رژیم غذایی ضد حساسیت را توصیه کند که باید به شدت دنبال شود.

راهکار های گازگرفتن دم در گربه ها

در خصوص جراحات یا آرتریت، دامپزشک به احتمال زیاد آنتی بیوتیک ها، استروئیدها و داروهای ضد التهابی را تجویز می کند. برای FHS و علل رفتاری، دامپزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب تجویز و رفتار گربه را برای اصلاح رفتار عجیب گربه توصیه کند. حتی احتمال دارد درمان ضد صرع به ویژه برای موارد شدید FHS تجویز شود.

کارشناسان گربه توصیه می کنند که زمان با کیفیت بیشتری را با گربه های خود بگذرانید و آنها را با استفاده از اسباب بازی های تعاملی سرگرم کنید. برخی از اسباب بازی های مناسب برای گربه های خانگی شما می‌ توانند اسباب‌ بازی‌های لیزری موش، اسباب‌ بازی‌های چوب پر و اسباب‌ بازی‌هایی باشند که به یک نخ متصل هستند.

حیوانات خانگی خود را تشویق کنید تا با قرار دادن نشیمنگاه های مخصوص گربه ها یا حتی محفظه هایی در فضای باز، فعال بمانند تا بتوانند در فضای باز اما در یک محیط امن پرسه بزنند. دامپزشک همچنین ممکن است به شما پیشنهاد کند که گربه خود را آموزش دهید تا هر ماه حداقل یک ترفند جدید را برای فعال نگه داشتن ذهنی گربه خود انجام دهد. آموزش کلیک و درمان نتایج مثبتی دارد.

برای دم گل میخ و آکنه گربه، عقیم کردن گربه های نر ممکن است مشکل را حل کند و دامپزشک شما همچنین احتمال دارد شامپوی ضد سبوره را برای کاهش تحریک و جلوگیری از جویدن و گاز گرفتگی دم حیوان خانگی شما تجویز کند.

همچنین برخی از متخصصان گربه نیز پیشنهاد می کنند دم گربه خود را با باند یا حوله بپوشانید تا عادت دم گزیدن را متوقف کنید. یا حداقل گربه خود را از انجام این کار منصرف کنید. آنها اظهار داشتند که گربه اگر دم خود را نبیند از انجام این عادت عجیب دست می کشد.

سخن آخر

کشف این موضوع که گربه شما عادت بسیار بدی از گاز گرفتگی دم دارد، می تواند هر والدین حیوان خانگی را تا آستانه حمله پانیک سوق دهد. شاید دیدن این رفتار نگران کننده باشد و بدتر از آن اگر همراه با خونریزی و زخم باشد. شناسایی مناسب علل احتمالی از اهمیت بالایی برخوردار است.

گربه‌ ها نظافت چی های سخت‌ گیر هستند که هر روز خز خود را تمیز می‌ کنند و تلاشی بی‌ پایان برای تمیز نگه داشتن خودشان می‌ کنند. اگر متوجه شدید که گربه خود را زیاد گاز می گیرد، می جود یا دمش را می جود، ممکن است بیماری خاصی داشته باشد که نیاز به توجه و درمان و مراجعه به دامپزشک دارد. قبل از بدتر شدن علائم با دامپزشک تماس بگیرید. همیشه قبل از تغییر رژیم غذایی، دارو یا فعالیت بدنی حیوان خانگی خود با دامپزشک خود مشورت کنید. این اطلاعات جایگزین نظر دامپزشک نیست.

منبع
https://pets.thenest.comhttps://animalpath.org/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا