گربه ها

چرا گربه خانگی من غش می کند؟

هنگامی که یک گربه از هوش می رود، به عنوان صاحبان این حیوانات خانگی، به طور قابل درک نگران خواهیم شد. از دست دادن هوشیاری، حتی به طور موقت، نشانه وجود یک بیماری زمینه ای حیوان خانگی است. اما آیا این اختلال، یک مشکل جدی در سلامتی حیوان است یا یک‌ مشکل جزئی؟ آیا تشخیص علت غش کردن گربه خانگی مهم است؟

در صورتی که گربه خانگی‌ به یک بیماری جدی مبتلا شده باشد، ضروری است که تشخیص صحیح را انجام دهیم و براساس علت ایجاد کننده مشکل، روش درمانی مناسب را تعیین کنیم. اگر مشکل گربه خانگی جزئی باشد، حداقل احتمال وجود یک آسیب جدی را رد کرده ایم.

سنکوپ در گربه ها به اصطلاح علمی برای غش کردن اشاره دارد. علت بروز این وضعیت، کمبود جریان خون ورودی به مغز است. اما علل ایجاد کننده این محدودیت جریان خون متفاوت است. در این مقاله از دام و پت به بررسی علل از دست دادن هوشیاری در گربه ها می پردازیم. علاوه براین تغییرات احتمالی در سبک زندگی گربه خانگی یا روش های درمانی مورد نیاز برای پیشگیری از بروز دوباره سنکوپ در این حیوانات را بررسی می کنیم.

سنکوپ در گربه های خانگی

به طور کلی، مهم است که بدانید غش کردن در اثر از دست دادن موقت هوشیاری بروز پیدا می کند. این وضعیت چیزی نیست که باید برای مدت طولانی دوام بیاورد. اگر بیهوشی طولانی رخ دهد، می توان نتیجه گرفت که مشکلی جدی در سلامتی حیوان خانگی وجود دارد و می تواند در نتیجه آسیب مغزی ایجاد شده باشد.

هنگامی که یک گربه خانگی دچار سنکوپ می شود، از دست دادن لحظه ای هوشیاری باعث افتادن گربه خانگی روی زمین می شود. ممکن است که گربه ها در هنگام غش، بیهوش شوند، روی زمین فرود بیایند و بلافاصله بلند شوند. با این حال، ممکن است برای مدتی قبل از بلند شدن بیهوش بمانند. مدت زمانی که طول می کشد گربه خانگی به هوش بیاید، مهم است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که غش کردن در گربه ها به علت کمبود خون در مغز اتفاق می افتد. اکسیژن موجود در خون به عملکرد مغز موجودات زنده کمک می کند. بنابراین کمبود اکسیژن باعث از کار افتادن موقتی آن می شود. این کاهش جریان خون می تواند به علت فشار خون پایین، فشار جزئی اکسیژن شریانی یا کاهش غلظت هموگلوبین بروز پیدا کرده باشد.

هنگامی که یک گربه غش می کند، ممکن است علائمی مانند ترشح آب دهان یا بی اختیاری ادرار را بروز دهد. اما مهم است که توجه داشته باشید که این علائم تنها در موارد کمی رخ می دهند. به طور کلی، گربه خانگی پس از چند ثانیه بهبود می یابد. زیرا دوره های سنکوپ معمولاً کوتاه و ناگهانی هستند.

پس از پایان سنکوپ، وقتی گربه خانگی دوباره به هوش می آید، ممکن است سرگردان باشد. این مسئله ممکن است منجر به ترسیدن یا عصبی شدن آنها شود، اما گربه ها پس از سنکوپ باید نسبتاً سریع به حالت عادی بازگردند.

علل بروز سنکوپ در گربه ها چیست؟

چرا گربه خانگی من غش می کند؟ || دام و پت

در حالی که ما عملکرد بیولوژیکی این اختلال را می دانیم که چگونه کمبود خون در مغز باعث بی هوشی موقت می شود، با این حال بروز سنکوپ یک علامت است ولی یک بیماری جداگانه نیست. علت بروز این کم خونی به دلیل وجود مشکل خاصی است. آسیب ها یا شرایط مختلفی وجود دارند که می توانند به عنوان یک علامت منجر به غش شوند. آن ها عبارت اند از:

بیماری قلبی

ابتلا به بیماری های قلبی شایع ترین علت بروز سنکوپ در گربه های خانگی است. بیماری قلبی زمانی رخ می دهد که خون به درستی به بدن پمپاژ نشود. سرفه، سفید رنگ شدن لثه های حیوان، تاکی کاردی (ضربان قلب سریع) و ادم ریوی برخی از علائم بیماری قلبی در گربه ها هستند.

این موارد می توانند بر نحوه پمپاژ خون به اطراف بدن تأثیر بگذارند و گاهی اوقات غش کردن نیز به صورت علامت وجود یک مشکل رخ می دهد.

لوسمی گربه

اختلال لوسمی نوعی بیماری است که توسط ویروس ایجاد می شود. لوسمی بسیار عفونی است و به راحتی بین گربه ها منتقل می شود. گربه آسیب دیده نیاز به درمان فوری دارد و احتمالاً به مراقبت مادام العمر نیاز خواهد داشت. از جمله علائم این بیماری شامل تب، خستگی و بی اشتهایی است.

این اختلال می تواند منجر به بروز ضعف عمومی و حتی غش در گربه های خانگی شود. در صورت عدم درمان، لوسمی در گربه های خانگی به طور بالقوه کشنده است.

عوارض ناشی از مصرف دارو

همه داروها دارای عوارض جانبی بالقوه هستند، اما در همه بیماران ظاهر نمی شوند. اگر برای گربه خانگی شما برخی داروها تجویز شده است و حیوان خانگی تان پس از مصرف آن ها شروع به غش کرد، فوراً با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید. سنکوپ ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی مصرف دارو یا به علت تداخل نامطلوب بین داروهای مختلف رخ دهد.

ذات الریه

ذات الریه یک بیماری ریوی است که خود علل ایجاد کننده زیادی دارد. این موارد شامل کلسی ویروس گربه، انسداد راه هوایی ناشی از بلع اشیا خارجی و حتی تغییرات ناگهانی دما است. همراه با غش، برخی از علائم بروز‌ پیدا کرده، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • بی حالی
  • دشواری تنفس
  • بروز اختلال در بلع

از آن جایی که ریه‌ ها اکسیژن را وارد بدن می ‌کنند، ناتوانی آن‌ ها در تامین اکسیژن مورد نیاز بدن می ‌تواند منجر به بروز غش در گربه های خانگی شود.

کم خونی

چرا گربه خانگی من غش می کند؟ || دام و پت

یک گربه خانگی زمانی از کم خونی رنج می برد که خون حیوان حاوی مقدار گلبول های قرمز بسیار کمتر از مقادیر طبیعی باشد. گلبول های قرمز وظیفه انتقال اکسیژن را در خون بر عهده دارند. این کاهش اکسیژن عواقب متعددی از جمله کاهش اشتها و خستگی به همراه دارد. این امر احتمال بروز غش را بسیار بیشتر می کند. زیرا کمبود گلبول های قرمز باعث کاهش اکسیژن ورودی به مغز می شود.

مسمومیت

مصرف مواد سمی نیز می تواند منجر به بروز غش در گربه های خانگی شود. مسمومیت زمانی اتفاق می افتد که گربه به اشتباه مواد خطرناک را بخورد. این موارد ممکن است شامل محصولات پاک کننده خانگی، داروهای انسانی، حشره کش ها، گیاهان سمی یا حتی مواد غذایی باشند که برای مصرف انسان مناسب هستند.

علائم شامل ترشح بیش از حد بزاق، گشاد شدن مردمک چشم، تاکی کاردی، عطسه، اسهال و استفراغ است. معمولاً در هنگام مسمومیت، گربه خانگی ممکن است پس از استفراغ بیهوش شود. دامپزشک تنها فردی است که می تواند به تشخیص دقیق دست یابد.

دامپزشکان می توانند گربه را به درستی معاینه کنند و هر گونه آزمایش لازم را انجام دهند. اگر مشکوک هستید که گربه خانگی شما از هر یک از بیماری هایی که در مورد آن ها ذکر شد، رنج می برد، باید فورا با یک دامپزشک مشورت کنید. هر چه زودتر مشکل گربه خانگی‌ تان را تشخیص دهید، پیش آگهی بهتر خواهد بود.

سایر علل غش در گربه ها چیست؟

علل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است باعث شوند گربه شما غش کند. برخی از آن ها به یک آسیب و برخی دیگر به وضعیت محل زندگی این حیوانات مربوط می شوند. یکی از مواردی که ممکن است برخی افراد از مشاهده یک ویدیو در فضای مجازی به خاطر بیاورند، چیزی است که به عنوان “سندرم غش مانند بز” شناخته می شود.

این بیماری به عنوان میتونی مادرزادی شناخته می شود. میتونی مادرزادی یک اختلال ژنتیکی است که باعث می شود حیوانات در شل شدن عضلات خود تاخیر داشته باشند. این اختلال به این علت است که ماهیچه ها هنگام ترس منقبض می شوند، اما تنش خود را رها نمی کنند. بدن منقبض می شود و برای چند ثانیه سفت می ماند.

در طول یک حمله میتونی مادرزادی ، به نظر می رسد که گربه در حال غش کردن است، اما آن ها لزوماً هوشیاری خود را از دست نمی دهند. این سفت شدن بدن آن ها است که ظاهری غش مانند به آن ها می دهد. ذکر این نکته ضروری است که این اختلال در گربه ها بسیار نادر است. در سال 1998 اولین توصیف از میتونی مادرزادی منتشر شد.

علاوه براین ممکن است که گربه ها هنگام تماس با گربه یا حیوان دیگر غش کنند. گزارش شده است که برخی شرایط در گربه های خانگی ممکن است رفلکس وازوواگال را تحریک کنند. این تحریک شامل کاهش ناگهانی فشار خون و ضربان قلب است که در گربه در موقعیت عاطفی مشاهده شده است. این کاهش فشار خون می تواند منجر به غش شود.

اگر گربه خانگی غش کرد چه باید کرد؟

چرا گربه خانگی من غش می کند؟ || دام و پت

اگر ببینیم گربه خانگی مان غش می کند، این صحنه می تواند برای ما هم آسیب زا باشد. اولین واکنش شما ممکن است اضطراب یا حتی وحشت باشد. مهم است که نترسید. زیرا گربه خانگی شما از داشتن یک فرد مضطرب در اطراف خود سودی نخواهد برد. اگرچه ممکن است سخت باشد، اما تلاش برای حفظ آرامش مهم است.

گربه خانگی خود را روی یک سطح صاف قرار دهید و بدن حیوان را بین نیم تنه و پاهای عقب نگه دارید. شما باید بدن آن ها را کمی بالا بیاورید تا بدن آن ها پایین تر از بقیه بدن باشد. این کار را با دقت انجام دهید تا بتوانید به تحریک جریان خون به مغز کمک کنید. بعد از اینکه گربه به هوش آمد، آن ها را در پتو بپیچید تا گرمای بدن خود را از دست ندهند.

سخن آخر

شما باید نسبت به هر واکنشی که در هنگام بیهوشی ظاهر می شوند هوشیار باشید. این علائم همزمان ممکن است لرزش، ادرار غیر ارادی، ترشح آب دهان یا استفراغ باشد. اگر می بینید که گربه خانگی شما بعد از استفراغ غش می کند، با پایین نگه داشتن پوزه به حیوان خانگی تان کمک کنید.

این کار از خفگی گربه در هنگام بیهوشی در اثر استفراغ پیشگیری می کند. باید تا جایی که می توانید علائم بروز پیدا کرده را به خاطر بسپارید تا بتوانید اطلاعات مهم را به دامپزشک منتقل کنید. چند دقیقه صبر کنید تا گربه به هوش بیاید که بعید است بیشتر از چند دقیقه طول بکشد تا به هوش بیاید.

سعی کنید با نوازش و صحبت با صدای آرام آن ها را آرام کنید. وقتی متوجه شدید که آن ها آرامش بیشتری دارند، وقت آن است که با یک دامپزشک مشورت کنید. بهتر است در همان روز بروز سنکوپ با یک دامپزشک تماس بگیرید تا علت غش به بهترین شکل مشخص شود. از آن جایی که سنکوپ یک علامت است، پس از تشخیص، می توان روش درمانی را نیز تعیین کرد.

منبع
https://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا