گربه ها

چرا گربه ام، مرا دنبال می کند؟

چرا گربه ام، مرا دنبال می کند؟

قبل از پرداختن به این که چرا گربه ام، مرا دنبال می کند؟ لازم است بدانیم که گربه های خانگی، به دلایل زیادی، مورد علاقه انسان ها هستند. به طور کلی، انسان ها نسبت به زیبایی ظاهری، رفتار خوب و دلنشین، قدرت شکار و نحوه ابراز محبت گربه های خانگی نسبت به انسان ها و موجودات دیگر، احساس خوبی دارند. در سراسر جهان،‌ افراد زیادی، از گربه ها، به عنوان حیوان خانگی نگه داری می کنند.

یکی از راه ‌هایی که از طریق آن، گربه‌ های خانگی، انسان‌ ها را متحیر و خوشحال می ‌کنند، این است که یک گربه خانگی، در اغلب موارد، به دنبال صاحب خود راه افتاده و از او جدا نمی شود. اگر از این مسئله که “چرا گربه خانگی من، مرا دنبال می کند؟” تعجب می کنید، بدانید که تنها شما نیستید که نسبت به این رفتار گربه ها شگفت زده شده اید.

در این مقاله، به این موضوع می پردازیم که چرا گربه های خانگی، این کار را انجام می ‌دهند. همچنین، به این موضوع که هدف گربه های خانگی، از بروز چنین رفتاری چیست و چه زمانی باید به دنبال مراقبت های دامپزشکی بود، صحبت خواهیم کرد.

علت مدفوع گربه خارج از جعبه بستر چیست؟

چرا گربه های خانگی‌ صاحبان خود را دنبال می کنند؟

به طور کلی، در بیشتر موارد، گربه های خانگی، به طور طبیعی، صاحبان خود را دنبال می کنند. در چنین مواردی، نیازی به نگرانی نیست. مخصوصا، در صورتی که گربه خانگی تان، با شما رابطه صمیمی داشته باشد، بیشتر از شرایط معمولی، شاهد بروز این رفتار خواهید بود.

به طور کلی، گربه های خانگی، به علل متعددی، به دنبال انسان ها، از جمله صاحبان خود، راه می افتند. در بیشتر موارد، گربه های خانگی، براساس غریزه ای که دارند، این رفتار را از خود بروز می دهند. در هر مورد، علت خاصی پشت این رفتار گربه وجود دارد. از جمله این علل، عبارت اند از:

 • کسالت
 • گرسنگی
 • کنجکاوی
 • تمایل به بازی
 • رفتار سرزمینی
 • برای جلب توجه (به طور کلی، گربه ها از در آغوش گرفته شدن لذت می برند)

دنبال کردن در گربه های ولکرو

چرا گربه ام، مرا دنبال می کند؟ | دام و پت

برخی از نژادها، از جمله Ragdolls، Bengals، Maine Coons، Persians، Siamese، Tonkinese و Sphynx به عنوان “گربه های ولکرو” در نظر گرفته می شوند که با صاحب های خود پیوند نزدیکی دارند. به همین علت، ممکن است که آن ها، بیشتر از سایر نژادها، ‌صاحبان خود را دنبال کنند.

به طور کلی، شما، به عنوان صاحب حیوان خانگی، مرکز دنیای گربه خود و نگهبان تمام منافع و منابع آن ها هستید. بنابراین منطقی است که گربه خانگی تان، شما را دنبال کند. علاوه بر این، گربه خانگی تان، پیوند محکمی با شما دارد. بنابراین، ممکن است نسبت به کاری که انجام می دهید، کنجکاو باشد.

همچنین، در صورت دنبال کردن شما، ممکن است که گربه خانگی تان، احساس ناامنی داشته، و یا ممکن است به جلب توجه شما نیاز داشته باشد. علاوه براین موارد، ممکن است که گربه خانگی‌ تان، برای به دست آوردن غذا و یا بازی کردن، به دنبال شما بیفتد. همچنین، ممکن است که با انجام این رفتار، گربه های خانگی بخواهند به بخشی از خانه دسترسی داشته باشند که معمولاً از ورود به آن جا، منع شده اند.

همه این موارد، جزو علل عادی برای این موضوع که چرا گربه خانگی تان ممکن است شما را در همه جا دنبال کند، می باشد. در برخی موارد، گربه شما ممکن است شما را، به خاطر این که احساس استرس یا اضطراب در مورد جدا شدن از شما دارد، دنبال کند. با این حال، بیشتر اوقات، گربه خانگی تان، به خاطر این که چیزی از شما می خواهد یا فقط کنجکاو است که شما چه کاری انجام می دهید، شما را دنبال می کند.

اضطراب در گربه ها از علائم تا علل آن چیست؟

چرا گربه خانگی من مرا تا حمام دنبال می کند؟

با وجود این که هنوز دانشمندان به طور قطع نمی دانند که چرا گربه ها دوست دارند انسان ها را، حتی وقتی به حمام می روند، دنبال کنند، برخی نظریه ها وجود دارند که توضیح می دهند، بروز این رفتار، بر اساس تمایلات رفتاری گربه ها، امری منطقی است.

یک نظریه در این باره، این است که گربه ها، پستاندارانی سرزمینی هستند که می خواهند بدانند در داخل قلمروشان، چه می گذرد. در واقع، حمام بخشی از قلمرو گربه های خانگی شما در نظر گرفته می شود. به همین علت، گربه خانگی ‌تان نسبت به آن جا، کنجکاو می شود.

اما، گاهی اوقات متوجه می شوید که گربه خانگی‌ تان، با شما وارد حمام می شود. در واقع، باید به این نکته توجه داشته باشید که حمام‌ ها، چیزهای سرگرم کننده زیادی (از جمله شما) در خود دارند. چیزهایی مانند رول های دستمال توالت، سینک های آب، پرده های روی پنجره ها، آب موجود در توالت، حوله های روی زمین. همگی این موارد، ممکن است به عنوان اشیاء و موقعیت های جذاب، برای گربه خانگی تان، مطرح باشند.

همچنین، ممکن است که گربه های‌ خانگی، حمام را به خاطر این که بوی شما، در اکثر مناطق آن موجود است، دوست داشته باشند. این مسئله برای آن ها جذاب است. یکی دیگر از بخش های آرامش بخش حمام برای گربه های، سینک می باشد. سینک، اغلب مکانی جذاب برای چرت زدن گربه خانگی شما است.

اگر رفتار گربه‌ خانگی تان در دنبال کردن شما، حتی وقتی می خواهید به حمام بروید، برای شما مشکل ‌ساز است، با دامپزشک یا متخصص و رفتار شناس گربه‌ های خانگی، در مورد نحوه آموزش مجدد گربه خانگی ‌تان، صحبت کنید. گاهی اوقات، ممکن است متوجه این نکته شوید که گربه خانگی تان، همه جا شما را دنبال کرده و با شما می خوابد.

چرا گربه دوست دارد با من بخوابد؟

چرا گربه ام، مرا دنبال می کند؟ | دام و پت

اگر گربه شما همه جا شما را دنبال کرده و با شما می خوابد، این رفتار، نشانه آن است که گربه خانگی تان، به شدت با شما پیوند برقرار کرده و به جرأت می توان گفت که شما را دوست دارد. به طور کلی، این رفتار، یک مشکل نیست، اما اگر گربه شما علائمی از اضطراب جدایی بروز می دهد، یا اگر رفتار گربه تان، برای شما آزاردهنده است، با دامپزشک خود یا با یک متخصص رفتار گربه سانان، درباره این موضوع و برطرف کردن عادت گربه خانگی‌ تان، مشورت کنید.

همچنین، ممکن است متوجه شوید که گربه خانگی تان، همه جا شما را دنبال می کند، اما در آغوش تان نمی آید. گربه های خانگی که به دنبال صاحبان خود می افتند، اما نمی خواهند در آغوش گرفته شوند، می توانند برای صاحبان شان، ناامید کننده باشند. به خصوص اگر صاحبان آن ها دوست‌ داشته باشند که گربه خانگی شان را در آغوش بگیرند.

برخی از عللی که می توانند باعث شوند که یک گربه خانگی، از تماس فیزیکی لذت نبرد، شامل تغییرات شخصیتی و فردی، فقدان اجتماعی شدن کافی در دوران بچه گربه بودن، سابقه وحشی بودن یا تجربه منفی قبلی مرتبط با لمس فیزیکی انسان ها، است.

اگر شرایط گربه خانگی تان، چنین است، با یک متخصص ا رفتار شناس گربه‌ ها، در مورد اینکه چگونه می توانید به گربه‌ خانگی تان کمک کنید تا با لمس شدن توسط انسان ها، دچار مشکل نشود، صحبت کنید. شما می توانید روش های رفع مشکل گربه خانگی تان را، از یک‌ دامپزشک نیز بپرسید.

چرا گربه خانگی من فقط مرا دنبال می کند؟

چرا گربه ام، مرا دنبال می کند؟ | دام و پت

گربه ها، روابط و پیوند های اجتماعی قوی با انسان ها و مکان ها برقرار می کنند. ممکن است گربه شما پیوند محکمی با شما داشته باشد. با این حال، ممکن است که با هیچ کس دیگری در خانواده تان، این پیوند را ایجاد نکرده باشد. علل دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشند.

از جمله این علل، این موارد هستند که گربه شما در مورد کاری که انجام می دهید، کنجکاو بوده، و یا ممکن است احساس ناامنی یا اضطراب جدایی داشته، و یا ممکن است منابعی از جمله غذا، بازی، خوراکی ها و اسباب بازی ها را فقط با شما و نه به افراد دیگر، مرتبط کرده باشد.

آیا دنبال کردن گربه ها، غیرطبیعی است؟

به طور کلی خیر. به طور کلی، این رفتار، یک پدیده طبیعی در گربه ها محسوب می شود. البته، یکی از علل نگرانی صاحبان گربه های‌ خانگی، می تواند این باشد که گربه خانگی شان، این رفتار‌ را به صورت غیر منتظره، و در حالی که قبلا چنین نبوده، از خود بروز دهد.

چنین رفتار ناگهانی، معمولا به علت وجود مشکلی است که گربه را آزار داده و می تواند شامل اضطراب جدایی، شی یا موجودی که گربه را ترسانده و یا یک بیماری زمینه ای باشد. پرکاری تیروئید، دیابت، درد مزمن، یا اختلالات عصبی، همگی می توانند باعث ایجاد این رفتار، به صورت غیر طبیعی، شوند.

بنابراین، اگر گربه خانگی شما، به طور ناگهانی شروع به دنبال کردن بیش از حد شما کرده است، گربه خود را توسط یک دامپزشک معاینه کنید تا هر گونه علت پزشکی احتمالی، تشخیص داده شود.

آیا گربه تان شما را دوست ندارد؟

راه تشخیص اضطراب جدایی در گربه چیست؟

چرا گربه ام، مرا دنبال می کند؟ | دام و پت

با وجود این که اضطراب جدایی در سگ ها، یک وضعیت کاملاً شایع است، در مورد اضطراب جدایی در گربه ها، کمتر بحث وجود دارد. اضطراب جدایی در گربه های خانگی، با جدا شدن از انسان یا حیوان دیگری که گربه با آن پیوند قوی دارد، ایجاد می شود.

اضطراب جدایی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. اشکال خفیف اضطراب جدایی ممکن است توسط انسان مورد توجه قرار نگیرد، و اشکال شدید آن را می توان به اشتباه به عنوان رفتار بد تعبیر کرد. در حالی که در واقع، اینطور نیست. اگر متوجه شوید که گربه شما هنگام آماده شدن برای ترک خانه، رفتار متفاوتی از خود بروز می دهد، می توانید متوجه شوید که آیا گربه شما اضطراب جدایی دارد یا خیر.

اگر گربه‌ تان پنهان می شود، بیشتر میو میو می کند، بیشتر شما را دنبال یا سعی می‌ کند وقتی کلید یا کیفتان را بر می‌ دارید، مانع خروج شما شود، احتمالا گربه‌ تان به اضطراب جدایی مبتلا است.

چرا گربه من غذا نمی خورد؟

علائم اضطراب جدایی گربه ها

گربه‌ های مبتلا به اضطراب جدایی، زمانی که تنها می‌ مانند، معمولا رفتارهای زیر را از خود بروز می‌ دهند:

 • استفراغ و یا اسهال
 • افراط در خوردن یا نخوردن غذا
 • میو با صدای بلند و به صورت مکرر
 • ادرار کردن یا دفع مدفوع خارج از جعبه بستر
 • افزایش پرخاشگری با گربه های دیگر خانواده
 • واکنش بیش از حد مشتاقانه هنگام بازگشت به خانه
 • نظافت بیش از حد، که منجر به ایجاد لکه های طاس می شود.
 • رفتارهای مخرب، مانند چنگ زدن مبلمان، پرده ها، یا کوبیدن اشیا

اگر فکر می کنید گربه شما اضطراب جدایی دارد، با دامپزشک خود در مورد گزینه های درمانی ممکن، صحبت کنید. روش های زیادی برای کمک به گربه های مبتلا به اضطراب وجود دارد. از جمله غنی سازی محیط زندگی، استفاده از پخش کننده ها یا اسپری های آرام بخش فرمون یا جلیقه های ضد اضطراب.

همچنین می‌ توانید مصرف روغن CBD را برای گربه‌ تان، امتحان کنید. همچنین، می توانید به دنبال خوراکی‌ های آرام ‌بخشی باشید که حاوی موادی مانند تریپتوفان یا L-theanine هستند. اگر این راه حل ها جواب ندادند، با دامپزشک خود در مورد داروهای تجویزی مربوط به اضطراب در گربه ها، صحبت کنید.

سخن آخر

در بسیاری از موارد، گربه خانگی تان، به عنوان نشانه ای از عشق و یک پیوند عمیق، به دنبال شما می افتد. اگر دوست دارید گربه شما کمتر شما را دنبال کند، محیط گربه خود را غنی کنید. این کار باعث تحریک ذهنی حیوان خانگی تان می شود و به گربه تان، کاری را غیر از دنبال کردن شما، ارائه خواهد داد.

منبع
https://www.greatpetcare.com/cat-behavior/why-does-my-cat-follow-me-everywhere/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا