حیوانات خانگی کوچک

چرا همستر نر بوی بدی می دهد؟

از شایع ترین علل بوی بد در همستر های نر می توان به غدد بو، بیماری ها و دم مرطوب و موارد دیگر اشاره کرد. همسترهای نر به دلایل زیادی بوی بدی می دهند. ما دوست داریم حیوان خانگی داشته باشیم، این حیوانات خانگی می توانند بد بو باشند و جای ما را پر از بوی ناخوشایند کنند. گاهی اوقات این حیوان خانگی ظریف و بامزه بوی بسیار بدی می دهد. وقتی با قفس آنها روبرو می شوید، بوی بدی احساس می کنید. اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا علت خاص بوی بد حیوان خانگی خود را پیدا کنید.

همستر نر شما به دلایل زیر ممکن است بوی بدی داشته باشند:

  • غدد بو
  • دم خیس
  • بیماری ها
  • کهولت سن
  • بلوغ جنسی
  • تهویه ضعیف
  • تمیزی ضعیف قفس

همستر ها هیچ بوی بدی تولید نمی کنند. آنها حیوانات ظریف و تمیزی هستند. این حیوانات خانگی خودآرایی را به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود دارند. نیمی از اوقات مشغول نظافت خود هستند. آنها همیشه با از بین بردن خز و کثیفی اضافی از سطح بدن خود را تمیز می کنند. ما در این مقاله از دام و پت سعی کرده ایم دلایل بوی بد و ناخوشایند همستر نر را بررسی کنیم.

غدد بویایی و بوی بد در همستر های نر

غدد بو، منبع اصلی بوی بد همستر هستند. اما غدد بویایی بدون هیچ دلیل مشخصی مسئول بو هستند. وقتی قفس تمیز است و مریضی ندارد علت بوی بد همستر، همین غدد هستند. به این غدد بویایی، غدد پهلو یا لکه های لگن نیز می گویند. اینها با ترشح فرمون تولید می کنند. ترشحا، علت بوی مشک این حیوانات خانگی هستند. این ترشحات در همستر های نر و ماده یافت می شود. اما غدد پهلو در نر برجسته تر است.

وجود غدد پهلو و موقعیت آنها در همه گونه ها متفاوت است. در همسترهای سوری، این غدد کناری دو طرفه هستند و روی پهلوها قرار دارند. از نظر ظاهری صاف و چرب هستند. آنها معمولاً رنگدانه دارند و موهای بلندتری روی خود دارند. در همسترهای کوتوله، این غدد بویایی در نزدیکی ناف قرار دارند. اینها فاقد هرگونه مو هستند و ترشحات چرب و زرد رنگی دارند.

بوی مشک که توسط غدد رایحه تولید می شود اهداف مختلفی دارد. بوی نامطبوع نشان دهنده برخی رفتارهای منحصر به فرد است. این بو در نهایت می تواند منجر به عفونت کرم حلقوی در همستر شود.

دم خیس یا مرطوب

چرا همستر نر بوی بدی می دهد؟ || دام و پت

مدفوع آبکی، دم و پایین همستر را خیس می کند. این مدفوع آبکی بوی بدی هم دارد. آنها شاید به دلیل این مدفوع های آبکی بدبو شوند. مدفوع آبکی نه تنها باعث خیس شدن دم می شود بلکه اثر خود را بر روی بدن همستر می گذارد. دم مرطوب می تواند به دلایل زیادی ایجاد شود. اگر مدفوع آبکی شود و بوی نامطبوعی داشته باشد، وضعیت اورژانسی است و توصیه می شود با یک دامپزشک مشورت کنید. دم خیس می تواند منجر به کم آبی شدید و در نهایت مرگ همستر شود.

بیماری ها و بوی بد همستر نر

وقتی احساس می‌کنید که حیوان خانگی شما بوی بدی می‌دهد و هیچ دلیل واضحی وجود ندارد، این یک سرنخ است که حیوان خانگی شما بیمار است. مطمئن شوید که قفس تمیز است و به درستی تهویه می شود، اما هنوز بوی بدی می دهد. این بوی بد می تواند به دلیل هر بیماری مانند مشکلات دندان و مشکلات روده باشد. مشکلات نفخ و مشکلات گوارشی نیز می تواند باعث بوی بد در همستر شود. عفونت مثانه نیز دلیلی برای این بوی بد است. برای پیشگیری از این وضعیت باید دیابت را در همسترها درمان کنید.

چگونه از شر کک در همستر خلاص شویم؟

کهولت سن

همانطور که همه ما می دانیم که این حیوانات خانگی بسیار تمیز هستند. آنها همیشه مشغول نظافت خود هستند. وقتی جوان است، خودش می تواند نظافتش را انجام دهد. آنها از پنجه جلویی خود برای تمیز کردن خودشان استفاده می کنند. آنها خز خود را لیس می زنند تا تمام کثیفی ها را از بدن پاک کنند. وقتی همستر ها پیر می شوند، نمی توانند به خوبی خود را اصلاح کنند. اگر حیوان خانگی خود را تمیز نکنید، بوی بدی خواهد گرفت. پیری یکی از دلایل اجتناب ناپذیر بوی بد است.

بلوغ جنسی

بلوغ جنسی یکی دیگر از دلایل بوی بد همستر است. در سن بلوغ، غدد بویایی آنها به طور کامل رشد می کنند. در سن 4 تا 5 هفتگی از نظر جنسی کاملاً بالغ می شود. سپس غدد بویایی بویی قوی تر از حد معمول تولید می کنند. وقتی همستر هیجان زده می شود بوی آن بسیار شدید تر می شود. در حین هیجان، حیوان خانگی غدد بوی خود را می خراشد و با زبان آن را لیس می زند. این خراشیدن و لیس زدن باعث افزایش ترشح بو می شود.

عوامل محیطی مانند تهویه هوا و بهداشت نامناسب این بو را شدیدتر می کند. بوی عجیب همستر در سن بلوغ به نوعی وقتی او پیر می شود از بین می رود. بوی علامت گذاری در هنگام هیجان پیامی برای همسترهای ماده است. این کار وقتی همستر بوی سطح آنها را جفت می کند، شدیدتر می شود.

قفس با تهویه ضعیف

چرا همستر نر بوی بدی می دهد؟ || دام و پت

قفس با تهویه ضعیف نیز به این بوی بد شدت می بخشد. اگر قفس در جایی قرار گیرد که تهویه مناسب نباشد، هم قفس و هم حیوان خانگی به دلیل خفگی بوی بدی می گیرند. در یک محیط با محدودیت هوا، بوی بدی که به هر دلیلی در قفس ایجاد می شود، نمی تواند از بین برود.

قفس خانه ای برای همستر است. آنها تمام فعالیت ها را در قفس خود انجام می دهند. همستر ها در قفس می خورند و می خوابند و با اسباب بازی های خود بازی می کند. قفس همچنین توالت این حیوانات خانگی است. اگر هر هفته قفس را تمیز نمی‌کنید، پس از آن آب و زباله‌های غذایی که از آن خارج شده‌اند می‌توانند قفس را بدبو کنند.

این همه غذای بدبو و زباله های دیگر می توانند در طول فعالیت های او به بدن آنها بچسبد. کثیفی در خز به دام می‌افتد، آلودگی محبوس قفس دلیل اصلی بوی بد این موجودات کوچک است. وجود ملافه و هر پارچه ای در قفس می تواند دلیل بوی بد همستر باشد. بستر قدیمی و فرسوده قفس ممکن است بوی بدی بدهد. حیوان خانگی شما می‌تواند خود را کاملاً تمیز کند، اما عدم رعایت بهداشت قفس می‌تواند باعث بوی بد آن‌ها شود.

چرا همستر من زیاد مدفوع می کند؟

ادرار و مدفوع

اگر به حیوان خانگی خود آموزش دهید که از یک جعبه زباله برای ادرار کردن استفاده کند، او مطمئناً آن را دنبال می کند. آنها از گوشه ای از قفس برای ادرار کردن استفاده می کنند. پیدا کردن گوشه در قفس گاهی اوقات چالش برانگیز است. مدفوع به سختی بو می دهد زیرا جامد هستند. ادرار کردن دلیل اصلی این امر است و تمیز کردن مناسب قفس می تواند مشکل را حل کند.

تولید بیش از حد عرق

چرا همستر نر بوی بدی می دهد؟ || دام و پت

تعریق بیش از حد نیز می تواند دلیلی برای بوی بد و ناخوشایند باشد. با افزایش دما، حیوان کوچک می تواند عرق کند. عرق کردن پدیده ای برای خنک کردن بدن در هنگام افزایش دما است. همستر ها از عرق کردن برای حفظ بدن خود از گرمای اضافی استفاده می کنند. احتمال دارد بوی بد ناشی از عرق کردن در تابستان باشد.

غذا در مخفیگاه ها

همسترها عادت دارند غذا را در مخفیگاه های داخل قفس یا اعضای بدن خود پنهان کنند. بخشی از غذا که در عرض چند دقیقه پس از سرو می‌تواند پوسیده شود، می‌تواند باعث ایجاد بوی بد شود. تخم مرغ آب پز، پنیر و کلم از جمله غذاهایی است که زود بدبو می شوند.

وقتی همستر با چنین غذایی تغذیه می شوند، قفس و آنها شروع به بوی بد می کنند. چنین غذایی باید در مقادیر کم سرو شود. سینی سرو نیز باید برداشته شود. زیرا حیوان خانگی غذا خورده است و همچنین غذا را در قسمت های بدن خود مخفی می کند. اگر همستری را دیدید که گوشش بسته است، حتما غذا را در آن پنهان کرده است.

غذای مخفی شده در گوش یا پنجه ها نیز باعث بوی بد آنها می شود. این غذای بدبو وقتی شروع به پوسیدگی می کند بستر را هم خراب می کند. این موضوع شرایط را پیچیده تر می کند. در چنین شرایطی باید قفس را نیز تمیز کرد.

دارو ها

داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و داروهای مرتبط با دیابت می توانند موثر باشند. این داروها تغییرات فیزیولوژیکی ایجاد می کنند و به همین دلیل بوی بدی دارند. آنتی بیوتیک ها در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این داروها برای درمان عفونت استفاده می شوند اما یک عارضه جانبی دارند که باعث بدبو کردن آن می شود. آنتی بیوتیک ها از طریق ادرار دفع می شوند و می توانند باعث بدبو شدن ادرار شوند. بوی ناشی از دارو موقتی است و پس از قطع دارو از بین می رود.

علامت گذاری قلمرو

چرا همستر نر بوی بدی می دهد؟ || دام و پت

همسترها در تنهایی زندگی می کنند. آنها به سختی قفس خود را با همستر دیگری تقسیم می کنند. آنها خود را صاحب قفس خود می دانند. از این طریق سعی می کنند تسلط خود را نشان دهند. همستر ها در قفس خود ترشح تولید می کنند تا قلمرو آنها را مشخص کنند. آنها غدد رایحه خود را به کف قفس می مالند تا قلمرو مشخص شود. آنها حتی غذا و سایر متعلقات خود را با بوی خود علامت گذاری می کنند.

غدد بویایی همستر نر نسبت به ماده ها بوی تند تری تولید می کنند. آنها همچنین غده رایحه خود را به اشیاء دیگر مانند اسباب بازی ها می مالند تا دارایی خود را نشان دهند. در طول این دوره، تمام بدن آنها نیز پوشیده از ترشح است.

به دلیل این ترشحات بوی غیر معمولی دارند. غدد بویایی همچنین هنگامی که سعی می کنند تسلط خود را بر دیگر همسترهای مطیع نشان دهند، بوی مشکی تولید می کنند. اگر دو همستر در یک قفس نگهداری شوند، بوی همستر غالب از همستر مطیع بوی بدتری می دهد.

بیماری های قابل انتقال از انسان به همستر را بشناسید.

پرخاشگری یا ترس

این حیوانات خانگی در طبیعت تهاجمی و استرس زا هستند. علامت زدن بو توسط همستر نشانه ای است که او ممکن است ترسیده باشد. غدد بویایی در همسترها بوی شدید تولید می کنند تا رفتار خود را به دیگران منتقل کنند.

وقتی همستر پرخاشگر است، یا چیزی او را آزار می دهد، علائم بو روی اشیا ایجاد می کند. اگر او نسبت به سایر همسترها تهاجمی باشد، بوی مشک در همستر وجود دارد. به این ترتیب آنها سعی می کنند با سایر همسترهای مطیع که او از آنها عصبانی است ارتباط برقرار کنند.

اگر چیزی در قفس یا اطراف همستر را تهدید کند، ترشحات آن از غدد بو تولید می شود که بوی بدی را در آنها ایجاد می کند. آنها همدیگر را با بوی خود می شناسند. روی سطح خود رایحه ای به جا می گذارند تا همراهشان آنها را بشناسد. به دلیل این بوی مشخص، همستر ماده به شریک زندگی خود نزدیک می شود.

منبع
https://hamstersauthority.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا