حیوانات خانگی کوچک

چرا همستر من چشم هایش را می بندد؟

چرا همستر من چشم هایش را می بندد؟

علت اینکه چرا همستر من چشم هایش را می بندد می تواند به چندین بیماری زمینه ای مربوط شود. چسبندگی چشم در همستر ها نیاز به مشاوره با دامپزشک با تجربه دارد. به عنوان یک صاحب حیوان خانگی مسئولیت پذیر، شما باید بتوانید در شرایط خوب و بد، از عهده نگه داری از همستر خانگی تان، برآیید. وقتی صحبت از شرایط بد می شود، باید بدانید که همستر به راحتی می تواند از چندین بیماری و اختلالات سلامتی رنج ببرد.

اختلالاتی وجود دارند که ممکن است چشم های همستر را، با مشکل رو به رو کنند. بنابراین، اگر چشم همستر شما بسته است، شاید از خود بپرسید که در اصل، چه چیزی باعث بسته شدن چشم آن ها می شود؟

چشم های بسته یک همستر را چشم های چسبنده نیز می نامند. این وضعیت مشکلی شایع در میان بیشتر همسترها است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که همستر در هنگام خواب مایعاتی را از چشم هایش ترشح می کند تا چشم ها مرطوب بمانند. با این حال، ممکن است که این مایع خشک شده و در اطراف چشم همستر سفت شود. به این ترتیب از باز شدن آن ها جلوگیری کند.

چسبندگی چشم واقعا مشکلی شایعی است که همسترها اغلب با آن دست به گریبان هستند. زیرا در واقع، یکی از اختلالات و ناراحتی هایی است که در اثر یکی از عملکردهای طبیعی بدن آن ها ایجاد می شود. اما، حتی اگر این اختلال فقط یک ناراحتی سطحی باشد. ابتلا به چشم چسبناک ممکن است زندگی را برای همستر شما بسیار دشوارتر کند. زیرا حیوان خانگی شما در این وضعیت نمی تواند محیط اطراف را به درستی ببیند.

به همین دلیل است که شما باید در مورد چسبندگی چشم بیشتر بدانید. تا بتوانید دفعه بعد که همستر به این بیماری مبتلا می شود، به حیوان خانگی خود کمک کنید.

علت بروز چسبندگی چشم در همستر چیست؟

چرا همستر من چشم هایش را می بندد؟ | دام و

در بسیاری از مراحل زندگی، به عنوان یک انسان، حتما شما نیز تجربه کرده اید که وقتی صبح ها از خواب بیدار می شوید، متوجه وجود پوسته های خشک شده در قسمت چشمان تان می شود. در واقع، این پوسته ها، ترشحات چشمی هستند که سفت شده اند.

این رسوبات، در اوایل صبح و در هنگام بیدار شدن از خواب، در اثر این که مایعاتی که چشم های شما هنگام خواب ترشح می کردند، خشک شده و نوعی رسوبات ماسه مانند در اطراف چشم شما ایجاد کرده، تشکیل می شوند. به راحتی می توان پس از بیدار شدن، با شستن صورت، این رسوبات را از اطراف چشم ها زدود.

با وجود این که تمام انسان ها، در تمام طول زندگی خود، با این رسوبات مواجه می شوند. حیوانات نیز تجربه مشابهی با این مسئله دارند. بله، این تجربه شامل همسترهای خانگی و بسیاری از حیوانات دیگر نیز می شود. زیرا چشم های حیوانات نیز در هنگام خواب، از خود مایعاتی ترشح می کنند که با گذشت زمان سفت می شوند.

با این حال، تفاوتی که در مورد انسان و همستر وجود دارد. این است که وقتی صحبت از حیوان خانگی کوچک شما می شود. چسبندگی چشم، می تواند کمی جدی تر باشد. هنگامی که یک همستر در حال خواب است. چشم هایش باید مایعی ترشح کنند که به منظور مرطوب نگه داشتن چشم ها نیاز است.

زیرا خشکی چشم ها در نهایت می تواند منجر به بروز اختلالات بسیار جدی در سلامتی همستر شود. اما مایعات ترشح شده از چشم آن ها در نهایت خشک شده و در اطراف چشم هایشان، سفت می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مایع خشک شده در واقع می تواند چشمان همستر را مانند چسب ببندد.

عوامل خطر چسبندگی چشم در همستر چیست؟

چسبندگی چشم در همستر هایی که کمی بزرگتر هستند، بیشتر دیده می شود. زیرا به چشمان خود برای ترشح مایعات، بیشتر نیاز دارند. با این حال، حتی همسترهای جوان نیز ممکن است از این بیماری رنج ببرند. به طور معمول چشم چسبناک وقتی به پارامتر سن می رسد، تبعیضی قائل نمی شود. هرچند که در همسترهای سالمند و بزرگسال، بیشتر دیده می شود.

به همین دلیل، چسبیدن چشم های همستر، یکی از شایع ترین مشکلاتی است که همسترها به طور مرتب با آن روبرو می شوند.

با این وجود، اگر متوجه شدید که همستر شما از چشمان بسته خود رنج می برد. نباید فوراً به این نتیجه برسید که حتما به چسبندگی چشم مبتلا شده است. زیرا هنوز علل احتمالی دیگری برای ایجاد این وضعیت، وجود دارند. این علل می توانند شامل اجسام خارجی مانند گرد و غبار نیز باشند. گرد و غبار، ممکن است وارد چشم همستر شده و این مشکل را ایجاد کرده باشد.

همچنین، ابتلا به بیماری چشم صورتی، یکی از شایع ترین علل بسته شدن چشم های همستر است. زیرا در اثر ابتلا به این بیماری، داشتن چشم های متورم همراه با ترشح منظم از چشم ها، به طور طبیعی باعث بسته شدن چشم های همستر مبتلا می شود.

درمان چسبندگی چشم در همستر چیست؟

چرا همستر من چشم هایش را می بندد؟ | دام و

خبر خوب برای شما این است که اختلال چشم چسبنده معمولی که همسترها به طور مرتب از آن رنج می برند. نیازی به درمان و اقدامات فوری دامپزشکی ندارد. در حقیقت، اکثر موارد چسبندگی چشم را می توان در خانه برطرف کرد. حتی اگر در رفتار و درمان همستر متخصص نباشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

همستر را به آرامی نگه دارید.

همستر خود را بگیرید و تا جایی که ممکن است، حیوان خانگی تان‌ را ملایم نگه دارید تا در نهایت به آن آسیبی نرسد. با این حال، مطمئن شوید که هنوز کمی فشار وارد می کنید. تا همستر از دست شما خارج نشده و فرار نکند. شما باید مطمئن شوید که همستر را محکم گرفته اید تا این حیوان کوچک نتواند از دست شما فرار کند، اما در عین حال نباید احساس کند که به آن صدمه زده اید.

ابتدا، یک تکه پنبه یا یک گوش پاک کن مهیا کرده و آن را در آب ولرم خیس کنید. اگر در خانه خود هیچ کدام از این دو وسیله را ندارید، می توانید از یک تکه پارچه استفاده کند. به یاد داشته باشید که پارچه حتما باید تمیز بوده و قبل از پاک کردن چشم، باید در آب ولرم خیس شود.

به هر حال، اگر از یک‌ گوش پاک کن استفاده می کنید، باید بدانید که نوک گوش پاک کن، به عنوان وسیله پاک کننده چشم همستر عمل خواهد کرد‌.

رسوبات را به آرامی از چشم همستر پاک کنید.

در این مرحله، ممکن است بپرسید که چرا نمی توانیم پلک های همستر را باز کرده و یا سعی کنیم مواد پوسته پوسته را از چشم همستر با دست پاک کنیم. شما نباید این کارها را انجام دهد، زیرا از آن جا که ترشحات چشمی همستر خشک و شبیه چسب شده است، هر گونه برخورد خشن، می تواند باعث وارد شدن آسیب به پلک و چشم های همستر شود.

کاری که باید انجام دهید این است که از یک گوش پاک کن و یا پارچه تمیز، برای پاک کردن رسوبات پوسته پوسته استفاده کنید. رطوبت موجود در نوک گوش پاک کن و یا دستمال تمیز، ماده خشک شده را نرم می کند. به همین دلیل، پاک کردن آن را از چشم همستر برای شما آسان می کند.

به آرامی رسوبات خشک شده را با آب حل کنید. سپس می توانید به ملایمت، این رسوبات را پاک کنید.

در اکثر موارد، شما می توانید با نگه داشتن گوش پاک کن یا پارچه تمیز بر روی چشم همستر، پس از مدتی اقدام به پاک کردن رسوبات کنید. با این حال، اگر همستر حتی بعد از چند دقیقه چشمان خود را باز نکند. باید با استفاده از حرکت شبیه مسواک زدن، و البته کاملا ملایم، ماده رسوب کرده را از چشمان همستر خود پاک کنید.

به هیچ عنوان فراموش نکنید که باید تمام این مراحل را با ملایمت انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است همستر خانگی تان آسیب ببیند.

چشم همستر را به آرامی باز کنید.

چرا همستر من چشم هایش را می بندد؟ | دام و

اگر همستر بعد از شستن مایعات خشک شده در اطراف پلک چشم خود را باز نمی کند، ممکن است مجبور شوید خودتان چشم های آن را باز کنید. به این گفته اعتماد کنید که برخی از همسترها از اینکه چشم خود را باز کنند بسیار می ترسند و فکر می کنند که ماده خشک شده هنوز وجود دارد.

در چنین حالتی، کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از انگشتان خود پلک ها را به آرامی از هم جدا کنید.

با این حال، اگر انجام این کار برای شما دشوار است یا همستر در حال مقاومت است، همان جا توقف کنید. در چنین شرایطی، شما باید دوباره، یک گوش پاک کن یا پارچه مرطوب را تهیه کرده و از اول، به آرامی شروع با پاک کردن چشم های همستر خانگی تان کنید. زیرا احتمال دارد که هنوز، قسمت هایی از این رسوبات از چشم همستر پاک نشده باشند.

همان مراحل را تکرار کنید تا باز کردن پلک های همستر با استفاده از انگشتان برای شما آسان تر شود. همچنین، می توانید تا زمانی که خود همستر مایل باشد به تنهایی چشمان خود را باز کند، این کار را ادامه دهید.

پیشگیری از اختلال چسبندگی چشم در همستر

چرا همستر من چشم هایش را می بندد؟ | دام و

بعد از اینکه چشم چسبناک همستر را درمان کردید، بهترین راه برای پیشگیری از تکرار آن این است که مطمئن شوید به طور مرتب دور چشم های همستر خانگی تان را پاک می کنید. این کار به شما این امکان را می دهد از تجمع مایعات خشک شده جلوگیری کنید.

با این حال، اگر مشکل هنوز ادامه داشت یا همستر شما به طور مکرر به این اختلال دچار شد، ممکن است مجبور شوید حیوان خانگی تان را نزد دامپزشک ببرید تا همستر، برای رد سایر علل احتمالی بروز چسبندگی چشم، توسط یک دامپزشک معاینه شود.

آیا اختلال چسبندگی چشم همستر کشنده باشد؟

یکی دیگر از خبرهای خوب در مورد اختلال چسبندگی چشم همستر این است که این اختلال، به طور معمول برای همستر کشنده یا حتی بسیار مضر نیست. در بیشتر موارد، چسبندگی چشم فقط باعث می شود که همستر خانگی تان، برای مدتی محیط اطراف را نبیند، زیرا نمی تواند چشم هایش‌ را باز کند.

با این حال، این اختلال می تواند پیش زمینه ای برای بروز مشکلات جدی تر باشد. مانند زمانی که همستر شما نمی تواند آب بخورد یا بنوشد. زیرا نمی تواند محیط اطراف را ببیند. در برخی موارد، همستر شما حتی ممکن است به دلیل نقص بینایی خود به اجسام برخورد کند. به همین دلیل است که شما باید مطمئن شوید که اختلال چسبندگی چشم را در اسرع وقت درمان کنید. حتی اگر به طور کلی بسیار مضر و کشنده نباشند.

منبع:

https://firsthamster.com/are-your-hamsters-eyes-closed/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا