حیوانات خانگی کوچک

چرا همستر خانگی من می غلتد؟

زمانی که یک فرد همستر خانگی خود را برای اولین بار در حال غلتیدن بر روی پشت خود می بیند، این شرایط می تواند برای هر مالکی یک وضعیت هشدار دهنده باشد. ممکن است کنجکاو باشید که بدانید این رفتار همستر خانگی تان چه چیزی را نشان می دهد؟ احتمالا از خود می پرسید که دلیل غلتیدن همستر خانگی چیست؟ به طور کلی، در صورتی که همستر خانگی خود را در حال بروز این رفتار دیدید، می توانید برای تعیین علت آن، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. همسترها اغلب روی پشت خود می غلتند تا توجه صاحب خود را جلب کنند. آلودگی با انگل های پوستی یا کنه ها یکی دیگر از علل اصلی این موضوع هستند. بر همین اساس بهتر است شایع ترین علل ریزش مو همستر ها را بشناسید.

علاوه براین، آن ها چنین رفتاری را برای متساعد کردن بوی خود، تنظیم دمای بدن خود یا فقط به عنوان رفتاری برای استراحت کردن، انجام می دهند. برخی از علل دیگر بروز این رفتار در همسترهای خانگی، شامل استرس، ترس، و نظافت منظم هستند.

اگر نمی توانید علت بروز این رفتار را در همستر خانگی خود تعیین کنید، پس عاقلانه است که برای راهنمایی صحیح با یک دامپزشک مشورت کنید. حالا بیایید در مورد چنین رفتاری در همستر بیشتر بیاموزیم. این مقاله از دام و پت به شما کمک می کند تا علت غلتیدن همستر خود را پیدا کنید. در نتیجه می توانید راه حلی برای آن پیدا کنید.

شایع ترین علل غلت زدن همستر

چرا همستر خانگی من می غلتد؟ || دام و پت

سوال اصلی این است که وقتی همستر خانگی شما روی پشتش می غلتد به چه معناست؟ از جمله علل بروز این رفتار در همسترهای خانگی، عبارت اند از:

 • رفتار آرامش بخش
 • ترسیدن همستر خانگی
 • بروز استرس در همستر
 • تلاش برای جلب توجه شما
 • علامت گذاری توسط بوی خود
 • حفظ دمای بدن در محدوده متعادل
 • غلتیدن همستر در حمام شنی (بخشی از رفتار نظافت آن ها)
 • رفتار خراشیدن و غلتیدن در همستر (احتمال بیماری پوستی)

علل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که به خاطر آن ها ممکن است همستر خانگی شما روی پشت خود بغلتد. برخی از این علل، ممکن است نوعی رفتار طبیعی باشند و بنابراین جای نگرانی وجود نداشته باشد. در حالی که برخی دیگر ممکن است به معاینه کامل و کمک دامپزشکی نیاز داشته باشند.

مشاهده زبان بدن و رفتارهای همستر خانگی می تواند به شما کمک کند تا علت پشت آن رفتار را بهتر درک کنید. برای تشخیص علت بروز این رفتار در حیوان خانگی تان، باید با برخی از نشانه های رفتاری این حیوانات آشنا شوید. از جمله علل بروز این رفتار در همسترهای خانگی، عبارت اند از:

تلاش برای جلب توجه شما

به طور کلی، همسترها اغلب سعی می کنند با غلتیدن بر روی پشت خود جلب توجه کنند. احتمال زیادی وجود دارد که همستر خانگی تان وقتی در اطراف آن ها هستید یا وقتی می بینند که از فاصله دور آمده اید، چنین رفتاری از خود نشان دهند. همسترها اغلب با دیدن صاحب شان در اطراف خود کنجکاو می شوند.

آن ها سعی می کنند بفهمند که شما چه کار می کنید. آن ها اغلب فکر می کنند که وقت غذایشان است یا اینکه شما خوراکی مورد علاقه شان را برایشان آورده اید. اگر توجه کافی به همستر خود نداشته باشید، ممکن است حیوان به پشت خود بغلتد. چنین رفتاری همچنین نشان می دهد که آن ها ممکن است نسبت به شما محبت داشته باشند یا می خواهند مورد نوازش قرار گیرند.

ترسیدن همسترهای خانگی

ترس عامل دیگری است که به علت آن اغلب همسترها روی پشت خود غلت می زنند. آن ها از آن جایی که حیوانات شکاری هستند و رفتار سرزمینی دارند، دوست ندارند در کنار حیوانات خانگی دیگر مانند سگ، گربه یا حتی پرندگان باشند. مهم است که همستر خود را در مکانی امن و مطمئن نگهداری کنید. آنها را دور از دسترس سایر حیوانات خانگی خانواده خود نگه دارید.

همستر خانگی شما ممکن است به علت صدای بلند موسیقی، صدای رعد و برق و غیره بترسد. بنابراین، باید از پخش موسیقی با صدای بلند یا تماشای فیلم در زمانی که همسترهای خانگی شما در اطراف تان هستند، خودداری کنید. شاید برایتان جالب باشد که چرا همستر نر بوی بدی می دهد؟

غلتیدن همستر در حمام شنی (بخشی از رفتار نظافت آن ها)

همسترها به طور طبیعی حیوانات خانگی تمیزی هستند. ما اغلب آن ها را در حال نظافت کردن می بینیم. از آن جایی که همسترها نمی توانند از آب برای تمیز کردن خود استفاده کنند، حمام شن بهترین جایگزین برای آن ها است. با انجام حمام های شن و ماسه می توانید مطمئن شوید که همستر های تان بدون به خطر انداختن جان خود تمیز می مانند.

همسترها اغلب روی پشت خود می غلتند تا سطح خز خود را با ماسه بپوشانند. این رفتار در همسترها کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. علاوه براین، غلت زدن به همسترها کمک می کند تا روغن طبیعی را به طور مساوی در پوست خود پخش کنند. علاوه بر این، به حذف تمام ذرات گرد و غبار و زباله های چسبیده از پوست آن ها نیز کمک می کند.

اگر همستر خانگی شما به طور مرتب از حمام شن استفاده می کند، مطمئن شوید که ماسه را هر 4 تا 5 روز یکبار عوض کنید. این کار مهم است. زیرا کیفیت پایین ماسه می تواند به بروز آلرژی های شدید پوستی در همسترهای خانگی کمک کنند. یادبگیرید که چگونه از شر کک در همستر خلاص شویم؟

رفتار خراشیدن و غلتیدن همسترهای خانگی (احتمال بیماری پوستی)

چرا همستر خانگی من می غلتد؟ || دام و پت

برخی از مشکلات سلامتی باعث بروز ناراحتی شدید در همسترهای خانگی می شوند. به همین علت آن ها اغلب شروع به غلتیدن روی پشت خود می کنند. برای التیام درد حیوانات خانگی مان ابتدا باید علت بروز درد را بدانیم. اگر متوجه شدید که همستر خانگی تان به طور مداوم روی پشت خود غلت می زند و علائم دیگری مانند خارش منظم یا از ریزش خز دارد  احتمال اینکه آن ها از یک مشکل پوستی رنج ببرند، بسیار زیاد است.

حمله انگل ‌های خاص یا آلودگی با کنه‌ ها باعث تحریک پوست در همسترهای خانگی می ‌شود و به همین علت آن‌ ها به دنبال روشی برای خاراندن خود می گردند. بیشتر عوارض پوستی در همستر نیاز به کمک حرفه ای دارد. بنابراین، توصیه می شود از انجام هر گونه درمان خانگی خودداری کنید و در اسرع وقت با یک دامپزشک مشورت کنید.

حفظ دمای بدن در محدوده متعادل

همسترها اغلب روی پشت خود می غلتند تا دمای بدن خود را پایین نگه دارند. غلت زدن روی پشت باعث تسکین فوری آن ها از گرمای بیش از حد می شود. دمای ایده آل برای همسترها از 68 درجه فارنهایت تا 74 درجه فارنهایت (22 تا 24 درجه سانتیگراد) متغیر است.

بنابراین، اگر در شرایط آب و هوایی گرم و خشک زندگی می کنید، باید راه دیگری برای حفظ دمای اطراف قفس همستر خانگی خود پیدا کنید. تغییرات مکرر محیط می تواند برای همسترهای ما خطرناک باشد. محفظه همستر خانگی خود را در محل مناسبی نگه دارید تا مجبور نباشید هر از چند گاهی آن را جابجا کنید.

همسترها دارای رفتار سرزمینی هستند و ترجیح می دهند فضای زندگی مخصوص به خود را داشته باشند. آن ‌ها سعی می ‌کنند با غلت زدن به پشت، همه مزاحمان را از محل زندگی خود دور نگه دارند تا بوی خود را در همه جا پخش کنند. علاوه براین، همسترها در درجه اول با استفاده از رایحه ارتباط برقرار می کنند. آن ها از غده بوی خود برای انتقال پیام ها استفاده می کنند.

وقتی متوجه شدید که همستر خانگی تان در یک مکان خاص در حال غلتیدن است، این احتمال وجود دارد که حیوان سعی می کند بوی خود را در آن جا ثبت کند. با این کار به مزاحمان می گویند که آن جا بوده اند و محل را تصاحب کرده اند. این رفتار راهی برای دور نگه داشتن شکارچیان و تهدیدات احتمالی است.

استرس در همستر

همسترها وقتی استرس دارند، اغلب به پشت می غلتند. همسترها می توانند خیلی سریع دچار استرس شوند. از آنجایی که حیوانات شکاری هستند، همیشه مراقب شکارچیان اطراف خود هستند. همستر خانگی شما ممکن است در حضور سایر حیوانات خانگی بزرگتر، شروع به غلتیدن روی پشت خود کند. حتی ممکن است با دیدن یک مهمان یا عضو ناشناس در خانه شما دچار استرس شوند.

استرس در همسترها اغلب نشان می دهد که آن ها ممکن است از اضطراب شدید چه در سطح جسمی و چه در سطح ذهنی رنج ببرند. برخی از علل شایع بروز استرس در همسترها، عبارت اند از:

 • کسالت
 • مسافرت زیاد
 • صداهای بلند ناگهانی
 • عدم تهویه و دمای نامناسب
 • تغییر ناگهانی در روال روزمره
 • دست زدن بیش از حد صاحب به حیوان خانگی
 • حضور حیوانات خانگی بزرگتر در اطراف قفس آنها
 • محوطه و قفس کوچک و بدون نظافت و غیر بهداشتی

اگر احساس می کنید همستر شما استرس دارد، آن را آسان نگیرید. یک همستر تحت استرس می تواند در کوتاه ترین زمان بیمار شود. استرس همچنین منجر به بروز نقص در سیستم ایمنی همستر خانگی می شود. مهم است که اقدامات خاصی را برای آرام کردن همستر مضطرب انجام دهید.

سعی نکنید آنها را به زور بلند کنید. در عوض، به آن‌ ها زمان بدهید تا خودشان مسائل را رفع کنند. اگر احساس می کنید همستر خانگی شما بیمار است، فورا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

رفتار آرامش بخش در همسترها

چرا همستر خانگی من می غلتد؟ || دام و پت

اگر همسترهای شما روی پشت خود می غلتند و احساس آرامش می کنند، این رفتار نشان دهنده خوشحالی آنهاست. همچنین ممکن است به این معنی باشد که همستر خانگی شما در محل زندگی خود احساس امنیت می کند. مواقعی وجود دارد که همستر خانگی شما ممکن است بخواهد بدون هیچ علتی روی پشت خود بغلتد.

این احتمال وجود دارد که همستر احساس غلتیدن روی یک جسم خاص را دوست داشته باشد. متوجه خواهید شد که همستر خانگی شما ترجیح می دهد اطراف برخی از لوازم جانبی قفس (که بوی نامطلوب ندارند) بچرخد. در چنین مواقعی جای نگرانی نیست. ممکن است که این رفتار به عنوان روشی برای مالش ساده پشت انجام شده باشد.

وقتی همستر خانگی‌ روی پشتش می غلتد چه باید کرد؟

همسترها ممکن است به علل مختلفی به پشت بغلتند. اگر همستر خانگی شما از خوشحالی، هیجان یا رضایت به پشت می ‌چرخد، اصلاً نباید نگران باشید. با این حال، اگر همستر شما به علت استرس یا علل منفی دیگر روی خود می چرخد، ممکن است برای شما یک وضعیت هشدار دهنده باشد.

اگر همستر خانگی شما ترسیده یا اذیت شده است و علت آن را می دانید، پس باید سعی کنید آن را از بین ببرید. همچنین، اگر حیوانات خانگی بزرگتر دیگری مانند گربه یا سگ یا حتی حیوانات خانگی کوچکتر مانند خوکچه هندی در اطراف قفس همستر خود داشته باشید، همسترهای شما ممکن است دچار استرس شوند.

در چنین مواردی، همستر ممکن است بترسد و به عنوان یک عمل دفاعی روی پشت خود بغلتد. علاوه بر این، باید سعی کنید علت اینکه همستر شما ممکن است بر پشت خود غلت بزند را درک کنید. در صورت لزوم و امکان علت بروز آن را از بین ببرید. سعی کنید همستر خود را با صحبت کردن با آنها یا پیشنهاد غذای مورد علاقه آرام کنید.

اگر احساس می کنید همستر خانگی شما بیمار است، با یک دامپزشک تماس بگیرید. تاخیر در درمان ممکن است وضعیت را بدتر کند.

منبع
https://tinypettales.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا