حیوانات خانگی کوچک

چرا  همسترها بچه های خودشان را می خورند؟

چرا  همسترها بچه های خودشان را می خورند؟

اینکه چرا همسترها بچه های خودشان را می خورند، چندین علل مختلف دارد. به نظر می رسد تا حدودی ترسناک به نظر برسد که یک مادر همستر بچه هایش را می خورد. اما این وضعیت ممکن است اتفاق بیفتد، و تماشای آن هرگز خوشایند نیست. اما شما به عنوان صاحبان این حیوانات جیبی کوچک می توانید با چند روش می توانید نوزادان همسترها را نجات دهید، اما باید مراقب باشید. هر بار نمی توانید نوزادان آنها را نجات دهید. اما با این وجود می توانید تلاش خودتان را بکنید.

همسترهای مادر به اندازه مادران انسانی احساساتی نیستند. چند دلیل وجود دارد که ممکن است مادر همستر خردسال خود را بخورد، از جمله:

  • حیوان خانگی شما پس از زایمان بسیار گرسنه است.
  • همسترهای نر احتمالا خردسالان خود را نیز می خورند.
  • شما یا شخص دیگری آنها را لمس کرده اید (رایحه آنها را تغییر داده اید).
  • به طور تصادفی آنها را در گونه های خود برای حمل بهتر ذخیره می کند. اما همستر نوزاد ممکن است گونه های مادر را گاز بگیرد.
  • فضای شخصی حیوان خانگی شما خیلی کوچک است، بچه ها فضای بسیار زیادی را در قفس اشغال می کنند که خیلی کوچک است.
  • حیوان خانگی شما احتمال دارد استرس داشته باشد و احساس خطر و تهدید کند. در شرایطی که مرتبا همستر و بستر آن را چک کنید ممکن است باعث بروز استرس در آنها شود.

اینها علل شایعی هستند که ممکن است همستر شما نوزاد خودش را بخورد.

در جوندگان، مادران نسبت به مادران حیوانات دیگر به عنوان مثال گربه ها یا سگ ها، زیاد از نوزاد خود مراقبت نمی کنند  . اگر احساس خطر کنند ممکن است بچه های کوچک خود را بخورند یا بکشند.

چرا همسترها بچه های خودشان را می خورند؟

چرا همسترها بچه های خودشان را می خورند؟ | دام و پت

در کثر مواقع که مادر تصمیم می گیرد خردسالان خودش را بخورد، متاسفانه شما نمی توانید کار زیادی انجام دهید. اما، با قرار ندادن مادر در موقعیتی که فکر می کند باید نوزاد خودش را بخورد، تا 90٪ می توانید  جان نوزاد را نجات دهید. برخی از راهکارهای برای اینکه چگونه می توانید با کمک به همستر مادر، نوزادان آنها نجات دهید، عبارتند از:

از استرس مادر پیشگیری کنید.

استرس یکی از اصلی ترین علت این است که مادران همستر خردسال خود را می خورند. استرس و تلاش هنگام زایمان، به خصوص در اولین بارداری، به خصوص وقتی که با بررسی مداوم حیوان همراه باشد می تواند حیوان خانگی شما را آزار دهد.

به محض نزدیک شدن مادر به موعد مقرر زایمان (18-22 روز پس از جفت گیری)، غذای خیلی بیشتر از حد معمول و همچنین بستر مناسبی را برای همستر مادر در نظر بگیرید.

حیوان خانگی شما مخفی ترین گوشه را پیدا می کند یا از مخفیگاه خود برای زایمان استفاده می کند و شما باید در این مدت آن را تنها بگذارید. خوشبختانه زایمان احتمالاً شب هنگام خواب میفتد.

بنابراین اگر می دانید همستر شما در آستانه زایمان است، هنگام صبح و نزدیک شدن به زمان زایمان از حیوان خانگی خود مراقبت کنید. به او یا قفس دست نزنید، با او صحبت نکنید یا سعی نکنید با نوزادان ارتباط برقرار کنید.

همستر مادر را گرم و سیر نگه دارید و مطمئن شوید که سایر حیوانات خانگی نمی توانند به او دسترسی پیدا کنند.

قبل از زایمان برای همستر مادر غذا و پروتئین بگذارید.

اگر متوجه شدید که همستر شما در شب زایمان کرده است، به او مقداری پروتئین بدهید. چیزی مانند سفید تخم مرغ پخته شده یا مرغ ساده برای همستر شما مفید است. اما بهتر است قبل از زایمان چیزی به حیوان خانگی خود ندهید که بوی خوش طعم را روی ملافه بماند. چون در این شرایط ممکن است همستر خانگی شما گیج شود. حتی فرق بین نوزاد خودش و مرغ را تشخیص ندهد و در این صورت نوزاد خودش را به عنوان غذا بخورد.

پس فقط پس از زایمان همستر، مرغ یا تخم مرغ بدهید، و در این شرایط همستر خود را کنترل کنید.

در این فاصله، بدون قرار دادن دست در داخل قفس، از طریق میله ها به او غذا دهید. می توانید از طریق میله ها یک قاشق چای خوری به حیوان خانگی خود غذای خشک بدهید. یا مقداری غذا روی ظرف بپاشید.

فضای کافی، به همستر مادر بدهید.

چرا همسترها بچه های خودشان را می خورند؟ | دام و پت

همستر ها در هنگام زایمان به یک فضای کافی در قفس خود نیاز دارند. حداقل مطلق برای قفس همستر 24 * 12 اینچ و قد حدود 12 اینچ است.

همستر به طور هم زمان 6-12 نوزاد را به دنیا می آورد به سرعت قفس را پر می کند. در آن زمان، حتی ممکن است قفس بزرگ برای حیوان خانگی شما کمی تنگ به نظر برسد.

بنابراین همیشه برای همستر خود یک قفس بزرگ، بزرگتر از آنچه تصور می کنید، آماده داشته باشید. اگر 2 یا چند همستر در یک قفس نگهداری کرده اید، همستر مادر را از قفس جدا کنید و او را مدت ها قبل از تولد در یک قفس بزرگ تر قرار دهید. حیوان خانگی شما باید به محض قرار گرفتن در خانه جدیدش به محیط جدیدش سازگار شود  احساس راحتی کند، بنابراین مقداری از تختخواب و مواد لانه قدیمی او را در قفس موقت جدیدش قرار دهید.

حداقل 2 هفته پس از زایمان مزاحم مادر یا قفس نشوید.

همستر مادر ممکن است بعد از زایمان احساس خستگی زیادی را تجربه کند و در حالی که بچه هایش هنوز خیلی کوچک هستند، ممکن است بپرند. بنابراین در قفس حیوان  را باز نکنید، یا ملافه را عوض نکنید. سعی کنید او را در یک توپ ورزشی قرار دهید یا آن را از نوزادان جدا کنید.

مادران همستر تمام تلاش خود را برای از بین بردن بچه های کوچک خود انجام خواهند داد، اما آنها ممکن است خیلی راحت دچار ترس و استرس شوند و در نهایت نوزادان خودشان را بخورند.

به نوزادان همستر دست نزنید.

بهتر است به نوزادان همستر تا زمانی که مادر آنها را از شیر نگیرد (3-4 هفته) به هیچ وجه دست نزنید. لمس نوزادان، وقتی آنها خیلی کوچک هستند، یک اشتباه بزرگ است. کودک همستر را فقط می توان پس از 3-4 هفته از مادرش جد کرد.

در صورت لمس یا دست زدن به آنها قبل از این که از شیر گرفته شوند،  همستر مادر آنها را به عنوان غریبه یا جسم خارجی شناسایی می کند. در این شرایط ممکن است آنها را رد کند و یا حتی بخورد، بنابراین بهتر است چند هفته دیگر صبر کنید.

همستر پدر را همیشه از بستر جدا کنید.

چرا همسترها بچه های خودشان را می خورند؟ | دام و پت

اگر همستر مادر با جفت خودش در یک قفس قرار دارند، و شما از بارداری بودن همستر خود مطمئن نیستید بهتر است آنها را از هم جدا کنید. چون بعد از زایمان، همستر پدر در جلب توجه مادر دارد و ممکن است هنگام جلب توجه، نوزاد خود را بخورد یا صدمه بزند.

پدران همستر نوزادان را پرورش نمی دهند و بچه ها را برای مدت طولانی تحمل نخواهند کرد، بنابراین بهتر است آن را از قفس خارج کنید. همستر نر و مارد را همیشه از همدیگر جدا نگه دارید. همسترها می توانند بلافاصله بعد از زایمان مادر دوباره جفت شوند، بنابراین آنها را از هم جدا نگه دارید.

حتی اگر تمام تلاش خود را برای حفظ ایمنی، گرم بودن، تغذیه و فشار روانی و تنهایی مادر در یک قفس بسیار بزرگ انجام دهید. باز هم ممکن است آنها حداقل برخی از نوزادان خودشان را بخورد.

این وضعیت بیشتر به دلیل اتفاقاتی مانند گازگرفتگی زیاد کودک هنگام تلاش برای گرفتن آنها توسط مادر رخ دهد. حتی ممکن است همستر مادر، نوزاد خودش را در کیسه های گونه خود خمل کند و فراموش کند  که کودک اوست. در این شرایط کارهای زیادی نمی توانید انجام دهید.

چگونه می توان بارداری همستر را تشخیص داد؟

حاملگی در همستر ها از 18 تا 22 روز طول می کشد، با بزرگتر شدن جنین در همستر ها، متوجه خواهید شد که حیوان خانگی شما خیلی زیاد غذا می خورد و به همان اندازه ورزش نمی کند. حتی ممکن است حیوان جیبی شما با نزدیک شدن به زمان زمان تحریک پذیرتر و به دنبال گوشه های پنهان و ایمن در قفس خودش بگردد.

در این زمان بهتر است او را از جفت قفس خود خارج کرده و به تنهایی در داخل قفس بزرگی همراه با وسایل ملافه و لانه قدیمی قدیمی و مکان های زیادی برای پنهان شدن، قرار دهید.

اگر مطمئن نیستید که همستر شما باردار است، اما به نظر می رسد که او ناگهان کمی بزرگتر شده و مدام در حال حفاری و گودبرداری و ساختن یک لانه بزرگ است، بهتر است آن را از سایر همستر ها جدا کنید. حداقل 3 هفته پس از جدایی صبر کنید تا ببینید آیا حیوان زایمان می کند یا نه.

باروری و تولید مثل همستر

چرا همسترها بچه های خودشان را می خورند؟ | دام و پت

همسترها می توانند اساساً هر ماه تولید مثل کنند. از لحاظ تئوری، هر ماه می توانید یک همستر جدید داشته باشید. زیرا همستر می تواند چند دقیقه پس از زایمان باردار شود. مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که مادر دچار کم آبی و کمبود تغذیه خواهد شد. حتی نمی تواند از نوزادان خود به درستی مراقبت کند.

همسترها می توانند به محض این که مادرشان آنها را از شیر گرفت با هم جفت شوند. این سن تقریباً 3-4 هفته است. بنابراین شما باید بلافاصله بعد از این اتفاق، همسترها را در دو قفس های همستر نر و ماده جدا کنید.

برای اینکه بفهمید کدام یک از همستر ها نر و کدام یک ماده هستند، همستر را بلند کرده و به قسمت عقب او نگاه کنید. در ماده ها دستگاه تناسلی درست در زیر مقعد قرار دارد. در مردان، فضای قابل ملاحظه ای بین آنها باقی مانده است.

تشخیص جنسیت همستر ها در نژادهای کوچکتر دشوارتر است. فصل جفت گیری خاصی برای همسترها وجود ندارد.

منبع: https://firsthamster.com/why-hamsters-eat-their-babies/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا