حیوانات خانگی کوچک

چرا معده خرگوش غرغر می کند؟

اختلالات گوارشی یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی در خرگوش های خانگی است. این دشواری به این علت است که عوامل زیادی وجود دارد که می توانند سلامتی دستگاه گوارش آن ها را به خطر بیندازند. به عنوان حیوانات حساس، تغییر در محیط، رژیم غذایی یا هر جنبه ای از مراقبت از آن ها می تواند منجر به بروز علائم مختلفی شود. آنچه که خرگوش ها می خورند، بسیار مهم است. در این مقاله، عللی را برای این مسئله یعنی غرغر کردن معده خرگوش بیان می کنیم.

تجمع مقدار معینی گاز در معده خرگوش خانگی شما قابل انتظار است، اما اگر خرگوش شما به نفخ مبتلا شده است، می تواند به این معنی باشد که مشکل شدیدتری وجود دارد. برای دانستن اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را بخوانید.

دستگاه گوارشی خرگوش ها

برای درک غرغر کردن معده خرگوش، باید نحوه عملکرد دستگاه گوارش آن ها را درک کنیم. این سیستم از دهان شروع می شود، از طریق مری به معده، روده کوچک، روده بزرگ، سکوم و راست روده ادامه می یابد و در نهایت از طریق مقعد خارج می شود.

علاوه بر این، غدد بزاقی، کبد، کلیه ها و پانکراس نیز بخش های حیاتی دستگاه گوارش خرگوش هستند. در حالی که این اجزا در بسیاری از گونه های خرگوش مشترک هستند، هر خرگوشی ویژگی های خاص خود را دارد که متمایزتر است. این ویژگی ها شامل دندان های ثنایای بزرگ هستند که بسیار تیز اند و برای بریدن علفهای سخت ضروری هستند.

علاوه براین، آن ها دارای دندان های آسیاب و پرمولر برای جویدن این غذای فیبری هستند و برای این کار غذا را از سمتی به سمت دیگر دهان هدایت می کنند. دندان های خرگوش ها در طول زندگی به طور مداوم رشد می کنند. رشد غیر طبیعی دندان، نکته ای است که صاحبان خرگوش باید مرتباً آن را کنترل کنند.

غذا پس از جویده شدن در دهان به معده تک حفره ای می رسد و به حرکت خود به سمت روده ها ادامه می دهد، جایی که تخمیر انجام می شود. خرگوش ها فرآیندی به نام تخمیر روده انتهایی را انجام می دهند، به این معنی که هضم عمدتاً در روده بزرگ و سکوم انجام می شود. لازم است مقدار زیادی سلولز در رژیم غذایی آنها تجزیه شود.

اهمیت سکوتروپ در سلامت خرگوش

چرا معده خرگوش غرغر می کند؟ || دام و پت

خرگوش ها به علت تخمیر مواد غذایی مصرف شده، دو نوع مدفوع متفاوت دفع می کنند. یکی ضایعات عادی در نظر گرفته می شود و عمدتاً از فیبر غیرقابل تخمیر تشکیل شده است. دیگری به شکل سکوتروپ تولید می شود. سکوتروپ ها نوعی مدفوع تولید شده در سکوم هستند که نرم تر هستند و در کنار هم جمع می شوند.

آنها بسیار مهم هستند. زیرا حاوی فلور حیاتی روده برای حفظ سلامتی روده حیوان هستند. سکوتروپ ها معمولاً در شب دفع می شوند و بسیار مهم است که بلعیده شوند که معمولاً تقریباً بلافاصله اتفاق می افتد. به همین علت، اغلب حجم مدفوع خرگوش که پیدا می کنید، مدفوع طبیعی است.

رژیم غذایی خرگوش های خانگی

رژیم غذایی یک خرگوش خانگی باید عمدتاً شامل موارد زیر باشد:

یونجه. مصرف یونجه، فیبر مورد نیاز آن ها را برای حرکت صحیح روده فراهم می کند. رژیم غذایی آن ها از 80 درصد یونجه تشکیل می شود.

پلت های مخصوص خرگوش. خوراک تجاری مخصوص خرگوش ها تقریباً 10 تا 15 درصد جیره غذایی این حیوان را تشکیل می دهد و معمولاً به شکل پلت است.

میوه و سبزیجات. 5 تا 10 درصد باقیمانده حجم رژیم غذایی خرگوش ها به سبزیجات و میوه های تازه اختصاص دارد. همه آن ها مفید نیستند، فقط میوه ها و سبزیجات توصیه شده برای خرگوش باید تهیه شوند. البته دسترسی دائمی به آب تمیز و شیرین ضروری است. کم آبی در خرگوش ها یک مشکل مهم است و می تواند منجر به بروز بسیاری از مشکلات سلامتی شدید شود.

برس زدن خرگوش ها

در نهایت، به خاطر داشته باشید که خرگوش ها به شیوه ای مشابه گربه ها خود را اصلاح می کنند. به همین علت توصیه می شود که آنها را به صورت مرتب برس بزنید. این کار باید در طول فصل ریزش مو، به صورت روزانه انجام شود، به طوری که آن ها مقدار زیادی مو را که می تواند منجر به بروز اختلالات گوارشی شود، نخورند.

استاز دستگاه گوارش یا فلج ایلئوس

چرا معده خرگوش غرغر می کند؟ || دام و پت

هنگامی که هوا در دستگاه گوارش خرگوش ها به دام می افتد، نمی توانند آن را مانند برخی از پستانداران دیگر دفع کنند. این مسئله باعث می شود شکم باد کند و خرگوش غذا نخورد. آن ها همچنین در دفع مدفوع مشکل خواهند داشت، یا فقط مقدار کمی مدفوع تولید می کنند یا اصلاً مدفوع تولید نمی کنند.

اگر خرگوش قادر به نوشیدن آب نباشد، ممکن است به شدت دچار کم آبی شود. هوای به دام افتاده می تواند منجر به بروز استاز دستگاه گوارش شود. اگرچه این وضعیت تنها علت نیست. این حالت یک اتفاق نسبتاً شایع در خرگوش ها است، اما همچنین جدی، خطرناک و کشنده است.

این مسئله به این علت است که خرگوش ها قادر به خوردن غذای بیشتر نخواهند بود. اگر برای بیش از 24 ساعت این اتفاق بیفتد، یک وضعیت اورژانسی محسوب می شود. همچنین این اختلال به عنوان فلج ایلئوس شناخته می شود. زیرا روده دیگر نمی تواند غذا را از طریق دستگاه گوارش به حرکت درآورد.

شایع ترین علل بروز این نوع کم تحرکی، عبارت اند از:

 • کمبود فیبر
 • عدم ورزش
 • احساس درد
 • استرس روانی
 • مصرف مواد سمی
 • رژیم غذایی ناکافی
 • مصرف بیش از حد کربوهیدرات

گر روده خرگوش خانگی شما صدای غرغر می دهد، مهم است که در صورت تداوم صدا با دامپزشک حیوان خانگی تان تماس بگیرید.

درمان استاز دستگاه گوارش یا فلج ایلئوس در خرگوش های خانگی

برای رفع استاز روده، باید با یک دامپزشک مشورت کنید تا علت بروز این مشکل را مشخص کند. درمان بیماری بدون اطلاع از علت ایجاد کننده آن می تواند مشکل را بدتر کند و منجر به مرگ سریعتر شود. دامپزشک قادر به انجام آزمایشات تشخیصی است که معمولاً با اشعه ایکس یا اولتراسوند انجام می شود.

درمان های اولیه شامل دادن غذای مایع با استفاده از سرنگ یا لوله تغذیه خواهد بود. اگر انسدادی وجود نداشته باشد، احتمالاً از پروکینتیک ها برای از سرگیری حرکت گوارشی استفاده می شود. بسته به علت و شدت مشکل ممکن است مایع درمانی، آنتی بیوتیک، داروهای محافظ معده، مسکن، ضد التهاب، داروهای از بین برنده گاز یا حتی خمیر مالت تجویز شود.

علاوه بر این، مراقبت ممکن است با انجام ماساژ و تشویق به ورزش ملایم تکمیل شود. لازم به ذکر است که عدم پاسخ به درمان احتمالاً نیازمند مداخله جراحی خواهد بود. استاز گوارشی در خرگوش به این معنی است که خرگوش مدفوع دفع نمی کند، اما لزوماً مانند یبوست نیست.

انسداد روده از علل غرغر کردن معده خرگوش

انسداد در خرگوش ها زمانی اتفاق می افتد که وضعیتی ایجاد شود که مانع از عبور طبیعی مواد از روده شود. به طور غیر علمی، این اختلال اغلب به عنوان نفخ نامیده می شود. برخی ممکن است استاز را در صورتی که منجر به تورم شکم شود، نفخ بدانند، اما این اصطلاح معمولاً به انسداد اشاره دارد.

علل چنین انسدادی متفاوت است. معمولاً زمانی رخ می دهد که خرگوش مقادیر کافی یونجه نمی خورد. فیبر موجود در یونجه برای از بین بردن هر عنصری که وارد سیستم گوارشی می شود، از جمله موها و سایر اقلام غیر غذایی، ضروری است.

اشیاء خارجی، اگرچه احتمال بلع آن در خرگوش کمتر از سگ یا گربه است، ممکن است توسط خرگوش بلعیده و باعث بروز انسداد شوند.دسایر علل نفخ در خرگوش ها شامل التهاب ، تومورها یا کم آبی محتوای معده است.

حیوانات مبتلا، علاوه بر صداهای غرغر در معده، ممکن است موارد زیر را نیز نشان دهند:

 • درد
 • لرزش از سرما
 • کاهش اشتها
 • افزایش ضربان قلب

اگر درباره هر کدام از این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید‌.

درمان انسداد روده در خرگوش

دامپزشک می تواند تشخیص را با انجام آزمایش خون تایید کند. اگر سطح گلوکز بالا باشد، انسداد رخ می دهد و نیاز به مداخله جراحی است. این روش یک مداخله پیچیده با عوارض احتمالی است. بنابراین، برای پیشگیری از این مشکل، مهم است که غذای کافی برای خرگوش فراهم کنید، آنها را مرتب برس بزنید و از دسترسی به موارد نامناسبی که ممکن است بلعیده شوند، خودداری کنید.

Trichobezoar در خرگوش به اصطلاح علمی برای تجمع مو در دستگاه گوارش اشاره دارد. در حالی که گربه ‌ها معمولاً توده های مو را به راحتی بیرون می ‌کنند، خرگوش ‌ها در انجام این کار مشکل زیادی دارند. به همین علت است که اغلب نیاز به مداخله دارند.

آنتریت باکتریایی در خرگوش

چرا معده خرگوش غرغر می کند؟ || دام و پت

علامت اصلی آنتریت، مدفوع شل و آبکی است. اگر خرگوش شما به اسهال مبتلا شده باشد، می توانید با وجود مدفوع مایع چسبیده به پشت بدن خرگوش، متوجه آن شوید. آنها همچنین ممکن است دچار کم آبی شوند، اگرچه مشاهده این امر دشوارتر خواهد بود. علل مختلفی برای بروز آنتریت خرگوش وجود دارد، که عبارت اند از:

 • تغییرات رژیم غذایی
 • رشد باکتری در دستگاه گوارش
 • رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات
 • عوارض جانبی برخی داروها (مانند آنتی بیوتیک ها)
 • عفونت انگل های روده ای (مانند کوکسیدیا در خرگوش)

انگل ها عامل بروز برخی از شایع ترین بیماری ها در خرگوش ها هستند. ناراحتی دستگاه گوارش باعث بروز اسهال و دفع ضعیف و همچنین در نتیجه ایجاد صداهای غرغر می شود. چنین صداهایی نشانگر مشکل هستند، اگرچه تشخیص این صداها از صداهای عادی گوارشی مهم است.

اگر شکم خرگوش خانگی شما به طور مداوم غرغر می کند و اسهال را مشاهده می کنید، احتمالاً ناشی از آنتریت است. در این موارد مشورت با یک دامپزشک ضروری است.

درمان انتریت باکتریایی در خرگوش

در موارد خفیف آنتریت خرگوش، معمولاً می توان با تجویز آنتی بیوتیک های خوراکی آنها را برطرف کرد. این اختلال معمولاً با مصرف یک رژیم غذایی حاوی فیبر بالا و در صورت لزوم تجویز مسکن درمان می شود. اگر خرگوش کم آب باشد، مایع درمانی نیز ممکن است انجام شود. علاوه بر این، در صورت عدم پاسخ به درمان، امکان پیوند مدفوع از خرگوش سالم به بیمار وجود دارد.

سخن آخر

اگر از شکم خرگوش صدای غرغر مداوم می شنوید، بسیار مهم است که آنها را نزد دامپزشک ببرید. فقط آنها می توانند تشخیص دقیق و دوره درمانی مناسب را تعیین کنند. با این حال، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است و ارائه سطح مناسب مراقبت در هنگام پرورش خرگوش ‌های خانگی حیاتی است.

این مسئله به این معنی است که رژیم غذایی صحیح، درمان بهداشتی (از جمله تمیز کردن منظم لانه آن ها برای پیشگیری از آلودگی باکتری) و مراقبت از آن ها ضروری است.

منبع
https://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا