پرنده ها

چرا مرغ ها سنگ و شن می خورند؟

اگر به دنبال پاسخ این هستید که چرا مرغ ها سنگ و شن می خورند؟ باید بدانید که جوجه ها عاشق سنگریزه و شن هستند. مرغ ها برای کمک به هضم طبیعی خود، سنگ می خورند. تماشای شن خوردن مرغ ها هر چقدر هم که کم باشد، باز هم می تواند عجیب باشد. در واقع، این روش طبیعی آنها برای حل این واقعیت است که آنها هیچ دندانی برای آسیاب و خرد کردن غذای خود قبل از هضم ندارند.

جوجه ها برای کمک به هضم طبیعی، سنگ و شن می خورند. این پرندگان به دلیل نداشتن دندان، غذا را کامل می بلعند. سنگدان معده ای عضلانی است که غذای جویده نشده را پودر می کند. غذا در سنگدان آسان تر، سریعتر و با بهره وری انرژی بیشتر با کمک شن آسیاب می شود. شن می تواند بر سلامت، تخم گذاری و وزن مرغ شما تأثیر بگذارد.

نکته مهم

غذا از طریق منقار و پایین مری به چینه دان می رود. غذا در این قسمت نگه داشته می شود تا زمانی که بتواند برای هضم وارد سنگدان شود. از آنجا، مجرای روده مواد مغذی مورد نیاز را جذب می کند و کلواکا هر گونه مدفوعی را آزاد می کند.

وقتی یک مرغ، غذا را می بیند، آن را تعقیب می کند و آن را کامل می خورد. منقار مرغ اگرچه کارآمد و شگفت‌ انگیز است اما دندان ندارد. تنها چیزی که منقار می تواند مدیریت کند، چنگ و قورت دادن است. اگر غذای مورد نظر علف بلند یا یک کرم باشد، ممکن است مرغ مجبور شود سر خود را به عقب برگرداند و آهسته تر آن را ببلعد. با این حال، حتی آن نیز در واقع قادر به جویدن غذا نیست. با این حال، سنگدان اگر پر از سنگ های کوچک و شن باشد، بهترین کار را دارد.

آیا مرغ ها می توانند گوشت بخورند؟

اگر مرغ ها سنگ و شن می خورند؟ چه اتفاقی می افتد؟

چرا مرغ سنگ و شن می خورند؟ || دام و پت

اگر جوجه ها، شن نخورند لزوماً مشکلی به وجود نمی آید. مشروط بر اینکه یکی از موارد زیر را بدانید و انجام دهید:

 • جوجه های شما به شن دسترسی ندارند، اما خوراک آنها شامل شن می شود.
 • اما جوجه هایی که فقط به آنها غذای پوره داده می شود (و برای غذا علوفه نمی جویند) ممکن است نیازی به شن نداشته باشند.
 • جوجه هایی که می توانند در یک منطقه به اندازه کافی بزرگ (با انواع زمین و دسترسی به خاک یا خاک برهنه) در محدوده آزاد باشند، شن مخصوص خود را پیدا می کنند.
 • مواردی از جوجه هایی که در چمن علوفه می خورند، با ساییدن یک منطقه از علف به خاک، دسترسی پیدا می کنند. آنها این کار را برای دسترسی به شن و برای حمام های خاکی انجام می دهند.
 • جوجه هایی که غذاهای متنوعی می خورند اما به شن دسترسی ندارند، باید از طریق ماسه، خاک، یا مکمل های مخصوص شن، مانند صدف (که در صورت نیاز، یک راه عالی برای وارد کردن کلسیم اضافی است) تامین شود.

بهترین شن برای جوجه ها چیست؟

شن می تواند خاکی باشد که کوچک، خشن و صاف نیست. شن شامل موارد زیر است:

 • خاک
 • سنگ
 • ذرات سست شن
 • پوسته صدف خرد شده
 • پوسته تخم مرغ خرد شده

جوجه ها این تکه های دندانه دار را می بلعند و می گذارند در سنگدانشان تجمع پیدا کرده تا به تجزیه غذا کمک کند. هنگامی که شن خیلی صاف یا خیلی کوچک می شود، یا برگشت داده می شود (مانند سنگ هایی که اکنون گرد شده اند) یا وارد روده شده و به مدفوع مرغ تبدیل می شود.

بهترین شن برای جوجه ها از دو منبع بدست می آید که عبارتند از:

 • جوجه هایی که از حیاط علوفه مورد نیاز خود را تامین می کنند. آنها خاک خالی، مرتع (علف) و یک منطقه سنگی و شنی برای انتخاب شن را پیدا می کنند.
 • صدف های له شده در کنار خوراک خود نگهداری می شوند. مرغ ها هم برای شن و هم به عنوان مکمل کلسیم به آن دسترسی دارند.

چرا مرغ ها و خروس ها پرواز نمی کنند؟

چرا مرغ ها سنگ و شن می خورند؟

چرا مرغ سنگ و شن می خورند؟ || دام و پت

 این بدان معنی است که شن همچنین دارای تمام قطعات سنگی است که برای گنجاندن به عنوان شن واقعی بسیار کوچک هستند. این تکه های خیلی کوچک شن ممکن است اندازه بهتری برای جوجه های شما باشد. جوجه‌های باید به شن و ماسه دسترسی داشته باشند، مانند آنچه در یک جعبه ماسه‌ای قرار می‌گیرد.

شن برای جوجه ها مهم است که در هضم کارآمدتر باشند، اما چیزی نیست که برای آن استرس داشته باشید. فقط مطمئن شوید که جوجه های شما به مقداری خاک (یا شن بازی) و یا پوسته صدف دسترسی دارند. این به طور کلی کافی است. برخی از جوجه ها واقعاً گزینه صدف را دوست دارند. بنابراین به سرعت از بین می رود. ما هنوز تخم‌هایی با برجستگی دریافت می‌کنیم، اما این به دلیل کمبود کلسیم نیست. این ناشی از استرس است. در هر صورت، پوسته صدف واقعاً یک گزینه ارزان، آسان و سریع است.

چرا جوجه ها سنگ می خورند؟

جوجه ها سنگ می خورند. این پرندگان سنگ را به عنوان خوراک نمی خورند . آنها در واقع از سنگ ها را برای هضم و آسیاب کردن غذای دریافتی خود استفاده می کنند.

آیا جوجه ها همه چیزخوار هستند؟

جوجه ها همه چیزخوار هستند، از این رو از غذاهای متنوعی لذت می برند. این غذاها، عبارتند از:

 • علف
 • غلات
 • حشرات
 • میوه ها
 • ضایعات سفره

 حتی بدون داشتن دندان، دستگاه گوارش جوجه ها یکی از موثرترین دستگاه ها در قلمرو حیوانات است.  سپس خوراک به منطقه‌ای به نام چینه دان منتقل می‌شود. فضای ذخیره‌سازی که به جوجه‌ها اجازه می‌دهد تا مقداری خوراک را در یک زمان مصرف کنند. پس از آن، غذا به آرامی به سنگدان مرغ منتقل می شود، جایی که شیره های گوارشی به غذای دست نخورده اضافه می شود و غذا تجزیه می شود.

سنگدان قسمت عضلانی معده است که غذای عمدتا دست نخورده را آسیاب می کند تا غذا را بیشتر تجزیه کند. بنابراین مرغ می تواند مواد مغذی حیاتی را به شکل قابل استفاده برای بدن خود تامین کند.

این سنگ ‌های کوچکی که مانند دندان در سنگدان مرغ عمل می‌کنند و غذا را قبل از ورود به روده مرغ خرد می‌کنند. از سوی دیگر، سیستم گوارش انسان برعکس عمل می کند. ما ابتدا از دندان برای آسیاب کردن غذا استفاده و سپس آن را برای هضم به معده خود منتقل می کنیم.

مرغ ها کی تخم می گذارند؟

چه زمانی جوجه ها شروع به خوردن سنگ می کنند؟

چرا مرغ سنگ و شن می خورند؟ || دام و پت

جوجه های کوچکتر در رژیم غذایی خود به سنگ نیاز ندارند. باید به آنها خوراک اولیه حاوی ویتامین های مورد نیاز برای رشد اولیه داده شود. تا زمانی که آنها شروع به نوک زدن کنند، تقریباً در سن 8 هفتگی، می توانید به آنها غذا دهید. با گذشت زمان، می توانید تعداد کمی از ذرات ریز ماسه را در غذای آنها مخلوط کنید.

آیا باید برای جوجه های خود شن تهیه کنید؟

پاسخ بستگی به این دارد که جوجه های شما چه می خورند. خوراک مخصوص برای حفظ مواد مغذی آنها طراحی شده است. آنها از قبل به خوبی آسیاب می شوند جوجه ها برای هضم غذا به شن نیاز ندارند. برعکس، اگر جوجه‌های شما با غلات کامل تغذیه می‌شوند، اجازه دهید برای تمام یا بخشی از رژیم غذایی خود علوفه بجویند. پس باید به آن‌ها شن بدهید تا این ذرات بزرگ ‌تر غذا را هضم کنند.

اگر جوجه ها فضای نامحدودی برای علوفه دارند، باید فقط برای اطمینان از دسترسی آنها به غذای کافی برای آنها شن تهیه کنید. جوجه ها درک می کنند که چه اندازه ای برای آنها مناسب است. بنابراین، شما نیازی به مدیریت میزان شن و ماسه آنها ندارید. برای به دست آوردن بهترین نتایج هضم، اندازه شن باید متناسب با سن جوجه های شما باشد. شن های بیش از حد بزرگ و سنگدان های کوچک آنها قادر به مقابله با شن نخواهد بود. اگر شن خیلی کوچک باشد بدون اینکه کار خود را انجام دهد مستقیماً از دستگاه گوارش دفع می شوند.

دو اندازه سنگ موجود است و اندازه آنها برای جوجه ها بسیار مهم است. اندازه معمولی برای جوجه های بالغ و اندازه دیگر برای جوجه های کوچکتر است. جوجه هایی که به سن 2 ماهگی می رسند می توانند. اندازه های کوچک تر از سنگ و شن را بخورند. وقتی بزرگ‌تر شدند، می‌توانید اندازه را برای بزرگسالان تغییر دهید. اما بوقلمون ها، در واقع به اندازه های بزرگتر برای سنگدان بزرگ خود نیاز دارند.

شن برای جوجه و مرغ ها باید چگونه باشد؟

وقتی صحبت از انواع شن و ماسه می شود، دو نوع شن مرغ وجود دارد که، شامل موارد زیر است:

شن محلول. شن محلول از پوسته صدف پوسته پوسته یا سنگ آهک ساخته می شود. این شن به عنوان مکمل کلسیم استفاده می شود و به تولید استخوان ها و پوسته های قوی تخم مرغ کمک می کند. تجزیه ذرات بزرگ تر غذا قابل هضم و غیرممکن است.

شن نامحلول. این شن شامل سنگ های کوچک، عموما گرانیت است که قابل هضم نیست. همچنین ارزش غذایی ندارد. از آن برای آسیاب کردن غذا استفاده می شود و به فرآیند هضم جوجه ها کمک می کند. اگر جوجه های شما در جیره غذایی خود به شن نیاز دارند، نوع محلول آن برای کمک به هضم مناسب نیست.

شایع ترین بیماری در جوجه ها را بشناسید.

منبع
https://sandcreekfarm.net

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا