پرنده ها

چرا مرغ ها به همدیگر نوک می زنند؟

هیچ چیز به اندازه تماشای مرغی که یک مرغ دیگری را آزار می دهد، برای یک پرورش دهنده، ناراحت کننده نیست. به طور کلی، درک اینکه چرا مرغ ها به یکدیگر نوک می زنند؟ می تواند به شما کمک کند تا اقدامات مناسب را برای رفع این وضعیت انجام دهید. پس سوال اصلی این است که چرا مرغ ها به همدیگر نوک می زنند؟ مرغ ها می توانند به علل مختلفی به همدیگر نوک بزنند، اما راه حل این مشکل به عللی بستگی دارد که مرغ های شما ممکن است به خاطر آن ها این رفتار را از خود نشان دهند. در این مقاله از دام و پت، فهرستی از علل احتمالی بروز رفتار نوک زدن مرغ ها توسط همدیگر ذکر ‌شده است.

از جمله این عوامل، عبارتند از:

  • بیماری
  • تسلط طلبی
  • بی حوصلگی
  • ازدحام بیش از حد

مرغ ها درست مثل انسان ها وقتی دچار افزایش تنش و استرس می‌ شوند، به همدیگر آسیب می رسانند. مواردی وجود دارد که می توانند باعث بروز استرس در مرغ های شما شوند و مرغ ها این استرس را از طریق نوک به دیگر مرغ ها بروز دهند. همیشه یک سلسله مراتب یا “دستور نوک” در گله شما وجود خواهد داشت. اما راه هایی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها از نوک اعضای گله تا حد آسیب به یکدیگر پیشگیری کنید.

ابتلا به یک بیماری

گاهی اوقات مرغ ها به علت ابتلا به یک بیماری خود یا یکدیگر را نوک می زنند. نوک به خود نشان دهنده بیماری پر یا پوست یا اختلالی در زیر سطح ناحیه ای است که مرغ آن را نوک می زنند. این مشکل می تواند احساس درد در اندام یا آسیبی باشد که توسط پرها پوشانده‌ شده اند.

به طور کلی، این وضعیت نیاز به بررسی بدن مرغ دارد. اگر می توانید مرغ را بگیرید و به دنبال تشخیص زخم یا نواحی زخمی زیر پرهای آنها باشید. اغلب اوقات ممکن است مرغ در نواحی تحریک شده پرهای خود را از دست داده باشد. علاوه براین، نوک زدن به دیگر مرغ ها می تواند به این علت باشد که دیگر مرغ ها بیمار و ضعیف و بنابراین رقیب آسانی هستند.

مرغ های بیمار یا مجروح برای دفاع از خود در برابر حمله تلاش می کنند، بنابراین مرغ های بی حوصله یا مسلط احتمالاً از وضعیت ضعف حریف خود برای سرگرمی و تلاش برای اثبات تسلط خود استفاده می کنند.

حیوانات بیمار را باید از مرغ های دیگر جدا کرد و به پرنده بیمار اجازه داد تا بدون وقفه استراحت کند و بهبود یابد. به مرغ های بیمار زمان بدهید تا بهبود یابند. اگر سیر درمان آن ها پیشرفتی نمی کند، در صورت امکان باید توسط یک دامپزشک ماهر در امور سلامتی طیور معاینه شوند. دامپزشک بهترین روش درمانی ممکن را پیشنهاد خواهد کرد. علاوه بر آن بهتر است اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی را بشناسید.

سلطه جویی

چرا مرغ ها به همدیگر نوک می زنند؟ || دام و پت

مرغ ها برای ایجاد نظم یا سلسله مراتب در گله، به یکدیگر نوک می زنند. این مورد یک رفتار طبیعی است و معمولاً منجر به بروز آسیب نمی شود. اگر گله به مکان جدیدی منتقل شود، مرغ هایجدیدی به گله اضافه شوند، یا گله به گله های کوچکتر برای اسکان در مناطق مختلف جدا شود، این رفتار می تواند با فراوانی بیشتری رخ دهد.

هر مسئله ای که تغییری در محیط ایجاد کند، به ‌ویژه این که مربوط به مرغ ‌ها باشد، می ‌تواند منجر به برقراری مجدد نظم نوک زدن در بین مرغ ها شود. در حالی که این رفتار معمولاً یک فرآیند به طور کلی بی ضرر است، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

یک مرغ مسلط ممکن است با نوک بسیار بیشتر از حد لازم، به سایر مرغ ها آسیب برساند. اگر یک مرغ پرهای زیبا و سالم دارد، در حالی که چند مرغ دیگر پرهای کفل آنها را برداشته یا بیرون آورده باشند، این تسلط طلبی مسئله ای آشکار خواهد بود.

در برخی موارد، ممکن است پرنده ضعیف به خصوص وجود داشته باشد که بسیاری از مرغ های دیگر از نوک زدن به آن لذت می برند. زیرا این کار آسان است و زمانی که حوصله شان سر می رود، این رفتار را بروز می دهند.

مقابله با تسلط طلبی و سلطه جویی

اگر به طور خاص یک یا دو مرغ وجود دارد که در حال نوک به مرغ های دیگر هستند، ممکن است لازم باشد آنها را از گله جدا کنید. آنها را می توان در یک گله جداگانه قرار داد، یا به یک دوست داد تا ببیند که آیا در گله جدید بهتر زندگی می کنند یا خیر.

یا اگر مرغ ها را برای تولید گوشت پرورش می دهید، به سادگی این مرغ ها را از بین ببرید. آنها احتمالاً بدن بزرگتری دارند و بنابراین گوشت بیشتری نسبت به سایرین برای شما خواهند داشت. اگر چند مرغ ضعیف ‌تر توسط بقیه مرغ ها انتخاب شوند، راه‌ حل‌ های مشابهی اعمال می ‌شود.

با این حال، از آنجایی که این مشکل می ‌تواند با علل دیگر نوک در میان اعضای گله مرتبط باشد، ممکن است نیاز باشد قبل از انجام هر کاری، این موضوع را در نظر بگیرید که آیا اقدامات احتمالی شما، در رفع این رفتار در میان مرغ های تان موثر خواهد بود یا خیر.

بی حوصلگی

چرا مرغ ها به همدیگر نوک می زنند؟ || دام و پت

طبیعی است که مرغ ها بیشتر وقت خود را صرف جست و جو و نوک زدن زمین برای یافتن مواد غذایی کنند. این موضوع، یک رفتار طبیعی است و معمولاً بیشتر ساعات بیداری آنها را به خود اختصاص می دهد. اما در گله وقتی روزی یک بار در یک جا به مرغ ها غذا می دهند و بقیه روز کاری برای انجام دادن ندارند، حوصله شان سر می رود.

وقتی زمین برای بیان آن رفتاری که احساس می کنند به طور طبیعی مجبور به انجام آن هستند، مناسب نباشد، بی حوصله می شوند. این بی حوصلگی از طریق راه های نامناسبی بیان می شود. جوجه هایی که از ناتوانی خود در انجام آن رفتار طبیعی به شیوه ای رضایت بخش خسته و ناامید شده اند، ممکن است به نوک زدن دیگر اعضای گله اقدام کنند.

به طور کلی، مرغ ها هر چیزی را نوک می زنند، از جمله یکدیگر را. این مشکل با ازدحام بیش از حد، دمای نامناسب و مقادیر ناکافی غذا تشدید می شود. مراقب غذاهای سمی برای مرغ های خانگی باشید.

رفع و مقابله با بی حوصلگی در مرغ ها

گهگاه قفس مرغ های خود را به مکان جدیدی منتقل کنید تا زمینی که کاملاً تخریب شده است، با زمین جدید جایگزین شود. سعی کنید به جای قرارگیری غذا در چند ناحیه، غذای آنها را در سراسر زمین پخش کنید. این مسئله نه تنها صرف غذا را برای مرغ ها آسان تر می کند، بلکه باعث می شود زمان اغذیه آنها، درست مانند طبیعت، طولانی تر شود.

علاوه براین، برای افزایش جنب و جوش و تحرک مرغ های تان، می توانید غذاهای جدیدی را به بخش های مختلف محل نگه داری مرغ های تان اضافه کنید‌. کارهای دیگری که می ‌توانید انجام دهید، شامل قرار گیری چند خوراکی در یک توپ غذای گربه است.

در این حالت، مرغ باید برای مدتی به اطراف توپ ضربه بزنید تا خوراکی از سوراخ ها پایین بیفتد. این کار می تواند ساعت ها سرگرمی را برای بسیاری از انواع حیوانات فراهم کند. قرار گیری کنده ها در محوطه یا سایر اشیاء طبیعی، که قابل بررسی و نوک زدن هستند نیز به این امر کمک می کند. اصطلاحات رایج در پرورش مرغ را یادبگیرید.

ازدحام بیش از حد

چرا مرغ ها به همدیگر نوک می زنند؟ || دام و پت

مهم است که فضای کافی برای همه مرغ های خود فراهم کنید. همانطور که مرغ های شما رشد می کنند، ممکن است لازم باشد فضای بیشتری را برای پرورش تعداد بیشتری از حیوانات در گله، مهیا کنید. شاید مهمترین بخش افزایش فضای در دسترس مرغ های گله، اطمینان از وجود فضای کافی برای تغذیه همزمان مرغ ها باشد.

اگر ظرف غذای کافی وجود نداشته باشد، پرندگان بزرگتر ممکن است از تغذیه سایر اعضای گله جلوگیری کنند. در این شرایط پرندگانی که نمی توانند غذا بخورند، ضعیف می شوند و در نهایت از گرسنگی می میرند. پرندگانی که در این شرایط قرار دارند، ممکن است هنگامی که دچار تنش می شوند، همدیگر را نوک بزنند. کمبود فضا، به طور کلی، می تواند بدترین احساسات را در هر موجودی، ایجاد کند.

 با این حال، ازدحام بیش از حد، تاثیر بسیار نامطلوبی بر روی مرغ های یک گله می گذارد. انواع درگیری‌ ها بین بسیاری از حیوانات در یک فضای کوچک، بیشتر رخ می ‌دهد و حرکات ناگهانی در مناطق شلوغ می ‌تواند باعث بروز صدمات مختلف شود. به طور کلی، در یک فضای کوچک، رفتارهایی مانند باز کردن بال‌ها و حرکت دادن آن‌ها، می تواند برای سایر مرغ ها رفتاری تحریک کننده به حساب بیاید.

علاوه براین، باید بدانید که جوجه های زخمی، بسیار بی دفاع هستند. حتی در صورت بروز خونریزی، ممکن است که سایر مرغ ها، از رو کنجکاوی یا خشم، مرغ زخمی را تا حد مرگ نوک بزنند. علاوه براین، ازدحام بیش از حد، به معنای دفع مدفوع بیشتر در یک فضای کوچک تر است. این مسئله، ممکن است به علت ایجاد یک شرایط غیر بهداشتی، احتمال بروز بیماری های مختلف را افزایش دهد. با این کار چرخه کامل دیگری از بیماری مرغ ها و آسیب آنها توسط اعضای سالم گله شروع می شود.

پیشگیری از ازدحام بیش از حد

مطمئن شوید که فضای کافی برای مرغ های خود و همچنین فضای مورد نیاز در اطراف ایستگاه های تغذیه را فراهم کنید. و اگر فضای محدودی برای پرورش مرغ های تان دارید، مراقب تمیز نگه داشتن محفظه باشید تا حیوانات در معرض مقدار گزافی از مواد مدفوع قرار نگیرند. با گسترش دیوارها یا ساخت یک محل کاملا جدید، لانه مرغ ها را بزرگتر کنید.

از طرف دیگر، می توانید لانه جداگانه دیگری با اندازه مساوی یا کوچکتر بسازید و فقط چند حیوان را در آن جابجا کنید. به این ترتیب می ‌توانید دو مکان برای جا به‌ جایی حیوانات غالب یا ضعیف داشته باشید. علاوه براین، ایستگاه های تغذیه بیشتری به لانه اضافه کنید.

همچنین، شما می ‌توانید غذا را در سرتاسر زمین پخش کنید. اضافه کردن ایستگاه های آبخوری اضافی را نیز در نظر بگیرید. به لانه مرغ های تان، مکان‌ های بیشتری برای استراحت اضافه کنید. مطمئن شوید که همه مرغ های تان در پایان روز یک مکان گرم و خشک برای خواب و استراحت در قفس دارند.

یک قفس یا لانه مناسب برای رفاه مرغ های شما ضروری است. آن ها به این علت به لانه یا قفس می روند تا شب را بخوابند و از عوامل خطرناک و دماهای نامناسب فرار کنند.

منبع
https://savvyfarmlife.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا