پرنده ها

چرا مرغ تخم های کوچکی می گذارد؟

در ایران، اکثر ما این ایده را در سر داریم که “بزرگ تر بهترین گزینه است”. به نظر می رسد این تصور به ویژه در مورد اندازه مرغ ها و تخم های آن ها صادق باشد. علاوه براین، در شبکه های اجتماعی، فیلم مربوط به مرغ و خروس که اندازه های بزرگی دارند، معمولا بسیار پر بازدید می شوند. زیرا از نظر مردم، اندازه بزرگ برخی حیوانات جالب است. گاهی اوقات وقتی یک مرغ تخمی کوچک تر از حد انتظار می ‌گذارد، ممکن است که در ابتدا کمی ناامید ‌شوید. چند علت وجود دارد که ممکن است باعث شود شما درباره سلامتی مرغ های خانگی نگران شوید. ابتدا اجازه دهید منظورمان از کوچک بودن تخم های یک مرغ را تعریف کنیم.

به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، یک کارتن 12 عددی تخم مرغ با اندازه متوسط تخم ها، وزنی در حدود ۴۲۵ گرم و یک کارتن تخم مرغ کوچک وزنی در حدود ۵۱۰ گرم دارد. بنابراین براساس اصطلاحات گفته شده در این مقاله، ما یک تخم مرغ کوچک را دارای وزنی در حدود ۴۲.۵ گرم یا کم تر برای یک تخم مرغ در نظر می گیریم.

یکی از بهترین دلایل برای نگهداری مرغ ها در حیاط خلوت خانه، تولید مداوم تخم مرغ های تازه خوشمزه است! بنابراین، زمانی که مرغ ‌های شما تخم‌ های کوچکی می ‌گذارند، این مسئله می ‌تواند برای شما بسیار خسته ‌کننده باشد. به خصوص زمانی که به شما گفته شده است که نژاد شما باید تخم‌ های بزرگ تری تولید کند. شاید برایتان جالب باشد که آیا مرغ می تواند پوست تخم مرغ بخورد؟

شایع ترین علل کوچکی تخم مرغ ها

در چنین شرایطی حتما از خودتان می پرسید که چرا مرغ های من تخم های کوچک می گذارند؟ علت آن وضعیت ممکن است در کنترل شما باشد یا نباشد. بیایید نگاهی به برخی از شایع ترین علل تولید تخم کوچک توسط مرغ ها بیندازیم.

شایع ترین عللی که باعث می شوند مرغ ها تخم های کوچکی بگذارند، عبارت اند از:

 • مسائل مربوط به سن
 • یا مسائل مربوط به تغذیه
 • مسائل مربوط به ژنتیک و نژاد
 • وجود عامل استرس زا و سایر مسائل محیطی

در ادامه مقاله توضیح داده شده است که چگونه هر یک از این عوامل می توانند بر اندازه تخم مرغ های شما تأثیر بگذارد و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید:

تاثیر نژاد مرغ بر اندازه تخم تولید شده

بر کسی پوشیده نیست که می توان از نژادهای کوچکتر مرغ ها انتظار داشت که تخم‌های کوچک‌‌تری بگذارند. هر یک از نژادهای هم اندازه تخم‌ هایی می ‌گذارند که عموماً در محدوده وزنی پایین ‌تر قرار دارند. برخی از نژادهای زینتی با اندازه استاندارد نیز تمایل به تخم گذاری کوچکتر دارند، به ویژه نژادهای لهستانی و سلطانی این گونه هستند.

تاثیر فشار روانی بر اندازه تخم مرغ تولید شده

چرا مرغ تخم های کوچکی می گذارد؟ || پزشکت

وجود شکارچیان، شرایط نامناسب آب و هوا، کمبود آب یا غذای کافی و اختلال یا بیماری های مختلف، همگی می توانند باعث شوند که مرغ به طور موقت تخم هایی کوچکتر از حد انتظار بگذارد. تا زمانی که عامل استرس زا اصلاح نشود یا از بین نرود، بیشتر مرغ ها به تخم گذاری های کوچک یا احتمالاً عدم تخمگذاری ادامه می دهند. اما چرا مرغ ها قبل از جفت گیری می دوند؟

تاثیر ژنتیک

حتی اگر آمار تاریخی نژاد یک مرغ نشان دهد که پرنده تان باید یک تخم بزرگ بگذارد، اینگونه نیست که هر مرغی دقیقا مانند سایر هم نژادی های خود عمل کند و تخم های بزرگ تری بگذارد! درست مانند ما انسان‌ها که قد و وزن ایده‌آل و یا «متوسط» داریم، ما در آمار یک گله، ​​اندازه متوسط تخم ‌مرغ را فهرست می‌ کنیم تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام نژاد را بخرید.

اما هر مرغی نمی تواند تخمی بگذارد که به طور مداوم در اندازه ذکر شده در محدوده نژاد آن پرنده باشد. این موضوع ناامیدکننده است، بله، و اگر واقعاً شما را آزار می دهد که مرغ تان تخم کوچکی می گذارد، در حالی که آمار خلاف این را می گوید، این فقط مادر طبیعت است که به ما نشان می دهد کنترلی بر اوضاع کلی گله خود نداریم.

امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشند تا بدانید که چرا مرغ شما ممکن است تخم‌ های کوچک‌ تر از حد انتظار می ‌گذارد. با این حال، علل دیگری نیز می توانند باعث شوند مرغ های تان تخم های کوچک تری بگذارند. تشخیص علت بروز مشکل برای رفع آن ضرور است.

نقش رژیم غذایی

تغذیه نقش مهمی در اندازه، کیفیت و مهمتر از همه بر طعم و مزه تخم مرغ دارد. به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن رژیم غذایی مناسب، به معنای داشتن مرغ هایی سالم و شاداب است. از 16 هفتگی می توانید پلت های لایه ای به مرغ های تان بدهید.

پلت های لایه ای برای مرغ های تخم‌گذار فرموله شده اند. این فرمولاسیون های غذایی می توانند مواد مغذی لازم برای تولید تخم را برای مرغ های تان به صورت متعادل، فراهم کنند. در حالت ایده‌ آل، مرغ‌ های شما به احتمال زیاد به صورت آزاد در حال پرسه زدن در حیاط خانه هستند.

در غیر این صورت، شما باید مقدار مناسبی علف، پوسته صدف، شن، دانه و سایر مواد غذایی مناسب را برای آن ها مهیا کنید. شما می توانید غذاهای متنوعی را به رژیم غذایی آن ها اضافه کنید. سبزیجات و میوه ها مقدار زیادی مواد معدنی، ویتامین ها و سایر مواد مغذی را فراهم می کنند. این محصولات غذایی به تکمیل رژیم غذایی آن ها کمک می کند.

مشکلات تخم گذاری خاصی وجود دارند که به مسائل غذایی خاص مربوط می شوند. مواردی مانند تولید تخم نرم در نتیجه کمبود کلسیم، از جمله این موارد اند. اما به طور کلی، اگر می‌ خواهید مرغ های تان بزرگ‌ ترین تخم ‌هایی را که می توانند، برای شما تولید کنند، رژیم غذایی مرغ ها را با مواد مغذی با ارزش غنی کنید. اما بخوانید که چرا مرغ ها سنگ و شن می خورند؟

تاثیر سن مرغ

چرا مرغ تخم های کوچکی می گذارد؟ || پزشکت

“پولت” اصطلاحی برای نامیدن مرغ ماده ای است که سنش تا روزی که اولین تخمش را می گذارد، محاسبه شده است. از روزی که اولین تخم خود را می گذارد، این پرنده را مرغ می نامند. اما ما آن چند تخم اول را «تخم‌ های پولت» می ‌نامیم، زیرا این تخم‌ها بسیار کوچک‌تر از اندازه تخمک‌های معمولی هستند.

به این ترتیب، پس از آن که دستگاه تناسلی مرغ ها به طور کامل بالغ می‌شود، اندازه مرغ ها نیز افزایش پیدا می کند. دیدن اولین تخم مرغ کوچک و یا مشاهده آن با هر تخم گذاری متوالی، نباید نگران کننده باشد. زیرا در صورت نبود مشکل، به تدریج اندازه آن ها کمی بزرگتر می شود. این مسئله برای صاحبان گله های مرغ هیجان انگیز است.

پس از گذشت حدود یک ماه از روزی که مرغ اولین تخم خود را می گذارد، تخم های پرنده در آینده همان چیزی خواهد بود که شما از نژاد مرغ تان انتظار دارید. هنگامی که یک مرغ شروع به تخمگذاری می کند، همیشه با تخم های کوچک تر شروع می کند.

وقتی در مورد آن فکر می کنید، نباید تعجب آور باشد. مرغ های شما نمی توانند برای اولین بار تخم های کاملی تولید کنند. سنی که در آن مرغ پولت یا تخم گذار شروع به تخم گذاری می کند باتوجه به نژاد مرغ متفاوت است. نژاد و شرایط یک مرغ، از عوامل مهم در این مسئله اند.

با این حال، می توان گفت که میانگین سنی که مرغ شروع به تخمگذاری می کند، حدود 6 ماهگی است. نژادهای تخم گذار با تولید بالا مانند لگهورنز و استرالوپس معمولاً از هفته 16 تا 18 شروع به تخم گذاری می کنند. قاعده کلی این است که هر چه مرغ سنگین تر باشد دیرتر شروع به تخم گذاری می کند.

مسائل مرتبط با ژنتیک و نژاد

شاید این نکته را از قبل بدانید که نژاد و ژنتیک یک پرنده نقش مهمی در تعیین بزرگی تخم‌ ها دارد. به عنوان مثال، برخی از نژادهای مرغی که تخم های بزرگ می گذارند، عبارت اند از:

 • لگهورنز
 • بارنولدرز
 • لومان براونز

به این ترتیب، می توان گفت که برخی از نژادها کوچک هستند و تخم های کوچکتری می گذارند. اما اگر تخم‌مرغ‌های بسیار کوچکی در بازار می بینید، ممکن است به این علت باشد که یک مرغ از نژاد بانتام دارید. بانتام ها مرغ هایی هستند که بسیار کوچکتر از مرغ های معمولی می باشند.

گاهی اوقات آن ها بزرگ تر هستند و اندام بالغ و کاملی دارند. با این حال، برخی از بانتام‌ها “بانتام واقعی” هستند. این نکته به این معنی است که آن ها فقط یک نژاد بسیار کوچک هستند. برخی از شایع ترین زیر نژادهای بانتام، عبارت اند از:

 • بانتم هلندی
 • پکین بانتام
 • بانتام ژاپنی
 • برهما بانتام
 • بانتام بلژیکی

اگر درباره مرغ های نژاد بانتام سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید‌.

تاثیر مسائل زیست محیطی و استرس

چرا مرغ تخم های کوچکی می گذارد؟ || پزشکت

مرغ ها بسیار مستعد استرس هستند و سایر شرایط محیطی بر کیفیت زندگی آن ها تأثیر می گذارد. این شرایط تأثیر مستقیمی بر کیفیت تخم های آن ها دارد. در واقع این شرایط هم از نظر اندازه و هم از نظر قوام بر روی تخم مرغ ها اثر می‌ گذارند. بر کسی پوشیده نیست که مرغ ها زمانی که در محیطی آزاد هستند و فضای زیادی برای اکتشاف و جستجوی علوفه دارند، خوشحال هستند.

با این حال، مهیا بودن این شرایط همیشه امکان پذیر نیست. ممکن است فضایی در حیاط خود نداشته باشید. به عنوان مثال بسیاری از صاحبان گله های مرغ در محیط های شهری زندگی می کنند. گله هایی که فضای بیرونی زیادی در دسترس دارند نیز باید مراقب شکارچیان باشند. گاهی اوقات در محیط های شهری نیز حیوانات شکارچی یافت می شود.

حداقل، شما باید یک قفس با اندازه کافی داشته باشید تا بتوانید مرغ های تان را به خوبی نگهداری کنید. قفس آن ها باید دارای سکوهای خمیده، جعبه های تودرتو، و پوشش های نرم و بی خطر باشد. لانه مرغ ها باید تمیز نگه داشته شود. اگر بتوانید اجازه دهید آن ها در یک محیط امن، آزادانه پرسه بزنند، عالی خواهد بود.

این شرایط، همراه با یک رژیم غذایی عالی، بدون وجود تهدید از سوی شکارچیان، و بدون مسائل و خطرات داخل گله ای مانند نوک زدن و درگیری با یکدیگر، باید باعث شوند که چندین مرغ شاد و سالم داشته باشید!

سخن آخر

پس به طور کلی باید به این نکته توجه داشته باشید که علل مختلفی می توانند بر روی اندازه تخم های تولید شده توسط مرغ های گله شما تاثیر بگذارند. به طوری که اکثر آن ها جای نگرانی ندارند. برخی از عللی که نمی توانید کاری در مورد آنها انجام دهید، مانند نگه داری از یک مرغ نژاد کوچک، قابل تغییر نیستند. اما برخی از علل در کنترل شما هستند.

حداقل ضرری ندارد که نگاهی به وضعیت سلامتی و شرایط زندگی مرغ های خود بیندازید و ببینید که آیا می توانید سطح زندگی آن ها را بهبود ببخشید یا خیر.

منبع
https://blog.meyerhatchery.com/https://chickenandchicksinfo.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا