گربه ها

چرا مدفوع گربه بوی بدی می دهد؟

گربه ها از ادرار و مدفوع خود برای علامت گذاری قلمرو خود استفاده می کنند. اجداد آنها یا مدفوع را دفن می کردند تا از شکارچیان پنهان شوند یا مدفوع را دفن نمی کردند تا مطمئن شوند قلمرو آنها به خوبی مشخص شده و بدبو است. در حالی که صاحبان حیوانات خانگی گربه های خود را به شدت دوست دارند، اما اگر مدفوع گربه شما بوی بدی می دهد، می تواند غیرقابل تحمل باشد! در این شرایط ممکن است از خود بپرسید: “چرا مدفوع گربه من بوی بدی می دهد ؟” بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله دام و پت به این می پردازیم که مدفوع گربه باید چگونه باشد و چه چیزی می تواند منجر به بوی بد جعبه بستر گربه خانگی شود.

مدفوع گربه سالم چه بویی دارد؟

مدفوع گربه سالم بوی خوبی ندارد، اما نباید کل خانه شما را بدبو کند. بوی تند معمولاً پس از چند دقیقه کاهش می یابد.

مدفوع گربه سالم باید در قطعات 1 اینچی یا بیشتر تشکیل شود. مدفوع ممکن است اثر کمی روی ظرف بستر باقی بگذارد، اما نباید خیس به نظر برسد یا به کف آن بچسبد. گربه‌های سالم و کم‌ استرس در داخل جعبه های بستر مدفوع می کنند.

در حالی که همه ما می دانیم که مدفوع گربه بوی خوبی ندارد، اما نباید بوی تخم مرغ گندیده، آهن (فلزی) بدهد یا آنقدر قوی باشد که نتوانید در اتاق بمانید. در بسیاری از مواقع، مدفوع بوی بد گربه را می توان از هر جایی در خانه (حداقل در همان سطح) تشخیص داد.

بوی آن تا زمانی که برداشته و تمیز شود باقی می ماند. گربه‌ها نظافت چی های سخت‌گیرانه‌ای هستند. اگر کثیف شوند، بلافاصله خودشان را تمیز می‌کنند. اگر آنها مدفوع خود را مرتب نمی کنند، مشکلی وجود دارد. قطعاً حیوان خانگی شما نباید بوی مدفوع بدهد.

چرا مدفوع گربه من بوی بدی می دهد؟

چرا مدفوع گربه بوی بدی می دهد؟ || دام و پت

دلایلی وجود دارد که مدفوع گربه شما بوی بدی می دهد، از جمله:

رژیم غذایی

اگر رژیم غذایی گربه شما متعادل نیست یا هضم آن سخت است، ممکن است مدفوع بدبو داشته باشد.

بیماری التهابی روده

این بیماری اغلب به دلیل حساسیت به غذا ایجاد می شود. شایع ترین آلرژی ها به گوشت، ماهی و مرغ است. گاهی اوقات گربه ها بدون آلرژی در روده خود التهاب دارند که باعث مدفوع کثیف و بدبو نیز می شود.

انگل ها

بسیاری از انگل‌های مشترک از جمله کرم‌های گرد و کوکسیدیا بین بچه گربه‌ها و گربه‌های بالغ وجود دارد. انگل هایی که بیشتر باعث ناراحتی روده گربه می شوند Giardia spp و هستند Tritrichomonas spp. برای خلاص شدن از شر این انگل ها آزمایش های ویژه و دوره های طولانی درمان لازم است.

بیماری کبد یا کیسه صفرا

کبد بخشی از دستگاه گوارش است که صفرا و مواد مغذی را تولید می کند و همچنین سموم را فیلتر می کند. کیسه صفرا برای کمک به هضم چربی در غذاها ضروری است. بیماری کبد یا بیماری کیسه صفرا می تواند باعث بوی بد مدفوع گربه شود.

بیماری پانکراس

لوزالمعده بخشی از دستگاه گوارش است و آنزیم های مورد نیاز برای تجزیه غذا و دریافت مواد مغذی را فراهم می کند. برخی از گربه‌ها پانکراتیت یا پانکراس ملتهب را تجربه می‌کنند که می‌تواند برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.

داروها

برخی از داروها، مانند آنتی بیوتیک ها، باکتری های طبیعی روده را مختل می کنند. هنگامی که باکتری های طبیعی از بین می روند، باکتری های غیر طبیعی بر سلامت روده گربه ها تأثیر می گذارند. این می تواند منجر به مدفوع بدبوی گربه شود.

استرس

استرس به دلیل هورمون هایی که در هنگام استرس گربه تغییر می کنند، می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارشی شود. خواه این یک رویداد یکباره (مانند نقل مکان به خانه جدید) باشد یا استرس مزمن (مثل انتخاب شدن توسط گربه دیگر)، استرس می تواند سلامت روده گربه را تغییر دهد.

هر بیماری دیگری

گربه ها با هر بیماری به دلیل درد یا ناراحتی دچار استرس می شوند. اگرچه برخی از بیماری ها مستقیماً به سلامت دستگاه گوارشی گربه مربوط نمی شوند، به طور کلی بیمار بودن می تواند روده را تحت تأثیر قرار دهد.

چگونه از بوی بسیار بد مدفوع گربه جلوگیری کنیم؟

چرا مدفوع گربه بوی بدی می دهد؟ || دام و پت

اولین کاری که باید انجام دهید این است که موضوع را با دامپزشک خود در میان بگذارید. دامپزشک شما باید چند آزمایش سریع انجام دهد و گربه شما را معاینه کند تا مطمئن شود که انگل یا سایر بیماری هایی که در آزمایش خون ظاهر می شوند ندارد. بیماری التهابی روده یک مشکل رایج در گربه‌ها است و برای آزمایش آن نیاز به جراحی دارد، بنابراین در بیشتر مواقع، ابتدا دامپزشک درمان را توصیه می‌کند.

در اینجا چند روش متداول وجود دارد که دامپزشکان برای درمان مدفوع گربه که بوی بد می دهد توصیه می کنند:

تغییر رژیم غذایی

اگر گربه شما اسهال دارد (مدفوع که به خوبی تشکیل نشده است) یا گربه شما یبوست دارد (مدفوع کردن آن حداقل 2 روز طول می کشد)، یک رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است برای گربه شما بهترین باشد. این رژیم‌ها برای افزایش چندین نوع فیبر در غذا طراحی شده‌اند و فوق‌العاده قابل هضم هستند، به این معنی که روده‌ها به راحتی غذا را تجزیه می‌کنند.

از سوی دیگر، بهترین انتخاب برای گربه شما می تواند یک رژیم غذایی پروتئینی جدید یا ضد حساسیت باشد. این رژیم ها برای جلوگیری از آلرژی های غذایی و ارائه تغذیه با کیفیت بالا در نظر گرفته شده اند. نتایج ممکن است تا 2 ماه دیده نشود، و این رژیم‌ها باید تنها چیزی باشند که تغذیه می‌شوند.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها حاوی باکتری های زنده ای هستند که در معده اسیدی گربه زنده می مانند و رشد می کنند. این باکتری های “خوب” می توانند برای متعادل کردن روده و کمک به هضم بهتر معجزه کنند.

داروها

اگر گربه شما مبتلا به بیماری تشخیص داده شود، ممکن است به داروهای کوتاه یا طولانی مدت نیاز داشته باشد. گاهی اوقات به گربه های مبتلا به اسهال داروهایی مانند مترونیدازول داده می شود.

کاهش استرس

اگر گربه شما در خانه استرس دارد، روی کاهش آن موقعیت های استرس زا کار کنید. به عنوان مثال، اگر بیش از یک گربه دارید و بین آنها پرخاشگری وجود دارد، جدا کردن آنها در زمان های خاص و دادن دارو به هر دو ممکن است مفید باشد. با تهیه اسباب‌بازی‌های جدید، تغذیه‌کننده پازل، مکان‌هایی برای بالا رفتن و چیزهایی برای خراشیدن، انرژی گربه‌تان را افزایش دهید. فرمون های گربه را در مناطق پر استرس خانه امتحان کنید. داروها یا مکمل های طبیعی مانند پروتئین شیر هیدرولیز شده نیز ممکن است کمک کنند.

داروهای هومیوپاتی

گربه ها می توانند از افزایش فیبر در غذای خود بهره مند شوند. بهترین راه برای این کار اضافه کردن پودر پسیلیوم است. دوز خوب ¼ قاشق چایخوری در هر وعده غذایی است. هنگام اسهال گربه ها، مرغ پخته شده ساده (بدون پوست یا استخوان) را می توان به مدت کمتر از 1 هفته به گربه خود داد. این ممکن است با کاهش کربوهیدرات‌ها که هضم آن‌ها در زمان التهاب روده سخت‌تر است، کمک کند. (به خاطر داشته باشید که این متعادل نیست و تغذیه بیش از یک هفته برای گربه شما مضر است.)

چگونه از شر بوی مدفوع گربه خلاص شویم؟

چرا مدفوع گربه بوی بدی می دهد؟ || دام و پت

اگر به دنبال خلاص شدن از شر بوی بد مدفوع گربه هستید، در اینجا چند نکته برای غلبه بر بوهای نامطبوع وجود دارد:

جعبه بستر را همیشه تمیز نگه دارید. اگر اجازه دهید مدفوع گربه در جعبه بماند، بوی آن خانه شما را فرا می گیرد. حداقل یک بار در روز، و در صورت امکان دو بار در روز (یا هر زمان که مدفوع وجود دارد!) جعبه بستر را بردارید. جعبه بستر را به طور کامل خالی کنید و حداقل هر ماه یک بار و در صورت امکان، آن را با آب و صابون ظرفشویی تمیز کنید.

مطمئن شوید که جعبه های بستر به اندازه کافی دارید. هر گربه در خانه شما باید 1 جعبه بستر داشته باشد، و توصیه می شود یک بستر دیگر اضافه کنید. بنابراین، اگر 2 گربه دارید، باید 3 جعبه بستر داشته باشید. آنها را در مکان های مختلف (و در سطوح مختلف) در خانه خود قرار دهید.

تعویض بستر گربه را در نظر بگیرید.

اگر گربه شما مدفوع خود را دفن نمی کند، احتمالاً از نوع بستری که خریده اید خوشش نمی آید. اگر از بستر پلت شده استفاده می کنید، بستر خاکی نرم تری را امتحان کنید. بستر خاک رس راحت تر مدفوع را دفن می کند و در نتیجه بهتر بو را می پوشاند. اطمینان حاصل کنید که بستر 2-3 اینچ نیز عمق داشته باشد.

از خوشبو کننده های هوای مناسب برای گربه استفاده کنید. استفاده از خوشبو کننده های هوای جاذب بو یک راه عالی برای جلوگیری از بوها قبل از تمیز کردن جعبه بستر است. یکی را نزدیک هر جعبه بستر قرار دهید. فقط مطمئن شوید که خوشبو کننده هوا کاملاً در ظرفی قرار دارد که گربه شما به آن دسترسی نداشته باشد. از اسپری ها و خوشبو کننده های هوا که به جای جذب بوها را می پوشانند خودداری کنید، زیرا می توانند برای گربه شما مضر یا حداقل آزاردهنده باشند.

فضولات را به سرعت پاک کنید. اگر گربه شما در خارج از جعبه بستر مدفوع کرد، بلافاصله آن را با یک پاک کننده ملایم تمیز کنید. از کاربرد هرگونه پاک کننده حاوی فنل یا روغن کاج خودداری کنید، زیرا این مواد برای گربه ها سمی هستند. اگر گربه شما روی فرش مدفوع کرد، یک پاک کننده آنزیمی که مخصوص بوی حیوانات خانگی طراحی شده است را انتخاب کنید.

مدفوع گربه بدبو: چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کرد؟

اگر متوجه شدید که اشتها یا فعالیت گربه شما کاهش یافته است، با دامپزشک خود تماس بگیرید. اگر گربه شما بیش از 3 روز اسهال داشته باشد، حاوی خون یا مخاط است، یا شدید و یا مکرر است، احتمال کم آبی بدن وجود دارد و به مراقبت های دامپزشکی نیاز است. هر گونه استفراغ، کاهش وزن ظاهری، یا تغییر در رفتار مرتبط با احساس بیماری باید فورا مورد توجه قرار گیرد.

اگر تلاش های شما در خانه در عرض یک ماه بوی بد را برطرف نکرد، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید. گاهی اوقات مدفوع بدبوی گربه نشانه چیز جدی تری است و باید بررسی شود.

مدفوع گربه که بوی بسیار بدی می دهد، جدی نیست. با این حال، اگر متوجه شدید که گربه بی اشتها و بسیار بی حال است (نمی تواند زیاد حرکت کند)، یا چندین بار در طول 24 تا 48 ساعت استفراغ می کند، باید به دنبال مراقبت های اورژانسی برای گربه خود باشید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا