چرا دام و پت

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟

جنگیدن در ماهی های بتا، جزء رفتارهای طبیعی آنها است. ماهی های بتا به شدت رفتار سرزمینی دارند، بنابراین با یکدیگر می جنگند تا از فضایی که تصور می کنند متعلق به خودشان است، محافظت کنند. مخصوصاً ماهی های نر، باید برای به دست آوردن یک جفت، قلمرو خود را حفظ کنند. اما، ماهی های دیگر نیز می توانند سرزمینی باشند. البته، بیشتر آن ها به اندازه ماهی های بتا تهاجمی نیستند.

در واقع، ماهی های بتا، بومی آسیای جنوب شرقی هستند، جایی که در شرایط بسیار سخت در مزارع شالیزاری، گودال ‌های گل ‌آلود، نهرهایی با سرعت آهسته و مناطقی که آب راکد دارند، زندگی می ‌کنند. این امکان وجود دارد که به دلیل این شرایط نه چندان ایده آل، رقابت بیشتری برای به دست آوردن غذا و قلمرو وجود داشته باشد. بنابراین آن ها برای زندگی در چنین محیط، تکامل یافته و تهاجمی تر شده اند.

همچنین، این واقعیت وجود دارد که در طول سال‌ ها، آن ها به گونه ‌ای تربیت شده ‌اند که تهاجمی باشند، به ‌ویژه در روزهایی که قرار گرفتن دو بتا در مقابل یکدیگر برای مشاهده مبارزه آن ها، رایج بود. با وجود این که امروزه تعداد کمی از پرورش دهندگان، برای انجام مبارزه و مسابقه، ماهی های بتا را تولید می کنند، اما ممکن است بقایایی از این صفات تهاجمی، هنوز در ژنوم آن ها وجود داشته باشد.

آیا مبارزه بین ماهی های بتا جدی است؟

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟ | دام و پت

اگر بین ماهی های بتا درگیری ایجاد شود، نرها تا سر حد مرگ، با یکدیگر خواهند جنگید. در واقع، آن‌ ها آنقدر تهاجمی هستند که برگزاری مسابقه و شرط‌ بندی روی مبارزات ماهی های بتا، چند صد سال پیش در تایلند، که سرزمین بومی این ماهی ها است، بسیار محبوب بود. بنابراین، دو یا چند ماهی بتا نر، هرگز نباید در کنار هم قرار گیرند.

برخی افراد بر این باورند که ماهی های بتا ماده، کمتر از نرها پرخاشگر هستند. بنابراین، برای نگه داری در کنار هم، خوب هستند. با این حال، ما این کار را توصیه نمی کنیم. با وجود این که ماهی های بتا ماده، نسبت به ماهی های بتا نر، رفتار تهاجمی کمتری دارند، اما همچنان اهل مبارزه بوده و نشانه های دیگری از پرخاشگری را بروز می دهند.

مبارزه دو ماهی ماده، تقریباً به اندازه زمانی که دو ماهی نر در کنار هم نگه داشته می شوند رایج نیست، اما ممکن است که یک جفت ماده که در یک آکواریوم زندگی می کنند، تا حد مرگ با هم مبارزه می کنند. حتی اگر یکی از ماهی های ماده، دیگری را نکشد، احتمالاً همدیگر را تعقیب کرده، به یکدیگر آسیب زده و به طور کلی به یکدیگر استرس وارد کنند.

در مورد نگهداری یک ماهی نر با یک ماهی ماده، هرگز این کار را انجام ندهید. مگر اینکه این جفت، هر دو آماده تولید مثل باشند. فقط مطمئن شوید که ماهی بتا ماده را، پس از تخم ریزی، از آکواریوم بردارید. حتی در صورت جفت شدن، ممکن است احتمال ایجاد جراحات و حتی مرگ و میر وجود داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید که به دقت بر این جفت نظارت دارید.

آیا ماهی های بتا با گونه های دیگر مبارزه می کنند؟

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟ | دام و پت

ماهی های بتا با یکدیگر می جنگند، اما آیا با گونه های دیگر نیز می جنگند؟ در واقع، این مسئله، بستگی به گونه ماهی دارد. ماهی های بتا با انواع دیگر ماهی ها، به اندازه ای که با یکدیگر مبارزه می کنند، تهاجمی نیستند. در واقع، اگر با دقت، گونه هایی را انتخاب کنید که با ماهی های بتا می توانند با آن ها زندگی کنند، می توانند به خوبی در آکواریوم همزیستی داشته باشند.

اگر تصمیم دارید یک ماهی بتا را در یک آکواریوم نگه داری کنید، حداقل به یک آکواریوم 10 گالنی نیاز خواهید داشت. اما آکواریوم هر چه بزرگ تر باشد، بهتر است. هرچه فضای بیشتری وجود داشته باشد، احتمال اینکه ماهی بتا با ماهی های دیگر رقابت کند، کمتر می شود.

به طور کلی، بهتر است که ماهی های بتا را در آکواریوم های جداگانه نگه داری کنید. همچنین، باید ماهی های دیگر را با دقت انتخاب کنید. در ادامه مقاله، در مورد این مطلب، بیشتر توضیح می دهیم. در واقع، حقیقت این است که ماهی های بتا، براساس غریزه سرزمینی شان، با یکدیگر مبارزه می کنند.

به این ترتیب، هرگز نباید بیش از یک ماهی بتا را در یک آکواریوم قرار دهید. با این حال، می ‌توانید یک ماهی بتا را در یک آکواریوم، همراه با ماهی‌ های آرام و غیر پرخاشگر، نگه داری کنید. البته تا زمانی که مطمئن شوید فضای کافی وجود دارد، می توانید این کار را انجام دهید.

۱۰ نشانه استرس در ماهی های گرمسیری را بشناسید.

ماهی مبارز سیامی

ماهی بتا، که به ماهی مبارز سیامی نیز معروف است، به علت پرخاشگری ماهی نر علیه ماهی نر دیگر، معروف شده است. اگرچه رفتار فردی این ماهی ها ممکن است متفاوت باشد، اما اکثر ماهی های نر بتا، در تجارت ماهی های خانگی، باید در آکواریوم های جداگانه نگه داری شوند. ماهی های بتا نر، حتی نمی توانند نر های دیگر را ببینند.

انجام مبارزه در میان ماهی های بتا می تواند به طور بالقوه کشنده باشد، بنابراین صاحبان آکواریوم ها باید گام های موثری برای جلوگیری از مبارزه ماهی بتا نر خود، بردارند. رایج ترین رفتار جنگی در ماهی بتا، به عنوان “شعله ور شدن” شناخته می شود. در این مبارزه، یک ماهی نر بتا هر دو اپرکولوم (پوشش آبشش) را به جلو حرکت می دهد تا اندازه بدن خود را بزرگتر نشان دهد.

این رفتار ماهی بتا، شبیه به ماهی بادکنکی است که وقتی تحت فشار قرار می گیرد، خار های خود را منبسط می کند. رفتارهای دیگر شامل تقابل فیزیکی بین دو ماهی است. درگیری های فیزیکی ممکن است شامل ضربه زدن، شنا کردن مستقیم به سمت ماهی دیگر، گاز گرفتن و یا نیش زدن باله ها باشد. دو ماهی نر نیز ممکن است لب های خود را به هم قفل کرده و کشتی بگیرند.

چرا ماهی ها با هم می جنگند؟

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟ | دام و پت

ماهی های بتا برای ایجاد تسلط بر قلمرو ها و منابع، از جمله منابع غذایی، پناهگاه و دسترسی به ماده ها، می جنگند. این مسئله، یک علت اصلی برای بروز رفتار تهاجمی در بسیاری از گونه های ماهی ها است. سوال اصلی این است که آیا این رفتار جنگی، ذاتی است یا نتیجه نحوه پرورش ماهی های بتا است.

مطالعات نشان داده اند که ماهی های بتایی که در یک گروه پرورش می یابند، تمایلات تهاجمی کمتری دارند. با این حال، اکثر ماهی های بتای نر تهاجمی هستند و نمی توان آن ها را با بتای دیگر نگه داشت. در تایلند، ماهی های بتا سابقه پرورش و نگه داری به عنوان مبارز را دارند. مطالعات مربوط به مشاهده مبارزات رقابتی نشان داده است که ماهی ‌هایی که در انزوا و بدون سایر ماهی‌ های بتا پرورش می ‌یابند، تهاجمی ‌تر بوده و برای مدت طولانی ‌تری می ‌جنگند. درست مانند مبارزه سگ ها، نگه داری ماهی برای این کار خاص، یک نگرانی شدید افراد حامی حقوق حیوانات است.

ماهی بتا چه می خورد؟

کدام تهاجمی هستند، ماده یا نر؟

ماهی های بتا ماده، معمولاً نسبت به یکدیگر تهاجمی نیستند. آنها، معمولاً در یک گروه کوچک به نام “حرمسرا” نگهداری می شوند. ماهی های مادی که تنها پرورش می یابند، ممکن است کم و بیش، رفتار های تهاجمی نسبت به سایرین در یک گروه داشته باشند. این رفتار، اغلب منجر به ایجاد سلسله مراتب می شود.

پس از راه اندازی آکواریوم، افزودن ماهی های بتا جدید به آکواریوم، ممکن است منجر به افزایش درگیری و ایجاد سلسله مراتب جدید شود. ماهی های بتای ماده، معمولاً در آکواریوم، با سایر گونه های ماهی ها، با شرایطی مشابه، نگه داری می شوند.

با وجود این که ماهی های بتای نر را نمی توان با سایر ماهی های بتا نگه داری کرد، یک بتای نر را می توان در همان آکواریوم با سایر گونه های ماهی غیر تهاجمی، نگه داری کرد. بتای ماده را می توان با گونه های دیگر ماهی ها نیز نگه داری کرد.

برخی از ماهی‌ های بتا ممکن است نسبت به ماهی‌ های گونه ‌های دیگر که در یک مخزن نگه داری می ‌شوند، تهاجمی باشند. اگر آن ماهی ‌ها باله ‌های روان، مشابه ماهی های بتا داشته باشند، مشاهده رفتار تهاجمی شایع تر خواهد بود. بسیار مهم است که ماهی هایی  را به آکواریوم خود اضافه کنید که رفتارهای تهاجمی نداشته باشند.

تعیین اینکه آیا می توان ماهی های بتا را با گونه های دیگر نگه داری کرد، به شخصیت فردی ماهی بتای شما بستگی دارد. برخی از ماهی های بتا، بیش از حد تهاجمی هستند که نمی توان آن ها را با هر ماهی دیگری نگهداری کرد. بهترین کار این است که ماهی بتا، آخر از همه به آکواریوم اضافه شود تا احتمال بروز هرگونه فعل و انفعالات تهاجمی بالقوه کاهش یابد.

چرا ماهی من شنا نمی کند؟

نشانه های مبارزه در ماهی های بتا

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟ | دام و پت

شایع ‌ترین نشانه‌ های مبارزه ماهی های بتا، برانگیخته شدن شدن آبشش یا حرکت غیرعادی باله است. اگر ماهی خود را در حال مبارزه، فعال نمی بینید، ممکن است نشانه های دیگری از جمله از دست دادن فلس ها، پاره شدن باله ها یا افزایش مخفی شدن را مشاهده کنید.

علائم شدید مبارزه، شامل بی حالی، کاهش اشتها، طولانی شدن دوره پنهان شدن و مرگ ناگهانی است. اگر سعی می کنید چند ماهی بتا را کنار هم نگه دارید و نشانه هایی از درگیری مشاهده کرده اید، باید ماهی های خود را جدا کنید. “پوسیدگی باله ها ” یا ساییده شدن باله ها به دلیل داشتن باله های دراز، مشکلی در میان ماهی های بتا شایع است.

اغلب، این شرایط یک نشانه کلی از ابتلا به بیماری و عملکرد ضعیف سیستم ایمنی است. یکی دیگر از دلایل شایع آسیب دیدن باله ها، تزئین بیش از حد آکواریوم با اشیائی است که می توانند باله های ماهی بتا را پاره کنند.

چگونه از جنگیدن ماهی بتا جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای پیشگیری از جنگیدن ماهی های بتا، این است که در هر آکواریوم، فقط یک ماهی نر داشته باشید. در صورت نگه داری ماهی های بتا در آکواریوم های جداگانه، یک مانع بصری بین دو مخزن ایجاد کنید تا ماهی ها نتوانند در هر زمانی یکدیگر را ببینند. پس زمینه های ساده آکواریوم یا یک تکه مقوا، موانع بصری موثری هستند.

به طور کلی، ماهی های بتا به خاطر داشتن رفتارهای تهاجمی، معروف هستند. اگر درباره رفتارهای ماهی های بتا، سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که پیش از خرید ماهی بتا، درباره ویژگی های رفتاری آن، تحقیق کنید.

چرا ماهی ها یکدیگر را تعقیب می کنند؟

منبع
https://www.thesprucepets.com/why-do-betta-fish-fight-5183979https://www.itsafishthing.com/why-do-betta-fish-fight-each-other/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا