آبزیان

چرا ماهی من غذا نمی خورد؟

چرا ماهی من غذا نمی خورد؟

علت غذا نخوردن ماهی هر چه باشد نگران نباشید. خوشبختانه بسیاری از این علل را می توان قبل از مزمن شدن مشکلات ماهی، اصلاح کرد. عدم درمان به موقع ماهی ها، عواقب زیادی به دنبال خواهد داشت. گاهی حتی مرگ در آکواریوم شما مشاهده خواهد شد.

چرا ماهی های من غذا نمی خورند؟ علل زیادی برای این مشکل وجود دارند. غذا نخوردن در ماهی ها، می تواند به خاطر یک علت بوده، یا می تواند در اثر چند علت ایجاد شده باشد. علت شماره یک غذا نخوردن در ماهی ها، همیشه بیماری است. بیمار شدن ماهی ها، معمولاً به علت شرایط نامناسب آب ایجاد می شود.

اگر ماهی شما غذا نمی خورد، سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا روش پرورش و نگه داری من بد و نامطلوب است؟

شایع ترین علل غذا نخوردن ماهی ها

9 مورد از علل احتمالی غذا نخوردن ماهی ها، عبارت اند از:

  • کیفیت بد آب
  • ابتلا به انگل ها
  • دمای نامناسب آب
  • نوع غذای مصرفی
  • بیماری های مختلف
  • وجود تنش یا استرس
  • بروز عفونت های گوناگون
  • نورپردازی نامناسب آکواریوم
  • ورود ماهی های بیمار به آکواریوم

سلامتی و شادابی ماهی ها، به نوع محیطی که برای ماهی های خود ایجاد کرده اید، بستگی دارد. هنگام نگهداری و پرورش ماهی، مهم است که تمام تلاش خود را برای شبیه سازی زیستگاه طبیعی آنها، با تأمین نیازهای روشنایی مناسب و دمای مطلوب آب، انجام دهید.

هرچه آکواریوم تان به همه جنبه های محیط زیست طبیعی ماهی نزدیکتر باشید، احتمال رشد آنها بیشتر خواهد بود. این به معنای داشتن نور مناسب، غذاهای خاص و فضای کافی برای رشد و حرکت است. این موارد، همگی جزو جنبه های مختلف نگهداری مطلوب از ماهی ها در آکواریوم است.

بیماری های شایع در ماهی قرمز کدامند؟

کیفیت بد آب

چرا ماهی من غذا نمی خورد؟ | دام و پت

کیفیت بد آب می تواند شایع ترین علت توقف غذا خوردن توسط ماهی ها باشد. ماهی به تغییرات pH و مقدار مواد شیمیایی موجود در آب حساس است. به یاد داشته باشید، ماهی ها همه در یک آب غذا خورده، شنا کرده، ادرار و مدفوع می کنند. بنابراین اگر آب به طور منظم تغییر نکند، همه شرایط آکواریوم می تواند به سرعت نامطلوب و بد شود.

اگر کیفیت آب به اندازه کافی بد باشد، ماهی شما از غذا خوردن دست خواهد کشید. زیرا آمونیاک یکی از مواد شیمیایی موجود در ادرار ماهی است و وقتی سطح آن بیش از حد بالا برود، شرایط بسیار بدی در ماهی شما ایجاد می کند. برای پیشگیری از بروز این وضعیت، 10 تا 15 درصد تغییر آب در هفته توصیه می شود.

برای آزمایش کیفیت آب در آکواریوم خود، باید یک کیت تست آکواریوم ماهی آب شیرین خریداری کرده و استفاده کنید.

استفاده از غذای نامناسب برای تغذیه ماهی

یک اشتباه بسیار شایع در نگه داری ماهی ها، استفاده از غذاهای نامناسب برای تغذیه آن ها است. برای غذا دادن به ماهی های آکواریومی، گزینه های زیادی در دسترس است، بنابراین ممکن است با مشاهده انواع مختلف غذاهای موجود در بازار، در انتخاب غذای مناسب، دچار تردید شوید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که حتما برچسب محصولی را که می خواهید بخرید، بخوانید. اکثر تولیدکنندگان غذای ماهی، مواد اولیه محصول تولیدی خود را بر روی بسته بندی محصول، می نویسند. غذایی را پیدا کنید که برای ماهی شما مناسب باشد.

برای بسیاری از ماهی های صخره ای، انواع غذاهای گوشتی منجمد مانند میگو آب نمک یا کریل در دسترس است. همیشه از گونه های مناسب برای تغذیه ماهی هایتان استفاده کنید. غذای تهیه شده برای ماهیان آب شیرین ممکن است حاوی تمام مواد مغذی کافی برای ماهی های صخره ای نباشد.

نکته اصلی این است که روزانه از غذای اصلی و با کیفیت خوب، به همراه برخی غذاهای زنده، غذاهای منجمد یا خشک شده در یخچال برای تغذیه ماهی هایتان استفاده کنید. به این ترتیب، تنوع را به رژیم غذایی ماهی های خود اضافه خواهید کرد.

چه کار کنیم ماهی قرمز بیشتر و بهتر رشد کند؟

دمای نامناسب آب

نگه داشتن دمای آب آکواریوم، در حدود دمای محل زندگی ماهی ها در طبیعت، ایده آل است. به نظر می رسد اکثر گونه های آب شیرین یا صخره ای، در آکواریومی که بین 74 تا 80 درجه فارنهایت (23 تا 26.5 درجه سانتیگراد) دما دارد، به خوبی رشد کرده و بهترین عملکرد را دارند.

هنگامی که درجه حرارت در آکواریوم ماهی شما شروع به پایین آمدن از حدود 74 درجه فارنهایت (حدود 23 درجه سانتیگراد) می کند، متابولیسم آن ها نیز شروع به کاهش می کند.

در چنین شرایطی، باید از کاهش دمای آب آکواریوم، جلوگیری کنید. ماهی ها دمای داخلی بدن خود را مانند انسان تنظیم نمی کنند، بنابراین برای تنظیم دمای بدن خود، از دمای محیط اطراف شان استفاده می کنند. در اصل، دمای نامناسب آب می تواند متابولیسم ماهی ها را کند کند.

وقتی دمای بدن ماهی به زیر سطح مطلوب خود می رسد، ماهی احساس خواب آلودگی و تنبلی می کند. در چنین شرایطی، آنها دیگر به اندازه قبل شنا نمی کنند. به همین دلیل است که نیازی به غذا احساس نمی کنند.

اگر این مشکل به سرعت برطرف نشود، ممکن است منجر به گرسنگی شود. به یاد داشته باشید، شما هرگز نباید شرایط را به سرعت در آکواریوم خود تغییر دهید، زیرا برخلاف اقیانوس یا دریاچه ای که مقدار زیادی آب در آن وجود دارد، آکواریوم شما یک سیستم بسته و با مقدار بسیار کمتری آب است و خیلی سریعتر به تغییرات واکنش نشان می دهد.

در واقع، ماهی های شما ممکن است تغییرات  شدید را به خوبی تحمل نکنند.

گرمای بیش از حد آکواریوم

چرا ماهی من غذا نمی خورد؟ | دام و پت

وجود گرمای بیش از حد در آکواریوم ماهی شما می تواند به همان اندازه دمای سرد، بد باشد. هنگامی که دمای آب از دمای مناسب برای ماهی شما بالاتر می رود، ممکن است این حیوانات، بیش فعال شوند.

در دماهای بالاتر از میزان نرمال، ممکن است به نظر برسد که ماهی ها، تنبل یا خواب آلود نیستند، اما در واقع، این علائم بسیار خطرناک هستند.

وقتی ماهی های شما بیش فعال می شوند، نهایتا دچار تنش و استرس می گردند. زیرا هرچه آب گرمتر شود، جذب اکسیژن برای ماهی شما دشوارتر می گردد.

این احساس، بسیار استرس زا است و قطعاً می تواند باعث شود غذا خوردن آبزی شما متوقف شود. در چنین شرایطی، به دنبال علائم کم اکسیژنی در آکواریوم خود باشید.

استرس و تنش در ماهی ها

آیا استرس می تواند بر غذا خوردن ماهی ها تاثیر بگذارد؟ جواب قطعاً بله است. بیشتر ماهی های آکواریومی، در طبیعت، همواره از مکان هایی برای پنهان شدن در برابر شکارچیان استفاده می کردند. در آکواریوم، اگر مکان مناسبی برای پنهان شدن و احساس امنیت در اختیار آنها قرار نگرفته باشد، ماهی شما ممکن است دچار استرس شود.

تصور کنید که در وسط خیابان دراز کشیده اید و سعی می کنید که بخوابید. در شرایط نبود محل پنهان شدن، ماهی شما نیز چنین احساسی خواهد داشت. در واقع، درست مانند انسان ها، ماهی ها نیز به مقدار معینی خواب، برای سالم  و با نشاط ماندن، نیاز دارند.

تهیه غارهای آبی یا پوشش گیاهی متراکم، بهترین راه برای ایجاد احساس امنیت در ماهیان است. هرچه ماهی شما بیشتر استرس داشته باشد، احتمال ابتلا به بیماری های مختلف نیز بیشتر می شود.

تاثیر بیماری بر غذا خوردن ماهی ها

چرا ماهی من غذا نمی خورد؟ | دام و پت

مهم است بدانیم که بیماری، فقط یک حالت غیرطبیعی است که بدن در آن قرار دارد. بنابراین، بیماری ها لزوماً به معنای وجود یک نقص اساسی نیستند، بلکه به معنای شرایطی است که از نظر جسمی، شیمیایی یا حتی روانی، بر سلامتی کلی ماهی ها، تاثیر گذار است.

به عنوان مثال، برخی از بیماری ها، مانند بیماری  Ich (Ichthyophthirius multifiliis )، بر قسمتهای بیرونی بدن ماهی های مبتلا، تأثیر می گذارد. اما می تواند احساس وحشتناکی در ماهی شما ایجاد کند. Ich تقریباً در صورت عدم درمان، کشنده است.

جنبه خطرناک دیگر ich توانایی گسترش و شیوع یافتن آن است. این بیماری، فوق العاده مسری است، بنابراین بسیار ضروری است که ماهی از دست رفته خود را در توالت یا جوی آب نیندازید، زیرا ممکن است با این کار، یک بیماری کشنده را وارد یک اکوسیستم بسیار ظریف کنید.

ابتلا به انگل های مختلف

متأسفانه، اگرچه ماهی ها در زیر آب زندگی می کنند، اما هنوز مستعد ابتلا به انگل های مختلفی هستند.  انگل، به هر موجودی اطلاق می شود که روی بدن میزبان یا داخل آن زندگی کرده و از آن تغذیه می کند. اکثر مردم وقتی به یک انگل فکر می کنند، به طور معمول، به نوعی از کنه ها می اندیشند.

در واقع، موجودات تک سلولی کوچکی که پروتوزوآ نامیده می شوند، و فقط از طریق لنز میکروسکوپ قابل مشاهده هستند، می توانند ماهی های شما را آلوده کرده و بیماری های مختلفی ایجاد کنند.

ابتلا به عفونت های مختلف

چرا ماهی من غذا نمی خورد؟ | دام و پت

گاهی اوقات، وقتی ماهی ها به نوعی انگل مبتلا می گردند، مستعد ابتلا به عفونت های مختلفی نیز می شوند. انگل ها از منابع غذایی میزبان خود تغذیه می کنند، بنابراین با این کار، سیستم ایمنی میزبان را ضعیف می کنند. این اتفاق باعث می شود که عفونت های مختلفی، ماهی را تحت تأثیر قرار دهد.

در صورتی که یک ماهی به انگل های مختلف مبتلا شود، سعی می کند که با عبور از سوراخ ها، انگل را از خود جدا کند. همچنین گاهی اوقات ممکن است به خاطر خراش، زخمی شود. معمولاً این خراش های کوچک مورد توجه قرار نمی گیرند، اما اگر یک انگل، سیستم ایمنی بدن آنها را ضعیف کرده باشد، آن خراش کوچک می تواند به یک عفونت جدی تبدیل شود.

بروز عفونت های قارچی در آکواریوم های آب شیرین و صخره ای، بسیار شایع است. برخی از عفونت های قارچی، باله و دهان ماهیان آلوده را تحت تأثیر قرار می دهد.

ابتلا به عفونت های باکتریایی همیشه نگران کننده هستند. Aeromonas یک باکتری کوچک بسیار خطرناک است که به نظر می رسد در ماهیان آب شیرین شایع تر است.

ایروموناس، مانند بیشتر باکتری ها، در آکواریوم هایی رشد می کند که کیفیت آب آنها بسیار پایین بوده و ماهی ها تغذیه ضعیفی دارند. این شرایط باعث می شود که باکتری ها در میزبان خود رشد کنند. این عفونت، در نهایت می تواند منجر به مرگ ماهی آلوده شود.

علائم ابتلا به این عفونت، شامل برجستگی چشم (اگزوفتالمو)، آسیت (تجمع مایع در شکم، یا باله ها) است.

تغییرات هفتگی آب، همراه با استفاده از آب با کیفیت RODI (اسمز معکوس دیونیزه)، می تواند شیوع اکثر عفونت های قارچی و باکتریایی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تمیز نگه داشتن آب می تواند در اشتهای ماهی شما تفاوت مثبت عمده ای ایجاد کند.

یبوست در ماهی قرمز چیست؟

سخن آخر

کیفیت آب، روشنایی، غذا و دمای آب، همه این موارد بر سلامتی کلی ماهی ها تاثیر گذار بوده و عدم تعادل هر یک از آنها می تواند باعث شود که ماهی شما تمایلی به خوردن غذا نداشته باشد. هنگام پرورش ماهی، حفظ تعادل بین همه این موارد مهم است و هرچه آکواریوم، برای ماهی شما طبیعی تر به نظر برسد، احتمال رشد و سلامت آنها بیشتر خواهد شد.

منبع:

https://fishkeepingforever.com/why-are-your-fish-not-eating-9-possible-reasons/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا