آبزیان

چرا ماهی اسکار غذا نمی خورد؟

غذا نخوردن ماهی اسکار، به علل زیادی مانند تغییرات محیطی، شرایط بد آب، استرس ناشی از جفت های پرخاشگر، بیماری، انگل ها یا صرفاً غذایی که به آنها می دهید را دوست ندارند، مربوط می شود. ماهی اسکار یک گونه همه چیزخوار از ماهی است. غذاهای زیادی وجود دارد که این ماهی کوچک می تواند بخورد. بخش بزرگی از رژیم غذایی این ماهی ها باید شامل غذاهای مبتنی بر گوشت باشد. لارو حشرات، گوشت مرغ، قلب گاو، گلوله های گوشتخوار همه برای آنها مفید است.

مقادیر کم سبزیجات و میوه ها باید 3 تا 4 بار در هفته مکمل رژیم غذایی آنها باشد. اگرچه به همین سادگی است اما گاهی می تواند به سرعت مشکل ساز شود. این مشکل معمولاً زمانی به وجود می آید که ماهی داران غذاهای بی کیفیت تهیه می کنند، به حیوان خانگی خود بیش از حد غذا می دهند یا غذا را به درستی تهیه نمی کنند.

اما اسکار همچنین می تواند به دلیل بیماری یا مسائل مربوط به استرس از خوردن امتناع کند. در این مقاله از دام و پت قصد داریم در مورد این مشکلات صحبت کنیم و توضیح دهیم که در مورد این گونه ماهی ها چه کاری می توانید انجام دهید.

شایع ترین علل غذا نخوردن ماهی اسکار

نگهداری ماهی اسکار در خانه برای کسی که تجربه زیادی دارد می تواند ساده باشد. مواردی وجود دارد که برای آنها ساده است که برای مبتدیان چندان واضح نیست. با این حال، گاهی اوقات حتی ماهی داران با تجربه نیز دچار یک یا چند اشتباه می شوند که در زیر در مورد آنها بحث خواهیم کرد. نکته قابل توجه ای که وجود دارد این است که گاهی اوقات تهیه یک رژیم غذایی متعادل برای ماهی کافی نیست. عوامل محیطی وجود دارند که می توانند بر سلامت آنها تأثیر بگذارد. اگر ماهی ها استرس زیادی داشته باشند، از خوردن غذا خودداری می کنند. همین امر می تواند ناشی از انواع دیگر ناراحتی ها مانند بیماری ها یا انگل ها باشد.

محیط جدید

متأسفانه، ماهی اسکار بلافاصله بعد از اینکه آن را از فروشگاه حیوانات خانگی به خانه آوردید احساس امنیت نمی کند. اسکار برای سازگاری با محیط جدید به زمان نیاز دارد. حتی اگر تمام تلاش خود را برای تنظیم تانک عالی برای اسکار خود انجام داده باشید، در چند روز اول برای آن یک تجربه استرس زا خواهد بود.

اگر ماهی شما تا زمانی که به آکواریوم عادت نکند نمی خواهد غذا بخورد کاملا طبیعی است. در طبیعت، سرگردانی به مناطق ناشناخته زیر آب به این معنی است که تهدیدات مختلفی می تواند وجود داشته باشد. ممکن است شکارچیانی در کمین باشند و به دنبال شکار آن ماهی ها باشند.

با گذشت زمان، اسکار شما متوجه خواهد شد که دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد و این منطقه برای او امن است. در همین حال، می‌توانید سعی کنید به ماهی خود غذا بدهید و اگر هنوز از خوردن امتناع کرد، باقی‌مانده غذاها را جمع آوری کنید.

غذا را دوست ندارد.

ما نمی توانیم به اندازه کافی تاکید کنیم که چقدر مهم است که اسکار خود را با غذاهای باکیفیت تغذیه کنید. اگر حتی حیوان خانگی شما می داند که این غذا بد است، پس فقط می توانید تصور کنید که واقعاً آن غذا چقدر بد است. غذاهای تجاری ارزان زیادی وجود دارد که ما خوردن آنها را به اسکار توصیه نمی کنیم. پس بهتر است بدانید که غذای ماهی ها چیست؟

ماهی اسکار ممکن است آن را بخورد اما مطمئناً در دراز مدت برای سلامتی آن خوب نیست. نخوردن غذا توسط ماهی شما نیز می تواند به این معنی باشد که تاریخ مصرف آن تمام شده است. علاوه بر بررسی ارزش غذایی روی بسته، باید تاریخ انقضا را نیز پیگیری کنید.

سبزیجات، میوه ها و غذاهای مبتنی بر گوشت همگی باید تمیز باشند. باید آنها را با برداشتن پوست، شستن یا بلانچ کردن قبل از تغذیه آماده کنید. با این کار تمام آفت کش ها، باکتری ها یا قسمت هایی که حتی خوراکی نیستند را از بین ببرید.

نامناسب بودن آب

چرا ماهی اسکار غذا نمی خورد؟ || دام و پت

در شرایطی که پارامترهای آب برای ماهی شما مناسب نباشد، می تواند استرس زیادی را به اسکار شما وارد کند. شما باید هر هفته مقداری آب را با برداشتن و ریختن مقداری آب تمیز در آن عوض کنید. اسکارها ترجیح می دهند دمای آب 74 تا 81 درجه فارنهایت باشد. حفظ اسیدیته بین 6-8 pH و سختی آب بین 5-20 KH نیز مهم است. عوامل زیاد می تواند باعث استرس اسکار شما و از دست دادن اشتها شود.

استرس ناشی از جفت های پرخاشگر

این یک مسئله بزرگ است زیرا جفت های پرخاشگری که دائماً اسکار شما را تهدید می کنند می توانند استرس زیادی ایجاد کنند. اگر اسکار را با ماهی های بزرگتر که تهاجمی و قلمرو هم هستند کنار هم نگه دارید، در این صورت اسکار شما از استرس زیادی رنج می برد.

به ندرت پیش می آید که این نوع جفت های تانک به ماهی شما حمله کنند و به آن صدمه بزنند یا حتی آن را بکشند. ترس مداوم اشتهای آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، زیرا آنها دائماً در جستجوی تهدید هستند. در یک آکواریوم خانگی، حیوان خانگی شما باید احساس امنیت کند.

به همین دلیل بسیار مهم است که جفت های تانک را انتخاب کنید که با اسکار شما سازگار باشد. اگر آن جفت‌های تانک خیلی کوچک و منفعل هستند، ممکن است اسکار شما کسی باشد که آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهد، که این هم خوب نیست.

بیماری یا انگل

اسکار کاملاً عاشق خوردن ماهی های کوچکتر است. علاوه بر سایر غذاهای گوشتخوار، تغذیه گهگاهی به ماهی نیز اهمیت دارد. حال مشکل این است که شما به اشتباه بیفتید که آن را از یک منبع معتبر تهیه نکنید.

به عنوان مثال، روشی که بسیاری از فروشگاه های حیوانات خانگی به پرورش گوپی و گلدفیش می پردازند به این صورت است که در مقادیر زیاد این کار را انجام می دهند. آنها همه آن ماهی ها را کنار هم نگه می دارند که می توانند به انگل ها و بیماری های مختلف مبتلا شوند. با خرید آنها و تغذیه آنها به اسکار، ماهی شما می تواند به آنها مبتلا شود.

وقتی صحبت از ماهی های تغذیه کننده به میان می آید، بهترین جایگزین شما این است که آنها را در خانه پرورش دهید. علاوه بر این، نخوردن ماهی شما نیز می تواند نشانه بیماری آن باشد.

برای نگهداری بهتر از ماهی های آکواریومی خود بهتر است یادبگیرید چگونه به ماهی ها غذا بدهیم؟

چرا ماهی اسکار غذا را بیرون می ریزد؟

چرا ماهی اسکار غذا نمی خورد؟ || دام و پت

دلایل زیادی وجود دارد که ماهی اسکار غذای خود را بیرون می ریزد. چند دلیل احتمالی برای این موارد وجود دارد که عبارتند از:

تغذیه خیلی سریع

لطفاً هنگام غذا دادن به ماهی اسکار که غذای خود را بیرون می ریزد یا از خوردن امتناع می کند، سرعت غذا دادن را کم کنید. سعی کنید فاصله هر گلوله یا پوسته نرم شده را از هم افزایش دهید. هر 10 ثانیه یا بیشتر 1 گلوله را در مخزن قرار دهید.

گاهی اوقات یک ماهی اسکار یک گلوله یا پوسته را در دهان خود قرار می دهد و وقتی گلوله یا پوسته دیگری را در نزدیکی می بیند آن را بیرون می اندازد. این کاملا طبیعی است. اگر تکه غذای دیگری در این نزدیکی وجود نداشته باشد، ممکن است روی آن تکه در دهان تمرکز کند و آن را ببلعد.

تغذیه بیش از حد

دو بار در روز به ماهی اسکار خود غذا دهید و مقادیری را که برای آنها در بطری درج شده است رعایت کنید. تغذیه بیش از حد گلوله ها یا تکه ها ممکن است باعث نفخ شود. بسیاری از غذاهای زنده نیز میل آنها را برای قورت دادن هر چیزی که ارائه می شود کاهش می دهد.

آنها ممکن است به دنبال یک مزه بروند، اما آن را تف کنند زیرا شکم آنها هنوز پر است. ماهی اسکار می تواند 2 تا 4 هفته بدون غذا بماند، بنابراین اگر از قورت دادن غذا خودداری می کنند، جای نگرانی نیست. در این صورت غذا را از مخزن خارج کنید.

بازی کردن

بیرون انداختن غذا نشانه رفتار بازیگوش در ماهی اسکار است. غذا در این مورد مانند یک اسباب بازی است و تف کردن آن مانند پرتاب یک توپ به هوا است .اگر متوجه شدید که ماهی اسکار در حالی که غذا را بیرون می ریزد، سرزنده  و فعالانه عمل می کند، ممکن است  در اطراف بازی کند.

سفت بودن غذا

اگر غذا خیلی سفت باشد، تف کردن به نرم شدن آن کمک می کند. اگر ابتدا غذا را با خیس کردن آن نرم نکنید، ماهی اسکار گاهی خودش این کار را انجام می دهد. مشاهده کنید که آیا غذا را بیرون می ریزند و بلافاصله بعد از آن دوباره آن را می خورند. اگر این اتفاق بیفتد، پس آنها فقط سعی می کنند قبل از بلعیدن آن را نرم کنند.

شکستن یا جویدن

ماهی ها غذای خود را مانند انسان نمی جوند. ما این را می دانیم، اما گاهی اوقات آنها بیش از آنچه می توانند ببلعند، جذب می کنند. تف کردن غذا ممکن است به شکستن آن به قطعات کوچکتر کمک کند.

اگر غذایی که خارج می شود اکنون به بیش از یک تکه تقسیم شده است، ممکن است متوجه شوید که ماهی اسکار شما سعی می کند تکه های کوچکتر را یکی یکی بخورد. این یک استراتژی خوب است اگر آنها همچنان همان غذایی را که می خورند تف می کنند. در نظر بگیرید که غذا را به قطعات کوچکتر بشکنید.

ماهی اسکار چقدر می تواند بدون غذا زنده بماند؟

چرا ماهی اسکار غذا نمی خورد؟ || دام و پت

 آنها همچنین امکان دارد از طرف تانک های خود استرس داشته باشند. یک ماهی اسکار معمولی گاهی غذا را رد می کند. زیرا آنها بیشتر نگران فصل جفت گیری هستند یا تمایلی به غذا خوردن ندارند زیرا می دانند که می توانند مدت زیادی را بدون آن بگذرانند.

مدت زمانی که یک ماهی می تواند بدون غذا بماند به قدرت و اندازه ماهی مذکور بستگی دارد. اگر اسکار خود را به خوبی تغذیه کرده اید و یک ماهی بالغ قوی است، در مقایسه با بچه ماهی یا ماهی ضعیف می تواند بدون غذا طولانی تر باشد.

۱۰ نشانه استرس در ماهی های گرمسیری تا بتوانید از بروز استرس در آنها پیشگیری کنید.

برای مقابله با غذا نخوردن ماهی اسکار چه می توان کرد؟

ماهی اسکار همه چیزخواران درنده هستند. اگرچه آنها برای بقای خود گیاهان را می بلعند، اما به دنبال شکار و خوردن غذای زنده هستند. اگر ما به آنها گلوله و پولک ارائه کنیم، ممکن است ماهی اسکار تمایلی به دنبال کردن آن نداشته باشد. سازگاری با این نوع غذا ممکن است زمان بیشتری طول بکشد، بنابراین بهتر است رژیم غذایی آنها را با غذای زنده تغییر دهید.

 می توانید غذا های زیر را برای بازگشت تمایل ماهی اسکار به غذا خوردن، امتحان کنید. غذاهایی نظیر:

 • میگو
 • لاروها
 • کرم ها
 • آب سیر
 • حشرات
 • گوپی ها
 • حلزون ها
 • نخود و سبزیجات نرم

وجود آب سیر در این لیست ممکن است عجیب به نظر برسد، اما خیساندن گلوله ها یا تکه ها در آب سیر ممکن است حواس و تمایل ماهی اسکار شما را برای امتحان کردن آن تحریک کند. آب سیر یک استراتژی است که برای افراد حساس استفاده می شود.

اگرچه ماهی‌های اسکار در زمانی که خلق و خویشان مناسب است، خیلی حساس نیستند، اما بهتر است طعم و مزه‌های متنوعی به آن‌ها بدهید تا در زمان صرف غذا درگیرشان بماند.

مساعد کردن شرایط آب آکواریوم

اغلب از کیت تست آب استفاده کنید تا مطمئن شوید که پارامترها برای ماهی اسکار شما ایده آل هستند. همچنین مطمئن شوید که آب خیلی سرد نباشد. این می تواند سیستم گوارش آنها را کند کند و میل آنها را به خوردن کاهش دهد. یک ماهی اسکار ممکن است به چند روز نیاز داشته باشد تا خود را با یک تانک جدید یا همتاهای جدید تطبیق دهد. اگر در 3 روز غذا نخورد، سعی کنید به آن غذای زنده بدهید.

ماهی اسکار پف کرده نمی خواهد غذا بخورد مگر اینکه بتواند خودش را تسکین دهد. اضافه کردن نخود فرنگی را در نظر بگیرید تا به آنها کمک کند زباله ها را خارج کنند اگر غذای تکراری را به ماهی اسکار خود بدهید، ممکن است با اعتصاب غذا به آن اعتراض کنند تا زمانی که چیز جدیدی به آنها بدهید.

تمایل به جفت گیری در طول فصل تولید مثل ممکن است تمرکز آنها را از غذا به جفت گیری تغییر دهد. ماهی اسکار ممکن است یکباره مقدار زیادی غذا بخورد و بدون اینکه به شما بگوید برای مدتی متوقف شو، بنابراین نگران نباشید. ماهی اسکار نیازی به خوردن روزانه ندارد. ما می خواهیم دو بار در روز به آنها غذا بدهیم، اما آنها می توانند 2-4 هفته بدون غذا دوام بیاورند.

عوامل محیطی و غذا نخوردن ماهی اسکار

چرا ماهی اسکار غذا نمی خورد؟ || دام و پت

سه دلیل از بین دلایل بسیاری که می تواند بر روحیه ماهی اسکار تأثیر بگذارد و باعث اعتراض آنها یا اعتصاب غذا شود، عبارتند از:

نورپردازی زیاد

نورهای روشن در مخزن یا اطراف اتاق ممکن است ماهی اسکار شما را تحت فشار قرار دهد. ماهی‌های اسکار شنا کردن در میان گیاهان داخل مخزن را دوست دارند، اما اگر اتاق یا مخزن خیلی روشن نباشد، لازم نیست. اگر منطقه خیلی روشن است، مکان مخزن را جابه جا کنید. همچنین کم نور کردن چراغ ها می تواند به تحریک اشتها و بهبود خلق و خوی آنها کمک کند.

سر و صدای بیش از حد

صداهای بلند می تواند ماهی اسکار را مبهوت کند. آنها گاهی اوقات بداخلاق هستند و وقتی ناراحت هستند به پهلو دراز می کشند یا مرده بازی می کنند. در این مرحله ممکن است از خوردن امتناع کنند. صدا را کم کنید، پنجره ها را ببندید یا هر کاری می توانید انجام دهید تا صداهایی را که ممکن است بر ماهی اسکار شما تأثیر بگذارد، کاهش دهید. ساخت و ساز ناگهانی یا موسیقی بلند می تواند میل آنها را به خوردن تغییر دهد.

یک تانک کثیف

ماهی اسکار در صورت ناراضی بودن به شما اطلاع می دهد. آنها ممکن است فکر کنند که مخزن برای خوردن خیلی کثیف است. ماهی اسکار مقدار زیادی زباله ایجاد می کند، بنابراین تمیز کردن مکرر مخزن ضروری است. اگر روتین تغییر کند یا تمیز کردن مخزن کند شود، ماهی اسکار ممکن است به شما یادآوری کند که وقت تمیز کردن است وگرنه غذا نمی‌خورند.

آیا ماهی اسکار ممکن است دچار یبوست شود؟

ماهی اسکار شما ممکن است غذا  نخورد زیرا مواد زائد موجود در روده خود را دفع نمی کند. سیستم گوارشی آنها ممکن است مسدود شود. اگر متوجه شدید که ماهی اسکار شما به مدت یک هفته غذا نمی‌خورد، می‌توانید با درمان‌های زیر به ماهی خود کمک کنید:

 • نخود نرم شده بدون پوسته
 • حمام نمک اپسوم. 1 قاشق غذاخوری نمک اپسوم به 5 گالن آب
 • دارو برای انگل های معده

این سه گزینه را باید به ترتیب دنبال کنید. قبل از رفتن به حمام نمک اپسوم در مخزن اصلی یا مخزن جداگانه، به آن نخود فرنگی بدهید. تجویز دارو به تحقیقات و مشاوره بیشتر نیاز دارد.

ماهی های اسکار چه می خورند؟

چرا ماهی اسکار غذا نمی خورد؟ || دام و پت

ماهی های اسکار می توانند بسیار بزرگ شوند. تغذیه اسکارها به دلایل مختلفی آسان است، اما رژیم غذایی آنها باید کامل باشد.

اسکارها همه چیزخوار هستند اما در درجه اول غذاهای گوشتی مانند حشرات، ماهی ها و سخت پوستان می خورند. غذای اصلی در رژیم غذایی اسکار گلوله های سیکلید هستند.

بخش اصلی رژیم اسکار: گلوله یا پولک

اگرچه اسکارها همه چیزخوار هستند و تقریباً هر چیزی را که به آنها بدهید می خورند، مهم است که مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مورد نیاز را تغذیه می کنید.

هنگام انتخاب غذای مورد نظر خود، مطمئن شوید که گلوله ها اندازه مناسبی دارند. اگر اسکار شما هنوز کوچک است، در مقایسه با زمانی که اسکار شما بزرگتر از 1 سال است و بنابراین یک بزرگسال است، به گلوله های کوچکتری نیاز دارید.

رژیم غذایی اسکار را با غذای زنده تکمیل کنید.

اگر در نگهداری آنها تازه کار هستید، غذای زنده اصطلاحی است که برای هر غذایی که هنوز زنده است استفاده می شود. این شامل موارد دیگر، حشرات یا کرم‌های زنده و ماهی‌های تغذیه‌کننده است. غذای زنده حاوی مقدار زیادی پروتئین است که به رژیم غذایی هر اسکار اضافه می شود، اما غذای منجمد نیز همینطور است. یکی از مزایای واقعی این است که غریزه شکار به وضوح نشان می دهد که اسکار شما باید غذای خود را شکار کند. این امر به ویژه هنگام تغذیه ماهی های تغذیه کننده کوچک آشکار می شود.

هنگام غذا دادن به ماهی های کوچک، که اغلب در فروشگاه ها به عنوان ماهی تغذیه کننده فروخته می شوند، مطمئن شوید که تا آنجایی که می توانید آنها را پیدا کنید سالم هستند. به این ترتیب از گسترش بیماری ها از ماهی تغذیه کننده به ماهی قرمز خود جلوگیری می کنید. همچنین، برای جلوگیری از پرخوری اسکار خود، هر بار فقط چند ماهی فیدر اضافه کنید.

سایر غذاهای زنده که برای اسکار عالی هستند عبارتند از: کرم خونی، کرم خوراکی، میگو، کرم خاکی، ملخ، میگو آب نمک، دافنی و جیرجیرک.

یک نوع غذای قابل کنترل تر: غذای منجمد

 اینها مقرون به صرفه هستند (فروشگاه ماهی محلی من هر ماه تخفیف دارد) و می توانید آنها را به راحتی در فریزر خود ذخیره کنید. محبوب ترین گزینه ای که مردم به اسکار خود غذا می دهند کرم های خونی یخ زده است.

هنگامی که بلوک های غذای منجمد را که در صدها تکه کوچک از هم جدا می شوند تغذیه می کند، اسکار دیگر آن را به عنوان غذا تشخیص نمی دهد. این در درجه اول در مورد اسکارهای بزرگسال که به اندازه کامل خود رشد کرده اند صدق می کند. همیشه باید اجازه دهید غذای منجمد گرم شود و تا دمای اتاق یخ زدایی شود. این به این دلیل است که اسکارهای (بزرگتر) تمایل دارند تا بلوک های غذای منجمد را به طور کلی ببلعند.

آیا اسکارها می توانند نان بخورند؟

چرا ماهی اسکار غذا نمی خورد؟ || دام و پت

سوال رایجی که مدام مطرح می شود این است که آیا اسکارها می توانند نان بخورند؟ پاسخ کوتاه نه است و جواب طولانی هم همینطور. نان ارزش غذایی مطلوبی ندارد، اما این نکته اصلی نیست. این غذای مخمری می تواند چندین برابر اندازه اولیه خود شود و به طور بالقوه باعث ایجاد یبوست در اسکار شما شود.

اسکارها چه سبزیجاتی می توانند بخورند؟

همانطور که قبلاً مشخص شد: اسکارها همه چیزخوار هستند، به این معنی که آنها مواد گیاهی موجود در طبیعت را نیز می خورند. در حالی که آنها عمدتاً حشرات را در طبیعت می خورند، در واقع می توانند از جلبک ها و گیاهان تغذیه کنند. برای تکرار این قسمت از رژیم غذایی اسکار، می توانید سبزیجات را تغذیه کنید.  سبزیجات مناسب برای اسکار عبارتند از: خیار، کدو سبز، کاهو، اسفناج، نخود و حتی کلم بروکسل.

سخن آخر

 در کل اگر صاحب اسکار به درستی از آنها مراقبت کند مشکلی برای ماهی ها از نظر تغذیه ایجاد نمی شود. تمیز نگه داشتن آب، رژیم غذایی مناسب و پارامترهای آب در محل نیز از بیماری ها جلوگیری می کند.

بنابراین، اگر اسکار شما نمی‌خواهد غذا بخورد، احتمالاً عادی است. مطمئن شوید که هر یک از نکاتی که در بالا در مورد آنها صحبت کردیم را رعایت کرده اید. یبوست در ماهی قرمز چیست؟ به دنبال راهکار آن باشید.

منبع
https://helpusfish.comhttps://amazingcichlids.com/https://aquariumgenius.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا