پرنده ها

چرا طوطی من حرف نمی زند؟

چرا طوطی من حرف نمی زند؟

علت اینکه چرا طوطی من حرف نمی زند، در شرایطی که مداوم و همیشگی باشد، می تواند تا حدودی شما را نگران کند. ساکت و یا لال شدن طوطی نیاز به مشاوره با دامپزشک دارد. اگر طوطی شما صحبت کردن خود را متوقف کرده و از حرف زدن خودداری کند، این موضوع می تواند برای شما نگران کننده باشد. با این حال، بعید است که طوطی شما برای همیشه صدای خود را از دست داده باشد. این شرایط به مراقبت یا مشورت با یک دامپزشک نیاز دارد، اما طوطی شما دوباره صحبت خواهد کرد.

طوطی ای که صحبت کردن خود را متوقف کرده است، احتمالاً می ترسد، حالش خوب نیست یا با تغییرات زندگی خود سازگار نشده است. سکوت غیر عادی یا تولید صداهای شدید، نشان دهنده این است که مسئله ای بر سلامت طوطی تأثیر گذاشته است. به طور مثال، این اختلال می تواند مربوط به ریه ها، گلو یا syrinx آن ها باشد.

آسپرژیلوز و برونشیت، برای یک طوطی خانگی، می تواند تولید صدا را دشوار، ناراحت کننده یا غیرممکن سازد. طوطی های افسرده نیز بعید است با وجود این که وقت، توجه و محبت کافی از صاحبان خود دریافت نکرده اند، صدا تولید کرده و حرف بزنند.

اگر طوطی شما به طور غیر طبیعی و برخلاف روال همیشگی، 24 ساعت یا بیشتر ساکت بوده است، باید به دنبال تماس با یک دامپزشک باشید. اگر صدای پرنده خانگی تان نامطلوب و یا همراه با خس خس سینه است، چنین اختلالاتی نیز نیازمند مراقبت دامپزشکی هستند.

طوطی من حرف نمی زند! چکار کنم؟

به طور معمول، طوطی ها همیشه سر و صدا می کنند. در صورتی که طوطی شما صحبت نکرده و یا هیچ گونه آواز و سر و صدایی به ما نمی کند، بهتر است هرچه سریع تر، با یک دامپزشک تماس گرفته و درباره این موضوع، با او مشورت کنید. آواز نخواندن طوطی، می تواند نشانه وجود یک مشکل باشد.

در صورتی که طوطی خانگی شما، به طور ناگهانی‌ آواز خواندن را متوقف کرده است، برای تشخیص مشکل احتمالی، باید اقدامات زیر انجام شوند:

 • گلو طوطی باید توسط دامپزشک معاینه شود.
 • در صورت تجویز دامپزشک باید از جراحی استفاده شود.
 • در صورت نیاز، باید داروهایی توسط دامپزشک تجویز شوند.

با این حال، ممکن است صحبت نکردن طوطی، به خاطر عواملی غیر از بیماری های‌ جسمی ایجاد شود. در صورت عدم صحبت کردن طوطی خانگی تان، بهتر است درباره موضوعات زیر، بررسی هایی انجام‌ دهید:

 • با طوطی خود بیشتر صحبت کنید.
 • وقت بیشتری را با طوطی خود بگذرانید.
 • ابزار و اسباب بازی های مناسب براق طوطی ها را تهیه کرده و در قفس قرار دهید.

شایع ترین علل ساکت شدن طوطی

چرا طوطی من حرف نمی زند؟ | دام و پت

ساکت و لال شدن طوطی ها، علل مختلفی دارد، از جمله:

تغییرات محیط و زمان لازم برای سازگاری

طوطی ها برای تطبیق با خانه جدید یا تغییرات ایجاد شده در محیط خود، به زمان نیاز دارند. حتی تغییرات کوچک، مانند انتقال قفس به گوشه ای دیگر از اتاق، می تواند ایجاد کننده یک دوره سکوت در طوطی های خانگی باشد.

یک طوطی بسیار پر سر و صدا در خانه قبلی خود، احتمالاً وقتی وارد محیط جدیدی می شود، بسیار ساکت خواهد بود. اگر حیوان یا شخص جدیدی نیز به خانه شما بیایند، همین امر در این شرایط نیز صادق خواهد بود. به هر حال، طوطی سعی می کند که در طول زمان، با تغییرات شدید ایجاد شده، کنار بیاید.

پس بهتر است به این سوال بیندیشید که آیا در زندگی طوطی شما اتفاقی افتاده است؟ حتی تغییرات کوچکتر و به ظاهر ناچیز، می توانند طوطی را وارد یک دوره سکوت چند روزه کنند.

باورهای غلط درباره طوطی های سخنگو

ترس و توقف صحبت کردن در طوطی های خانگی

چرا طوطی من حرف نمی زند؟ | دام و پت

طوطی ها حیوانات طعمه هستند. غریزه آنها این است که هنگام ترس، بی حرکت شده و یا فرار کنند. طوطی های خانگی نگه داری شده در قفس، امکان پرواز ندارند، بنابراین اغلب ساکت و ساکن می شوند. تا زمانی که خطر از بین نرود، کاملاً ساکت خواهند بود.

آن چیزی که طوطی نسبت به آن، احساس خطرناک می کند، ممکن است همیشه خطرناک نباشد. در حقیقت، حیوان خانگی شما ممکن است در شرایطی مانند موارد زیر نیز، صحبت کردن را متوقف کند:

 • سر و صدای اعضا خانواده
 • کارهای ساختمانی خارج از خانه
 • شنیدن صدای تلویزیون یا موسیقی بلند
 • حرکت یک گربه در نزدیکی پنجره خانه تان
 • پرتوهای زدن ناگهانی نور، مانند چراغ یک اتومبیل در حال عبور
 • صدای بلند، مانند زمانی که یک تابه را در آشپزخانه از دست تان میفتد.

تمایل طوطی به واکنش بیش از حد در برابر خطرات احتمالی، به این معنی است که این پرنده، برای نجات جان خود، بسیار تلاش می کند. در طبیعت، این امر می تواند به طوطی کمک کند تا توسط شکارچیانی که در نزدیکی این پرنده، در حال تعقیب هستند، نادیده گرفته شوند.

در صورتی که طوطی خانگی تان، به خاطر ترسیدن، صحبت کردن خود را متوقف کرده است، تا زمانی که احساس امنیت نداشته باشد، صحبت نخواهد کرد.

همچنین، طوطی ها هنگام وحشت زده شدن، می توانند سر و صدا به پا کنند، اما نه همیشه. اگر احساس کنند که یک تهدید بسیار نزدیک است و نمی توانند فرار کنند، ممکن است فریاد هشداردهنده ای بکشند. این فریاد یا جیغ کشیدن به گونه ای طراحی شده است که سایر اعضای گله را از خطر احتمالی آگاه می کند.

اگر ناگهان، پس از شنیدن صدای جیغ طوطی تان، ناگهان این پرنده ساکت شد، پس احتمالا احساس خطر کرده است. تقلید کلمات یا عبارات، صرفاً راه هایی برای معاشرت هستند، بنابراین آنها این صداها را در فریاد های هشدار دهنده خود، نمی گنجانند. اگر طوطی احساس کند که هنوز هم ممکن است این خطر در نزدیکی آن باشد، سعی نمی کند که با دیگران صحبت کند.

بیماری و توقف صحبت کردن در طوطی

چرا طوطی من حرف نمی زند؟ | دام و پت

کاهش یا توقف صداها، یک تغییر شدید در رفتار بسیاری از طوطی ها است. به این ترتیب، این تغییر نشان می دهد که حال پرنده تان، خوب نیست. این کاملا طبیعی است که طوطی علائم بیماری خود را تا زمانی که علائم قابل مشاهده تری ظاهر شوند، پنهان کند. مانند از دست دادن پر یا کم اشتها شدن.

به این ترتیب، طوطی ها وقتی احساس بیماری کرده یا زخمی می شوند، صحبت کردن خود را متوقف می کنند. آن ها باید انرژی بیشتری را برای بهبود یا پنهان کردن جراحات خود اختصاص دهند. در شرایط بیماری، آن ها وقت ندارند با شما صحبت کنند.

علل زیادی برای بروز بیماری در طوطی ها وجود دارد. اگر طوطی شما عبارات را تکرار نکرده و یا آهنگی را تقلید نمی کند، برای تشخیص بیماری احتمالی، به دنبال مشاهده این علائم باشید:

 • بی حالی
 • مدفوع غیر طبیعی
 • از دست دادن اشتها
 • ترشح از چشم، بینی یا دهان
 • تنفس سخت یا خس خس سینه

در صورت بروز هر کدام از این علائم، با یک دامپزشک تماس بگیرید. طوطی ها اغلب فقط پس از پیشرفت بیماری، علائم خود را بروز می دهند. تشخیص سریع، می تواند به افزایش احتمال موفقیت درمان بیماری یک طوطی خانگی، کمک بسیار زیادی کند.

افسردگی و تاثیر آن بر لال شدن طوطی خانگی

طوطی ها حیوانات باهوشی هستند. مانند ماکائوها، گونه های بزرگتر اغلب دارای ظرفیت ذهنی و احساسی کودکان نوپا هستند. این بدان معناست که طوطی ها مانند شما طیف وسیعی از احساسات، از جمله افسردگی را، تجربه می کنند.

طوطی افسرده به احتمال زیاد صحبت کردن خود را متوقف می کند، به خصوص اگر مورد بی توجهی قرار گیرد. طوطی ها در صورت توجه زیاد و مراقبت خوب و مناسب، رشد می کنند. اگر طوطی شما فاقد هر یک یا هر دو این موارد باشد، کسل و افسرده می شود.

اگر فقط 2-3 ساعت در روز با پرنده تان وقت بگذارید، این کار می تواند منجر به صحبت کردن طوطی خانگی تان شود. اگر به سختی با طوطی ارتباط برقرار می کنید، ممکن است صحبت کردن طوطی به کلی متوقف شده و حتی از تقلید عباراتی که به پرنده تان آموزش داده اید، خودداری کند.

به همین ترتیب، طوطی ها از طریق تقلید کردن صحبت می کنند. هرچه بیشتر کلمه ای را بشنوند، احتمال تکرار آن بیشتر خواهد شد. اگر شما به عنوان صاحب این حیوان خانگی، کلمه ای به پرنده تان یاد ندهید، احتمالا با صدای جیغ و فریاد رو به رو خواهید شد.

طوطی ها نیز غصه می خورند. از دست دادن یکی از اعضای خانواده، به احتمال زیاد باعث ایجاد یک دوره غم و افسردگی در طوطی می شود. این امر به ویژه در صورتی که پرنده به طور تنگاتنگی با فرد ارتباط داشته باشد، صادق است.

اگر طوطی را به فرزندی پذیرفته اید، ممکن است افسرده نیز باشد. زیرا خانواده قبلی خود را ترک کرده است. خانه قبلی ممکن است با آن بدرفتاری کرده و یا نتوانسته باشد از آن مراقبت مناسبی بکند. با این کار، طوطی ملول و افسرده می شود. ایجاد یک پیوند قوی با طوطی، به این حیوان کمک می کند تا با محیط جدید، سازگار شود.

چرا گاهی اوقات طوطی ساکت می شود؟

چرا طوطی من حرف نمی زند؟ | دام و پت

اگر یک طوطی حرف نزند، این برای صاحب این پرنده، مأیوس کننده خواهد بود. با این حال، اگر طوطی هیچ صدایی ایجاد نکند، این موضوع یک مشکل بزرگتر خواهد بود.

یک طوطی کاملاً بی صدا، به احتمال بسیار زیاد، مشکلی در سلامتی خود دارد. بیماری ها و قارچ هایی وجود دارند که می توانند با ایجاد عفونت، باعث سکوت طوطی شوند. از جمله این بیماری ها، عبارت اند از:

 • Syrinx
 • عفونت گلو
 • عفونت ریه ها

بیماری های دیگری نیز می توانند پرنده را بی حال، ساکت و ساکن کنند. این بیماری ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • پنومونی
 • برونشیت
 • تومورهای سرطانی

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو را بشناسید.

با این حال، شایع ترین اختلالی که باعث می شود طوطی ها صحبت نکنند، عبارت است از:

اسپورهای آسپرژیلوس

آسپرژیلوز یک بیماری، شایع تنفسی است که می تواند طوطی های مختلف را درگیر کند. این بیماری، یک عفونت قارچی است که توسط اسپورهای آسپرژیلوس، گلو را آلوده کرده و جریان هوا را محدود می کند. به طور معمول، این بیماری قارچی، در طوطی های در معرض کپک اتفاق می افتد. این بیماری، حتی در مواردی که انسان آنها را خوش خیم می داند، ممکن است در طوطی ایجاد شود.

در صورت عدم کنترل، عفونت تا زمانی رشد می کند که طوطی، برای ایجاد صدا یا حتی نفس کشیدن، بسیار تلاش کند. این اتفاق می تواند در نهایت منجر به مرگ از طریق خفگی شود. علائم ابتلا به عفونت آسپرژیلوز در طوطی ها، عبارت اند از:

 • انسداد
 • تنفس تند
 • تنفس سخت
 • شنیدن صدای سوت در هنگام نفس کشیدن عادی

در صورت توقف صحبت کردن و تولید صدا در طوطی خانگی تان، همچنین ممکن است که طوطی شما در راه هوایی خود انسداد داشته باشد. این انسداد می تواند ناشی از مایعات و ترشحات ناشی از بیماری ها، گیر افتادن اجسام خارجی  ویا مایعات استنشاقی باشد.

این نکته را به یاد داشته باشید که طوطی ها، منقار های قدرتمندی دارند که می توانند جسم های پلاستیکی و اشیاء چوبی را بشکنند. طوطی خانگی شما می تواند تکه ای از اسباب بازی یا غذای پوسته دار، مانند گردو را که با آن بازی می کرد، ببلعید. بنابراین باید همواره مراقب بلعیدن اشیا خارجی توسط طوطی خانگی تان باشید.

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی کدامند؟

منبع:

https://www.allaboutparrots.com/parrot-stopped-talking/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا