پرنده ها

چرا طوطی منقارش را به هم می ‌زند؟

آیا تا به حال شنیده اید که طوطی خانگی منقار خود را غیر معمول حرکت دهد به هم زدن منقار در طوطی‌ نشانه بیماری در این حیوانات است؟ اگر طوطی خانگی شما نیمه بالایی و پایینی منقار خودش را به هم می کوبد، احتمالا شما درباره وضعیت سلامتی حیوان خانگی تان نگران خواهید شد. این حرکات منقار طوطی‌ها، آنقدر کوچک و صدای تولید شده آنقدر بلند است که بسیاری از افراد فکر می کنند که چیزی در دهان طوطی های خانگی‌ شان گیر کرده است. بعضی ها حتی به این فکر می کنند که ممکن است طوطی خانگی‌ شان خفه شود.

آیا تا به حال شنیده اید که طوطی خانگی شما صدایی غیرعادی ایجاد کند و منقار خود را طوری حرکت دهد که معمولاً در شرایط عادی آن کار را انجام نمی دهد؟ آیا به هم زدن منقار در طوطی‌های خانگی نشان دهنده وجود بیماری در این حیوانات است؟

برای پاسخ به سوال شما، باید بدانید که طوطی ها وقتی سیر یا خسته هستند، دو نیمه منقار خود را به همدیگر می کوبند. وقتی آن ها این کار را می کنند، نباید نگران باشید. این رفتار در طوطی ها کاملا طبیعی و به این معنی است که آن ها آرام و خوشحال هستند. محققان فکر می کنند که طوطی ها این کار را به عنوان راهی برای حفظ سلامتی منقار خود انجام می دهند.

در واقع در طول تکامل، طوطی ها به عنوان راهی برای حفظ سلامتی منقار خود، به این رفتار مجهز شده اند. با این کار، این پرندگان قادر هستند طول منقار خود را در محدوده مناسب نگه داری کنند. اما شایع ترین علل تغییر رنگ منقار طوطی چیست؟

شایع ترین علل به هم زدن منقار در طوطی‌

چرا طوطی منقارش را به هم می ‌زند؟ || دام و پت

اگر فکر می کنید مشکلی وجود دارد، باید حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک پرندگان ببرید. جالب است بدانید که بسیاری از مردم تصور می کنند که طوطی ها به همان علت دندان قروچه، استرس و اضطراب در انسان ها، منقار خود را به هم می سایند. با این حال، این رفتار به سادگی مورد مشابه انسان ها نیست.

طوطی ها به علل کاملا متفاوت منقار خود را به هم می سایند! وقتی یک پرنده منقار خود را به هم می ساید، رفتاری کاملا طبیعی بروز می دهد. این رفتار به سادگی به این معنی است که آنها راضی و کمی خواب آلود هستند! بنابراین، لازم نیست نگران باشید که چرا حیوان خانگی شما در شب صداهایی ایجاد می کند. آنها فقط آماده می شوند تا کمی بخوابند.

چرت و خواب، از علل به هم زدن منقار در طوطی‌

وقتی طوطی خانگی را پس از بازی و تغذیه به آنها برای چرت یا خوابیدن آماده می کنید، ممکن است متوجه سر و صدای خاصی شوید. برای اکثر طوطی ها، این صدای کمی خراش مانند خواهد بود. هرچند که برخی از آنها پر سر و صداتر می شوند. اگر تازه صاحب یک طوطی خانگی شده اید، ممکن است این صدا را بشنوید و احساس کنید که مشکلی وجود دارد.

طوطی معمولاً قبل از چرت یا خواب شبانه، منقار خود را به هم می ساید تا نشان دهد که راضی و خوشحال است. این صوت، صدایی آرام است و ممکن است عجیب یا دردناک به نظر برسد. اما یک واکنش طبیعی نسبت به رضایت و خوشحالی پرنده از محیط اطراف است.

خستگی و خوشحالی از علل به هم زدن منقار در طوطی‌

در حالی که سایش منقار به همدیگر ممکن است گاهی اوقات کمی عجیب به نظر برسد، با این حال جای نگرانی نیست. اغلب طوطی ها وقتی خسته یا راضی هستند منقار خود را به همدیگر‌ می سایند. وقتی آن ها این کار را انجام می دهند، نباید نگران باشید. این صوت، صدای معمولی پرنده خانگی شما است و فقط نشان می دهد که طوطی خانگی تان شاد و آرام است.

حتی برخی تحقیقات نشان می دهند که این رفتار، راه خوبی برای طوطی ها برای کمک به زیبا نگه داشتن منقارشان است. سایش منقارها ممکن است فشار کافی را برای طوطی ایجاد کند تا در مقایسه با برخی از روش های دیگر، منقار خود را بهتر کوتاه نگه دارد و احساس خوبی داشته باشد. اما در بیشتر موارد، این رفتار زمانی انجام می‌ شود که پرنده خانگی تان در وضعیتی شاد و آرام است.

ممکن است متوجه شوید که طوطی خانگی تان منقار خود را بیشتر هنگامی که نزدیک به زمان خواب است، به همدیگر‌ می ساید. اگرچه طوطی خانگی تان می تواند این کار را در هر زمانی در طول روز انجام دهد.

طوطی ها چه زمانی دو نیمه منقار خودش را به همدیگر می زنند؟

چرا طوطی منقارش را به هم می ‌زند؟ || دام و پت

طوطی‌ها معمولاً دو نیمه منقار خود را هنگامی که به زمان خواب نزدیک می شوند، به هم می کوبند. انجام این رفتار در طوطی های خانگی، احساس رضایت، شادی و آرامش آن ها را نشان می دهد. وقتی طوطی ‌ها به خواب می‌ روند، به آرامی منقار خود را از این طرف به طرف دیگر حرکت می‌ دهند که شبیه صدای خراش یک سطح چوبی است.

وقتی طوطی های خانگی این صدا را ایجاد می کند، صاحبان این حیوانات در ابتدا نگران می شوند. بروز این نگرانی ممکن است به این علت باشد که طوطی ها زمانی که نیمه خواب هستند، چنین صدایی را به کمک دو نیمه منقار خود ایجاد می کنند.

صدای سایش دو نیمه منقار به همدیگر چگونه است؟

بسیاری از مردم صدای ناشی از سایش دو نیمه منقار به همدیگر را به عنوان صدایی خراش مانند توصیف می کنند. برخی دیگر این صدا را به عنوان صدایی کلیک مانند توصیف می کنند. علاوه براین، به اعتقاد برخی افراد، به نظر می رسد که دانه یا غذای جامدی در منقارشان گیر کرده است.

در چنین شرایطی، شما باید درباره سلامتی حیوان خانگی تان مطمئن باشید. زیرا حال طوطی خانگی شما کاملاً خوب است، و آنها تازه آماده می شوند تا شب را در آرامش سپری کنند. اگر قبلاً چنین صدایی را نشنیده اید، باید بدانید که این صوت کمی شبیه زمانی است که یک سطح ناهموار را با ناخن های خود خراش می دهیم، که تشبیهی منطقی است.

زیرا منقار طوطی از کراتین ساخته شده است. درست مانند ناخن های انسان که از این پروتئین تشکیل پیدا کرده اند. دفعه بعد که طوطی خانگی خود را برای خوابیدن به قفس گذاشتید، به سر و صدای حیوان خانگی تان گوش دهید.

آیا طوطی ها وقتی دو نیمه منقار خود را روی همدیگر می سایند دچار درد می شوند؟

چرا طوطی منقارش را به هم می ‌زند؟ || دام و پت

ممکن است به نظر برسد که طوطی خانگی شما وقتی دو نیمه منقار خود را به هم می ساید، احساس درد دارد. زیرا صدای تولیدی کاملاً غیرعادی است. با این حال، آنها احساس دردی ندارند و این رفتار یک امر طبیعی است. برخی از محققان فکر می کنند که این روش راهی است که پرندگان به کمک آن از افزایش طول منقار‌شان پیشگیری می کنند.

سایر سایش منقار ممکن است لبه های منقار را از بین ببرد! این رفتار، کمی شبیه به زمانی است که ناخن هایمان را می جویم یا موهایمان را کوتاه می کنیم. با این حال، اگر نگران سلامتی حیوان خانگی خود هستید، باید از یک دامپزشک مشاوره بگیرید.

از آنجایی که طوطی خانگی شما زمانی که خواب آلود است، دو نیمه منقار خود را به همدیگر می ساید، می توانید انتظار داشته باشید که حیوان خانگی تان به دفعات زیاد این رفتار را بروز دهد! اگر طوطی خانگی شما زیاد بازی می‌کند و نیاز به چرت دارد، می‌توانید انتظار داشته باشید که حیوان خانگی تان به محض اینکه برای خوابیدن در قفس خود قرار گرفت، دو نیمه منقار خود را به همدیگر بساید.

آیا باید به طوطی برای سایش منقار کمک کرد؟

گاهی اوقات ممکن است قصد داشته باشید به طوطی خانگی خود برای ساییده شدن منقارش کمک کنید. در چنین مواردی، شما می توانید سعی کنید به حیوان خانگی تان کمی کوتلبون یا “کف دریا” بدهید. کوتلبون یک خوراکی عالی برای پرنده خانگی شماست. زیرا مواد مغذی زیادی مانند کلسیم در آن وجود دارد.

کوتلبون همچنین در زیبایی منقار پرنده شما فوق العاده عمل خواهد کرد. علاوه براین، یک افزودنی خوب به قفس پرنده خانگی، سنگ آسیاب منقار نام دارد. سنگ های آسیاب منقار کمی ترسناک به نظر می رسند. اما اصلاً اینطور نیست. این سنگ ها یک سطح خشن پر از مواد مغذی هستند که پرنده شما می تواند روی آن بنشیند و منقار خود را روی آن بکشد.

طوطی ها دوست دارند منقار خود را روی سطوح ناهموار بمالند تا از بلند شدن بیش از حد و بدشکل شدن منقار خود پیشگیری کنند. پرنده خانگی شما به طور طبیعی سعی می کند منقار خود را تمیز و مرتب نگه دارد، اما داشتن یک وعده غذایی خوب طوطی خانگی شما را خوشحال می کند و منقار پرنده را سالم نگه می دارد.

آیا باید سلامتی منقار طوطی خانگی خود را بررسی کنم؟

چرا طوطی منقارش را به هم می ‌زند؟ || دام و پت

کاملا دست است! بسیار مهم است که مطمئن شوید منقار طوطی خانگی شما سالم است. طوطی ها فرصت های زیادی برای سایش منقار خود دارند. آنها ممکن است منقار خود را روی سطوح ناهموار مالیده و منقار خود را فرسایش دهند. شما همچنین می توانید به پرنده خانگی خود اشیاء ساینده مخصوص بدهید تا منقار خود را فرسایش دهد.

با این کار، می توانید مطمئن شوید که منقار پرنده خانگی شما کوتاه است و بلند نیست. اگر متوجه شدید که منقار پرنده خانگی ‌تان خیلی بلند یا غیرعادی به نظر می ‌رسد، خودتان سعی نکنید منقار آن را فرسایش دهید. طوطی ها رگ های خون زیادی دارند که از منقار می گذرند. اگر منقار را برش دهید، خونریزی می کند.

صدای سایش منقارها چگونه ایجاد می شود؟

صدای سایش برای هر طوطی کمی متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات، ممکن است فکر کنید که چیز جامدی در دهان پرنده خانگی تان گیر کرده است. با این حال، برای این کار مطمئن شوید، می توانید به آرامی منقار حیوان خانگی تان را بررسی کنید. اگر وضعیت منقار طوطی خانگی تان مانند سایر اوقات بود، می توانید مطمئن شوید که حیوان خانگی تان در سلامت به سر می برد.

به طور کلی و در اغلب موارد، صدای سایش منقار طوطی های خانگی، می تواند برای افراد قابل تشخیص باشد. با این حال برخی افراد ممکن است این صدا را نشنیده باشند. همچنین در بیشتر موارد، این صدا نشان دهنده وجود مشکل در سلامتی حیوان خانگی تان نیست. بنابراین نباید نگران شوید. با این حال برای اطمینان از سلامتی پرنده خانگی تان، می توانید حیوان را معاینه کنید.

سخن آخر

طوطی ها رفتارهای مختلفی را از خود بروز می دهند. یکی از این رفتار ها، سایش دو نیمه منقار به همدیگر در اوقات نزدیک‌ به خواب است. در بیشتر موارد، این رفتار طوطی ها نیازی به نگرانی ندارد. با این حال، اگر درباره سلامتی حیوان خانگی تان مشکوک هستید و سایر علائم وجود مشکل را نیز مشاهده کرده اید، می توانید با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

منبع
https://www.parrotwebsite.com/https://emborapets.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا