پرنده ها

چرا طوطی غذایش را پرت می کند؟

پرت کردن غذا در طوطی، ممکن است کمی نگران کننده باشد. با این حال، قبل از اینکه نگران شوید که طوطی شما از غذای خود لذت نمی برد، مطمئن باشید که این رفتار طبیعی است. طوطی ها به طور تصادفی زمانی که نمی توانند غذای خودش را بگیرد، ناگهان مبهوت می شوند یا غذا برایشان ناآشنا است آن را پرت می کند و روی زمین میاندازد.

آنها غذای فاسد یا مواد مغذی کم را دور می اندازند تا سالم بمانند. برخی از دانشمندان بر این باورند که طوطی ها غذا را رها می کنند تا به حیوانات زمینی اجازه دهند غذا بخورند و دانه های گیاهان و درختان را بکارند و رشد جدیدی ایجاد کنند. اگر متوجه شدید که طوطی شما غذا را از کاسه اش بیرون می اندازد، می توانید تمام تلاش خود را انجام دهید تا این کار را متوقف کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که این رفتار طوطی طبیعی است، بنابراین ممکن است لازم باشد زندگی با آنها را یاد بگیرید.

چرا طوطی ها غذای خود را روی زمین میاندازد؟

صرف نظر از اینکه چه غذایی به آنها می دهید، طوطی های خانگی مستعد پرتاب کردن همان مقدار از آنچه می خورند روی زمین هستند. بسیاری از طوطی های وحشی قبل از انداختن غذا، یک یا دو تکه کوچک می خورند. این رفتار گیج کننده است، با توجه به اینکه جستجوی این منابع ارزشمند در زیستگاه های بومی آنها به زمان و تلاش نیاز دارد.

محققان بررسی کردند که پرندگان در 79 درصد مواقع توت های بزرگتر را رها می کنند. این یافته ها را می توان در مورد طوطی ها نیز به کار برد. همانطور که توسط Scientific Reports توضیح داده شده است، دانشمندان چندین نظریه ارائه کرده اند که چرا طوطی غذایش را پرت می کند:

افتادن تصادفی

برای طوطی‌ها به راحتی می‌توان میوه‌ها و سبزیجات بزرگ را رها کرد، زیرا نمی‌توانند به اندازه کافی غذای خود را کنترل کنند. طوطی‌های کوچک‌تر نسبت به طوطی‌های بزرگ‌تر با پنجه‌های بزرگ‌تر احتمال ایجاد آشفتگی دارند. همچنین نگهداری دانه ها و آجیل های ریز دشوارتر است. پرتاب تصادفی غذا در طوطی اغلب در طبیعت زمانی اتفاق می‌افتد که طوطی ها در گروه‌های بزرگ‌تر به دنبال علوفه هستند. مالکان می توانند با خرد کردن آن به قطعات لقمه ای نگهداری غذای خود را برای طوطی هایشان آسان تر کنند.

شایع ترین علل تغییر رنگ منقار طوطی چیست؟

اختلال محیطی

چرا طوطی غذایش را پرت می کند؟ || دام و پت

اگر طوطی شما در حین غذا خوردن دچار ناراحتی شود، غذای خود را از روی تعجب رها می کند. این عمل غیرارادی پاسخی به عواملی است که خارج از کنترل آن هستند، مانند:

 • چراغ های روشن
 • سروصدا های بلند
 • جفت طوطی پرخاشگر
 • مناظر و صداهای ناآشنا
 • حرکت ناگهانی از سوی یک فرد
 • تلویزیون یا رادیو ناگهان روشن می شود.

اگر طوطی خود را در قفس نگه ندارید، ممکن است به سمت پایین خم شود و غذا را بردارد. با این حال، این به مالکان بستگی دارد که هر غذایی را که طوطی ها در قفس انداخته اند، تحویل دهند.

غذاهای ناآشنا

اگر طوطی شما با غذاهایی که به او می دهید، آشنا نیست، احتمال اینکه آنها را رها کند بیشتر است. طبق Emu – Austral Ornithology ، طوطی سر خاکستری از طیف خاصی از درختان در طول فصل های تولید مثل و غیر تولید مثل تغذیه می کند که مواد مغذی خاصی را برای گونه ها برای رشد به آن نیاز دارد. رقابت غذایی کم است زیرا آنها تغذیه کننده های تخصصی هستند، که نشان می دهد سر خاکستری ها غذاهای آشنا و مخصوص خود را ترجیح می دهند.

طوطی ها طعم همه غذاها را دوست ندارند، بنابراین آنها را رها یا رد می کنند. اگر طوطی شما این کار را بیشتر با غذاهای خاصی انجام می دهد، به او غذای دیگری بدهید. طوطی ها بیشتر از میوه های بومی، میوه های عجیب و غریب را پرت می کنند، زیرا به آنها عادت ندارند.

چرا طوطی من زیاد خمیازه می کشد؟

کیفیت پایین غذا

چرا طوطی غذایش را پرت می کند؟ || دام و پت

اگر طوطی‌ها غذای خود را به نوعی خطر زا تشخیص دهد، آن را رها می‌کنند. به عنوان مثال، میوه ها و سبزیجات ممکن است:

 • نارس
 • پوسیده
 • پر از انگل یا حشرات
 • آلوده به سموم

حساس بودن طوطی‌ها را قادر می‌سازد تا فضای بیشتری را برای ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز خود ذخیره کنند. آنها همچنین احتمال بیشتری دارد که مواد غذایی را که هیچ هدف تغذیه ای ندارد، از بین ببرند یا پرتاب کنند، زیرا خوردن آن باعث هدر رفتن مواد مغذی می شود.

فواید سایر حیوانات

از آنجایی که دانشمندان و محققان در مورد اینکه چرا طوطی‌ها غذا را پرت می کنند، نامطمئن هستند، این نظریه برای حیوانات دیگر در اکوسیستم مفید است. میوه ها و دانه های ریخته شده در دسترس حیواناتی قرار می گیرد که روی زمین می مانند تا بخورند. طوطی ها به عنوان پراکنده کننده های ثانویه عمل می کنند و روش های پراکندگی موجود را برای هر گیاه درگیر افزایش می دهند. متأسفانه دانشمندان نمی دانند چه تعداد از حیوانات غذای هدر رفته را مصرف می کنند، بنابراین این فقط یک نظریه است.

سرگرمی و بازی

برخی از طوطی ها از پرت کردن غذای خود در هوا لذت می برند و با این رفتار به عنوان یک بازی سرگرم کننده برخورد می کنند. طوطی‌ها از طریق اسباب‌بازی‌ها و بازی‌ها غنی‌سازی ذهنی پیدا می‌کنند، بنابراین انداختن غذا ذهن آن‌ها را تیز نگه می‌دارد و از خستگی و کسالت جلوگیری می‌کند. شما می توانید با ارائه چیزهای سرگرم کننده برای طوطی خود که با آنها بازی کند، این را به حداقل برسانید.

مدفوع طوطی و نکاتی که نمیدانید!

چرا طوطی ها غذا را هدر می دهند؟

طوطی‌ها عمداً غذا را هدر نمی‌دهند، اما در 103 گونه طوطی که دانشمندان مطالعه کرده‌اند این اتفاق رخ می‌دهد. طوطی ها می توانند رفتار خود را با توجه به در دسترس بودن غذا در مناطق بومی خود تنظیم کنند. اگر یک غذای خاص در محل زندگی آنها فراوان باشد، هزینه انرژی کمی وجود دارد، بنابراین غذا به عنوان ضایعات به حساب نمی آید. هدر رفتن غذای طوطی ها رفتار گسترده ای است که محققان در طول سال در فصول غیر تولید مثل و تولید مثل مشاهده کرده اند. زمانی که طوطی ها، جوجه های گرسنه را بزرگ می کنند، هدر رفتن غذا کمتر اتفاق می افتد.

محققان دریافته اند که طوطی های در قفس به طور متوسط 21.2 درصد غذای خود را هدر می دهند، در حالی که طوطی های وحشی 11.8 درصد میوه ها و 14.6 درصد از دانه ها را هدر می دهند. در طبیعت، بیشتر این غذاها در زیر درختانی که طوطی ها در آن زندگی می کنند یافت می شوند. آزمایش ها به طور قطعی مشخص نکرده اند که هدر دادن عمدی یا تصادفی است.

چرا طوطی ها غذا را در آب قرار می دهند؟

چرا طوطی غذایش را پرت می کند؟ || دام و پت

برخی از طوطی ها غذای خود را در کاسه آب خود قرار می دهند. بسیاری از پرندگان این کار را برای سرگرمی و به دلیل اینکه طعم غذای مرطوب را دوست دارند، انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر این کار را انجام می دهند تا غذای خود را راحت تر بخورند. دانه‌ها، آجیل‌ها و برخی میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند کاملاً سفت باشند، بنابراین طوطی‌ها آنها را در آب قرار می‌دهند تا نرم شوند و جویدن و بلعیدن آن‌ها آسان‌تر می‌شود.

بخصوص بچه طوطی ها به دلیل رشد منقارشان به غذای نرم نیاز دارند. آنها نمی توانند غذاهای سفت را از هم جدا کنند، بنابراین نیاز دارند که وعده های غذایی آنها نرم و قابل هضم باشد. انجام این کار باعث می شود که غذا در دستگاه گوارش حرکت کند. این احتمال وجود دارد که طوطی به طور تصادفی غذای خود را در آب بیاندازد و نتواند آن را دوباره بگیرد. در این شرایط است کاسه آب طوطی خود را جابجا کنید تا احتمال ریزش غذا در آن کاهش یابد.همچنین بسیار مهم است که کاسه آب طوطی خود را تمیز نگه دارید تا از رشد باکتری جلوگیری کنید. به محض اینکه متوجه مواد غذایی در کاسه آب شدید، آن را همراه با آب دور بریزید.

چرا رنگ پرهای طوطی من تغییر می کند؟

چگونه طوطی ها را از پرتاب غذا متوقف کنیم؟

ما تشخیص داده‌ایم که بیشتر طوطی‌ها آشفته‌خوار هستند ، که نمی‌توانید جلوی آنها را بگیرید. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای محدود کردن میزان آشفتگی ایجاد شده توسط طوطی انجام دهید. برای تغذیه بعدی طوطی خود از برخی از موارد زیر استفاده کنید:

فیدرهای ضد نشت

فیدرهای ضد ریزش غذا را در خود نگه می دارند و از پرتاب غذای پرندگان جلوگیری می کنند. آنها دو محفظه دارند:

 • یک محفظه باز بزرگ که طوطی وارد آن می شود.
 • یک اتاقک داخلی کوچک که غذا را در آن قرار می دهید.

شما می توانید یکی از آنها را از هر فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کنید، یا می توانید با قرار دادن ظرف روزانه طوطی خود در یک ظرف بزرگ نگهداری غذا یا بطری پلاستیکی، آن را بسازید.

دامن دانه گیر

دامن های دانه گیر یک انتخاب محبوب برای جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی هستند. آنها قیف های بزرگی هستند که در زیر قفس آویزان می کنید. اطمینان حاصل کنید که دامن از کناره های قفس چندین اینچ امتداد می یابد تا موثر باشد.

موانع حفاظتی

برای انجام این کار می توانید از ورق اکریلیک یا فولاد ضد زنگ استفاده کنید، زیرا پرنده شما نمی تواند آن را بجود و بشکند. آن را به دیواره های داخلی قفس خود نصب کنید. انداختن غذای طوطی یک رفتار طبیعی است.

منبع
https://www.allaboutparrots.com/

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. سلام جدیداً یک عدد شاه طوطی خرید کردم روز اول جیغ نمی کشید و چون شاغل هستم 7 صبح از منزل خارج می شود می روم سرکار وقتی بر می گردم ساعت 8 شب هست و طوطی خیلی جیغ می کشد و هرچه خوراکی به آن می دهم پرت می کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا