سگ ها

چرا سگ ها از رعد و برق می ترسند؟

چرا سگ ها از رعد و برق می ترسند؟

ترس سگ ها از رعد و برق با واکنش ترس و اضطراب همراه می باشد. ممکن است از خود بپرسید که چرا این اتفاق رخ می‌دهد. پاسخ این سوال واضح است که صدای بلند انفجار باعث می‌شود سگ شما بهت زده شود. اما ممکن است که این تنها دلیل نباشد. بنابراین اگر سگ شما از اختلال هراسی رنج می‌برد، در اینجا برخی از دلایل احتمالی این مسئله ذکر شده است.

آیا همه سگ ها در ترس از رعد و برق مشترکند ؟

گرچه رعد و برق ممکن است همه‌ی سگها را آزار ندهد، اما در بالای لیست موقعیت‌هایی که باعث اضطراب می‌شوند، قرار دارد. و تخمین زده می‌شود که حدود یک سوم از سگ سانان از این وضعیت رنج می‌برند. متاسفانه بسیاری از سگ‌ها نسبت به طوفان واکنش شدید و آتش بازی نشان می‌دهند. و رعد و برق می تواند آنها را به حالت وحشت در آورد. برخی از عوامل مانند جنس، سن و نژاد ممکن است در ترس سگ شما نقش داشته باشد.

واکنش سگ ها در هنگام طوفان

سگ‌هایی که از ترس طوفان رنج می‌برند، واکنشی‌هایی دارند که از خفیف تا شدید متغیرند. انواع رفتار‌ها از جمله  پارس کردن، لرزیدن، پنهان شدن، خرخر کردن، خراشیدن و قدم زدن در اظراف خانه ممکن است وجود داشته باشند. ممکن است متوجه شوید که سگ شما در حال پنجه کشدن پشت در یا پنجره است یا رفتار‌های پرخظر در خانه انجام می‌دهد. حتی ممکن است در نهایت خود را در موقعیت‌های خطرناک قرار دهند.

چرا سگ  ها از رعد و برق می ترسند

صدا و نور

ممکن است فکر کنید که برخورد شدید صدا باعث می‌شود سگ شما از رعد و برق ترسیده باشد. اما کارشناسان مطمئن نیستند که این مشکل اصلی است یا تابش یکباره‌ی نور. یقیناً چیزی در رابطه با ترکیب این دو واقعه وجود دارد که بسیاری از سگها را آزار می‌دهد.

اخلال در برنامه ی روزمره

سگ سانان موجوداتی عادتی هستند و این به سادگی می‌تواند اینگونه باشد که یک اخلال اساسی در وقایع منظم در اطراف خانه باعث اضطراب آنها می شود. از این گذشته، بسیاری از انسان ها نیز از اختلال هراسی رنج می برند.

سگ ها شنوایی حساسی دارند

باید به خاطر بسپاریم که سگ‌ها شنوایی حساس تری نسبت به ما انسان‌ها دارند. در واقع، آنها می‌توانند صداها را چهار برابر بیشتر از ما بشنوند. همچنین می توانند صدا‌ها را از هم متمایز کنند و حتی تشخیص دهند که این صدا ها از کجا می‌آیند. از آنجا که رعد و برق در بسیاری از نقاط یک رویداد نادر است، ممکن است سگ شما نداند که این صدای بلند بخاطر چیست. اگر سگ شما بطور ویژه دارای شنوایی حساسی است، این می تواند مهم ترین عامل آزار او باشد.

الکتریسیته ی ساکن

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که الکتریسیته ی ساکن باعث ایجاد احساس سوزن سوزن شدن ناخوشایندی در خز سگ‌ها می‌شود.  این عامل مهمی در ترس آنها از طوفان و رعد و برق است. گفته شده است که سگ‌ها شوک الکتریکی ساکن را تجربه می‌کنند، به همین دلیل است که آنها اغلب در مکان های اطراف خانه می‌مانند. بعنوان مثال، اگر تا به حال متوجه شدهاید که سگتان در هنگام رعد و برق به سمت وان حمام می‌رود، این ممکن است به دلیل این باشد که پوشش چینی وان از حرکت الکتریسیته جلوگیری می‌کند.

چگونه سگ را تشویق کنیم غذا بخورد؟

چطور سگ خود را در هنگام طوفان آرام کنیم.

هیچکس نمی‌خواهد سگ خود را در هنگام رعد و برق مضطرب ببیند، اما چند مرحله وجود دارد که می‌توانید برای آرام کردن سگ خود انجام دهید.

ایجاد یک فضای امن

اولین چیزی که باید امتحان کنید ایجاد فضایی است که سگ شما بتواند خود را در آن محافظت کند. اگر آنها آموزش دیده باشند، این مکانی است که احتمالاً در آنجا خواهند ماند. در حالت ایده‌آل این فضا نرم و دنج خواهد بود، اما می توانید چند پتوی دیگر برای کمک به جذب صدا اضافه کنید. در را باز بگذارید تا سگتان  احساس  حبس شدن نداشته باشد. بسیاری از صاحبان سگ فکر می کنند بستن در بهترین کار است،. اما این کار در نهایت می تواند سطح اضطراب را افزایش دهد. اگر سگ شما فضای مشخصی برای رفتن ندارد، گوشه ای از خانه ی خود را انتخاب کنید. برخی از وسایل آشنا مانند اسباب بازی‌ها، جای خواب، ظرف‌های غذا و آب آنها را در آنجا قرار دهید. اگر در آنجا پنجره وجود دارد، برای جلوگیری از ورود نور، پرده‌ها را ببندید.

 

برای کاهش ترس سگ ها از رعد و برق سر و صدا را کم کنید.

اگر می‌توانید راهی برای پوشاندن صدای رعد و برق پیدا کنید. این امر نیز می تواند به آرامش سگ شما کمک کند. تلویزیون و رادیو دو وسیله ی خوب برای این کار هستند، ادر صورتی که مراقب باشید که آنها را بیش از حد بلند نکنید ؛این امر باعث محافظت از سگ شما در برابر صداهای ترسناک می شود. متناوباً می‌توانید تهویه‌ی هوا را روشن کنید یا از دستگاه‌های صدای سفید برای از بین بردن صدای رعد و برق استفاده کنید. شما می توانید صداهای آرامش بخش دیگری مانند آهنگ نهنگ را نیز امتحان کنید. در نهایت همه چیز به آنچه که برای سگ شما کارساز باشد بستگی دارد.

سگ خود را نسبت به رعد و برق حساسیت زدایی کنید

محافظت از سگ در برابر یک رعد و برق تنها بعنوان یک اقدام موقتی عمل می کند. اگر بعنوان راه حل طولانی مدت تری هستید، می توانید در حالی که به سگ خوراکی می دهید، بازی می کنید یا به او عشق و علاقه خاص نشان می دهید، برخی از صداهای طوفان را در پس زمینه پخش کنید. طی چند هفته آینده می‌توانید به تدریج حجم صدا را افزایش دهید. به این ترتیب، وقتی طوفان واقعی رخ می‌دهد، سگ شما بطور خودکار آن را با اوقات خوبی که با هم از آن لذت برده اید، مرتبط می‌کند.

با دامپزشکتان صحبت کنید

اگر خودتان نمی توانید مشکل را حل کنید، دامپزشک بهترین فردی است که می‌توانید با او صحبت کنید. انواع توصیه‌هایی وجود دارد که می‌توانند ارائه دهند . کارهایی مانند استفاده از جلیقه ی اضطرابی که حالت قنداقی در سگ‌ها ایجاد می‌کند. اگر مشکل بسیار جدی است، ممکن است لازم باشد سگ خود را در جلسات رفتار درمانی ثبت نام کنید تا با مشکلات اساسی مقابله کنید.

سخن آخر

چند دلیل احتمالی وجود دارد که سگ شما از طوفان‌های رعد و برقی می ترسند. از آنجا که هیچ کاری نمی توانید مستقیماً در مورد این پدیده طبیعی  انجام دهید، تمام کاری که می توانید بکنید این است که با برخی از روش هایی که در اینجا بحث کردیم، سگ خود را بهتر آماده کنید.

عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟

منبع:

https://mypetneedsthat.com/dog-scsred-of-thunder/

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا