سگ ها

چرا سگ من پارس نمی کند؟

اگرچه داشتن سگی که پارس نمی‌کند چیز خوبی به نظر می‌رسد، اما وقتی حیوان خانگی شما اصلا پارس نمی‌کند ممکن است کمی نگران‌کننده باشد. پارس نکردن سگ، دلایل متعددی وجود دارد که سگ شما ممکن است پارس نکند. اصلی ترین دلیل آن داشتن شخصیتی ترسو است که به زمان نیاز دارد تا حیوان خانگی شما با محیط جدید خود سازگار شود. در حالی که سکوت بیش از حد یک سگ چیزی نیست که خیلی نگران آن باشید. هنوز هم ارزش دارد که بفهمیم چرا پارس در برخی شرایط سگ شما پارس نمی کند.

آیا متوجه شده اید که سگ شما مانند سایر سگ های همسایه پارس نمی کند؟ برای برخی از صاحبان سگ، داشتن سگی که پارس نمی کند ممکن است چیزی باشد که فقط می توانند در مورد آن رویا داشته باشند. اما برای دیگران، ممکن است این وضعیت باعث نگرانی شود.

سگ ها به دلایل مختلف پارس می کنند. علاوه بر هشدار به مزاحمان، برای دوری کردن یا هشدار دادن به شما در مورد یک تهدید بالقوه، ممکن است سگ به دلیل ناامیدی یا بی حوصلگی یا جلب توجه شما پارس کند. سگ ها همچنین گاهی برای ابراز احساساتی مانند ترس، خشم یا هیجان پارس می کنند.

تقریباً به همان اندازه، دلایلی برای پارس نکردن برخی سگ ها وجود دارد. در اینجا برخی از رایج ترین احتمالاتی که چرا سگ شما پارس نمی کند، آورده شده است.

نژاد سگ هایی که پارس نمی کنند!

برخی از نژادها، مانند باسنجی، دارای خلق و خوی آرامی هستند که برای پارس کردن زیاد مناسب نیستند. این ممکن است به این معنی باشد که آنها هرگز پارس نمی‌کنند یا به روش‌های دیگری مانند زوزه کشیدن یا ناله کردن احساس خودشان را ابراز می کنند. اما در یک مفهوم کلی، این سگ ها به سادگی پارس نمی کنند.

در حالی که “سگی که پارس نمی کند” به ندرت وجود دارد، برخی از نژادها در مورد پارس کردن خجالتی تر از بقیه هستند. لیستی از نژادهای سگ ساکت، عبارتند از:

  • آکیتا
  • باسنجی
  • بولداگ
  • تازی
  • پاپیلون
  • سنت برنارد
  • ویپت
  • چوپان استرالیایی

شخصیت و سگ هایی که پارس نمی کنند.

چرا سگ من پارس نمی کند؟ || دام و پت

در حالی که خلق و خوی نژاد می تواند نقش داشته باشد، سگ ها حیواناتی هستند که هر کدام دارای مجموعه ای از ویژگی های شخصیتی منحصر به فرد هستند. برخی از سگ‌ها خیلی آرام یا دوستانه هستند که نمی‌توانند پارس کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است صدای پارس خود را دوست نداشته باشند.

گاهی اوقات، صرف نظر از نژاد سگ، آنها ترجیح می دهند اغلب پارس نکنند. این وضعیت زمانی ایجاد می شود که سگ شما ممکن است با بالا رفتن سن و شروع به از دست دادن بخشی از انرژی شان اتفاق بیفتد. حتی سگ های سالخورده نیز می‌توانند با افزایش سن دچار تغییرات رفتاری شوند، اگر این وضعیت به یک شبه اتفاق بیفتد باید به دنبال مشاوره و کمک از دامپزشک باشید.

همچنین می توان سگ ها را طوری آموزش داد که پارس نکنند و این آموزش می تواند در طول زندگی با آنها همراه باشد. اگر به تازگی سگی را نجات داده اید و از گذشته حیوان خود اطلاعی ندارید، آموزش های قبلی می تواند عاملی برای پارس نکردن و سکوت حیوان باشد. متأسفانه، یقه های ضربه ای و سایر تمرینات تهاجمی می توانند به طور دائم از پارس کردن جلوگیری کنند.

اضطراب یا موقعیت های جدید

برخی از سگ‌ها صدای کمتری دارند و در صورت مواجهه با موقعیت جدید، پارس نمی کنند. تغییرات بزرگ، مانند نقل مکان به یک خانه جدید، می‌تواند برای یک توله‌سنگ استرس‌زا باشد، بنابراین اگر در ابتدا کمی ساکت به نظر می‌رسد صبور باشید ممکن است فقط به مدتی برای سازگاری نیاز داشته باشد. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، به خصوص اگر دوست پشمالوی شما قبلا پر سر و صدا بوده، ممکن است اضطراب یکی از عوامل باشد.

سگ‌ها حتی بدون هیچ تغییر بزرگی در زندگی‌شان می‌توانند علائم اضطرابی مشابه ما داشته باشند. تشخیص علت اصلی اضطراب سگ شما برای کمک به احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتر کاملا ضروری است. درمان ممکن است شامل دارو، آموزش، راهبردهای پیشگیرانه یا ترکیبی از رویکردها باشد. اضطراب سگ در ماشین چیست؟

خجالتی بودن

اگر به تازگی سگ خود را خریداری کرده اید، ممکن است برای پارس کردن خجالتی باشد. اغلب، سگ‌هایی که از پناهگاه یا نجات به فرزندی گرفته می‌شوند، در روزهای اول یا حتی هفته‌های اول پس از ورود به محیط جدید بهترین رفتار خود را دارند. از طرفی هم ممکن است سگ شما با ورود به محیط جدید بیشتر از همیشه پارس کند.

استرس صوتی یا بیماری

اگر سگی دارید که ناگهان پارس کردن را متوقف کرده است یا به نظر می رسد سعی می کند بدون صدا پارس کند، ممکن است پارس بیش از حد صدای حیوان خانگی را ضعیف کرده باشد. سابقه جراحی دلیل دیگری است که احتمال دارد سگ شما بیش از حد معمول ساکت باشد، یا ممکن است احساس خوبی نداشته باشد. با این حال، اگر سگ شما به طور ناگهانی ساکت شود، می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای نیز باشد. شما باید با دامپزشک خود تماس بگیرید تا در مورد علل احتمالی حیوان خانگی شما را بررسی کند.

آموزش یا تخلیه پوست

اگر با یک سگ پناهگاه یا سگی که تاریخچه اش ناشناخته است سر و کار دارید، ممکن است صاحبان قبلی او را تخلیه کرده باشند، این یک روش جراحی است که شامل کوتاه کردن تارهای صوتی برای کاهش صدا است.

این سگ ها هنوز هم قادر به پارس کردن هستند، اما آنها به سادگی نمی توانند این کار را با صدای بلند انجام دهند. این روشی است که ما معمولاً توصیه نمی شود. احتمال دیگر این است که سگ شما قبلاً آموزش دیده که پارس نکند، یا مجبور شده قلاده ای بپوشد که پارس کردن او را مهار می کند و این عادت را از او سلب می کند.

متأسفانه، همچنین ممکن است توله سگ شما مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشد که او را از پارس کردن ترسیده است. در چنین مواردی، با عشق و زمان، ممکن است سگ شما در نهایت بر ترس خود غلبه کند و به پارس کردن عادی بازگردد.

چه زمانی توله ها شروع به پارس می کنند؟

چرا سگ من پارس نمی کند؟ || دام و پت

به گفته مشاور معتبر رفتار سگ، میکل بکر، توله سگ ها در حدود 2 یا 3 هفتگی شروع به صدا زدن می کنند . در این مرحله اولیه، احتمال ناله و غرغر بیشتر است. وقتی توله سگ شما به 2 تا 4 ماهگی برسد، این صداها شروع به پارس می کنند، اگرچه هر سگ با سرعت خودش به نقاط عطف می رسد. اگر در مورد رشد صدای توله سگ خود نگران هستید، در تماس با دامپزشک خود برای رد هر گونه مشکل احتمالی تردید نکنید.

چه زمانی باید با دامپزشک مشورت کرد؟

برخی از بیماری های زمینه ای در سگ ها وجود دارند که می توانند باعث پارس نکردن سگ شوند، از جمله:

بیماری های حنجره یا سیستم تنفسی. برخی از مشکلات مربوط به گلو ممکن است رخ دهد که بسیاری از آنها بر توانایی سگ در پارس کردن تأثیر می گذارد. در این موارد، توله سگ شما ممکن است سعی کند پارس کند اما صدایی از آنها خارج نمی شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که پارس‌ها ناگهان آرام‌تر می‌شوند یا حتی لحن صدای سگتان تغییر می‌کند. این عوارض می‌توانند دلایل ساده‌ای مانند استفاده بیش از حد از صدا یا مشکلی مانند سرطان درمان‌نشده داشته باشند، به همین دلیل هوشمندانه است که دامپزشک آن را بررسی کند.

استفراغ مزمن. هم انسان ها و هم حیوانات خانگی بعد از استفراغ، ناراحتی گلو را تجربه می کنند، به خصوص زمانی که این حالت مکرر باشد. اسید معده ای که با استفراغ ایجاد می شود می تواند باعث تحریک یا حتی زخم در گلو شود، بنابراین این مشکل نباید به خودی خود نادیده گرفته شود. دلیل پارس نکردن سگ شما هرچه که باشد، می توانید به راحتی با کمی دقت و مراقبت به حیوان خانگی خود کمک کنید.

اگر سگ شما پارس نمی کند چه باید کرد؟

چرا سگ من پارس نمی کند؟ || دام و پت

اگر متوجه شدید که سگ شما پارس نمی کند، باید چند نکته را در نظر بگیرید. ابتدا به این فکر کنید که آیا او تا به حال زیاد پارس کرده است یا خیر. شاید او هرگز چندان اهل پارس نبود، چه به دلیل شخصیت یا نژادش. همچنین به روزهای گذشته و اینکه آیا سگ شما بیش از حد معمول پارس می کرد فکر کنید. اگر بیشتر از حد معمول پارس می کرد، ممکن است به التهاب حنجره مبتلا شده باشد.

اگر سگ شما معمولا پارس می کند، اما در روزهای اخیر اصلا پارس نکرده است یا پارس او عجیب به نظر می رسد، بهتر است او را توسط دامپزشک خود معاینه کنید. یک معاینه فیزیکی کامل از سگ شما انجام می شود و دامپزشک از شما می پرسد که چه علائمی را در سگ خود مشاهده کرده اید (به غیر از پارس نکردن او).

باید به دامپزشک خود اطلاع دهید که آیا سگ شما آسیب جسمی را تجربه کرده است یا خیر و به او اطلاع دهید که آیا سگ شما بیماری زمینه ای قبلی یا فعلی داشته است. در طول معاینه فیزیکی، دامپزشک شما گلوی سگ شما را حس می کند تا ببیند آیا او می تواند هر گونه ناهنجاری را تشخیص دهد.

دامپزشک شما یک آزمایش کامل خون (CBC) انجام می‌دهد که سطوح غیرطبیعی گلبول‌های قرمز و سفید خون را نشان می‌دهد و سطح هورمون سگ شما (مانند هورمون تیروئید) از طریق پروفایل شیمیایی خون اندازه‌گیری می‌شود.

همچنین احتمالاً آزمایش ادرار برای اندازه گیری سطح کلسیم و فسفات سگ شما انجام می شود. نتایج این آزمایشات نشان می دهد که آیا سگ شما دارای یک بیماری زمینه ای است که منجر به بیماری حنجره می شود.

سخن آخر

دلایل بی‌شماری وجود دارد که سگ شما ممکن است پارس نکند، از دلایل پزشکی گرفته تا عاطفی و حتی دلایل کاملاً موقعیتی. ممکن است قبل از اینکه آن را محدود کنید کمی مشاهدات لازم باشد، اما با کمی دقت، می‌توانید به سگ خود کمک کنید تا با صدای خودش راحت باشد.

در نهایت، شما بهتری سگ خود را می شناسید، و در بهترین موقعیت برای تصمیم گیری هستید که آیا توانایی گفتن “سگ من پارس نمی کند”. اگر نگران سکوت سگ خود هستید، با دامپزشک خود صحبت کنید تا مسائل پزشکی یا روانی را رد کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا