سگ ها

چرا سگ من لاغر می شود؟

مانند هر حیوان خانگی دیگری، مهم است که سگ خانگی شما محدوده وزنی مناسبی داشته باشد تا بهترین شانس برای زندگی طولانی و سالم را به حیوان بدهد. کاهش وزن در سگ، می تواند نگران کننده باشد و تلاش برای یافتن علت کاهش وزن همیشه آنقدرها هم ساده نیست. بر همین اساس ما در این مقاله از دام و پت، نگاهی به علل بالقوه کاهش وزن در سگ ها می اندازیم. همچینن دراین باره که چگونه می توانید متوجه شوید که آیا سگ شما در حال کاهش وزن است یا خیر و در صورت کاهش وزن غیرمنتظره چه کاری باید انجام دهید، صحبت می کنیم.

چه عللی ممکن است باعث کاهش وزن سگ خانگی من شوند؟

علل زیادی وجود دارند که می توانند باعث کاهش وزن سگ خانگی شما شوند. برخی جدی و برخی به راحتی قابل اصلاح هستند. به همین علت، اگر متوجه شدید که سگ خانگی تان در حال کاهش وزن است، مهم است که برای تشخیص سگ خانگی تان، به سرعت با یک دامپزشک تماس بگیرید. از جمله علل کاهش وزن سگ های خانگی، عبارت اند از:

مصرف رژیم غذایی نامتعادل یا نامناسب

درست مانند هر حیوان دیگری، مهم است که سگ خانگی شما از یک رژیم غذایی با کیفیت بالا بهره مند باشد که کالری و مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ وزن در محدوده مطلوب را در اختیار سگ خانگی شما قرار دهد. شما باید این نکته ارزیابی کنید که آیا سگ خانگی شما کالری کافی برای انجام ورزش و پیاده روی و فعالیت های خود دریافت می کند یا خیر.

به عنوان مثال، اگر سگ خانگی شما بدون افزایش غذا، میزان فعالیت و ورزش خود را افزایش داده است، یا اگر حیوان خانگی دیگری دارید که ممکن است غذای سگ خانگی شما را بدزدد، ممکن است که حیوان خانگی تان کالری کافی دریافت نکند. به این معنی که سگ خانگی شما کمتر از آنچه فکر می کنید غذا خواهد خورد.

مشکلات دندانی در سگ ها

همه ما می دانیم که ابتلا به دندان درد خوردن غذاهای جامد را تقریبا غیرممکن می کند. این مسئله درباره سگ خانگی شما نیز صدق می کند. سگ‌ها مستعد ابتلا به مشکلات دندانی مانند انواع آبسه‌ها هستند که باعث ایجاد درد شدید و جلوگیری از غذا خوردن سگ می‌ شود.

در صورت ابتلا به چنین مواردی، برای بهبود سگ خانگی شما به مصرف آنتی بیوتیک، البته پس از تجویز توسط دامپزشک، نیاز خواهد بود و حتی ممکن است در موارد شدید نیاز به کشیدن دندان وجود داشته باشد.

بیماری های دستگاه گوارشی

بروز استفراغ بیش از حد و اسهال هر دو می توانند باعث کاهش وزن سگ خانگی شما شوند. تعدادی از اختلالات گوارشی می توانند این علائم را ایجاد کنند، بنابراین سگ خانگی شما برای تعیین علت نیاز به انجام معاینه کامل دارد. نمونه هایی از برخی بیماری های گوارشی، شامل زخم معده، بیماری کبد و بیماری روده تحریک پذیر هستند.

مشکلات هورمونی در سگ ها

چرا سگ من لاغر می شود؟ || دام و پت

عدم تعادل یا وجود مشکلات هورمونی می توانند باعث بروز کاهش وزن در سگ خانگی شوند. به عنوان مثال، دیابت باعث می شود در سگ خانگی شما، بدن نتواند سطح قند خون را در محدوده استاندارد کنترل کند. این وضعیت باعث کاهش وزن سریع، دفع ادرار بیش از حد و افزایش نوشیدن آب شود.

علاوه براین، این وضعیت باعث بروز تغییراتی در اشتهای سگ خانگی می شود. بنابراین حیوان خانگی شما ممکن است اشتهای بیشتری داشته باشد اما همچنان دچار کاهش وزن شود. بنابراین بهتر است با یک سگ خانگی تماس بگیرید. بیماری آدیسون که باعث کمبود استروئیدها در بدن سگ خانگی شما می شود، یکی دیگر از مشکلات هورمونی در سگ ها است که ممکن است با کاهش وزن، بی حالی، اسهال و استفراغ ظاهر شود.

بیماری کلیوی

به طور کلی، بیماری کلیوی لزوماً باعث نمی شود که سگ خانگی شما بلافاصله وزن کم کند، اما کاهش وزن معمولاً با علائم اختلالات مزمن بیماری کلیوی دیده می شود. هم چربی و هم ماهیچه می توانند تحت تاثیر این اختلالات قرار بگیرند. این عوارض باعث می شوند که سگ خانگی شما لاغر به نظر برسد. سایر علائم بیماری کلیوی شامل بوی بد هنگام بازدم، اسهال و استفراغ است.

آلودگی با کرم ها در سگ ها

اگر به طور منظم از داروهای ضد انگل در سگ های خانگی استفاده نشود، کرم ها می توانند به یک مشکل جدی برای سگ ها تبدیل شوند. کرم ها می توانند در سیستم گوارش سگ زندگی کنند و با مصرف غذایی که این حیوان می خورد، قبل از اینکه دستگاه گوارش سگ بتواند آن را به درستی هضم کند، آن را از جذب مواد مغذی مورد نیاز خود محروم کنند.

خوشبختانه، آلودگی با کرم ‌ها را می‌ توان به راحتی از طریق مصرف طیف وسیعی از داروهای مناسب درمان کرد. مصرف پیشگیرانه داروهای ضد کرم به صورت منظم، به سگ خانگی شما کمک می‌ کند تا بار بزرگی از کرم ها را از بدن خود دفع کند. برای مشاوره در مورد کرم زدایی با یک دامپزشک صحبت کنید.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب می تواند به طور قابل توجهی بر اشتهای سگ ها تأثیر بگذارد. سگ ها نسبت به تغییر بسیار حساس هستند و برخی از سگ ها به خوبی با تغییرات کنار نمی آیند. باید در نظر داشته باشید که آیا اخیراً تغییراتی در سبک زندگی سگ خانگی شما ایجاد شده است که می توانند حیوان را مضطرب کنند یا خیر.

به عنوان مثال، ورود یک حیوان خانگی جدید به خانه، تولد یک نوزاد جدید یا خانه تکانی، می توانند باعث بروز اضطراب در سگ خانگی شوند.

سرطان در سگ ها

سرطان ها اغلب باعث کاهش وزن و تحلیل عضلانی سگ ها می شوند. این وضعیت می تواند خیلی ناگهانی رخ دهد یا یک روند تدریجی باشد. سرطان به طور کلی در سگ های سالمند شایع تر است و می تواند جدی، خطرناک و کشنده باشد.

چگونه علائم کاهش وزن سگ را تشخیص دهیم؟

چرا سگ من لاغر می شود؟ || دام و پت

اگر عادت دارید هر روز وضعیت سلامتی سگ خانگی خود را بررسی کنید، تشخیص تغییرات ظریف در وزن آن ها دشوار نخواهد بود. با این حال، تشخیص زودهنگام کاهش وزن مهم است تا بتوان مشکل اساسی را در اسرع وقت درمان کرد. درمان زود هنگام، خطر تبدیل کاهش وزن به اختلالی جدی‌ تر را به حداقل می‌رساند.

بنابراین، باید نظارت منظم بر وزن را در برنامه مراقبت های بهداشتی سگ خانگی خود قرار دهید تا به سرعت هر گونه تغییر را شناسایی کنید. دو روش موثر برای انجام این کار وجود دارد:

  • از طریق وزن کردن منظم
  • بررسی ترکیب بدن سگ خانگی

در ادامه نحوه انجام این روش ها را توضیح خواهیم داد.

وزن کشی منظم سگ های خانگی

اگر سگ شما به اندازه کافی کوچک است که بتوانید آن را حمل کنید، می توانید سعی کنید آن را با ترازو وزن کنید. اول از همه، وزن خودتان بدون سگ را اندازه بگیرید و وزن را یادداشت کنید. سپس، سگ خانگی خود را بلند کنید و روی ترازو بایستید. در این حالت وزن ترکیبی شما و سگ خانگی تان اندازه گیری می شود.

سپس می توانید وزن خود را از وزن ترکیبی کم کنید تا وزن سگ خانگی را محاسبه کنید.

اگر سگ خانگی شما بسیار کوچک است، ممکن است لازم باشد از ترازوهای کودک استفاده کنید تا بتوانید متوجه کاهش وزن شوید، زیرا تغییر وزن واقعی در این سگ ها، کمتر از یک سگ بزرگ است و بنابراین ممکن است در نشانگر ترازو استاندارد ثبت نشود.

از طرف دیگر، اگر سگ بسیار بزرگی دارید، ممکن است لازم باشد از ترازوهای مخصوص سگ استفاده کنید تا بتوانید با خیال راحت حیوان را در خانه وزن کنید.

بررسی ترکیب بدن سگ خانگی

بررسی ترکیب بدن سگ خانگی به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به ترازو تعیین کنید که حیوان خانگی شما چقدر چربی اضافی در بدن خود دارد. بنابراین این روش یک راه عالی برای نظارت بر وزن سگ خانگی در فاصله زمانی بین مراجعه به کلینیک دامپزشک خواهد بود. برای ارزیابی ترکیب بدن سگ خانگی خود، سه مورد وجود دارد که باید انجام دهید:

بررسی دنده. دست های خود را روی دنده های سگ خود بکشید. اگر می ‌توانید دنده‌ های آن‌ ها را به راحتی و بدون پوشش چربی احساس کنید، سگ خانگی شما دچار کمبود وزن است. در حالی که اگر به سختی می ‌توانید دنده‌ های آن‌ها را زیر چربی احساس کنید، وقت آن رسیده است که سگ خانگی تان وزن کم کند!

بررسی وضعیت بدن سگ خانگی از پهلو. نشانه‌ های کم ‌وزنی در سگ ها از طریق این روش، شامل برخی علائم بصری است. در صورت کمبود وزن، به نظر می ‌رسد شکم سگ خانگی جمع شده است. برخی از استخوان ‌های برجسته‌ شان مانند لگن و دنده‌ها قابل مشاهده اند.

بررسی بالا تنه بدن سگ خانگی. شما می توانید از بالا به سگ خانگی خود نگاه کنید. اگر دور سگ خانگی تان کم است و دنده‌ های حیوان نمایان است، ممکن است سگ خانگی تان دچار کمبود وزن باشد.

شما باید این بررسی ها را به طور منظم تکرار کنید تا بتوانید به سرعت تشخیص دهید که آیا سگ خانگی شما دچار کمبود وزن است یا خیر؟

اگر سگ خانگی من وزن کم می کند چه باید بکنم؟

چرا سگ من لاغر می شود؟ || دام و پت

علل بالقوه زیادی برای کاهش وزن سگ خانگی شما وجود دارد که برخی از آن ها می توانند جدی، خطرناک و کشنده باشند. بنابراین، اولین کاری که باید در صورت کاهش وزن سگ خانگی خود انجام دهید، این است که یک قرار ویزیت در یک کلینیک دامپزشکی رزرو کنید تا سگ خانگی شما به صورت کامل معاینه و احتمال وجود هر گونه مشکل جدی تر رد شود.

دامپزشک معالج حیوان خانگی شما مجموعه ای از آزمایشات را برای تعیین اینکه چه علتی باعث کاهش وزن سگ خانگی شما شده است، انجام می دهد. سپس یک برنامه درمانی مناسب برای سگ خانگی شما ارائه می دهد تا به حیوان خانگی شما کمک کند تا به وزن مطلوب خود بازگردد.

این وضعیت ممکن است شامل تغییر رژیم غذایی آن ها از طریق افزودن یک غذای حاوی کالری بیشتر، یا غذایی که در صورت وجود مشکلات گوارشی برای سیستم گوارشی مطلوب است، باشد. به طور مشابه، اگر تصور شود که کرم ها عامل کاهش وزن سگ خانگی شما هستند. دوره ای از دارو های کرم زدایی برای سگ خانگی شما تجویز می شود.

منبع
https://knutsfordvetsurgery.co.uk/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا