سگ ها

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟

گاز گرفتن مداوم سگ ها نشان دهنده یک وضعیت جدی است اگرچه شناسایی دقیق مشکل می تواند یک چالش باشد. سگ ها به دلایل مختلفی ممکن است خودشان را گاز بگیرند. اگر تا به حال خارش داشته‌اید، می‌توانید با احساس سگتان در زمانی که مدام خودش را می‌خراشد، می‌لیسد یا گاز می‌گیرد، ارتباط برقرار کنید. اما دلیل اینکه سگ ها مدام خود را می خراشند و گاز می گیرند چیست؟ آیا همه سگ ها به یک اندازه مستعد این مسائل هستند؟ و برای کمک به خارش سگ چه باید کرد؟ راه های درمان و پیشگیری چیست؟

6 علت گاز گرفتن مداوم سگ ها

خراشیدن در سگ ها یک مسئله چند عاملی است، به این معنی که می تواند ناشی از مشکلات مختلف پوستی و موارد دیگر در مکان های دور باشد. شایع ترین علل خاراندن و یا گاز گرفتن مداوم در سگ ها، عبارتند از:

خشکی پوست

یکی از دلایل اصلی خارش در سگ ها خشکی پوست است. خشکی پوست می‌تواند ناشی از استحمام ناکافی (محصولات و دفعات آن)، شرایط محیطی، یا کمبودهای تغذیه‌ای مانند کمبود اسیدهای چرب امگا باشد. گاهی اوقات خشکی پوست با ترکیبی از این عوامل ایجاد می شود.

آلرژی

دومین علت شایع خارش مداوم در سگ ها آلرژی است. سگ ها به آلرژن های مختلف حساس هستند و می توانند انواع مختلفی از آلرژی ها را ایجاد کنند، از جمله آلرژی های غذایی، تماسی و محیطی. برخلاف افرادی که معمولاً آلرژی را با آبریزش بینی و عطسه نشان می دهند، سگ ها بیشتر احتمال دارد ضایعات پوستی و خاراندن بیش از حد را نشان دهند.

انگل

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟ | دام و پت

کک ها، کنه ها و کنه ها به دلیل توانایی خود در ایجاد خارش بدنام هستند. بعلاوه، آنها به ندرت در مراحل اولیه مورد توجه قرار می گیرند و به محض مشاهده، وضعیت قبلاً پیشرفت کرده است. انگل های روده ای نیز می توانند باعث خارش پوست شوند. یعنی سلامت پوست و پوشش را کاهش می دهند که به مرور زمان منجر به خشکی و خارش می شود.

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی می تواند قدرت دفاعی سگ را کاهش دهد و پوست را مستعد ابتلا به عفونت های سطحی پوست کند. شایع ترین مقصرهای هورمونی کمبود هورمون های تیروئید (کم کاری تیروئید) و تولید بیش از حد کورتیزول (هیپرآدرنوکورتیکیسم) است. در هر دو مورد، تغییرات پوست و خاراندن بیش از حد با علائم و نشانه های بی شماری همراه خواهد بود.

اختلالات ژنتیکی

نسل‌های همخونی منجر به اختلالات ژنتیکی می‌شود و برخی از آنها با خراش بیش از حد خود را نشان می‌دهند. به عنوان مثال، بیش از 70 درصد از کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل تحت تأثیر یک بیماری ژنتیکی به نام سیرنگومیلیا هستند. مشکل اصلی آسیب فیبر عصبی در نخاع است، اما معمولاً باعث ایجاد احساس خزیدن تا سوزش پوست می شود که با خاراندن بیش از حد ظاهر می شود.

غدد مقعدی عفونی

غدد مقعدی معمولاً ترشحاتی را جمع می‌کنند که به محض آلوده شدن، به عنوان بستری برای رشد باکتری‌ها عمل می‌کنند. این باکتری باعث می شود سگ به خصوص در ناحیه پشت یا باسن، دم، کشاله ران، پاها احساس خارش کند. انتخاب های غذایی ضعیف و سبک زندگی کم تحرک به مشکلات غدد مقعدی کمک می کند.

حمام با شامپوی مناسب (مانند بلغور جو دوسر) می تواند خارش و خاراندن بیش از حد سگ ها را تسکین دهد.

تمیز کردن گوش های سگ خانگی را یادبگیرید.

چگونه به سگی که مدام خودش را گاز می گیرد کمک کنیم؟

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟ | دام و پت

درمان دقیق خاراندن به علت زمینه ای بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای جلوگیری یا تسکین خارش پوست انجام دهید. گاهی اوقات ترکیب چندین رویکرد حداکثر نتایج را به همراه دارد. در اینجا چند راه ساده و در عین حال کارآمد وجود دارد که می توانید به سگ خارش دار کمک کنید.

از داروهای نسخه ای استفاده کنید.

تاکید در اینجا بر روی کلمه نسخه گذاشته شده است، به این معنی که تصمیم برای درمان دارویی سگ شما باید توسط دامپزشک شما تایید و نظارت شود. دامپزشک وضعیت کلی را ارزیابی می کند و بهترین داروها را برای شرایط منحصر به فرد سگ شما توصیه می کند.

به عنوان مثال، سگ مبتلا به آلرژی به آنتی هیستامین ها و کورتیکواستروئیدها نیاز دارد، در حالی که سگ مبتلا به عفونت های پوستی به آنتی بیوتیک و درمان های موضعی نیاز دارد. به خاطر داشته باشید که برخی از داروها مشکل اساسی را برطرف نمی کنند، بلکه فقط علائم را برطرف می کنند. همچنین، استفاده طولانی مدت از برخی داروها می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

یک رژیم غذایی متفاوت را امتحان کنید.

آلرژی های غذایی در سگ ها بسیار رایج است، بنابراین قرار دادن سگ شما در یک غذای کم حساسیت می تواند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد. تغییر نام تجاری مواد غذایی ساده به ندرت کافی است. شما باید ترکیبات موجود در رژیم غذایی قدیمی سگ خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که رژیم جدید فاقد این ترکیبات بالقوه آلرژی زا است.

انتخاب غذایی ایده آل، یک غذای حاوی مواد محدود با منبع پروتئینی است که سگ شما قبلاً هرگز آن را نچشیده است. به عنوان مثال، اگر سگ شما مرغ، بره و گوشت گاو خورده است، وقت آن است که با گوشت گوزن، ماهی یا خرگوش غذا بخورید. رژیم های خام هم دارای مواد محدود و هم رژیم های کم آلرژن هستند. به علاوه، آنها اجازه انتخاب چندین ماده مغذی را می دهند و آنها را با حداقل پردازش سرو می کنند. با این حال، فراموش نکنید که رژیم های خام با خطرات خاصی نیز همراه هستند.

درمان های ضد انگل را در نظر بگیرید.

جلوگیری از هجوم انگلی نه تنها برای سگ های خارش دار، بلکه برای همه حیوانات خانگی و برای محافظت از خود حیاتی است. هنگامی که با هجوم کک‌ها مقابله می‌کنید، درمان سگ کافی نیست. شما همچنین باید خانه را کاملا تمیز کنید و برای همه حیوانات خانگی خانگی اقدامات پیشگیرانه انجام دهید.

هجوم کنه ها می تواند به همان اندازه چالش برانگیز باشد و معمولاً در موارد شدیدتر نیاز به استفاده از شامپوهای ضد انگلی یا داروهای تجویز شده دارد.

در نهایت، دور نگه داشتن سگ شما از انگل های روده ای نیاز به کرم زدایی منظم دارد. پروتکل دقیق کرم زدایی (فرکانس و نوع کرم زدایی) به سن، سبک زندگی و محل زندگی سگ شما بستگی دارد.

سگ خود را بعد از پیاده روی تمیز کنید.

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟ | دام و پت

محدود کردن قرار گرفتن سگ در معرض آلرژن های محیطی غیرممکن است. بنابراین به جای پیشگیری، باید بر مدیریت تمرکز کنید. به عنوان مثال، یک راه خوب برای مقابله با آلرژن‌ها، پاک کردن سگ‌تانبه‌ویژه پاک کردن پنجه‌ها و شکم پس از پیاده‌روی است. زیرا این قسمت‌های بدن به احتمال زیاد هنگام راه رفتن با آلرژن‌ها تماس پیدا می‌کنند.

باید توجه داشته باشیم که پاک کردن، به طور کامل آلرژن های محیطی را از پوست سگ شما پاک نمی کند. با این حال، تعداد مواد آلرژی زا وارد خانه را محدود می کند و خطر انتشار مواد حساسیت زا را در سراسر بدن با خراشیدن کاهش می دهد. تا زمانی که سگ شما از پوشیدن آنها بدش نمی آید، بارانی و کفش سگ ابزاری کارآمد برای دور نگه داشتن آلرژن های محیطی هستند. حتی اگر سگ شما از طرفداران پر و پا قرص چنین لباس هایی نباشد، به مرور زمان به پوشیدن لوازم جانبی عادت می کند.

تکان دادن سر در سگ نشان دهنده چیست؟

قرار گرفتن در معرض آلرژن ها را محدود کنید.

مدیریت آلرژن‌های موجود در هوا دشوار است. گرده‌ها، کپک‌ها، کنه‌های گرد و غبار همه جا هستند و اجتناب از آنها سخت است. بنابراین، جلوگیری کامل از قرار گرفتن در معرض آلرژن های موجود در هوا غیرممکن است. آنچه ممکن است محدود کردن نوردهی است.

مدیریت محیط داخل خانه بسیار ساده تر است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در تمیز نگه داشتن خانه خود کوشا باشید. منظم جاروبرقی کنید و فیلترهای مخصوص HEPA را برای تمیز کردن هوای در گردش نصب کنید.

در خارج از خانه توصیه می کنیم از مکان های متراکم با آلرژن خاص سگ خود اجتناب کنید. به عنوان مثال، اگر سگ شما به گرده گل آلرژی دارد، از پیاده روی در جنگل ها، مراتع یا مکان هایی با درختان و گل های زیاد خودداری کنید.

سگ خود را به طور منظم حمام کنید.

حمام و نظافت سگ شما یک راه عالی برای از بین بردن آلرژن های چسبیده روی پوست و کت است. به علاوه، موهای شل را از بین می برد و به مشکلات ریزش کمک می کند. با این حال، یک هشدار وجود دارد. شما باید در مورد انتخاب شامپو مراقب باشید.

به عبارت دیگر، بیشتر شامپوهای سگ تمایل به خشک کردن پوست دارند، در نتیجه مشکل ایجاد خارش را بدتر می کنند. بنابراین باید روی یک شامپو مرطوب کننده با کیفیت بالا سرمایه گذاری کنید. چنین شامپوهایی معمولاً حاوی موادی مانند جو، روغن نارگیل و آلوئه ورا هستند. به یاد داشته باشید که حمام کردن بیش از حد می تواند به بسیاری از مشکلات پوستی منجر شود. پس نباید سگ خود را بیش از حد حمام کنید.

همچنین از خشک کردن سگ خود با سشوار خودداری کنید، زیرا این روش به اثر خشک کردن می‌افزاید. در عوض، اجازه دهید سگتان آب را تکان دهد و سپس آن را با حوله خشک کند.

مکمل های امگا را به منوی سگ خود اضافه کنید.

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟ | دام و پت

اسیدهای چرب امگا 3 دارای خواص ضد التهابی طبیعی هستند و می توانند به طور قابل توجهی خارش پوست سگ ها را تسکین دهند. بهترین منبع امگا برای سگ ها روغن ماهی است. همیشه روغن ماهی را انتخاب کنید که از ماهی های صید وحشی و آب سرد مانند سالمون یا ماهی خال مخالی درست می شود. دستورالعمل های دوز بستگی به اندازه سگ شما دارد و توسط سازنده ارائه می شود.

اگر در مورد استفاده از روغن ماهی مطمئن نیستید، در صحبت با دامپزشک خود تردید نکنید. همچنین به خاطر داشته باشید که روغن ماهی کالری دارد.

اگر سگ شما رژیم غذایی خاصی دارد، باید کالری روغن را هنگام شمارش کالری دریافتی روزانه در نظر بگیرید. پاک کردن پنجه ها و شکم سگ پس از پیاده روی می تواند به محدود کردن آلرژن های تماسی کمک کند.

سخن آخر

پس چرا سگ شما مدام خودش را می خراشد و گاز می گیرد؟ همانطور که مشاهده می شود، خارش شدید در سگ ها می تواند به دلیل مشکلات متعددی ایجاد شود که خشکی پوست و واکنش های نامطلوب غذایی شایع ترین آنهاست.

خبر بد این است که خارش بدن کاملا آزاردهنده و ناخوشایند است، بنابراین به دنبال درمان فوری دامپزشکی باشید. خبر خوب این است که بیشتر علل خارش پوست جدی نیستند و پس از تشخیص صحیح، می توان آنها را با موفقیت درمان کرد.

در مجموع، اگر سگ شما نیمه شب برای خارش بدن از خواب بیدار می شود، پنجه هایش را می لیسد تا جایی که زخم های پوستی ایجاد می کند، یا وسواس زیادی برای گاز  دم خود دارد، با دامپزشک مورد علاقه خود تماس بگیرید و قرار ملاقات بگذارید.

تمرینات ذهنی مناسب برای سگ ها کدامند؟

منبع
https://pethelpful.com/dogs/Why-is-My-Dog-Constantly-Biting-and-Scratching-Himself

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا