سگ ها

چرا سگ دور خودش می چرخد؟

گاهی اوقات، سگ ها رفتارهایی عجیب را انجام می دهند و یا به صورت یک مسیر دایره ای، به دور خود بچرخند. چرخیدن سگ چه دلایلی دارد ؟ آیا مهم است؟ آن ها ممکن است علف بخورند، در گل و لای و خاک غلت بزنند، سگ های دیگر را بو کنند، یا به صورت یک مسیر دایره ای، به دور خود بچرخند. چرا سگ ها گاهی اوقات در یک مسیر دایره ای راه می روند و دور خودشان می چرخند؟ در حالی که این رفتار می تواند کاملاً بی ضرر باشد، اما ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل پزشکی یا رفتاری نیز باشد. بنابراین، مشورت با یک دام پزشک، ضروری است.

باد به این نکته توجه داشته باشید که گاهی اوقات، این رفتار غریزی و بی ضرر است. در این مقاله، چند مورد از شایع ترین علل خوش خیم راه رفتن در یک مسیر دایره ای در سگ ها، ذکر شده است.

چرا سگ ها قبل از دراز کشیدن دور خودش می ‌چرخد؟

این کار، یک رفتار نسبتا شایع در دنیای طبیعی است. بسیاری از سگ‌ ها، و در واقع بسیاری از حیوانات، از جمله گربه‌ ها، روباه ‌ها و برخی جوندگان ممکن است این رفتار را از خود بروز دهند. در حالی که هیچ‌ کس نمی‌ تواند با قطعیت بگوید که چرا سگ ‌ها این کار را انجام می ‌دهند، تصور می ‌شود که این رفتار، از بقایای رفتار های بدوی در سگ ها است.

سگ‌ ها با انجام این رفتار، مطمئن می ‌شوند که محل استراحت آن ها امن و راحت است. سپس، برای استراحت یا خواب، دراز می کشند.

چرا سگ ها قبل از دفع مدفوع دور خودش می ‌چرخد؟

چرا سگ دور خودش می چرخد؟ || پزشکت

توضیحات خوبی برای این رفتار سگ ها وجود دارد. به طور کلی، سگ ها با بروز این رفتار قبل از دفع مدفوع، ایمنی و بی خطر بودن محلی را که می خواهند در آن دفع مدفوع کنند، می سنجند.

یک مطالعه نشان داد که این امکان وجود دارد که سگ‌ ها، خود را با میدان مغناطیسی زمین هماهنگ می کنند. بنابراین از نظر تئوری ممکن است در حال چرخش باشند تا در جهت خاصی قرار بگیرند. زمانی که میدان‌ های مغناطیسی آرام بودند، سگ ‌ها از شمال به جنوب جهت ‌گیری می ‌کردند، اما زمانی که میدان ‌ها نامنظم بودند، دیگر رفتار شمال به جنوب مشاهده نمی‌ شد.

این توضیح، هنوز در مرحله حدس و گمان است، زیرا هیچ کس نتوانسته است این مطالعه را با موفقیت تکرار کند.

سایر علل بی ضرر برای اینکه چرا سگ دور خودش می ‌چرخد؟

علاوه بر علل بالا، موارد شایع دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث بروز رفتار چرخیدن به دور‌ خود در سگ ها شوند. از جمله این موارد، عبارت اند از:

رایحه. سگ ‌ها به خوبی با رایحه‌ های مختلف، از جمله آن هایی که از بدن خودشان منشاء می ‌گیرند، هماهنگ می ‌شوند. آن ها ممکن است برای مدت کوتاهی به دور خود بچرخند یا در یک مسیر دایره ای حرکت کنند تا منشا رایحه را بیابند. اگر این رفتار به صورت کوتاه و محدود بروز پیدا کند، می ‌تواند فقط به علت احساس یک رایحه و بو باشد.

سرگرمی چرخیدن به دور خود، می ‌تواند راهی برای کاهش کسالت و بی حوصلگی و یا یک سرگرمی ساده باشد. سگ ‌ها می‌ توانند مانند کودکان، به صورت تفریحی، به دور خود بچرخند.

علل دام پزشکی چرخیدن سگ به دور خود

راه رفتن سگ در یک مسیر دایره ای و چرخیدن به دور خود، گاهی اوقات می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل اساسی دام پزشکی یا رفتاری باشد. بنابراین اگر وضعیت سگ خانگی تان غیرعادی به نظر می رسد، ضروری است با دام پزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

وقتی یک بیماری خاص علت چرخیدن سگ به دور خود است، معمولاً نشانه های دیگری نیز وجود دارند که نشان می دهند حال سگ خانگی تان خوب نیست. بسته به شرایط زمینه ای، علائم دیگری که ممکن است بروز پیدا کنند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تنبلی
 • گیجی
 • نابینایی
 • استفراغ
 • تکان خوردن
 • از دست دادن اشتها
 • افتادن به یک طرف
 • ایستادن در یک گوشه
 • خم شدن سر به یک طرف
 • حرکت غیر طبیعی و سریع چشم
 • فراموش کردن آموزش های خانگی
 • لرزش سر، خاراندن گوش، متساعد شدن بوی بد از گوش

علاوه براین موارد، از جمله علل بروز رفتار چرخیدن به دور خود در سگ های خانگی، عبارت اند از:

اختلالات مربوط به گوش

چرا سگ دور خودش می چرخد؟ || پزشکت

اگر سگ خانگی تان به دور خود می چرخد یا علائم دیگری مانند حالت تهوع، استفراغ و ضعف را بروز می‌ دهد، ممکن است یک بیماری گوش داخلی، مانند بیماری دهلیزی، مسئول بروز این شرایط در سگ خانگی تان باشد. بیماری ‌های گوش میانی و گوش داخلی، مانند بیماری دهلیزی، به ‌ویژه در سگ‌ های مستعد عفونت گوش و موارد سالمند، شایع هستند.

بیماری دهلیزی، که وضعیتی است که تعادل سگ را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب با سکته مغزی اشتباه گرفته می شود، می تواند محیطی یا مرکزی باشد و “بیماری دهلیزی سگ پیر” نامیده می شود. در صورت ابتلا به این وضعیت، در عین حال که دارای عوارض قابل توجهی بروز پیدا می کند، سگ نیاز به حمایت دارد و اغلب به مرور زمان خود به خود برطرف می شود.

اختلالات وسواسی، یکی دیگر از علل چرخیدن سگ

سگ ‌هایی که قادر به یافتن راه‌ های تخلیه مناسب و طبیعی ترس و اضطراب خود نیستند، ممکن است به تعدادی از رفتارهای جا به‌ جایی روی بیاورند. که یکی از آن ها چرخیدن به دور خود است. برخی از نژادها، مانند بول تریر و ژرمن شپرد، از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات اجباری سگ هستند.

تریرها، به ‌ویژه بول تریرها، ممکن است با چرخیدن به دور خود یا تعقیب دم، مشکل رفتاری شدید تری را بروز دهند. این نوع رفتار، که رفتار اجباری نامیده می شود، نیاز به ارزیابی کامل دارد و معمولاً برای کمک به کنترل این وضعیت، نیاز به درمان رفتاری، پزشکی و محیطی وجود دارد.

اختلالات عصبی، یکی دیگر از علل چرخیدن سگ

تروما، تومورها و عفونت ها، نمونه هایی از شرایط عصبی هستند که ممکن است باعث شوند سگ به صورت دایره ای، در یک مسیر خاص، راه برود. هر بیماری عصبی می تواند باعث بروز این رفتار شود. چه در قسمت جلوی مغز باشد و چه مشکل نخاعی وجود داشته باشد که باعث ضعف در یک طرف بدن می شود.

وقتی سگ مستقیماً به بخش های طرف مقابل بدن خود توجه نمی کند، به طور طبیعی ممکن است در مسیر های دایره ای، شروع به حرکت کند. بیماری دهلیزی مرکزی می تواند توسط آنتی بیوتیک ها، از جمله آمیکاسین، جنتامایسین، نئومایسین و توبرامایسین، کم کاری تیروئید، ضربه به سر، تومورها و عفونت های مختلف، ایجاد شود.

درد و ناراحتی

بیماری های مرتبط با غدد مقعدی، درماتیت و آلرژی به کک، و درد ستون فقرات، می‌ توانند باعث شوند که یک سگ، در یک مسیر دایره ای، به دور خود بچرخد.

بیماری مغزی

آنسفالیت سگ پاگ، یک بیماری جدی است که باعث التهاب و مرگ بافت مغز می شود. پاگ ها از نظر ژنتیکی، مستعد ین بیماری هستند. اما سایر نژادهای کوچک، از جمله چیهواهوا و یورکشایر تریر نیز، از ابتلا به این بیماری، مصون نیستند. از دیگر علائم این بیماری می توان به کوری، تشنج و تغییرات رفتاری اشاره کرد.

در حالی که فقط یک دام پزشک می تواند مشکل اصلی یک سگ را تشخیص دهد، انجام معاینه توسط شما نیز ممکن است سرنخ هایی را ارائه دهد. توجه به آنچه که سگ قبل از رفتار های خود انجام می دهد، زمان وقوع آن، و مدت زمانی که انجام این رفتار طول می ‌کشد، مواردی است که باید مراقب آن ها بود.

در چرخیدن سگ بطور مزمن چه باید کرد؟

چرا سگ دور خودش می چرخد؟ || دام و پت

به طور کلی، دو عامل اصلی وجود دارد که باید مراقب آن ها باشید. این دو مورد، ممکن است نشان دهنده جدی بودن رفتار چرخش به دور خود باشند. در صورت مشاهده هر کدام از این دو رفتار، سریعا با یک ‌دام پزشک با تجربه، تماس گرفته و با او مشورت کنید.

اگر این رفتار سگ خانگی تان، پایدار است، به دنبال کمک دام پزشکی باشید. به خصوص اگر نشانه دیگری وجود داشته باشد که نشان می دهد حیوان خانگی تان ممکن است احساس خوبی نداشته باشد یا به خود آسیب برساند، باید با یک‌ دام پزشک، مشورت کنید.

این علائم، سیگنال ‌های واضحی هستند که نشان می دهند حیوان خانگی شما باید توسط یک دام پزشک معاینه شود تا مشکل اصلی پیدا گردد‌.

همچنین، اگر این رفتار سگ، به طور ناگهانی توسعه می یابد، باید با یک دام پزشک تماس بگیرید. چرخش هایی که به طور ناگهانی ایجاد می شوند یا به سرعت شدیدتر می شوند، اغلب نشان دهنده وجود یک مشکل هستند. در این موارد، گرفتن وقت ویزیت دامپزشکی در اسرع وقت، توصیه می شود.

هنگامی که این رفتارها با بی نظمی، تشنج یا سقوط همراه باشد، معمولاً باید به سرعت به کلینیک دام پزشکی مراجعه کنید.

تشخیص بیماری در سگ خانگی

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص مضر بودن چرخیدن به دور خود در سگ ها، وجود ندارد. با این حال، دام پزشک شما اغلب با انجام یک معاینه فیزیکی و عصبی کامل و غربالگری آزمایشگاهی متناسب با حیوان خانگی تان، مراحل تشخیص را شروع خواهد کرد.

این معاینه ممکن است شامل ارزیابی ارتوپدی، ارزیابی درد ستون فقرات و تست رفلکس باشد. برخی از سگ‌ ها ممکن است به تصویربرداری پیشرفته (MRI) نیاز داشته باشند، زیرا این روش، بهترین راه برای ارزیابی سلامتی مغز، نخاع و مایع و بافت اطراف آن است.

سخن آخر

درمان رفتار چرخیدن به دور خود در سگ ها، به علت زمینه ای بروز آن، بستگی دارد. به عنوان مثال، در مورد مشکلاتی که به نظر می ‌رسد ماهیت اجباری دارند، ترکیبی از داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی با غنی‌ سازی محیط و آموزش هدفمند برای یادگیری رفتارهای سازنده ‌تر، اغلب موثر خواهد بود. به طور کلی، می توان از روش های مختلفی برای درمان این اختلال بهره گرفت.

اگر درباره نحوه درمان رفتار چرخیدن به دور خود در سگ های خانگی، سوالات بیشتری دارید، با یک دام پزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-behavior/why-is-my-dog-walking-in-circles/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا