حیوانات خانگی کوچک

چرا خوکچه هندی من خونریزی می کند؟

چرا خوکچه هندی من خونریزی می کند؟

خونریزی خوکچه هندی به طور کلی قابل درمان است. برخی از خونریزی های خوکچه می توانند خطرناک باشند، بنابراین توجه به وضعیت فیزیکی خوکچه هندی ضروری است. اگر در ادرار، مدفوع یا ترشحات واژن خوکچه هندی شما خون باشد، مشکل داخلی وجود خواهد داشت که باید فوراً توسط جراح دامپزشک معاینه شود. برخی از دلایل خونریزی در خوکچه هندی عبارتند از اپیستاکسی، سنگ های ادراری، اختلال عملکرد دستگاه تناسلی، پرولاپس رکتوم، خونریزی پس از عقیم سازی، سنگ مثانه، عفونت های ادراری و تومور. خونریزی همچنین می تواند ناشی از کوتاه کردن بیش از حد ناخن های خوکچه هندی باشد. اگر متوجه هر گونه نشانه ای از خون در محوطه خوکچه هندی خود شدید یا تغییراتی در رفتار خوکچه هندی خود مشاهده کردید، آزمایش خون می تواند علت کم خونی را تشخیص دهد.

علت خونریزی در خوکچه هندی

شرایط مزمن، عفونت و تروما باعث از دست دادن خون می شود و اگر به موقع درمان نشود، می تواند منجر به خطرات جدی شود. به تغییرات رفتار خوکچه هندی خود و علائم مختلف توجه کنید:

خون در ادرار خوکچه هندی

مجرای ادرار همراه با دیواره واژن در خوکچه هندی ماده باز می شود. این عامل می تواند منجر شود مواد خاصی در واژن با ادرار مخلوط شود و باعث خونریزی می شود. مثلا:

آدنوکارسینوم رحم: شایع ترین تومور در خوکچه هندی است. یک آسیب سرطانی که روی رحم ایجاد و ادرار خونی می‌شود. تومور به ندرت گسترش می یابد و جراحی تنها درمان برای آدنوکارسینوم رحم است.

اختلال عملکرد دستگاه تناسلی: در خوکچه های هندی باکره ماده، اختلال عملکرد دستگاه تناسلی شایع ترین علت هماچوری است به همین دلیل خوکچه هندی باید عقیم شود. هماچوری معمولاً در نتیجه مشکلات مرتبط با ناحیه ادراری اتفاق می افتد. اگر موارد غیرمعمولی را در ادرار خوکچه هندی خود تشخیص دهید، ممکن است جراح دامپزشک شما نمونه ادرار را برای انجام آزمایش ادرار و تست دیپ استیک تجویز کند.

علائم هماچوری

 • ضعف
 • بی حالی
 • درد شکم
 • رشد تومور
 • بی اشتهایی
 • درماتیت پرینه
 • بزرگ شدن مثانه
 • شکم منبسط شده
 • مشکل در ادرار کردن
 • کبودی مکرر ناشی از لخته شدن بیش از حد

خونریزی از بینی خوکچه هندی

چرا خوکچه هندی من خونریزی می کند؟ | دام و پت

خونریزی از بینی می تواند فقط یک بار در خوکچه هندی رخ دهد یا می تواند یک مشکل جدی باشد. این مورد در خوکچه هندی معمولی یا رایج نیست. خونریزی بینی مشکل شدید خوکچه هندی است که نیاز به مراجعه فوری به جراح دامپزشک دارد. خونریزی دوره ای بینی در خوکچه هندی اگر زودتر درمان نشود می تواند منجر به آسپیراسیون، هیپوکسی، افت فشار خون و حتی عوارض قلبی عروقی شود.

علائم اپیستاکسی در خوکچه هندی

علاوه بر خونریزی بینی، اپیستاکسی ممکن است شامل علائم زیر باشد:

 • عطسه کردن
 • ترشحات بینی
 • مدفوع سیاه رنگ
 • از دست دادن اشتها
 • تولید بیش از حد بزاق
 • تولید بیش از حد اشک
 • لکه های خون روی پنجه های جلویی
 • وجود خون در مدفوع، ادرار یا سایر اعضای بدن در صورت خونریزی

علل اپیستاکسی در خوکچه هندی

آن دسته از خوکچه های هندی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و در شرایط غیربهداشتی زندگی می کنند، مشکل خونریزی بینی دارند. موارد زیر برخی از شایع ترین علل خونریزی بینی در خوکچه هندی است:

 • تومور در حفره بینی
 • خراب شدن ریشه دندان
 • مشکلات لخته شدن خون
 • عفونت قارچی یا باکتریایی
 • آسیب به دندان ها در اثر جویدن سیم های برق
 • جسم خارجی در بینی، مانند مواد گیاهی استنشاق شده (علف و دانه)

تشخیص اپیستاکسی در خوکچه هندی

در خوکچه هندی، طیف گسترده ای از مشکلات اساسی می تواند باعث اپیستاکسی شود. بنابراین، دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی دقیق انجام می دهد. دامپزشک مشخصات خون شیمیایی و از جمله شمارش خون را انجام می دهد. اگر فاکتورهای انعقادی ضروری برای توقف خونریزی در دسترس باشند، زمان انعقاد خون بررسی می شود. فاکتورهای انعقادی محدود در خون می تواند باعث خونریزی کنترل نشده شود. روش های تشخیصی قابل مشاهده عبارتند از:

 • اشعه ایکس قفسه سینه، برای علائم سرطان و درگیری سیستم تنفسی
 • عکسبرداری با اشعه ایکس از استخوان گونه و جمجمه برای بررسی رشد، آسیب یا تومور

دامپزشک شما MRI و سی تی اسکن را برای بررسی صدمات انجام می دهد. همچنین ممکن است دامپزشک شما در صورت مشاهده افزایش بیوپسی از بافت‌های بینی خوکچه برای بررسی مغز استخوان نمونه برداری کند.

برای بیماری های باکتریایی و قارچی، نمونه خون و مایعات نیز بررسی می شود.

خونریزی از دهان خوکچه هندی

چرا خوکچه هندی من خونریزی می کند؟ | دام و پت

خونریزی از دهان می تواند علت بیماری های مختلف دندانی باشد. شایع ترین اختلال مال اکلوژن است که نشان دهنده هم تراز نبودن دندان ها باشد. اسلوبرز یکی دیگر از بیماری های دندانی است و زمانی رخ می دهد که دندان های خوکچه هندی رشد بیش از حد داشته باشد و جویدن را دشوار می کند. این بیماری های دندانی نیاز به درمان فوری پزشکی دارند.

علل خونریزی از دهان می تواند سنگ مثانه، خونریزی داخلی، مشکل دندانی یا جویدن سیم سفت باشد. اگر خوکچه هندی شما خونریزی از دهان دارد، بلافاصله به کلینیک دامپزشکی خود مراجعه کنید.

مطمئن شوید که خوکچه هندی شما مقدار زیادی یونجه و علف برای جویدن، آب فیلتر نشده و غذاهای غنی از ویتامین C دریافت می کند.

خونریزی ناخن خوکچه هندی

ناخن آسیب دیده می تواند منجر به تحریک، درد، خونریزی و در برخی موارد عفونت شود. گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که ناخن های خوکچه هندی شما بدون هیچ آسیبی یا خونی افتاده است. هر گونه التهاب یا قرمزی که در 48 ساعت اول در پای خوکچه هندی شما رخ دهد، نشانه قابل توجهی از عفونت باکتریایی است. هر روز ناخن های خوکچه هندی خود را کوتاه کنید. در صورت کوتاه نکرن ناخن ها، ناخن ها فر می شوند و در داخل پای خوکچه هندی شما بیش از حد بلند می شوند یا روی اشیاء گیر می کنند.

علل خونریزی ناخن

سیاهرگی که در داخل ناخن خوکچه هندی قرار دارد بسیار حساس است و در صورت آسیب دیدگی می تواند باعث درد شدید و خونریزی شود. خون ریزی ناخن نیاز به درمان دارند، زیرا می تواند باعث عفونت شود. یک بیماری رایج، به نام پای بامبل ، زمانی رخ می‌دهد که بستر ناخن خوکچه هندی شما برای مدت طولانی در معرض رطوبت قرار گیرد.

خونریزی از مقعد خوکچه هندی

چرا خوکچه هندی من خونریزی می کند؟ | دام و پت

هر گونه رشد یا خونریزی در ناحیه مقعد یا پایین خوکچه هندی، بلافاصله به مطب دامپزشکی مراجعه کنید. درک مسائل مربوط به مقعد می تواند شما را در صورت مشاهده علائم مختلف، مانند خون روی زمین، فشار در جعبه بستر و بیرون آمدن توده از قسمت پشتی خوکچه هندی آماده کند.

پولیپ

شایع ترین مشکلات مقعد پولیپ است، جایی که رشد بیش از حد غشای مخاطی در رکتوم در دهانه مقعد می چسبد. شایع ترین علامت پولیپ خونریزی از مقعد است. اگر پولیپ ها بسیار بزرگ شوند به طوری که رکتوم را مسدود کنند، تنها راه درمان جراحی است.

پولیپ مقعد ممکن است به دلیل التهاب در بافت مقعد قرمز، قهوه ای و صورتی به نظر برسد. تغییر در بافت و شکل مدفوع به دلیل فیبر کمتر در رژیم غذایی خوکچه هندی است که منجر به التهاب بافت ظریف مقعد و رکتوم می شود. پولیپ های متعدد ممکن است باعث خارج شدن مدفوع از بین آنها شوند. فقط در صورتی باید وضعیت را با دقت اسکن کنید که انسداد مقعد یا درد در مقعد وجود نداشته باشد. اگر پولیپ باعث درد یا انسداد عبور مدفوع شود، جراحی ضروری است.

پاپیلوم ها

پاپیلوما کوچک است و اغلب اوقات تومور مضر پوست نیست. پاپیلوم ها معمولاً به راحتی خونریزی می کنند و رنگ آنها سفید یا صورتی است. یک پاپیلوما در تقاطع رکتوآنال فرموله می شود و از مقعد خارج می شود. شناسایی پاپیلوما در صورت کوچک بودن آن می تواند مشکل باشد مگر اینکه فشار وارد شود یا زمانی که مدفوع خارج می شود. پاپیلوم ها با رشد و بیرون آمدن بیشتر قابل مشاهده هستند.

آنها می توانند پوسته پوسته شوند و به زخم تبدیل شوند. پاپیلوم ها همچنین می توانند بزرگ شوند تا مقعد را متوقف کنند. این بیماری توسط ویروس پاپیلوم Shope ایجاد می شود و به طور کلی از بین می رود. با این حال، ویروس ممکن است باعث رشد مضر در برخی از خوکچه‌های هندی شود. از این رو این نیاز به جراحی دارد.

هموروئید

اگرچه تشخیص بین هموروئید و پولیپ دشوار است، پولیپ از ماده جامد تشکیل شده است، در حالی که هموروئید پر از خون است که توسط رکتوم یا مقعد تحریک می شود.  بواسیر در نتیجه فشار اضافی روی ورید ایجاد می شود که می توان با استفاده از داروهای ضد التهابی قوی بر آن غلبه کرد. هموروئید در خوکچه هندی نادر است و در بیشتر مواقع کوچک است. هموروئید التهاب زیادی برای مسدود کردن مقعد ایجاد نمی کنند و در بیشتر مواقع خود به خود برطرف می شوند. با این حال، اگر به اندازه کافی بزرگ شوند، باید با جراحی برداشته شوند.

سیفلیس

باکتری Treponema cuniculi و ضایعاتی که شبیه پاپیلوم ها به نظر می رسند از علل سیفلیس در خوکچه هندی هستند. ضایعات سیفلیس مناطقی از بافت در اطراف محل اتصال پوستی مخاطی دهانه مقعد، همچنین چشم ها، لب ها، بینی و نواحی ادراری تناسلی خوکچه هندی هستند. ضایعات ممکن است در مراحل اولیه بیماری به صورت برجسته و پوسته ای ظاهر شوند. همانطور که وضعیت پیش می رود، ضایعات به ندول های پاپیلاری بزرگی تبدیل می شوند و خونریزی می کنند.

خونریزی خوکچه هندی پس از عقیم سازی

چرا خوکچه هندی من خونریزی می کند؟ | دام و پت

پس از عقیم سازی، بیشتر خوکچه های هندی نر به رفتار یا سلامت طبیعی خود باز می گردند. اگرچه، مواردی وجود دارد که کیسه بیضه باقیمانده از خون پر می شود. همچنین، عقیم سازی می تواند باعث بنفش و بزرگ شدن کیسه بیضه شود. خون ریزی کیسه بیضه همیشه خطرناک نیست زیرا می توانید نشت خون به کیسه های بیضه را به دلیل کوتریزاسیون ناقص عروق مشاهده کنید.

جراح دامپزشک ممکن است به شما توصیه کند که خوکچه هندی را تسکین دهید و تا زمانی که خونریزی داخلی متوقف شود، یک کمپرس سرد در ناحیه آسیب دیده قرار دهید. برای اطمینان از اینکه بخیه‌های خوکچه هندی شما بیرون نمی‌آیند یا توسط خوکچه هندی کشیده ممی‌شوند، آنها را مرتب چک کنید. اگر متوجه هر گونه نشانه ای از خونریزی خارجی شدید یا اگر خوکچه هندی بخیه های خود را کشیده است، فوراً با جراح دامپزشک خود تماس بگیرید .

خونریزی از نوک پستان خوکچه هندی

خونریزی از نوک پستان می تواند یک بیماری شدید باشد. خوکچه هندی دارای یک جفت غدد پستانی در ناحیه کشاله ران است. این دو غده پستانی خون یا لنف تولید نمی کنند، به همین خاطرخون از نوک پستان می تواند علائم بیماری های عفونی باشد. ترشحات خونی در دوران کودکی خوکچه بسیار نادر است.

سرطان سینه، سنگ های مثانه، ورم پستان، تومور و التهاب می توانند باعث خونریزی از نوک سینه می شود. ترشح از نوک پستان معمولاً بدون علت خارجی مشخص می شود و سونوگرافی یک روش تشخیصی مفید برای بررسی هدف ترشح از نوک پستان است. اشعه ایکس نیز به تعیین علت کمک می کند.

خونریزی چشم خوکچه هندی

عفونت ها می توانند باعث خونریزی چشم خوکچه هندی شوند. به خصوص در خوکچه هندی، مشکلات دندانی نیز می تواند باعث مشکلات چشمی شود. برخی از کره چشم های خوکچه هندی آبی و خونی به نظر می رسند.

ورم معمولاً توسط یک محرک، آلرژیک یا عفونت فعال می شود که باعث ایجاد رنگ صورتی یا قرمز چشم خوکچه هندی می شود. انواع مختلفی از باکتری ها نیز در استرپتوکوک، پاستورلا، سالمونلا، کلامیدوفیلا و لیستریا نقش دارند. این بیماری می تواند ناشی از محفظه غیربهداشتی و آمونیاک ادرار در بستر باشد. چشم های خونی می تواند توسط خوکچه هندی دیگری که در همان محوطه زندگی می کند نیز ایجاد شود.

قطره های چشمی آنتی بیوتیکی و آنتی بیوتیک های خوراکی برای کنترل این عفونت توصیه می شود. خوکچه هندی خود را با خیال راحت در حوله بپیچید و قطره چشم را به آسانی بریزید. در غیر این صورت، می توانید خوکچه هندی خود را به مطب دامپزشکی ببرید. جراح دامپزشک شما ناحیه آسیب دیده را تمیز کرده و با دادن یک شوینده ضد عفونی کننده سبک قبل از استفاده از قطره، ترشحات را از بین می برد.

منبع
https://guineapig101.com/guinea-pig-bleeding/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا