حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش ها گاز می گیرند؟

چرا خرگوش ها گاز می گیرند؟

گاز گرفتن در خرگوش ها، در طولانی مدت می تواند برای صاحبان آنها ناراحت کننده باشد. آنها ممکن است از خود بپرسند چرا خرگوش من گاز می گیرد؟ خرگوش ها ممکن است به دلایل خوب و بد صاحبان خود را گاز بگیرند. نیش زدن یا گاز زدن خرگوش شما غیرطبیعی نیست، اما باید همیشه به آن توجه کرد. این رفتار غالباً واکنش ترس یا نزدیک شدن به قلمرو آنها است. در هر دو مورد، باید با رفتار پرخاشگرانه حیوان خانگی برخورد شود.

دلایل گاز گرفتن در خرگوش ها، عبارتند از پرخاشگری غذایی، بلوغ جنسی، دفاع از خود، بی حوصلگی و سلطه، صاحبان خود را گاز می گیرند. در اکثر موارد، گزش ها موقعیتی هستند و توسط عوامل استرس زای خاص ایجاد می شوند.

رفع گازگرفتگی در خرگوش ها نیاز به شناسایی علل استرس زا و از بین بردن آنها دارد. روش دیگر، شما می توانید به خرگوش خود بیاموزید که گاز گرفتن را متوقف کند.

به همین ترتیب، مواظب باشید که به طور غیر منتظره ای یا دزدکی به آنها نزدیک نشوید. چون خرگوش ها از نیش و گاز زدن به عنوان راهی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند.گاز زدن می تواند پیام های مثبت و منفی داشته باشد. حتی می تواند نشان دهنده رفتار محبت آمیز، فراخوانی برای بازی یا توجه یا هشدار باشد.

علل گاز گرفتن خرگوش ها

خرگوش ها به دلایل اصلی زیر گاز می گیرند:

 • دفاع شخصی
 • پرخاشگری غذایی
 • بلوغ جنسی
 • بی حوصلگی
 • تسلط

آیا گاز گرفتن در خرگوش ها علامت بدی است؟

چرا خرگوش ها گاز می گیرند؟ | پزشکت

گاز گرفتن خرگوش مسئله ساز است. در صورت عدم کنترل، این رفتار می تواند کاملاً مخرب شود. به همین ترتیب، مهم است که دلیل تغییر رفتار خرگوش خود را کشف کنید.

خرگوش ها به طور طبیعی حیوانات پرخاشگری نیستند. اینها حیواناتی هستند که از جنگ فرار می کنند. گاز گرفتن در اکثر موارد آخرین راه چاره برای آنها است.

چرا خرگوش من ناگهان مرا گاز می گیرد؟

اگر خرگوش شما بدون اخطار شما را گاز بگیرد، می تواند علامت هشدار باشد. از آنجا که حیوان دست اموز به طور طبیعی حیوانات تهاجمی نیست، رفتار حیوانات خانگی شیرین شما بسیار مأیوس کننده است. اما به راحتی می توانید علت را تشخیص دهید. برخی از آنها، عبارتند از:

ترس در خرگوش

پرخاشگری در خرگوش تقریباً همیشه پاسخ ترس است. گاز گرفتن یک عمل دفاعی است. شاید رفتار شما باعث شده است که خرگوش خود را بترسانید تا حدی که حیوان احساس کرده است باید از خودش دفاع کند.

به طور طبیعی، خرگوشی که ترس را احساس می کند، اضطراب بیشتری خواهد داشت، به ویژه اگر ترس توسط یک انسان در حال نزدیک شدن به جعبه ایجاد شده باشد. اگر قادر به عقب نشینی نباشد، ممکن است از نظر دفاعی گاز بگیرد.

حتی اگر خرگوش شما احساس امنیت کند، ممکن است یک رفتار دفاعی را نشان دهد. هنگام دفاع از منطقه خود، ممکن است هر چیزی را که می خواهد عقب بکشد، گاز بگیرد. نزدیک شدن ناگهانی و بیش از حد به لانه حیوان خانگی ممکن است با این پاسخ دفاعی همراه باشد.

دست گذاشتن در محفظه برای تمیز کردن یا تغییر جعبه بستر نیز می تواند منجر به گازگرفتگی در خرگوش شود. محفظه محل امن خرگوش است و با حسادت از آن دفاع خواهد کرد.

به همین ترتیب، خرگوش های باردار یا شیرده از لانه و نوزاد خود بسیار دفاع می کنند.

بلوغ جنسی و گاز گرفتگی در خرگوش ها

یک اسم حیوان دست اموز که به بلوغ جنسی می رسد باز هم ممکن است ناگهان به شما حمله کند. این امر باعث ایجاد تغییراتی در بدن خرگوش و ایجاد عادات و رفتارهای جدید و حتی گازگرفتگی می شود.

خرگوش در این شرایط ممکن است خودش را غالب و سرپرست خانواده بداند. گاز گرفتگی در این شرایط می تواند ناگهانی و ظاهراً بدون دلیل باشد. رفتار دفاعی خرگوش احتمالاً در این مدت افزایش خواهد یافت. ممکن است از قفس یا اسباب بازی هایش دفاع کند.

سن خرگوش خود را در نظر بگیرید. تقریباً همه نژادها در سنین 3-6 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند. هنگامی که خرگوش 4 ماهه شد، آنقدر بزرگ شده که قادر به عقیم شدن است.

بی حوصلگی و خستگی خرگوش

چرا خرگوش ها گاز می گیرند؟ | پزشکت

بی حوصلگی باعث یکسری مشکلات و رفتارهای مخرب در خرگوش ها می شود که یکی از آنها گاز گرفتن است. خرگوشی که نتواند انرژی خودش را تخلیه کند، بی حوصله و افسرده می شود. بی حوصلی ممکن است منجر به جویدن مبلمان و رفتار پرخاشگرانه شود.

خرگوش ها به عنوان حیوانات باهوش و انرژی کم، به ورزش زیادی نیاز دارند. نژادهای خاص انرژی زیاد و علاقه زیادی به بازی دارند. حتماً درباره نیازهای خاص نژاد خرگوش خود تحقیق کنید.

وقتی متوجه شدید که خرگوش شما به چه میزان بازی و ورزش احتیاج دارد، می توانید محیط و زمان بازی آن را تنظیم کنید، به طور مثال:

 • بازی با خرگوش
 • اجازه دادن به پرسه زدن خرگوش در زمان آزاد
 • سرمایه گذاری در اسباب بازی، تونل بازی، سکوهای بازی خرگوش

فقط شما باید مطمئن شوید که خرگوش شما می تواند انرژی خود را به طور موثر مصرف کند.

راه های پیشگیری از گازگرفتگی در خرگوش چیست؟

چرا خرگوش ها گاز می گیرند؟ | پزشکت

اگر حیوان خانگی تان به طور مداوم شما را گاز می گیرد، بهتر است که نحوه تعامل با او را تنظیم کنید.

به خرگوش علناً نزدیک نشوید.

همیشه مطمئن شوید که خرگوش قبل از نزدیک شدن از شما از شما آگاه است. در این شرایط خرگوش احساس خطر و تهدید نمی کند. حضور خود را اعلام کنید، اگر در حال حاضر به شما نگاه نمی کند، حیوان خانگی خود را با اسم صدا بزنید.

هنگامی که خرگوش شما را تصدیق کرد، می توانید با آن نزدیک شوید. با این حال، اگر خرگوش در قفس یا محفظه خود است، اجازه دهید در عوض او به شما نزدیک شود. با این کار، به خرگوش اجازه می دهید تصمیم بگیرد که بعد چه اتفاقی بیفتد.

با لانه های خرگوش دست نزنید.

در دوران بارداری و شیردهی خرگوش ها، بهتر است به لانه آنها دست نزنید. در صورتی می توانید در این شرایط به لانه آنها دست بزنید که احساس می کنید خرگوش بیمار و ناخوش است. در این صورت، ممکن است مجبور شوید بدون توجه به گاز گرفتن، نزدیک شوید. فقط مطمئن شوید که روی دست خود از پوشش محافظ استفاده می کنید. با صدای آرام صحبت کنید و سعی کنید با حرکات آهسته حرکت کنید.

عقیم سازی

عقیم سازی خرگوش می تواند از بسیاری از رفتارهای نامطلوب، از جمله گاز گرفتن جلوگیری کند. هنگامی که خرگوش شما به اندازه کافی بزرگ شد و قادر به عقیم شدن بود، می توانید با دامپزشک تماس بگیرید.

پس از انجام عمل، خرگوش شما به زمان بهبودی کوتاه نیاز دارد. بعد از این، باید متوجه شوید حیوان خانگی مطیع تر شده و کمتر گاز می گیرد.

توجه داشته باشید که نژادهای کوتوله خرگوش گهگاه در سنین کمی عقیم می شوند. این کار به آنها اجازه می دهد تا خرگوش بیشتر رشد کند و وزن بیشتری بگیرد. به همین ترتیب، احتمال عوارض حین جراحی و بهبودی را کاهش می دهد. در این مدت، خرگوش ممکن است متفاوت عمل کند، و شما باید آن را از خرگوشهای جنس مخالف جدا نگه دارید.

هشدار داده شود که خرگوش ها ممکن است پس از عقیم سازی برای مدت کوتاهی رفتارهای ناخوشایند دیگری نیز از خود بروز دهند. همچنین ممکن است قبل از بهتر شدن تا حدودی حال و رفتار آنها بدتر شود. اگر نگران هستید این موضوع را از قبل با دامپزشک خود در میان بگذارید.

پرخاشگری غذایی

پرخاشگری غذایی به طور شگفت انگیزی در خرگوش ها رایج است. در این شرایط  ممکن است خرگوش شما یا دیگر حیوانات خانگی که به غذای او نزدیک می شوند را گاز بگیرد.

در این شرایط می توانید راهکارهای زیر را برای پیشگیری از گازگرفتگی خرگوش انجام دهید:

 • برای غذا دادن به خرگوش از ظرف صاف تر استفاده کنید.
 • به یک برنامه غذایی سخت برای یک نوع مواد غذایی پایبند نباشید.
 • همیشه مطمئن شوید که خرگوش به یونجه معمولی خود دسترسی دارد، اما در اوقات روز به طور تصادفی به او گلوله و خوراکی بدهید.

آیا خرگوش ها سخت گاز می گیرند؟

چرا خرگوش ها گاز می گیرند؟ | پزشکت

ساختار فک خرگوش برای یک رژیم گیاهخوار مناسب است. برای تکمیل انواع دندان های مورد نیاز برای جویدن غذا، خرگوش ها قدرت گزش شگفت آور دارند. گزش خرگوش می تواند به پوست شما آسیب برساند.

دندانهای جلویی خرگوش اثر برشی دارند. پشت دندان ها، شبکه پیچیده ای از عضلات قرار دارد که در هنگام گازگرفتگی از آنها استفاده می کند. خرگوش ها به اندازه احساس نیاز گاز می گیرند.

چرا خرگوش ها لباس های شما را گاز می گیرند؟

خرگوش ها ممکن است لباس های شما را گاز بگیرند یا بجوند که این رفتار می تواند به معنای روشی برای گفتن “با من بازی کن” باشد.

به یاد داشته باشید که بازی با خرگوش به معنای این است که حیوان را روی زمین بگذارید. در این حالت، حیوان دست اموز به معنای واقعی کلمه از شما می خواهد که روی زمین راه برود و با اسباب بازی ها بازی کند.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/pet-rabbit-bite-meaning/

نوشته های مشابه

13 دیدگاه

 1. سلام خرگوش من خوب بود ولی الان چن وقته لباسام گاز میگیره پتو چیزا گاز میگیره و وقتی ازش میگیرم یه صدایی در میاره خس خس مانند
  میشه دلیلش بگین

  1. سلام شرایط نگهداری رو شرح بدین این علامت به نظر رفتاری است تا ناشی از میکروارگانیسم ها

 2. سلام من یک خرگوش لوپ دارم که ۴ماه دارمش من اونو داخل یک ظرف در دار نگهداریش میکردم ولی الان براش یک قفس جدید خریدم با کلی امکانات الان میزارم داخل قفس مبله هارو گاز میگیره و ظرف غذاش رو پرتاب میکنه و اعصبانی میشه من اونو اوردم بیرو چون ترسیدم به خودش اسیب بزنه و اون نگاهم کردو پای عقبش رو کوبید زمین محکم و خرناس کشید و رفت زیر تختم و بیرو ن نمیو مد حرکار میکردم و به بد بختی اوردمش بیرون میشه بگین چطوری عادتش بدم به قفس جدید چون قفس قبل باید بدم به کسی لطفا پایخ بدید

  1. وقتی که خرگوش شما وقتی از دستت رها میشه پا میکوبه ینی ازت عصبانیه بعد کلا وقتی ک ظرف غذاشو پرت میکنه یا به معنی گشنگیشه یا داره میگه با من بازی کن یا به معنی بلوغ جنسیشه کلا ب این دلیل عصبیه ک کلا داخل قفسه روزی ۳ الی ۵ ساعت بیرونش بیار وگرنه افسرده میشه غذا و اب نمیخوره ب مرور و میمیره

 3. سلام من یک خرگوش لوپ دارم که ۴ماه دارمش من اونو داخل یک ظرف در دار نگهداریش میکردم ولی الان براش یک قفس جدید خریدم با کلی امکانات الان میزارم داخل قفس مبله هارو گاز میگیره و ظرف غذاش رو پرتاب میکنه و اعصبانی میشه من اونو اوردم بیرو چون ترسیدم به خودش اسیب بزنه و اون نگاهم کردو پای عقبش رو کوبید زمین محکم و خرناس کشید و رفت زیر تختم و بیرو ن نمیو مد حرکار میکردم و به بد بختی اوردمش بیرون میشه بگین چطوری عادتش بدم به قفس جدید چون قفس قبل باید بدم به کسی لطفا پایخ بدید

  1. سلام
   باید بهش تلقین بشه ک این منزل جدید بهش آسیب نمیزنه باید وقت بزارین
   از کاهو و یا دیگر مواد تشویقی استفاده کنید

 4. سلام من یه خرگوش ماده دارم قفس بزرگی داره ولی چون جای دست شوییشو بلد بود تو اتاق راحته.رابطمون خیلی نزدیک نیست بعضی وقتا میاد رو پام میشینه.
  مشکل اینجاس با اینکه سنگ دندون داره انگشت پامو خیلی گاز میگیره.گازاش که اصلا درد ندارن ولی من حتی بهش دست نمیزنم چون شنیدم دوست ندارن و خیلی حواسم هست که مایحتاجش فراهم باشه برای همین دلیل اینکارشو نمیفهمم.
  ممکنه بگین چی کار کنم؟گریه ی الکی رو هم امتحان کردم

 5. سلام واقعا ممنون میشم جواب بدید
  من دوتا خرگوش گرفتم یکی مرد
  تقریبا دو ماه خرگوش تنهایی موند گفتم برای اینکه تنها نباشه یکی دیگه بگیرم
  الان خرگوشی که جدید گرفتم کوچیک تر از خرگوش قبلی هستش و خرگوش بزرگتر به خرگوش کوچکتر ضربه میزنه
  اولاش کوچیکرو تو قفس گذاشتم که به هم عادت کنن الان دو هفته بود با هم بودن و خوب بودن اما امشب متوجه صحنه ای دردناک شدم واقعا احتیاج به کمک دارم
  دیدم خرگوش بزرگه داره پشت خرگوش کوچیکرو میخوره و پشت خرگوش ضخم شده ازتون خواهش میکنم کمک کنید و بگید چیکار کنم واقعا ممنون میشم هر چه زود تر جواب بدید

  1. سلام از هم جدا کنید مدیریت زخم لازمه به واتس اپ ادمین مراجعه کنید

 6. سلام، خرگوش من جدیدا خیلی منو لیس میزنه و گاز میگیره و اینکارو تا زمانی که نازش نکنم ول نمیکنه و این آزار دهنده شده نمی‌دونم باید چیکار کنم

 7. سلام خسته نباشید یک ماهی هست خرگوش آوردیم خونمون تو حیاط نگهداریش میکنیم جای خواب باکس داره وقتی میرم تو حیاط میدوه سمتمون و دستاشو می‌زاره رو لباسمون و چنگ میزند و گاز میگیره باید چکارش کنیم وقتی بلندش میکنیم لیس میزند و گاهی گاز میگیره

  1. سلام. خب رفتارهاش اغلب طبیعی هست. طبیعت و ذات اش هست این رفتارها. باید وقت زیاد بگذارید و زیاد باهاش بازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا