حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش من چاله میکند؟

چرا خرگوش من چاله میکند؟

چاله کندن در خرگوش ها و پاسخ به این سوال که چرا خرگوش من چاله میکند بیشتر به غرایز طبیعی این حیوانات خانگی مربوط می شود. خرگوش ها، به طور طبیعی، حفاران خوبی هستند و گاهی اوقات لباس صاحبان خود را حفاری می کنند. اگر ناخن های خرگوش بلند باشد، این کار می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد. خرگوش های وحشی برای ایجاد لانه و تونل هایی که به آن ها اجازه می دهد از شکارچیان پنهان شوند، حفاری می کنند.

خرگوش های خانگی، نمی توانند این کار را انجام دهند، با این وجود آن ها اشیا و افراد را حفاری می کنند. این امر، به طور خاص، به عنوان نوعی روش ارتباطی، انجام می شود. یک خرگوش ممکن است روی بدن صاحب خود، حفاری کند. خرگوش خانگی، ممکن است برای برقراری ارتباط، بازی کردن و …، این کار را انجام دهد.

خرگوش ممکن است در دامان یا پای شما حفاری کند، زیرا ممکن است بخواهد با شما بازی کند. همچنین، بسته به اینکه آیا خرگوش تان، شما را گاز می گیرد یا خیر، ممکن است در تلاش برای ایجاد سلطه باشد.

حفاری کردن یک‌ خرگوش، ممکن است زیبا به نظر برسد، اما می تواند به لباس و پوست شما آسیب برساند. به این ترتیب، ممکن است بخواهید خرگوش خود را آموزش دهید تا از حفاری بر روی بدن انسان ها، دست بردارد. برای شروع می توانید خرگوش خود را به حفاری بر روی چیزهای دیگری مانند پتو یا تخت حیوان خانگی، عادت دهید.

علاوه براین، شما باید مطمئن شوید که خرگوش خانگی تان، اسباب بازی های زیادی دارد تا از کسالت و بی حوصلگی این حیوان، جلوگیری شود.

چرا خرگوش خانگی بر روی من حفاری می کند؟

به طور کلی، حفاری کردن، جزو رفتارهای بسیار طبیعی در خرگوش ها است. در طبیعت، این گونه است که خرگوش ها، سوراخ ها و تونل های مورد نیاز برای زنده ماندن خود را، با حفاری کردن، ایجاد می کنند. خرگوش های خانگی ممکن است مانند خرگوش های وحشی، حفاری کنند.

حتی اگر خرگوش های خانگی، در یک محیط سرپوشیده و بدون دسترسی به زمین خاکی باشند، ممکن است گاهی اوقات، رفتار حفاری کردن را از خود بروز دهند. حفاری کردن، به سادگی، یک غریزه است. خرگوش شما هرگز این غریزه را، به طور کامل از دست نخواهد داد.

حتی بدون وجود خاک برای تونل زدن، خرگوش شما همچنان از چنگال و پاهای قدرتمند خود برای حفاری، استفاده خواهد کرد. خرگوش ها حتی روی صاحبان خود نیز حفاری می کنند. این کار می تواند برای صاحب حیوان خانگی، گیج کننده باشد، اما نگران نباشید.

خرگوش ها حیوانات باهوشی هستند. وقتی حیوان خانگی تان، بدن شما را حفاری می کند، شما را با خاک قابل کندن، اشتباه نگرفته است. در عوض، خرگوش با بروز این رفتار، سعی در برقراری ارتباط دارد. در این صورت دو گزینه پیش روی شما قرار می گیرد:

 • شما می توانید از این رفتار حیوان خانگی‌ تان، دلسرد شوید.
 • می توانید تلاش بکنید که منظور خرگوش خانگی تان را متوجه شوید.

برخی از خرگوش ها ممکن است مدام حفاری کنند. دیگر خرگوش های خانگی، ممکن است به ندرت این کار را انجام دهند. یا ممکن است رفتارهای دیگری را، همزمان، نشان دهند. به طور معمول، خرگوش ها ممکن است که بر روی موارد زیر، حفاری کنند:

 • بدن شما
 • روی کفش
 • لباس ها، مانند دامن
 • به طور مستقیم بر روی پوست

مکانی که خرگوش ها، برای حفاری انتخاب می کنند نیز می تواند معانی متفاوتی داشته باشد.

شایع ترین علل حفاری در خرگوش ها

چرا خرگوش من چاله میکند؟ | دام و پت

محل بروز رفتار حفر کردن در خرگوش خانگی‌ تان، ممکن است موضوعی دلخواه به نظر برسد. با این حال، مهم است این را بدانید که خرگوش ها با قصد و نیت خاصی، حفاری می کنند. حتی در طبیعت، حفاری کردن، یک عمل بی علت یا بی فکر نیست.

به عنوان مثال، خرگوش های وحشی با توجه به میزان ایمنی یا مزیتی که دارند، مناطقی را برای حفاری، انتخاب می کنند. به همین ترتیب، خرگوش خانگی شما نیز می تواند روی سینه، لباس، دامن یا پاهایتان حفاری کند. خرگوش این کار‌ را انجام می دهد تا پیام خاصی را ارسال کند.

به طور معمول، یک خرگوش خانگی، هنگام نگه داشته شدن بر روی سینه صاحب خود، شروع به حفاری می کند. این بدان معناست که “مرا رها کنید.” حفاری یک روش فرار و دفاع است. حتی اگر خرگوش شما واقعا دچار آسیب نشده باشد‌، به شما هشدار می دهد که می خواهد در جایی دیگر باشد. بهتر ‌است در این شرایط، خرگوش را رها کنید.

علاوه براین، در صورتی که خرگوش دچار استرس شود، ممکن است که رفتار حفاری را از خود بروز دهد. همچنین، یک خرگوش عصبانی یا ترسیده، ممکن است برای انتقال احساس خود، شروع به حفاری کند. بهتر است در چنین شرایطی، خرگوش تان را آرام نگه دارید.

رفتار سرزمینی و حفاری در خرگوش ها

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که خرگوش ها، دارای رفتارهای بسیار سرزمینی هستند. برای بروز دادن این رفتار، خرگوش ها، و به ویژه نرها، رفتارهای مختلفی را انجام می دهند. این رفتارها، شامل علامت گذاری، اجابت مزاج و چانه زدن است که همه این روش ها، سرزمین یک خرگوش را مشخص می کنند.

حفاری، لزوماً راهی برای مشخص کردن قلمرو یک خرگوش خانگی‌ به حساب نمی آید. با این حال، اگر یک خرگوش بوی خرگوش دیگری را احساس کند، شروع به حفاری می کند. علاوه براین، چنگ زدن و خراشیدن، راهی برای جست و جوی محیط و بررسی آن است.

همچنین، یک خرگوش ممکن است حفاری کند تا ببیند آیا حیوان دیگر در لباس شما پنهان شده است یا خیر. بروز این رفتار، بستگی به میزان گشاد بودن لباس شما و قدرت بوی آن دارد.

بی حوصلگی و بروز رفتار‌ حفاری خرگوش ها

چرا خرگوش من چاله میکند؟ | دام و پت

بدون تحریک کافی یا اسباب بازی، خرگوش دچار کسالت یا افسردگی می شود (حفاری در این وضعیت، شرایطی است که احتمالا ناشی از کسالت و بی حالی خواهد بود). در این حالت، خرگوش ها رفتارهای مخربی را از خود بروز می دهند. حفاری کردن روی بدن شما، می تواند یکی از آن رفتارهای مخرب باشد.

خرگوش هایی که تنها هستند، بیشترین خطر بی حوصلگی و کسالت را دارند. بدون غنی سازی اوقات یا محبت و توجه کافی، ممکن است به سرعت از سلامت روانی خرگوش ها، کاسته شوند. اگر خرگوش شما مدت زمان زیادی را به تنهایی، و بدون اسباب بازی بگذراند، شروع به انجام رفتارهای مخرب خواهد کرد.

در طبیعت، خرگوش ها برای تشخیص تهدیدها، به حس بویایی خود وابسته هستند. رایحه های جدید، قوی یا تغییر یافته، خرگوش را در حالت آماده باش قرار می دهند، زیرا این شرایط، می تواند نشانه مهمی از نزدیک شدن یک عامل خطر باشد. خرگوش های خانگی هنوز هم همین غریزه را دارند.

تغییرات در رایحه شما یا رایحه های جدیدی که در خانه ایجاد می شوند، ممکن است باعث شوند که خرگوش از روی اضطراب یا استرس، روی بدن شما حفاری کند. حتی تعویض دئودورانت، عطر، مواد شوینده یا صابون، می تواند باعث بروز رفتار‌ حفاری در آن ها شود.

چاله کندن در خرگوش ها برای بازی کردن

حفاری، از روش های بازی کردن در خرگوش ها است. به ویژه در خرگوش های جوان، ممکن است که حفاری، به عنوان روشی برای بازی ‌کردن انجام شود. با این اوصاف، خرگوش ها در هر رده سنی ممکن است به عنوان راهی برای بازی یا درخواست وقت بازی از شما، از حفاری کردن استفاده کنند.

معمولاً این نوع حفاری، مستقیماً روی پوست انجام می شود. اگر ایستاده اید، ممکن است به منظور درخواست نشستن روی سطح، خرگوش بر روی مچ پای شما حفاری کند. خرگوش لباس های شما را حفاری می کند، ممکن است بخواهد با شما یا با پتوی مورد علاقه اش بازی کند.

اگر لباس های بزرگ می پوشید یا زیر یک پتو خوابیده اید، این اتفاق بیشتر رخ می دهد. خرگوش ممکن است لباس های شما را با پتو، کوسن، بالش یا فرش اشتباه گرفته باشد.

چاله کندن در خرگوش ها در اثر احساس اضطراب

چرا خرگوش من چاله میکند؟ | دام و پت

همانطور که گفته شد، اضطراب می تواند یک خرگوش را برای حفاری، تحریک‌ کند. علل مختلفی می توانند باعث شوند که خرگوش ها دچار‌ اضطراب شوند. از آن جا که خرگوش ها، حیوانات طعمه ای هستند، به همین دلیل نسبت به محرک های اطراف، بسیار حساس اند.

خرگوش ها حیوانات بسیار عصبی هستند. صداهای بلند، حیوانات خانگی دیگر، افراد جدید و تغییرات در محیط زندگی خرگوش ها، می تواند منجر به یک وضعیت روانی استرس زا یا دلهره آور شود. اگرچه خرگوش در هنگام وحشت، یا فرار کرده و یا یخ می زند، اما همچنین می تواند در اثر اضطراب، شروع به حفاری کند.

خرگوشی که به طور مداوم در معرض محیط های استرس زا قرار دارد، ممکن است مکرراً حفاری کند.

چاله کندن در خرگوش ها برای نشان دادن برتری

حفاری کردن، می تواند نشان دهنده این‌ باشد که خرگوش شما فکر می کند رئیس خانه است. به این ترتیب، خرگوش خانگی تان، می خواهد تصمیم بگیرد که کی بازی کند، چه موقع نوازش شود و چه زمانی مورد توجه قرار گیرد. همانطور که خرگوش ها اجتماعی هستند، با این حال، هنوز حیوانات کاملاً مستقلی هستند. خرگوش ها، از گذراندن وقت در تنهایی لذت می برند.

چاله کندن در خرگوش ها به عنوان یک نمایش

هنگامی که خرگوش های نر، در حضور خرگوش های ماده شروع به حفاری می کنند، این کار، یک نمایش دوستانه محسوب می شود. با این کار، خرگوش نر، توانایی خود را در ایجاد خانه، به خرگوش ماده، نشان می دهد. به این ترتیب، ممکن است به صورت بسیار قوی، حفاری کند.

به همین ترتیب، حفاری کردن یک خرگوش، می تواند نشان دهد “مرا تنها بگذار”، همچنین می تواند تقاضایی برای نوازش کردن این ‌حیوان خانگی، باشد. وقتی یک خرگوش می خواهد نوازش شود، معمولاً بینی یا سر خود را به دست شما می زند. اگر به نظر می رسد دست شما دور از دسترس است، خرگوش ممکن است در هر قسمتی از بدن شما، شروع به حفاری کند.

مهم است که وقتی حیوان خانگی شما، به دنبال محبت است، درخواست آن را رد نکنید. حتی اگر مشغول هستید، کمی نوازش و پاسخ محبت آمیز به خرگوش تان بدهید. در غیر این صورت، خرگوش شما ممکن است طرد شدن توسط شما را جدی گرفته و در آینده، توجه شما را کمتر جلب کند.

چگونه می توان از حفاری خرگوش جلوگیری کرد؟

چرا خرگوش من چاله میکند؟ | دام و پت

حفاری می تواند به سرعت، از یک رفتار مطلوب، به یک‌ شرایط آزاردهنده تبدیل شود. این رفتار نه تنها می تواند به لباس شما آسیب برساند، بلکه می تواند برای پوست تان نیز دردناک باشد. خوشبختانه راه های زیادی برای جلوگیری از این عادت در خرگوش های خانگی وجود دارد.

شما هرگز نخواهید توانست این غریزه را به طور کلی حذف کنید. اما می توانید به خرگوش یاد دهید که شما شیئی نیستید که می تواند آزادانه آن را حفاری کند.

اگر حفاری شما را اذیت نکرده و مشکلی جدی ایجاد نمی کند، ممکن است فقط بخواهید ناخن های خرگوش را کوتاه کنید. پنجه های تیز می توانند مشکل ساز باشند. به خصوص اگر در خانه تان کودک دارید، بهتر است‌ ناخن های خرگوش را کوتاه کنید. در این قسمت از مقاله، چند روش برای کاهش حفاری کردن خرگوش وجود دارد:

 • عقیم سازی
 • نادیده گرفتن حفاری خرگوش
 • مهیا کردن وسیله دیگر برای حفاری
 • ساخت مناطق مخصوص برای حفاری
 • بازی کردن بیشتر با خرگوش خانگی تان

اگر‌ سوالات بیشتری دارید، با یک ‌دامپزشک تماس بگیرید.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-digs-on-me/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا