حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش خانگی من ادرار نمی کند؟

امروزه خرگوش ها یک حیوان خانگی محبوب به حساب می آیند. به این معنی که امروزه افراد نسبت به گذشته درباره این حیوانات بیشتر می دانند. بیماری های مختلفی می توانند حیوان خانگی شما را تحت تاثیر قرار دهند. گاهی اوقات، دستگاه ادراری این حیوانات دچار مشکلات جدی می شود. مثلا ممکن است متوجه شوید که حیوان خانگی تان ادرار نمی کند. گاهی اوقات، دستگاه ادراری خرگوش دچار مشکلات جدی می شود. مثلا ممکن است متوجه عدم ادرار خرگوش خانگی تان شوید.

خرگوش‌ ها معمولاً از مشکلات دستگاه ادراری رنج می‌ برند، اما اگر بیماری آن ها به صورت زودهنگام تشخیص داده شود، می‌توان آن‌ها را به راحتی درمان کرد. برخی از این اختلالات و بیماری ها شامل سیستیت باکتریایی، سنگ کلیه، بیماری های کلیوی یا انسداد مجاری ادراری باشد.

این موارد باعث می‌ شوند خرگوش خانگی شما تمایلی به دفع ادرار نداشته باشد. در چنین حالتی، برای تشخیص مشکل حیوان خانگی تان، باید با یک دامپزشک مشورت کنید. شاید از خودتان می پرسید که یک خرگوش خانگی چند بار در روز باید ادرار کند؟ چه علائمی را باید در نظر داشته باشید که نشان می دهند خرگوش خانگی شما با مشکل رو به رو شده است؟  ادرار سفید رنگ در خرگوش خانگی نشان دهنده چیست؟

علاوه براین، برای یافتن پاسخ سوالاتی از این دست، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او درباره سوالات‌تان مشورت کنید. خرگوش ها مستعد ابتلا به بیماری‌های مجاری ادراری هستند. متأسفانه، خرگوش ها مستعد ابتلا به بیماری‌های دستگاه ادراری یا UTD هستند. USD یک اصطلاح گسترده است که چندین بیماری را پوشش می دهد. این بیماری‌ها ممکن است بر دستگاه ادراری خرگوش خانگی شما تأثیر بگذارند. ابتلا به بیماری های دستگاه ادراری در خرگوش ها بسیار شایع است.

چرا خرگوش خانگی ادرار نمی کنند؟

چرا خرگوش خانگی من ادرار نمی کند؟ || دام و پت

خرگوش‌ها، حیوانات خانگی کوچک و بامزه‌ای هستند که بسیاری از مردم آن‌ها را دوست دارند. اگر از یک خرگوش خانگی نگهداری می کنید، حتما می دانید که مشاهده علائم بیماری های مختلف در این حیوانات، می تواند بسیار نگران کننده باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که خرگوش ها، حیوانات حساسی هستند.

از آنجایی که خرگوش ها حیواناتی طعمه هستند، تمایل دارند بیماری ها و آسیب های خود را به دقت پنهان کنند. زیرا شکارچیان مختلف، ممکن است با دیدن ضعف خرگوش ها، نسبت به شکار کردن آن ها اقدام کنند. به این ترتیب، خرگوش ها علائم ضعف و بیماری های مختلف را حتی از صاحبان خود نیز پنهان می‌کنند.

اگرچه این غریزه ممکن است به آنها برای بقا در طبیعت کمک کند، اما در مقابل، این رفتار می تواند تشخیص و درمان بیماری های آنها را نسبتاً دشوار کند. به همین علت است که باید رفتار‌های مختلف خرگوش خانگی خود و آنچه را که برای آنها طبیعی است، زیر نظر قرار دهید.

آشنایی با رفتارهای عادی و معمولی خرگوش های سالم، می تواند به شما کمک کند ابتلا به بیماری های مختلف را سریعتر تشخیص دهید. تشخیص زودهنگام مشکلات خرگوش خانگی، به این معنی است که شما شانس بیشتری برای درمان به موقع آن‌ها خواهید داشت. خون در ادرار خرگوش نشان دهنده چیست؟

بیماری های دستگاه ادراری در خرگوش ها

به عنوان صاحب یک خرگوش خانگی، دانستن اطلاعات مربوط به این بیماری ها مفید است. زیرا در صورت بروز مشکلات ادراری مختلف در خرگوش خانگی، قادر خواهید بود آن ها را به صورت زود هنگام تشخیص دهید.

از جمله بیماری های شایع دستگاه ادراری که خرگوش های خانگی را مبتلا می کنند، عبارت اند از:

 • ادرار کدر و شیری ناشی از تجمع کلسیم در دستگاه ادراری خرگوش. این اختلال باعث می شود ادرار خرگوش بافت لجنی داشته باشد و احتمالاً دارای رسوبات دانه ای در داخل ادرار است.
 • سیستیت باکتریایی در خرگوش‌ها، ناشی از بروز عفونت در مثانه است که معمولاً توسط باکتری سودوموناس یا اشریشیا کلی ایجاد می شود. این اختلال باعث می شود خرگوش خانگی شما در هنگام دفع ادرار زور بزند و فقط مقادیر کمی ادرار دفع می کند. در این حالت، ادرار دفع شده بوی بسیار شدیدی دارد.
 • ابتلا به بیماری کلیوی در خرگوش ها، ممکن است باعث بروز این علائم شوند. ضربه، عفونت یا دیابت می تواند باعث بروز بیماری کلیوی در خرگوش‌ها شود. این اختلالات باعث می شوند که خرگوش خانگی شما زور بزند و دفع ادرار دردناکی داشته باشد.
 • سنگ کلیه می تواند باعث بروز این علائم شود. سنگ کلیه همان چیزی است که وقتی ادرار کدر و شیری درمان نمی شود، در خرگوش‌های خانگی اتفاق می افتد. در واقع رسوبات و کلسیم تجمع یافته، تبدیل به سنگ کلیه خواهد شد. سنگ کلیه می تواند آزاردهنده باشد و خرگوش خانگی شما را از ادرار کردن باز دارد.

اگر خرگوش خانگی شما علائم هر یک از این اختلالات را نشان داد، باید برای تشخیص مشکل حیوان خانگی تان، با یک دامپزشک تماس بگیرید. برنامه درمانی مناسب برای حیوان خانگی‌تان، پس از تشخیص صحیح بیماری خرگوش انجام خواهد گرفت.

انسداد مجاری ادراری در خرگوش خانگی

چرا خرگوش خانگی من ادرار نمی کند؟ || دام و پت

انسداد مجاری ادراری نیز یکی از علل شایع ادرار نکردن خرگوش های خانگی است. زیرا جریان ادرار را از کلیه ها به مثانه محدود می کند. این اختلال می تواند باعث بروز علائمی شود. از جمله این نشانه‌ها عبارت اند از:

 • سخت و دردناک بودن دفع ادرار
 • بروز مشکل در حرکت کردن و بلند شدن
 • دفع ادرار کدر یا ادرار غلیظ تر از حد معمول
 • دفع ادرار قهوه ای یا بژ رنگ که قوام غلیظی دارد.
 • خرگوش خانگی بیمار ممکن است حالت خمیده داشته باشد.
 • احتباس ادرار، ناتوانی در تخلیه مثانه، یا حتی کاهش مقدار ادرار زمانی که خرگوش خانگی شما سعی می کند ادرار کند.

علاوه براین، انسداد مجاری ادراری خرگوش خانگی، می‌تواند به علت وجود ضایعات در مسیر ادراری خرگوش بروز پیدا کرده باشد. این ضایعات باعث افزایش فشار در حالب خرگوش ها می شود که می تواند منجر به بروز نارسایی در کلیه این حیوانات شود.

تجمع رسوبات کلسیم

یکی دیگر از علل بروز این مشکل در خرگوش‌های خانگی، تجمع رسوبات کلسیم در دستگاه ادراری است که منجر به تشکیل سنگ کلیه می شود. وقتی این سنگ‌های کلیه در نهایت دفع می‌شوند، ممکن است یک یا دو سنگ در مجرای ادرار خرگوش یا لوله‌هایی که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه (حالب‌ها) می‌برند، گیر کنند.

این وضعیت می تواند مشکلاتی را برای خرگوش خانگی شما ایجاد کند و نیاز به مداخله دامپزشکی دارد. بنابراین، هنگامی که خرگوش خانگی شما هر یک از این علائم را نشان داد، باید برای تشخیص مشکل حیوان خانگی تان، با یک دامپزشک تماس بگیرید. برنامه درمانی مناسب برای حیوان خانگی شما براساس تشخیص انجام شده تجویز خواهد شد. رنگ قرمز ادرار خرگوش خانگی نشان دهنده چیست؟

علائم مشکلات ادراری در خرگوش ها

به طور کلی، شما می توانید مراقب علائمی باشید که نشان می دهند مشکلی در عادات ادرار کردن خرگوش خانگی شما وجود دارد. این علائم، تنها نشانه دهنده وجود مشکلاتی در سلامتی حیوان خانگی شما هستند. اما برای شناسایی علت دقیق نیاز به بررسی بیشتر است. بنابراین، بهتر است هرچه سریع تر با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

از جمله علائم وجود مشکل در فرآیند دفع ادرار خرگوش‌های خانگی، عبارت اند از:

 • ایجاد سر و صدا هنگام ادرار کردن
 • زور زدن غیر‌عادی هنگام دفع ادرار
 • دفع ادرار خونی توسط خرگوش خانگی بیمار
 • عدم تمایل خرگوش خانگی بیمار برای دفع ادرار
 • خرگوش بیمار به طور معمول سعی می کند بیشتر ادرار کند.
 • ادرار دفع شده توسط خرگوش خانگی بیمار، کدر یا حاوی رسوبات دانه‌ای کلسیم است.
 • هنگامی که یک خرگوش خانگی سعی می کند ادرار کند، فقط مقدار کمی ادرار خارج می شود.
 • خرگوش بیمار بسیار کمتر از حد معمول ادرار تولید می کند، حتی اگر آب مصرفی آنها ثابت مانده باشد.

همه این علائم می‌ توانند باعث نگرانی صاحبان حیوانات خانگی شوند. زیرا این موارد، نشان دهنده بروز بیماری های ناخوشایند در خرگوش خانگی شما هستند. بیایید نگاهی به شایع‌ ترین علل بروز این علائم در خرگوش‌های خانگی بیندازیم تا بهتر بتوانید وضعیت آن‌ها را درک کنید. به این ترتیب، قادر خواهید بود مشکل خرگوش های خانگی تان را به سرعت تشخیص دهید. تغییر رنگ ادرار خرگوش ها نشان دهنده چیست؟

خرگوش ها هر چند وقت یک بار باید ادرار کنند؟

اگر خرگوش خانگی شما هیچ یک از علائم ذکر شده در این مقاله را نشان نمی دهد، ممکن است نیازی به نگران شدن در‌مورد سلامتی خرگوش خانگی شما نباشد. زیرا ممکن است که حیوان خانگی تان نیازی به دفع ادرار به دفعات و حجم زیاد نداشته باشد. معمولا اکثر خرگوش ها بین 2 تا 8 بار در یک روز ادرار می کنند.

این تعداد بسته به ویژگی های جسمی خرگوش خانگی شما، میزان مایعات مصرفی آن‌ها و اینکه آیا عقیم شده اند یا خیر، متفاوت خواهد بود. به همین علت مهم است که خرگوش خانگی خود را زیر نظر داشته باشید و بدانید که کدام رفتار‌ها برای آنها طبیعی است. بنابراین نگران نباشید. با این حال، خرگوش ها باید حداقل دو بار در 24 ساعت ادرار کنند. اگر این کار را نکردند، باید آنها را نزد دامپزشک ببرید.

چگونه از بروز مشکلات ادراری در خرگوش پیشگیری کنیم؟

چرا خرگوش خانگی من ادرار نمی کند؟ || دام و پت

هنگامی که خرگوش خانگی شما توسط دامپزشک معاینه و به طور کامل مشکلات حیوان خانگی تان بررسی شد، چند کار وجود دارد که می توانید برای پیشگیری از بروز این مشکل در آینده انجام دهید. یکی از مهمترین نکته‌ها این است که مطمئن شوید خرگوش خانگی شما به مقدار کافی آب تازه و تمیز در دسترس دارد تا بدن حیوان هیدراته بماند.

 به این ترتیب، در صورت عدم وجود مشکلات ثانویه، حیوان خانگی‌تان با مشکل کم‌آبی رو به رو نخواهد شد. بروز کم آبی بدن می تواند منجر به ایجاد التهاب مجاری ادراری شود. التهاب مجاری ادراری می تواند باعث بروز عفونت در خرگوش‌های خانگی شود.

به طور کلی، شما باید قفس، جعبه بستر و کاسه آب خرگوش های خانگی تان را تمیز نگه دارید. این کار به کاهش جمعیت باکتری های موجود در قفس خرگوش خانگی شما کمک می کند. آلودگی با باکتری‌های بیماری‌زا، می تواند منجر به بروز عفونت شود.

جعبه بستر و کاسه آب خرگوش خانگی‌تان باید هر روز تمیز شوند. شما باید اجازه دهید خرگوش خانگی شما به طور منظم ورزش کند تا احتمال ابتلا به UTD و عفونت کاهش پیدا کند. علاوه براین، میزان استرس خرگوش خانگی خود را کاهش دهید و مطمئن شوید که آنها یونجه نامحدودی برای خوردن دارند.

همچنین هر گونه درد یا بیماری های مختلف مانند آرتریت را که ممکن است خرگوش های خانگی به آن مبتلا شوند، درمان کنید. زیرا این کار به خرگوش خانگی شما کمک می کند تا سالم و متحرک باقی بمانند.

سخن آخر

به طور کلی، خرگوش ها حیوانات خانگی و همراهان خوبی هستند. اما ممکن است گاهی اوقات دچار شرایط پیچیده ای شوند. به خصوص در هنگام تشخیص ابتلا به یک بیماری، ممکن است شرایط نگه داری خرگوش‌های خانگی دشوار شود. برای پیشگیری از بروز بیماری های مختلف، شما باید رفتارهای عادی خرگوش های خانگی را به خاطر بسپارید.

به این ترتیب قادر خواهید بود در صورت بروز رفتارهای غیرعادی، به سرعت مشکل حیوان خانگی‌تان را تشخیص دهید. خوشبختانه، بسیاری از علل شایعی که ممکن است باعث بروز مشکل در دفع ادرار خرگوش خانگی شما شوند، اگر زود تشخیص داده شوند، به راحتی قابل درمان هستند.

بنابراین در صورت مشاهده علائم وجود مشکل، با یک دامپزشک مشورت کنید. به این ترتیب قادر به تشخیص و درمان زودهنگام مشکلات حیوان خانگی تان خواهید بود.

منبع
https://furwingsandscalythings.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا