حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟

فریاد خرگوش را می توان یک گریه بلند و تیز توصیف کرد. صاحباني كه هرگز جيغ خرگوش را نشنيده اند ممكن است صدا را نگران كننده بدانند. اگر صدای جیغ خرگوش را می شنوید، باید فوراً توجه کنید تا بفهمید چرا خرگوش شما فریاد می زنند؟

جیغ زدن در بین خرگوش ها نشان دهنده هشدار همراه با ترس، درد و ناراحتی روانی است. خرگوش شما ممکن است فریاد بزند زیرا از حمله یا مرگ می ترسد. خرگوش ها نیز وقتی درد طاقت فرسایی دارند یا هنگام تشنج فریاد می زنند. آنها ممکن است درست قبل از مرگ نیز فریاد بزند.

اگر صدای جیغ بلندی از خرگوش خود می شنوید، متوجه شوید که این نشانه درد شدید، وحشت یا درخواست کمک است. با خرگوش خود بنشینید، او را نوازش کنید و به او آرامش بدهید. در عین حال، به دنبال علائم آسیب یا بیماری قابل توجه باشید و به محض اینکه خرگوش شما آرام می شود، به دامپزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث فریاد خرگوش ها می شود؟

خرگوش ها پر سر و صدا ترین حیوانات نیستند، بنابراین جیغ زدن می تواند بسیاری از صاحبان را زنگ بزند. خرگوش به دلایل زیادی می تواند مانند یک کودک کوچک فریاد بزند.

اغلب، خرگوش ها از ترس جان خود فریاد می زنند. علاوه بر این، اگر یک خرگوش درد شدیدی دارد، درست مانند یک انسان فریاد می زند زیرا راه دیگری برای کمک گرفتن ندارد.

جیغ زدن ناشی از آسیب شدید یا درد در خرگوش ها

اگر خرگوش شما دردناک باشد یا جراحت شدیدی داشته باشد فریاد می زند. در بسیاری از موارد، فریاد زدن با علائم دیگر درد و ناراحتی همراه است، مانند:

 • دندان قروچه
 • حالت خمیده
 • قایم شدن
 • اقامت طولانی مدت در یک نقطه
 • لرزش یا لرزش

علائم و نشانه های خرگوش شما نیز بستگی به علت ایجاد درد دارد. خرگوش ها دارای اسکلت های شکننده هستند، بنابراین آنها بسیار مستعد استخوان های شکسته و اندام های دردناک هستند.

می توانید با لمس ملایم مناطقی که احتمال می دهید آسیب دیده اند، بررسی کنید که آیا خرگوش شما آسیب دیده است یا خیر. اگر خرگوش شما هنگام لمس یک منطقه خاص عقب می رود، به احتمال زیاد این ناحیه مورد نگرانی است.

گاز شدید یکی دیگر از علل درد شدید در خرگوش است. گاز دردناک می تواند ناشی از ایست گوارشی باشد، که یک بیماری جدی است و می تواند در هر خرگوش ایجاد شود.

رکود دستگاه گوارش شامل انسداد دستگاه گوارش است که باعث ایجاد نفخ شدید در خرگوش می شود. خرگوش شما ممکن است به پهلو بخوابد و تکان بخورد زیرا نمی داند چگونه درد خود را کنترل کند.

به گفته PETA، کندن شدید خز از نژادهای پشمی مانند پشم انگورا می تواند باعث درد شود و حیوان خانگی شما را مجبور به خروج کند.

علائم درد در خرگوش ها

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟ | دام و پت

از آنجا که خرگوش ها حیوانات شکار هستند، احتمال دارد که علائم درد یا ضعف را پنهان کنند. یک خرگوش هنگامی که علائم آن به طور قابل توجهی پیشرفت کرد، علائم درد مانند فریاد زدن را نشان می دهد. بنابراین، اگر متوجه شدید که خرگوش شما درد می کند، توجه فوری دامپزشک بسیار مهم است.

خرگوش دردناک می تواند در عرض 24 تا 48 ساعت دچار شوک شود و بمیرد. این می تواند اتفاق بیفتد حتی اگر بیماری یا آسیب خود تهدید کننده زندگی نباشد. بنابراین، مدیریت زودهنگام درد و استرس برای اطمینان از احساس بهتر خرگوش کلیدی است.

خرگوش ها همچنین ممکن است هنگام مرگ به دلیل درد و ترس فریاد بزنند. برخی از خرگوش ها ممکن است هنگام مرگ بر اثر بیماری های ناتوان کننده مانند بیماری خونریزی ویروسی (VHD) فریاد بزنند. خرگوش ها همچنین ممکن است هنگام کشتار فریاد بزنند.

جیغ خرگوش ها به دلیل ترس شدید

اگر خرگوش شما در ترس شدید باشد ممکن است صدا کند. خرگوش ها می توانند از خیلی چیزها بترسند، که واضح ترین آنها شکارچیان هستند. یک خرگوش می تواند از نظر چشم، بو یا سر و صدای یک شکارچی احتمالی برای زندگی خود بترسد .

در طبیعت، تنها هدف خرگوش ها در زنجیره غذایی این است که غذای حیوان دیگری باشند. خرگوش ها برای بسیاری از شکارچیان یک وعده غذایی کامل هستند و آنها به خوبی از آن آگاه هستند. این امر به خرگوش ها این امکان را می دهد که از راه های متعددی خطر را احساس کنند تا از هر چیزی که ممکن است به آنها آسیب برساند دوری کنند. بنابراین، فقط احساس وجود یک شکارچی می تواند آنها را دچار ترس و ترس کند.

خرگوش ها در اصل برای غذا پرورش داده شدند. اهلی کردن آنها را کمی مطیع تر کرد، اما غریزه ترس آنها را برطرف نکرد. بنابراین، این ویژگی قدیمی حتی در خرگوشهای اهلی قوی است، حتی اگر آنهایی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند دیگر برای خوردن نیستند.

ترس چیزی است که خرگوش را زنده نگه می دارد. متأسفانه، در شرایط شدید، ترس نیز می تواند باعث شوک شود و باعث مرگ یک خرگوش شود.

در هر صورت، خرگوش شما فریاد می زند زیرا در حال تلاش برای کمک است. همچنین سیگنال هایی مانند “من می ترسم” یا “من می میرم” ارسال می شود.

بنابراین، به محض اینکه صدای جیغ خرگوش خود را می شنوید، باید بررسی کنید که آیا حیوان خانگی شما خوب است یا خیر. ترس طولانی مدت می تواند منجر به استرس غیر قابل تحمل در خرگوش ها شود.

خرگوش هایی که در خارج از خانه نگهداری می شوند بیشتر به دلیل استرس ناشی از شکارچیان احتمالی یا حمله توسط شکارچیان جان خود را از دست می دهند.

جیغ خرگوش ها به دلیل عصبانیت شدید

خرگوشها ممکن است در هنگام عصبانیت صدای بلند و ناخوشایندی را منتشر کنند، شبیه به یک کودک پر هیاهو که عصبانی می شود.

وقتی خرگوش شما در نتیجه عصبانیت شدید فریاد می زند، سعی می کند به شما بگوید که کاری را که انجام می دهید یا آنچه در حال رخ دادن است به شدت ناراحت کننده می داند.

با این حال، فریاد زدن بر اثر عصبانیت، حتی در میان ناراضی ترین خرگوش ها، رایج نیست. خرگوش هایی که ناراضی هستند، با غرغره، خروپف، خش خش یا لگد زدن پا ممکن است علائم نارضایتی خود را نشان دهند. اگر خرگوش تحت فشار است یا نمی خواهد با او جابجا شود، ممکن است دندان هایش را بکشد یا ناله کند.

چرا خرگوش ها وقتی می میرند فریاد می زنند؟

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟ | دام و پت

خرگوش شما ممکن است در حالی که از ترس می میرد فریاد بزند. خرگوش ها از خیلی چیزها می ترسند. اگرچه خیلی رایج نیست، اما صداهای بلند و ناگهانی، مانند موسیقی بلند، رعد و برق یا سایر حیوانات خانگی می تواند باعث حمله قلبی در خرگوش ها شود.

بنابراین، اگر خرگوش شما هر حیوانی را که مبهم به سگ شباهت دارد، مانند سگ همسایه، کایوت یا گرگ ببیند، از جان خود می ترسد. در مورد گربه ها هم همینطور است. حتی اگر خرگوش شما از سگ یا گربه خانگی شما نمی ترسد، بهتر است آنها را با خرگوش خود تنها نگذارید.

اگر در نهایت صدای جیغ بلند و نگران کننده ای را از خرگوش خود می شنوید و سگ یا گربه خانگی را در نزدیکی آن می بینید و هیچ گونه آسیب جسمی به خرگوش شما وارد نمی شود، باز هم باید نگران کننده باشد. استرس طولانی مدت می تواند برای سلامتی خرگوش مضر باشد. خرگوش خود را به جایی منتقل کنید که دیگر حیوانات خانگی به آن دسترسی نداشته باشند.

جیغ خرگوش هنگام تشنج

خرگوش شما ممکن است هنگام تشنج جیغ بکشد یا فریاد بزند. اگرچه تشنج در خرگوش ها رایج نیست، اما می تواند بسیار دردناک باشد. تشنج می تواند از موارد زیر رخ دهد:

 • عفونت های انگلی یا ویروسی
 • تروما در سیستم عصبی مرکزی
 • دارو
 • سمیت
 • علل مکانیکی
 • علل سیستمیک

یکی از علل شایع تشنج در خرگوش ها، مصرف محصولات باغبانی، مانند آفت کش ها، پودر لباسشویی یا سایر شوینده های تمیز کننده است که ممکن است باعث ایجاد سمیت در خرگوش ها شود. مسمومیت منجر به تشنج های تهدید کننده زندگی و دردناک در خرگوش می شود.

بنابراین، اگر به خرگوش خود اجازه می دهید در باغ خود بپرد، مطمئن شوید که محیط دوستدار حیوانات خانگی و عاری از مواد شیمیایی سمی، محصولات تمیز کننده و گیاهان سمی باشد.

توجه داشته باشید که همه تشنج ها یکسان نیستند. به عنوان مثال، یک خرگوش که از تشنج جزئی رنج می برد، تا حدی از محیط اطراف خود آگاه است. ممکن است خود را روی زمین بیندازد، و این نقطه ای است که احتمال دارد فریاد بزند.

خرگوش همچنین ممکن است تشنج عمومی داشته باشد. این زمانی است که یک خرگوش بیهوش است و با چشمان چرخانده به پهلو می غلتد.

همه خرگوش ها بر اثر تشنج نمی میرند، اما هنوز مرگ بسیار زیاد است. اگر خرگوش خانگی شما از تشنج خود رهایی یافت، باید بلافاصله توسط دامپزشک بررسی شود.

چرا وقتی به خرگوش نزدیک می شویم فریاد می زند؟

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟ | دام و پت

هرگز اجازه ندهید کودکان زیر 12 سال به تنهایی با خرگوش دست به دست شوند. به کودکانی که در کار با خرگوش آموزش ندیده اند نباید اجازه داده شود که خرگوش شما را حمل کنند. برخورد نامناسب همراه با صداهای بلند و دویدن از کودکان می تواند باعث ناراحتی خرگوش ها شود.

خرگوشها از نظر عاطفی و جسمی حیوانات شکننده ای هستند. وقتی کودک با خرگوش ارتباط برقرار می کند، همیشه باید یک بزرگسال حضور داشته باشد. عدم برخورد صحیح با خرگوش می تواند باعث شکستگی استخوان های خرگوش شما، به ویژه در پشت آن شود. استرس ناشی از درد ممکن است خرگوش شما را فریاد بزند یا باعث مرگ او شود.

جیغ خرگوش هنگام حمله

خرگوش ها به طور طبیعی برای جیغ زدن طراحی شده اند زیرا جیغ زدن واکنش آنها در برابر تعقیب توسط شکارچی است. جیغ زدن می تواند یک مکانیسم دفاعی برای خرگوش ها باشد، به همین دلیل است که صدای تکان دهنده ای که توسط خرگوش منتشر می شود می تواند بسیار نگران کننده و آزاردهنده باشد. خرگوش اگر بترسد، مورد حمله قرار گیرد یا احساس کند که دارد می میرد فریاد می زند.

در کمال تعجب، خرگوش ها تارهای صوتی ندارند که بتوانند تا آنجا که انسان می تواند گریه کند. آنها نمی توانند مانند سایر حیوانات از صدای خود برای برقراری ارتباط استفاده کنند. بنابراین، فریاد خرگوش ناشی از خروج ناگهانی هوا از ریه هایش است. به همین دلیل است که خرگوش ها در حین تشنج یا هنگام تجربه چیزی شبیه تشنج فریاد می زنند.

توجه داشته باشید که همه خرگوشها یکسان نیستند. برخی از خرگوشها ممکن است بیش از دیگران فریاد بزنند و برخی دیگر در تمام طول عمر خود اصلاً فریاد نزنند. گزارش شده است که برخی از خرگوش ها وقتی احساس می کنند که توسط صاحبشان قرار است فریاد بزنند. این احتمالاً به این دلیل است که آنها نگران حمله و مرگ هستند.

وقتی خرگوش شما فریاد می زند باید چه کار کنید؟

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟ | دام و پت

اگر صدای جیغ خرگوش خود را می شنوید، در حالی که بدنبال علائم آسیب یا ضربه هستید، به او آرامش و حمایت دهید. توسط یک سگ همسایه یا صدای بلند شوکه شود، بنابراین او را مجبور به فریاد از ترس می کند. اگر به نظر می رسد خرگوش شما در ناراحتی است، برداشتن آنها و سوار شدن با ماشین با ماشین استرس زا به دامپزشک ممکن است بیشتر از فایده آن آسیب برساند. بنابراین، بهتر است وضعیت را قضاوت کرده و منتظر بمانید تا خرگوش شما آرام شود. استرس زیاد حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

نزدیک بودن به حیوان خانگی خود، نوازش آرام او، آرامش بخشیدن و نجوا کردن بی سر و صدا بهترین راه برای آرام کردن حیوان خانگی شما پس از فریاد است. اگر از منبع استرس خرگوش خود مطلع هستید، حذف آن برای رفاه خرگوش شما ضروری است.

اگر گمان می کنید که خرگوش شما در حال مرگ است یا از شدت درد جیغ می کشد، ممکن است به او آرامش دهید و بگذارید در خانه بگذرد. یا می ترسید خرگوش شما بیش از حد رنج می برد، می توانید خرگوش خود را نزد دامپزشک ببرید تا به صورت انسانی او را زمین بگذارند.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/why-do-rabbits-scream/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا