حیوانات خانگی کوچک

چرا برخی خرگوش ها وزن کم می کنند؟

چرا برخی خرگوش ها وزن کم می کنند؟

کاهش وزن در خرگوش ها همواره به عنوان یک علائم هشدار دهنده در نظر گرفته می شود. اگر خرگوش شما وزن کم می کند بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. خرگوش ها تقریبا باید در بزرگسالی همان وزن جوانی خود را حفظ کنند. اگر آنها به طور ناگهانی وزن کم کنند، این می تواند نشانه وجود مشکلی در سلامتی آنها باشد.

در چنین شرایطی خرگوش شما غذای کافی نخواهد خورد. برای کمک به سلامتی خرگوش، باید به او یونجه و علف بیشتری بدهید، زیرا کالری سبزیجات کم است. همچنین، وجود یک بیماری یا مشکل در سلامتی خرگوش می تواند اشتهای خرگوش شما را سرکوب کند. علت این امر ممکن است مشکلات دستگاه گوارش، مشکلات دندان، انگل، تب، سرطان یا نارسایی اعضا باشد.

علل کاهش وزن خرگوش، تماما آسیب زا هستند. به خصوص، این اختلال هنگامی که خرگوش شما تعادل الکترولیت های بدن خود را از دست می دهد، علائمی مانند تب نشان می دهد، یا بی حال است و به طور کلی از حرکت کردن امتناع می کند، بسیار مشکل ساز است. اما با درمان صحیح یا درمان با یک رژیم غذایی مناسب، خرگوش می تواند وزن از دست داده را دوباره کسب کند.

علائم کمبود وزن در خرگوش

چرا برخی خرگوش ها وزن کم می کنند؟ | دام و پت

سو تغذیه در خرگوش، نهایتا باعث لاغری او خواهد شد.

قبل از اینکه تغییری در رژیم غذایی خرگوش ها ایجاد کنید، باید مطمئن شوید که خرگوش واقعاً دچار کم وزنی است. علائم مختلفی نشان دهنده کمبود وزن در خرگوش است، از جمله:

 • حجم مدفوع آنها نسبت به حالت طبیعی بسیار کاهش می یابد
 • دنده ها، لگن و ستون فقرات برجسته شده و از روی پوست قابل رویت می شوند
 • شکم آنها آب می رود. شکم خرگوش سالم متناسب است و تفاوت زیادی بین سطح آخرین دنده و حفره شکم او وجود ندارد
 • خز آنها زبر و کدر می شود. این اختلال نشانه آن است که آنها مواد مغذی مورد نیاز روزانه خود را دریافت نمی کنند

خرگوش های کم وزن ممکن است بی حال باشند و تحرک زیادی نداشته باشند. آنها همچنین ممکن است شروع به جست و جوی محیط اطراف کنند که این کار نشان می دهد آنها در جستجوی غذا و آب هستند.

آنها همچنین ممکن است نشانه هایی مانند درد داشته باشند. آنها دیگر نخواهند توانست به درستی بنشینند، و تمایلی به حرکت نخواهند داشت. حتی ممکن است متوجه بروز دندان قروچه در آنها شوید.

در برخی موارد، اسهال می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل اساسی در خرگوش باشد. علت اسهال هرچه باشد، باید بلافاصله در رژیم غذایی خرگوش خود تغییراتی ایجاد کنید. در صورت عدم موفقیت در برنامه درمانی، برای مشاوره تخصصی با یک دامپزشک مشورت کنید.

آیا خرگوش ها دچار یبوست می شوند؟

در صورت تغذیه نامناسب، خرگوش ها می توانند به یبوست مبتلا شوند. این اختلال معمولاً در تابستان اتفاق می افتد، وقتی نظافت و پوست اندازی باعث بلعیدن خز خود توسط خرگوش می شود. این خزهای خورده شده می تواند باعث دشواری در دفع مدفوع شوند.

خرگوش شما ممکن است دچار استاز شود. در استاز روده خرگوش، حرکت منظم موج مانند روده متوقف می شود. عوامل گوناگونی باعث استاز روده می شوند. از جمله:

 • کمبود آب
 • عدم‌ ورزش
 • مشکلات حرکتی
 • رژیم غذایی نادرست

اگر خرگوش شما یبوست دارد، رژیم غذایی او را به صورت مخلوطی شامل 85٪ یونجه تغییر دهید. همچنین باید خرگوش خود را به ورزش و تحرک تشویق کنید. افزودن یک یا دو قطره روغن نارگیل یا زیتون به غذای آنها می تواند به رفع یبوست کمک کند.

علل کاهش وزن در خرگوش ها

چرا برخی خرگوش ها وزن کم می کنند؟ | دام و پت

اگر بروز کمبود وزن در خرگوش ناراحت کننده است، اما باید برای رفع این مشکل تلاش کنید. این بدان معنی است که باید بدانید چه عواملی باعث کاهش وزن خرگوش ها می شود و اقدامات لازم برای رفع آن آنها کدام اند. علل گوناگونی می تواند باعث کاهش وزن در خرگوش ها بشوند، از جمله:

 • سو تغذیه و عدم وزن گیری در سال های آغازین زندگی
 • رژیم غذایی اشتباهی برای خرگوش خود انتخاب کرده اید.
 • شاید عواملی باعث بروز استرس در خرگوش شما شده است.
 • ممکن است خرگوش شما به انگلی مبتلا شده باشد که به طور مداوم مواد مغذی را از خون یا روده خرگوش جذب می کند.
 • در صورت نگهداری از چند خرگوش به صورت همزمان، ممکن است خرگوش های قوی سهم غذای خرگوش ضعیف را مصرف کنند.
 • خرگوش شما ممکن است به دلیل ابتلا به یک بیماری کاهش اشتها پیدا کند. بیماری هایی که باعث کاهش اشتها می شوند شامل مشکلات دندانی، مشکلات دستگاه گوارش، مشکلات متابولیسم و ​​سرطان است.

آیا خرگوش ها در تابستان لاغر می شوند؟

خرگوش ها در تابستان و زمستان چاق نمی شوند. وزن آنها در طول سال ثابت باقی می ماند. آنچه ممکن است متوجه شده باشید این است که خرگوش شما کمی افزایش حجم داده است. خز خرگوش ها قبل از زمستان رشد می کند که برای گرم نگه داشتن آنها نیاز است. با پایان زمستان، آنها از شر این خز اضافی خلاص می شوند تا با دماهای گرمتر کنار بیایند.

این کاهش خز باعث کاهش چشمگیر وزن آنها نمی شود و حتی اگر باعث شود کمی وزن کم کنند، چیز بدی نیست. اما اتفاقی که می افتد این است که خیلی کوچکتر به نظر می رسند. به همین دلیل بسیاری از مردم فکر می کنند خرگوش هایشان در تابستان وزن کم می کنند. آنها فقط کوچکتر به نظر می رسند زیرا خز اضافی را از دست می دهند.

هر رفتاری که نشان می دهد خرگوش به غذا علاقه ندارد، نشانه بدی است. این علامت‌ به ویژه در مواردی که بیماری به شدت پیشرفت می شوند، دیده می شود زیرا نشان می دهد خرگوش در دوره بحرانی است.

از دست دادن خز باعث بلعیدن موی اضافی توسط خرگوش می شود. این موها در روده آنها گیر می کنند و سفتی مدفوع آنها را تغییر می دهد. ممکن است عبور توده های گوارشی دشوارتر شود. همچنین این موها می تواند به هم متصل شوند و دفع مدفوع را با دشواری رو به رو کنند‌.

این مسائل گوارشی ممکن است فرآیند هضم آنها را کند یا به طور کامل متوقف کند. وقتی این اتفاق می افتد، آنها علاقه کمتری به خوردن غذا نشان می دهند.

کاهش وزن و مصرف آب در خرگوش

چرا برخی خرگوش ها وزن کم می کنند؟ | دام و پت

هنگامی که یک خرگوش بیش از حد معمول آب بنوشد، از این امر به عنوان polydipsia یاد می شود. Polydipsia نشانه نارسایی کلیه است و همراه با علائم زیر ظاهر می شود:

 • تب و مشکلات قلبی
 • افسردگی و بی حالی
 • اسهال، ناشی از نوشیدن بیش از حد آب
 • کاهش حجم مدفوع به دلیل تضعیف عملکرد گوارشی

نارسایی کلیه باید توسط دامپزشک تشخیص داده و درمان شود.

کاهش وزن و بی تحرکی

دلایل زیادی برای توقف تحرک و فعالیت در خرگوش وجود دارد. اولین و جدی ترین آنها مشکل ستون فقرات است. خرگوش ها موجودات ظریفی هستند، تا حدی که دست زدن به آنها می تواند باعث شکستگی استخوان آنها می شود. ترس ناگهانی مانند ترس از رعد و برق می تواند باعث بروز حرکات ناگهانی و آسیب در خرگوش ها شود.

در صورت مشاهده بی تحرکی، خرگوش خود را سریعاً به کلینیک دامپزشکی ببرید.

کاهش وزن در خرگوش های سالمند

خرگوش ها به طور معمول در سنین پیری وزن خود را افزایش یا کاهش می دهند. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد، از جمله:

 • کاهش تحرک
 • کاهش طبیعی اشتها
 • بیماری و اختلال در سلامتی
 • زخم های دهانی و مشکل در خوردن غذا

علت این امر هرچه باشد، خرگوش شما به مرور زمان توده عضلانی خود را از دست می دهد. این اتفاق یک قسمت اجتناب ناپذیر از روند پیری است، بنابراین هنگام رو به رو شدن با آن نگران نباشید.

کنترل وزن خرگوش

به دو دلیل شما باید مرتبا وزن خرگوش خود را کنترل کنید:

 • تشخیص استاندارد بودن وزن خرگوش
 • تشخیص زودهنگام کمبود وزن و انجام اقدامات پیشگیرانه

می توانید خرگوش ها را با استفاده از ترازوی معمولی آشپزخانه وزن کنید.

رژیم غذایی مناسب برای رفع کمبود وزن

چرا برخی خرگوش ها وزن کم می کنند؟ | دام و پت

یک خرگوش مبتلا به کمبود وزن برای جبران کاهش وزن خود باید غذای بیشتری بخورد. خرگوش در طول زندگی خود، چه اضافه وزن داشته باشند و چه با کمبود وزن مواجه باشد، باید از رژیم غذایی محتوی یونجه 80-85٪ برخوردار باشد. بقیه محتوای رژیم غذایی آنها باید ترکیبی از سبزیجات برگ دار و میوه باشد.

با این حال، اگر خرگوش شما از خوردن یونجه امتناع می کند، می توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • برند غذای خرگوش را عوض کنید.
 • میزان آب رژیم غذایی را افزایش دهید، این کار باعث بهبود دفع مدفوع در آنها می شود.
 • غذاهای جدیدی را که به آنها عادت ندارند، به شرطی که برای آنها بی خطر باشند، به آنها پیشنهاد دهید.

اگر خرگوش شما هنوز از خوردن غذا امتناع می کند، روش تغذیه دستی را امتحان کنید. یک سرنگ پلاستیکی را با غذای مخصوص و سبزیجات مخلوط پر کرده و به طور دستی به خرگوش خود غذا دهید. غذایی را انتخاب کنید که فقط شامل مواد بی خطر برای سلامتی خرگوش باشد.

پس از اتمام تغذیه، شکم خرگوش خود را ماساژ دهید. این کار باعث تشویق روده آنها برای شروع هضم می شود. از آنجا که دستگاه گوارش آنها به سرعت کار می کند، پس از دفع مدفوع، باید به آنها دوباره غذا بدهید.

غذاهای پرکالری برای خرگوش ها

غذاهای آماده یا پلت ها بخش حیاتی از رژیم غذایی خرگوش نیستند، اما اگر خرگوش شما به اندازه کافی غذا نمی خورد، آنها یک مکمل عالی برای تغذیه خرگوش هستند. اگر خرگوش شما کم وزن است، به رژیم غذایی آنها غذاهای پلت اضافه کنید.

برندی را انتخاب کنید که حداکثر 14٪ پروتئین داشتن باشد، زیرا مصرف مقدار بیشتر پروتئین غیر ضروری است. اطمینان حاصل کنید که پلت ها فاقد چربی حیوانی هستند و ماده اصلی آن یونجه تیموتی است. از خرید هرگونه پلت های حاوی مغزها و دانه ها خودداری کنید، زیرا این مواد کربوهیدرات زیادی دارند.

با انتخاب یک‌ رژیم غذایی سرشار از فیبر و آب کافی، می توانید به خرگوش تان کمک کنید تا هرچه سریع تر وزن مناسب را به دست آورد.

در صورتی که احتمال می دهید کاهش وزن خرگوش تان ناشی از یک بیماری و مشکل زمینه ای جدی است، هر چه سریع تر به یک دامپزشک مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام‌ و درمان به موقع و صحیح، احتمال موفقیت درمان را افزایش خواهد داد.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-losing-weight/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا