اسب ها

کاهش وزن در اسب ها

کاهش وزن در اسب ها به دلایل مختلف جسمی و روانی ایجاد می شود. اما ممکن است با اسبی مواجه شوید که از نظر ژنتیکی کمتر مستعد افزایش وزن است. در هوای سرد، اسب ها انرژی بیشتری می سوزانند تا گرم بمانند. برعکس، موقعیت ها و زمان های  گرم نیز می تواند باعث از دست دادن علاقه آنها به خوردن شود.

به طور کلی، شرایط محیطی باعث کاهش اشتهای آنها می شود. در شرایط آب و هوایی شدید، بهتر است پتو، دسترسی به پناهگاه و انباری با تهویه مناسب داشته باشید. تابستان ها آفاتی مانند مگس برای اسب مضر هستند. برخی از اسب‌ها انرژی زیادی مصرف می‌کنند و پا می زنند تا فقط از مگس‌ها دور ‌شوند.

برای محافظت از منطقه در برابر گزش کک‌ها، می‌توانید از تله‌ها، ملحفه‌ها یا اسپری‌ها استفاده کنید تا به اسب‌تان کمک کنید بیشتر روی چرا تمرکز کند. علاوه بر این، اسب‌های جوان یا پیر را می‌توان از اسب‌های قوی‌تر و حجیم‌تر از نظر تغذیه‌ دور کرد. از نظر اجتماعی، اسب ها تمایل به تشکیل سلسله مراتب دارند. گاهی اوقات، این می تواند به این معنی باشد که اسب شما در پایین ترین حد میزان تغذیه قرار دارد.

برای اطمینان از اینکه اسب شما به درستی غذا می خورد، به یک مکان آرام یا چندین ماده غذایی برای افزایش وزن نیاز دارد. همچنین می توانید مراقب باشید که آیا اسب شما هنگام غذا یا آب خوردن مورد آزار و اذیت قرار می گیرد یا خیر.

چرا اسب ها غذا نمی خورند؟ ۱۳ علت رایج

بهترین شیوه های تغذیه برای اسب های لاغر

کاهش وزن در اسب ها | دام و پت

در حالت ایده آل، اسب ها نیاز به دسترسی راحت به علوفه های مرتعی یا یونجه در کنار آب دارند. تحقیقات نشان می دهد که اسب هایی که علوفه با کیفیت خوب تغذیه می کنند، برای افزایش وزن نیازی به مکمل های اضافی ندارند.

اسب هایی که بیش از پنجاه درصد غذای خشک آنان به شکل نشاسته است، خطر ابتلا به لمینیت یا قولنج را در اسب بیشتر است. اسب‌های بالغ سالم نیز می‌توانند در طول زمان وزن خود را کاهش دهند، اگر با محتوای قند زیادی تغذیه شوند.

یکی از بهترین روش‌های تغذیه برای اسب‌ها این است که نشاسته‌ بیش از 0.5 درصد وزن بدن آنها نباشد. برخی از علوفه ها، غلات و کنسانتره ها بیشتر مستعد کپک زدن هستند و در صورت عدم مراقبت ممکن است حاوی سموم بیشتری باشند. با چمن زنی منظم، می توانید اطمینان حاصل کنید که چراگاه ها عاری از علف های هرز هستند و در نتیجه برای اسب های شما مغذی تر هستند.

علاوه بر این، اگر یونجه دیر برداشت شود، احتمالاً محتوای پروتئین خود را از دست می دهد و بنابراین به اسب شما کمک نمی کند تا به اهداف افزایش وزن خود برسد. اگر به دنبال یافتن ترکیبی از علف / یونجه برای اسب خود هستید، مطمئن باشید مخلوط حبوبات / علف حاوی مواد مغذی بیشتری هستند.

آیا اسب من دچار کم آبی شده است؟ 

چگونه وزن اسب به سرعت افزایش یابد؟

کاهش وزن در اسب ها | دام و پت

از آنجایی که هر گرم چربی 2.25 برابر بیشتر از وزن یکسان کربوهیدرات یا پروتئین کالری دارد، منابع چربی راهی عالی برای دریافت کالری اضافی هستند. چند پوند سبوس برنج همراه با تفاله چغندر اغلب برای وزن دادن به اسب ها کافی است.

به اسب کم وزن چه غذا بدهیم؟

برای یک اسب کم وزن، بهترین غذا یونجه با کیفیت خوب یا علف مرتع است. اسب را در انتخاب یونجه آزاد بگذارید مگر اینکه دلیل پزشکی مانند سندرم متابولیک، لامینیت یا بیماری کوشینگ وجود داشته باشد. همچنین می توانید به تدریج اسب ها را با علف آشنا کنید تا از خطر ایجاد کننده، قولنج یا اسهال جلوگیری کنید.

اکثر اسب ها به تنهایی با تغذیه چمن یا یونجه رشد می کنند. ممکن است فقط برای افزایش وزن به یونجه بیشتری در تغذیه یا زمان چرای بیشتری نیاز داشته باشد. با این حال، یونجه چمن و علف های مرتعی به طور کلی برای افزایش وزن کافی هستند. یونجه و سایر حبوبات به افزایش کیفیت یونجه و مراتع کمک می کنند.

افزایش وزن یک اسب لاغر چقدر طول می کشد؟

کاهش وزن در اسب ها | دام و پت

افزایش وزن یک فرآیند طولانی است که بسته به شرایط اولیه اسب می تواند چندین هفته طول بکشد. بهتر است وزن اسب را به تدریج اضافه کنید. بنابراین اجازه دهید از 90 روز به عنوان مثال استفاده کنیم. چهل و پنج پوند اضافه شده در 90 روز معادل 1/2 پوند در روز است که هدف معقولی است. افزودن حدود 4500 کیلوکالری در روز به مقدار معمولی مصرفی باید منجر به افزایش نیم پوندی در روز شود.

بهترین راه برای افزایش وزن اسب چیست؟

آیا تفاله چغندر به افزایش وزن اسب کمک می کند؟

تفاله چغندر، که حدود 1000 کالری در هر پوند دارد، می تواند برای کمک به افزایش وزن اسب های کم وزن مورد استفاده قرار گیرد (یک لیتر تکه های چغندر خشک تقریباً 0.5-0.6 پوند وزن دارد). تفاله چغندر یک مکمل عالی برای رژیم غذایی اسب ها در صورت نیاز به مصرف کالری زیاد یا افزایش وزن است.  از آنجایی که تفاله چغندر به آسانی هضم می شود، روده اسب کمتر پر می شود و ممکن است هر روز کمی بیشتر مصرف کند، که امکان افزایش مصرف خوراک و کالری را فراهم می کند.

آیا اسب ها باید همیشه یونجه داشته باشند؟

اسب ها همیشه باید به یونجه با کیفیت خوب دسترسی داشته باشند، اما می توانند بیش از حد مصرف کنند. اگر اسب شما بی حوصله یا حریص شد، او آزاد است هر چه در دسترس است بخورد. اسب ها در صورت زیاده روی در خوردن علف یا یونجه ممکن است دچار مرگ شوند. اما اگر هدف شما افزایش وزن است، یونجه وعده غذایی ایده آل است.

اسب ها ابتدا از کجا وزن می گیرند؟

کاهش وزن در اسب ها | دام و پت

اسب ها در یک الگوی قابل پیش بینی وزن اضافه می کنند. ستون فقرات یک اسب باریک بیرون زده و برجستگی از پشت اسب می گذرد. اینجاست که در ابتدا شاهد افزایش یا کاهش وزن خواهید بود. سپس باید بتوانید دنده های یک اسب سالم را حس کنید اما آنها را نبینید. در اسبی که در حال افزایش وزن است، سر دنباله به راحتی دیده می شود.

غذا دادن به اسب کم وزن

یونجه یا چمن خوب روی اکثر اسب ها موثر است. برای برخی از اسب‌ها، زمان تنها چیزی است که برای افزایش وزن نیاز دارند. برای دیگر اسب ها، شما بیش تر از یونجه یا علفی که می توانید فراهم کنید، بایستی مهیا کنید. اسب هایی که تحت جلسات تمرینی سنگین، باردار، در حال رشد، پیر یا بیمار هستند، به کالری بیشتری نیاز دارند. در این صورت باید یونجه و یونجه حبوبات را به تدریج به اسب های لاغر بدهید زیرا یونجه به تنهایی برای رشد آنها کافی نیست.  علاوه بر این، تفاله چغندر برای اسب هایی که به دنبال افزایش وزن هستند بسیار عالی است.

تفاله چغندر فیبر بالایی دارد که اسب می تواند از آن برای انرژی اضافی استفاده کند. غذای پلت شده(گلوله) نمونه دیگری از تقویت کننده انرژی برای اسب ها است. غذای پلت نه تنها قابل هضم تر است، بلکه برای اسب های مسن تر نیز مناسب است. اسب هایی که بیمار هستند فقط می توانند گلوله های کوچکی را بجوند.

در این مورد، سبوس برنج و دانه های کتان جایگزین عالی برای اسب های بیمار/پیر هستند. جدای از آن، روغن‌های خاصی مانند کتان، سبوس، برنج و ذرت نیز تقویت‌کننده‌های عالی ایمنی هستند. برخی از صاحبان اسب بر این باورند که می توانند روی خز اسب نیز براق کنند.  مراقب باشید که هر زمان که می خواهید یک وعده غذایی تازه به اسب بدهید، به مرور زمان آن را به تغذیه اسب اضافه کنید. تغییر سریع در رژیم غذایی اسب نیز باعث اختلال در تغذیه و کاهش وزن می شود.

سخن آخر

هنگام افزایش خوراک برای افزایش وزن اسب خود، بسیار مهم است که این کار را به تدریج انجام دهید. تغییر ناگهانی تعداد کنسانتره ها می تواند بر سلامت اسب تأثیر منفی بگذارد. همچنین می تواند منجر به ایجاد مشکلات جدی سلامتی شود.  جدای از آن، مطمئن شوید که از نوار وزنه برای اندازه گیری تغییرات وزن پس از تغییر رژیم غذایی استفاده می کنید. ثبت این اعداد برای شناسایی خوراکی که به اسب شما کمک می کند وزن بیشتری داشته باشد، یک تمرین عالی است.  در نهایت، اگر نمی توانید تغییرات مورد انتظار را در عرض دو هفته یا یک ماه مشاهده کنید، بهتر است برای مشاوره با یک متخصص تغذیه اسب تماس بگیرید.

منبع
https://horsyplanet.com/best-way-to-put-weight-on-a-horse/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا