آبزیان

پوسیدگی دم و باله های ماهی های آکواریومی

پوسیدگی دم و باله های ماهی های آکواریومی

پوسیدگی دم و باله های ماهی های آکواریومی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در ماهیهای اکواریومی باشد اما یکی از بیماری‌هایی است که بیشتر از همه قابل پیشگیری است.

از نظر فنی پوسیدگی دم و باله ها می تواند از چندین نوع و گونه های متفاوتی است. باکتریها در آب به وجود بیاید اما دلیل اصلی همیشه به محیط طبیعی و استرس مرتبط میباشد.

زمانی که ماهی ها در حال حرکت هستند و یا در معرض پرجمعیتی آکواریوم قرار میگیرد. و یا اینکه با ماهی های متهاجم همراه می شوند و باعث می شود که آنها را دنبال کنند.

و یا باله ها و دم های شان را گاز بگیرند . در این صورت بیشتر در معرض کنده شدن و یا پوسیدگی دم و بال قرار می‌گیرند.

پوسیدگی دم و باله های ماهی های داخل آکواریوم // دام و پت

 

پوسیدگی باله و دم در ماهی ها به چه معناست و چه چیزی است؟

پوسیدگی دم و باله حالتی است که توسط باکتری هایی مثل ایروموناس و سیدوموناس و ویبریو ایجاد شده است. درحالی که نسبتاً پیشگیری از این بیماری آسان می باشد.

اما پوسیدگی یا کنده شدن دم و باله ماهی در درمان آن بسیار سخت است. مخصوصاً اگر در مراحل پیشرفته باشد.

اگر بدون درمان باقی بماند بیماری پوسیدگی باله و دم سرانجام مرگ ماهی بیمار را به دنبال دارد و حتی ممکن است. همه ماهی های دیگر را که در مخزن هستند مبتلا کند

علائم ماهی که دچار پوسیدگی باله در آکواریوم است.

در مراحل اولیه پوسیدگی باله ، ابتدا حاشیه های باله بی رنگ می شوند. رنگ شیری بر روی حاشیه ها ظاهر می شوند.

در مورد این تغییر آنقدر ماهرانه است که به آن توجهی نمی شود. تا زمانی که دم و باله شروع به فرسوده شدن کند.

از آنجایی که این عفونت پخش می‌شوند و بخش‌های کوچکی از زباله از بین میرود و از شکل افتد بر روی باله ناهمواری باقی می ماند.

پوسیدگی دم و باله های ماهی های داخل آکواریوم // دام و پت

در طول زمان بارداری ماهی کوچک و کوچکتر می شود تا جایی که گوشت ماهی مبتلا مشخص می شود.

ناحیه آسیب دیده ممکن است به رمز و متورم شود و قسمت های خونی رنگی از جمله بیشتر بافت مشخص می شود.

برای عفونت های قارچی ثانویه شایع است تا در طول حاشیه باله های ماهی ایجاد شوند.

غیر طبیعی نیست که باکتری بیماری پنبه ای همزمان با پوسیده شدن باله ظاهر شود. به طوری که هر دو بیماری می توانند در عوامل محیطی مشابهی آیند.

آیا ماهی ها به واکسیناسیون نیاز دارند؟

دلایل اصلی به وجود آمدن پوسیدگی باله

پوسیدگی دم و باله های ماهی های داخل آکواریوم // دام و پت

شایع ترین عوامل ایجاد پوسیدگی باله کیفیت ضعیف آب و دمای پایین و ما مناسب می باشد.

با زیاد شدن جمعیت مخزن، استفاده از غذاهای بدون تاریخ مصرف، غذای بیش از حد دادن به ماهی ها، حرکت دادن یا دست زدن می‌تواند سبب استرس شود. که این استرس در نهایت پوسیدگی باله را در ماهی ایجاد می کند.

بیماری های ماهی آکواریوم آب شور را بشناسید.

درمان

چندین آنتی بیوتیک برای درمان پوسیدگی باله در ماهی موثر هستند عامل اصلی باید مورد نظر باشد تا اطمینان حاصل کنیم که بیماری بر نمی‌گردد.

درمان باید شامل تغییر آب و انجام آزمایشهای دقیق از شرایط آکواریوم می باشد. اگر خورده ها و باقی مانده های غذا وجود دارد ماسه ها را تمیز کنید و دقت کنید. که در آینده غذای بیش از حد به ماهی ها ندهید.

روی غذای ماهی تاریخ بگذارید چراکه غذای ماهی بعد از باز شدن جعبه سریع ویتامینش را از دست میدهد.

در واقع غذای تازه و با کیفیت دادن به ماهی در مقدار کم خیلی بهتر از دادن غذای زیاد و مداوم است..

‏ph آب و دمای آن را چک کنید. مطمئن شوید که برای این گونه از ماهی مناسب است. اطمینان حاصل شود که کلر، آمونیاک و نیتریت در آب وجود ندارد. نیترات زیر ۴۰ میلی گرم بر لیتر است.

هنگامی که دلیل اصلی برای شیر درست باشد آنتی بیوتیک خودش به تنهایی می تواند بیماری را درمان کند. با یک داروی که در برابر باکتری گرم منفی موثر است توصیه  می‌شود.

با یک دامپزشکی مشورت کنید که بیماری ماهی را درمان کند و آنتی بیوتیک های مناسب را برای ماهی شما تجویز کند.

همیشه طبق تجویز دامپزشک عمل کنیم چرا چیکه وهای پوسیدگی باله ماهی می‌تواند از کارخانه‌ای یا برندی با دیگری فرق داشته باشد.

خیلی مهم است که درمان را تا زمانی که دامپزشک توصیه کرده است ادامه دهید. و درمان را خیلی زود پایان دهید. که می‌تواند باعث به وجود آمدن دوباره بیماری شود.

استفاده از یک قاشق چای خوری نمک آکواریوم در هر گالون ازاب به زندگی همه موجودات آکواریوم فایده می رساند.

اما باید در ماهی هایی مثل ماهی گربه اجتناب شود چرا که آنها به نمک بسیار حساس هستند و از این مقدار نمک آسیب می بینند.

چرا ماهی من غذا نمی خورد؟

چگونه از پوسیدگی باله در ماهی جلوگیری شود

بهترین پیشگیری در برابر پوسیدگی بال ماهی آکواریوم خوب و تمیز است. تغییر منظم, تمیز کردن شن و ماسه های کف آکواریوم و چک کردن مواد شیمیایی آب با برنامه آزمایشی منظم و ثبت نتایج آن که این شما را قادر خواهد کرد.

و این شانس را به شما می دهد که قبل از اینکه مشکل جدی را به وجود آورد آن را درست کنید.

زمانی که به ماهی ها غذا می دهید مقدار کم را در نظر داشته باشید. غذایی را که یک ماهی می‌تواند مصرف کند در طول هر سه دقیقه و دوبار در طول روز است.

غذای بیش از حد دادن شایع ترین اشتباهی است که از طرف صاحبان ماهی انجام می گیرد. و باعث پایین آمدن کیفیت می شود که نتیجه آن ایجاد باکتریها می شود.

غذای ماهی را در جعبه های کوچکی خریداری کنید که بتوانید آن را در طول دو ماه استفاده کنید و تاریخ مصرف آن نگذرد.

مخزن نگهداری ماهی را شلوغ و پرجمعیت نکنید. و در این صورت علائم دعوا کردن میانه ماهی ها و در نتیجه آسیب زدن به بال ها را مشاهده خواهید کرد.

زمانی که جفت های ماهی را انتخاب می کنید مراقب دم پایه بلند باشید. چراکه این گونه ماهی ها بیشتر در معرض پوسیدگی بال هستند.

همچنین خیلی مهم است که دمای آب را به اندازه گرم نگه دارید. برای ماهایی که بال بلند دارند. چون دمای پایین آب پوسیدگی را در این گونه‌ها ارتقا می‌دهد.

اگر شما مشکوک هستید که حیوان خانگی تان بیمار است سریع بادام پزشک خود تماس بگیرید. برای پرسیدن سوال‌های در ارتباط با سلامت حیوان خانگی همیشه با جام پزشک خود مشورت کنید چون آنها حیوان را آزمایش می‌کند. و تاریخچه سلامتی حیوان را می‌دانند و بهترین توصیه ها را برای آن می کند.

چه کار کنیم ماهی قرمز بیشتر و بهتر رشد کند؟

منبع

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.thesprucepets.com/fin-rot-1378481&ved=2ahUKEwj065XDpfzsAhVQ-6QKHfAqCjwQFjAAegQIBBAB&usg=AOvVaw3nkLGsm4kjv3mMGx-BGewk

 

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. سلام
  باله های ماهی قرمز من دارن کنده میشن
  تازه امروز متوجه شدم و خیلی نگرانشم
  نمی تونه شنا کنه دیگه
  میشه لطفا راهنماییم کنید

 2. سلام وقت بخیر
  نزدیک ۵ ماهه ماهی فایتر بتا خریداری کردم .
  تا الان ۵ تا گپی هم خورده ، ولی ازون موقع که پیش ۵ تا زیگما انداختم تمایلش کم شده و ماهی نمیخوره با وجود اینکه ۲ تا گپی هم انداختم. امروز دیدم یک تیکه از دمش کنده شده و یه قسمت های کوچولو ته اب دیده میشه که ظاهراً دمشه . انتهای یه رشته از دمش فر شده . احساس میکنم یه حالت ریش ریش شده و نگرانشم ، لطفا راهکار بدید ???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا