آبزیانچرا دام و پت

پوسیدگی باله در ماهی قرمز

پوسیدگی باله در ماهی قرمز

پوسیدگی باله ماهی قرمز، اتفاق غم انگیزی برای ماهی های قرمز است. ماهی های قرمز بسیار زیبا بوده و ارزش طلا را دارند. ظاهر این ماهی ها بسیار زیباست و آرامش و شادی را برای ما به ارمغان می آورند. مشاهده شنا ماهی های قرمز در یک آکواریوم، برای صاحبان آن ها بسیار دلپذیر است. در این مقاله، درباره تشخیص و درمانی پوسیدگی باله در ماهی های قرمز، مطالبی آورده شده است. برای اطلاعات لازم در زمینه پوسیدگی باله در ماهی قرمز این مقاله را تا انتها بخوانید.

پوسیدگی باله یک بیماری بسیار شایع است. برای تشخیص ابتلا یک‌ ماهی به این بیماری، باید باله آن را با دقت مشاهده کنید. برخی از علائم پوسیدگی باله در ماهی های قرمز، عبارت اند از:

  • پوسیدگی قسمتی از دم یا باله
  • وجود التهاب در لبه های دم یا باله
  • سرخ شدن لبه باله ها و دم پوسیده شده
  • وجود رنگ سفید، قهوه ای یا سیاه در باله و دم ماهی

همچنین ماهی مبتلا به پوسیدگی باله و دم، ممکن است اشتهای خود را از دست داده و‌ سطح فعالیت خود را کاهش دهد. ماهی بیمار معمولا در کف آکواریوم ساکن خواهد شد.

علت پوسیدگی باله در ماهی قرمز چیست؟

پوسیدگی باله در ماهی قرمز | دام و پت

پوسیدگی باله، از بیماری های بسیار شایع در میان ماهی ها است. با این حال، ۱۰۰ درصد قابل پیشگیری است. پوسیدگی باله ممکن است توسط بسیاری از گونه های باکتریایی ایجاد شود. البته علت ابتلا ماهی به پوسیدگی باله می تواند ناشی از یک عامل محیطی باشد. استرس مهم ترین‌ علت بروز بیماری های مختلف در ماهی ها است. آلودگی آب، ازدحام آکواریوم و جا‌ به جایی ماهی ها، همه می توانند باعث ایجاد استرس در ماهی شوند‌.

آلوده شدن توسط باکتری ها

پوسیدگی باله توسط باکتری های pseudomonas، Aeromonas یا vibrio ایجاد می شود. پیشگیری از آلودگی ماهی به این باکتری ها آسان است. با این‌ حال، به ویژه با پیشرفت بیماری، درمان آن ها دشوار خواهد بود. اگر پوسیدگی باله را درمان نکنید، ماهی های آسیب دیده از بین خواهند رفت.

ماهی های آلوده به این‌ باکتری ها، به راحتی می توانند ماهی های‌ سالم را هم آلوده کنند. با تماس فیزیکی بین باله و دم پوسیده، با باله و دم‌ ماهی سالم، این‌ بیماری به سادگی‌ در آکواریوم شیوع پیدا می کند.

بیشتر اوقات، کیفیت پایین آب عامل اصلی بروز پوسیدگی باله در ماهی شما است. در موارد دیگر، علت پوسیدگی باله این است که ماهی به دلیل جابجایی دچار استرس می شود. اگر دمای آب خیلی پایین یا خیلی زیاد باشد، می تواند باعث ایجاد استرس در ماهی شود.

پوسیدگی باله در اثر کیفیت پایین‌ آب

غذای بی کیفیت، ازدحام بیش از حد آکواریوم، عدم فیلتراسیون آب و یک آکواریوم کثیف، همگی می توانند باعث کاهش کیفیت آب شوند. کیفیت پایین آب، ماهی ها را در معرض بیماری قرار می دهد. افزایش آمونیاک یا نیتریت نیز می توانند برای ماهیان آکواریوم شما مضر باشند.

نظافت منظم آکواریوم و تعویض فیلتر، از جمله مهم ترین راه های تامین‌ کیفیت آب آکواریوم به حساب می آیند. همچنین باید بین تعداد ماهی های موجود و حجم آکواریوم تان، تناسب وجود داشته باشد. با این کار از ازدحام بیش از حد آکواریوم جلوگیری خواهید کرد.

در نهایت، باید مطمئن شوید که به ماهی خود، در یک‌ زمان کوتاه غذا می‌ دهید. هیچ غذای اضافی نباید در آکواریوم باقی بماند. غذای قدیمی و پوسیده منجر به کاهش کیفیت آب می شود.

استرس در ماهی

درست مانند همه حیوانات دیگر، ماهی ها نیز می توانند دچار استرس شوند. استرس می تواند منجر به ایجاد اختلال در سلامتی ماهی شود. دانستن علائم استرس می تواند به رفع آن در ماهی کمک کند. برخی از علائم وجود استرس در ماهی عبارت اند از:

  • کاهش اشتها
  • ابتلا به بیماری های دیگر
  • شنای غیر عادی و نامتعادل

استرس می تواند با ایجاد نقص در ایمنی، ماهی ها را مستعد ابتلا به بیماری های مختلف کند. وقتی ماهی قرمز شما دچار استرس می شود، سطح سیستم ایمنی بدن آن کاهش می یابد. کاهش سطح سیستم ایمنی بدن باعث می شود که ماهی قرمز نتواند با عفونت های شایع باکتریایی مقابله کند.

در نتیجه، یک باکتری معمولی که در حالت عادی روی ماهی تأثیر نمی گذارد، به یک تهدید بزرگ تبدیل می شود.

علائم پوسیدگی باله در ماهی قرمز

پوسیدگی باله در ماهی قرمز | دام و پت

تشخیص زودهنگام، باعث موفقیت‌ درمان یک‌ بیماری می شود. با شناخت علائم‌ پوسیدگی‌ باله در ماهی قرمز، می توانید این‌ بیماری را با موفقیت درمان کنید. برخی‌ از علائم پوسیدگی باله و دم‌ در ماهی ها عبارت اند از:

  • ظاهر شدن لکه های سفید روی باله. این لکه ها، محصول فرعی پوسیده شدن باله ها هستند.
  • عفونت های قارچی. این وضعیت ممکن است‌ به دلیل آسیب به باله ها، عفونت های قارچی ثانویه در لبه های باله ایجاد شوند.

تغییر رنگ باله ها

ابتلا یک‌ ماهی به پوسیدگی باله، ممکن است باعث تغییر رنگ باله ها شوید. با ابتلا یک‌ ماهی به پوسیدگی باله، ممکن است رنگ باله و دم آن ها سیاه، قهوه ای یا سفید شود. با شروع بیماری پوسیدگی باله در ماهی قرمز، رنگ لبه های باله و دم آن، شیری خواهد شد.

این تغییر رنگ کاملاً ظریف است. بنابراین بسیاری از صاحبان ماهی در ابتدای بروز این‌ بیماری متوجه آن نمی شوند. با این حال، با گذشت زمان، قسمت هایی از باله ها آسیب دیده و می ریزند. در روی باله آسیب دیده، اثراتی از پارگی و ترک باقی می ماند.

کوتاه تر شدن باله ها

برخی از انواع ماهی های قرمز، به خاطر داشتن باله های بلند معروف هستند. اگر می بینید که باله ماهی قرمز شما کوتاهتر می شود یا به زیبایی همیشگی به نظر نمی‌ رسد، وقت آن است که کیفیت آب را تست کرده یا حجم آکواریوم تان‌ را اندازه گیری کنید(مخزن نباید بیش از حد مزدحم باشد).

باله ها به مرور زمان کوتاه می شوند. زیرا سلول های مرده  باله های آسیب دیده در حال ریزش هستند. همچنین ممکن است ناحیه آسیب دیده قرمز و ملتهب به نظر برسد. گاهی اوقات ممکن‌ است همزمان با گسترش پوسیدگی، لکه های خونی‌‌ نیز ظاهر شوند.

ماهی قرمز وقتی تحت تأثیر بیماری پوسیدگی باله قرار می گیرد، به طرز عجیبی رفتار می کند. در واقع ماهی ها می توانند از بین رفتن باله و دم خود را احساس کنند. ماهی مبتلا ممکن است با مالیدن به خود به دیواره و تزئینات داخل آکواریوم به دنبال تسکین باشد. این‌ رفتار از جمله علائم وجود پوسیدگی در باله و دم ‌ماهی است.

درمان پوسیدگی‌ باله و دم در ماهی

پوسیدگی باله در ماهی قرمز | دام و پت

پوسیدگی باله، از اختلالات شایع در میان ماهی ها است. پیش از هر چیز، باید علت بروز پوسیدگی را تشخیص داده و سپس رفع کنید. می‌ توانید با بررسی کیفیت آب با استفاده از کیت آزمایش آب شروع کنید. مطمئن شوید دکوراسیون، ماهی های دیگر و سیستم فیلتر باعث ایجاد استرس ماهی نمی شوند.

ماهی بیمار را جدا کنید. ماهی قرمز دچار پوسیدگی باله را در یک آکواریوم جداگانه قرنطینه کنید. این اولین و مفید ترین مرحله در درمان پوسیدگی باله است. هنگامی که ماهی در مخزن قرنطینه قرار گرفت، با افزودن نمک، یک‌ حمام نمک‌ برای ماهی بیمار مهیا کنید.

سپس باید آکواریوم اصلی را تمیز کنید. قبل از تجویز دارو برای ماهیان موجود در آکواریوم اصلی خود، باید آب را عوض کنید. زیرا توصیه شده است که اکثر داروهای ماهی را بهتر است به آب تمیز بیفزایید. سپس‌ باید با یک‌ دامپزشک‌ برای انتخاب یک‌ داروی مناسب مشورت کنید.

دارو برای پوسیدگی باله در ماهی

به طور معمول، از اریترومایسین به عنوان روش درمانی رایج پوسیدگی باله ماهی قرمز استفاده می کنند. اگر متوجه وجود عفونت قارچی ثانویه در ماهی قرمز خود شدید، متیلن بلو یکی دیگر از درمان های ضد قارچی است که برای استفاده در مورد ماهی قرمز مناسب است.

در صورت موفقیت آمیز بودن درمان، اشتها و سطح انرژی ماهی به حالت عادی باز خواهد گشت. همچنین باله هایی که در اثر پوسیدگی دچار آسیب شده اند، شروع به ترمیم و رشد خواهند کرد. اگر نشانه ای از بهبود مشاهده نکردید، باید دوباره مراحل درمان را تکرار کنید.

با درمان صحیح، پوسیدگی باله باید برطرف خواهد شد. پس از بهبودی ماهی های آسیب دیده، باید بیش از پیش نسبت به پیشگیری از ابتلا مجدد ماهی هایتان به این بیماری، حساس باشید. یکی از مهم ترین روش های پیشگیری از بروز بیماری های مختلف، کاهش استرس ماهی ها است. دمای آکواریوم باید در محدوده نرمال حفظ شود.

پیشگیری از پوسیدگی باله در ماهی قرمز

پوسیدگی باله در ماهی قرمز | دام و پت

خبر خوب این است که پیشگیری از بروز پوسیدگی باله کار سختی نیست. شما می توانید با انجام برخی اقدامات ساده، از بروز این ‌بیماری در ماهی هایتان‌ پیشگیری کنید.

ماهی هایتان را هر روز بررسی کنید. با این کار، می‌ توان خیلی زود، وجود هرگونه مشکل در ماهی ها را تشخیص داد.

آکواریوم را تمیز نگه دارید. برای نظافت هفتگی آکواریوم خود برنامه ریزی کنید. این کار، ساده ترین راه برای پیشگیری از بیماری ماهی های شما است.

کیفیت آب را آزمایش کنید. با استفاده از یک‌ کیت تشخیصی خوب، آب آکواریوم خودتان را هر روز آزمایش کنید. یافته های خود را در یک دفتر یا یک‌ فایل Excel ثبت کنید. این کار به شما کمک می کند تا الگوهای کیفیت آب آکواریوم را در طول زمان مشاهده کرده و پیگیری کنید. چنین کاری رفع مشکلات را برای شما آسان خواهد کرد.

باید به میزانی غذا در آکواریوم ماهی هایتان‌ بریزید که این‌ حیوانات می توانند در عرض یک‌ دقیقه مصرف کنند. از برند های با کیفیت برای تغذیه ماهی هایتان استفاده کنید. ریختن غذای زیاد و باقی ماندن آن ها در آکواریوم، باعث کاهش کیفیت آب خواهد شد. ففط باید به حد نیاز به آکواریوم تان‌ غذا اضافه کنید.

از بین بردن احتمال درگیری بین‌ ماهی ها

آیا در آکواریوم تان، یک ماهی به ماهی دیگر حمله می کند؟ در این صورت، زمان بیرون آوردن ماهی مهاجم فرا رسیده است. می توانید این ماهی را در مخزن دیگری قرار دهید یا به فرد دیگری بسپارید. تهاجم یک ماهی به ماهی دیگر، به طور کلی باعث ایجاد استرس زیاد در آکواریوم می شود.

آیا پوسیدگی باله مسری است؟

بله، پوسیدگی باله در ماهی قرمز مسری است. تشخیص زودهنگام و قرنطینه فوری ماهی مبتلا به پوسیدگی‌ باله، راه اصلی پیشگیری از شیوع این‌ بیماری در آکواریوم به حساب می آید.

اگر متوجه شدید یکی از ماهی های شما دارای پوسیدگی باله است، دچار وحشت نشوید. این بیماری کشنده نیست، اما برای درمان آن باید سریع اقدام کنید.

پوسیدگی باله یک بیماری شایع در بین انواع ماهی های آکواریومی است. ماهی قرمز و حتی ماهی گرمسیری یا ماهی آب شور نیز می تواند تحت تأثیر پوسیدگی باله قرار گیرد. معمولا، عفونت های باکتریایی، علت اصلی ابتلا یک‌ ماهی به بیماری پوسیدگی‌ باله به حساب می آید. این باکتری ها به خودی خود و ذاتاً مضر نیستند، اما اگر سیستم ایمنی ماهیان به خطر بیفتد، مشکل ساز می شوند. خود بیماری پوسیدگی باله نیز بسیار قابل پیشگیری است.

منبع:

https://www.bettacarefishguide.com/fin-rot-in-goldfish/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا