حیوانات خانگی کوچک

پنجه های سبز خرگوش نشان دهنده چیست؟

پنجه های سبز خرگوش نشان دهنده چیست؟

معمولاً پنجه های سبز خرگوش به دلیل مصرف زیاد یونجه است. با این حال، مواردی نیز وجود دارد که پنجه های سبز ممکن است به دلیل لکه های ادرار خرگوش باشد. برخی از خرگوش ها پس از ادرار کردن در قفس خود می نشینند، این رفتاری است که معمولاً توسط خرگوش های خانگی انجام می شود. نشستن بعد از ادرار در قفس، یکی دیگر از علل سبز شدن پنجه های خرگوش است. راه اصلی برای حذف چنین لکه هایی روی خرگوش این است که پودر ذرت را به خز و پنجه های سبز بمالید.

اگر خز بدن خرگوش به طور کامل با ادرار خیس شده و بوی آمونیاک می دهد، خرگوش شما باید هرچه سریع تر حمام کند. حمام را می توان توسط دامپزشک یا حتی در خانه انجام داد. آن خرگوش هایی که کمی زرد رنگ هستند معمولاً نیاز به شستشو دارند. همچنین، شما روال تمیز کردن را به آنها آموزش دهید.

چرا خرگوش من چاله میکند؟

پنجه سبز و خز لکه دار روی حیوان خانگی

پنجه های سبز خرگوش نشان دهنده چیست؟ 4 | دام و پت

نگه داری بیشتر خرگوش ها در شرایط مناسب، دشوار است، بنابراین نگران برخی از لکه های موجود در حیوان خانگی خود، به خصوص اگر لکه روی پای حیوان خانگی شما قرار دارد نباشید. با این حال، اگر قسمت زیرین حیوان خانگی شما سبز یا زرد رنگ شود و مات و بوی بدی پیدا کند، ممکن است باعث ایجاد عارضه جدی شود، به ویژه اگر هیچ ضایعه پوستی روی پنجه حیوان خانگی شما وجود نداشته باشد.

موارد زیر درباره دلایل احتمالی که چرا حیوان خانگی شما دارای رنگ سبز یا زرد و بوی بد است، می باشد:

مشکلات ادراری

اگر متوجه شدید که خرگوش شما اغلب بیش از حد معمول ادرار می کند، ممکن است حیوان خانگی شما دچار برخی مشکلات ادراری باشد. چنین مشکلات ادراری شامل مشکلات کلیوی است، مثانه خرگوش ممکن است عفونت داشته باشد، یا حتی عفونت های مجاری ادراری می تواند به دلیل برخی از مسائل به دلیل رژیم غذایی با کلسیم بالا ایجاد شود. این نوع بیماری های ادراری در نهایت منجر به تاول ادرار می شود.

تاول ادراری

تاول ادراری معمولاً زمانی اتفاق می افتد که پاهای عقبی خرگوش قرمز و زخمی می شود. خز خرگوش نیز ممکن است بوی بدی بدهد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است در نهایت منجر به حمله هوایی شود یا در صورت نادیده گرفتن، چنین تاول هایی به شرایط جدی تبدیل می شوند.

وضعیت نامناسب زندگی

پنجه های سبز خرگوش نشان دهنده چیست؟ 2 | دام و پت

اگر قفس یا کلبه خرگوش شما نسبت به اندازه آن بسیار کوچک است، تمیز نگه داشتن آن برای خرگوش کاملاً دشوار است. در نتیجه، پنجه های حیوان خانگی شما و همچنین خز آن ممکن است لکه دار یا مات شود. بنابراین با داشتن چنین لکه هایی در داخل پاهای عقبی و خز دردناک می توانید با دامپزشک مشورت کنید.

از طرفی هم خرگوش های نر، به ویژه آنهایی که دچار بی اختیار هستند، حتی در سنین جوانی خود شروع به ادرار  کردن در اطراف می کنند. بنابراین اگر شما دو خرگوش نر دارید که در یک قفس با هم زندگی می کنند، قوی ترین خرگوش نر شروع به ادرار به خرگوش دیگر می کند و باعث لکه شدن خز آن می شود.

از طرفی هم نگهداری دو خرگوش در محوطه کوچک یکی دیگر از علل پنجه سبز در خرگوش ها است. اگر چنین خرگوش هایی در یک محوطه کوچک مشترک باشند، ممکن است در نهایت برای جلوگیری از یکدیگر در یک جعبه زباله پنهان شوند.

چرا خرگوشها فریاد می زنند؟

حذف لکه های ادرار روی خز خرگوش

موارد زیر در مورد چگونگی از بین بردن لکه ادرار روی خرگوش ها باید مورد توجه قرار گیرد:

 • وقتی خز خرگوش ها به به رنگ زرد در می آید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آنها را به حمام ببرید.
 • تقریباً همه خرگوش ها قطعا می ترسند که در آب فرو بروند. حتی ممکن است در این راه خرگوش شما دچار صدمه شود.
 • علاوه بر این، اگر حیوان خانگی شما دچار سوزش ادرار مانند زخم شده و خز آن در داخل ساق پا بد بو شود، قطعاً باید حمام کند تا از حمله احتمالی پیشگیری شود.
 • همچنین، حمام کردن خرگوش یا حیوان خانگی شما در برخی موارد ضروری است، مانند این که خرگوش خانگی شما بی حرکت باشد و نتواند خود را تمیز و آراسته کند.

اما اگر لکه، تنها مانند لکه های مرطوب و حتی زخم باشد، نیازی به حمام مرطوب نیست. در این شرایط، در نهایت می توانید لکه را پاک کنید. خز و پنجه هایی که کمی لکه گرفته اند را می توان به راحتی با حمام خشک درمان کرد. اکثر خرگوش ها می توانند از حمام خشک لذت ببرند. با این حال، انجام این کار با صبر و ملایمت، ضروری است.

تمیز کردن خرگوش با حمام خشک

پنجه های سبز خرگوش نشان دهنده چیست؟ 1 | دام و پت

در اینجا چند دستورالعمل در مورد نحوه تمیز کردن خرگوش با حمام خشک آورده شده است:

 • شما باید خرگوش خود را در موقعیت راحتی قرار دهید. دسترسی به پاها و قرار دادن قسمت زیرین با شکم به سمت بالا، ساده ترین موقعیتی است که می توانید انجام دهید. در صورت تلاش برای فرار حتی خرگوش را مجبور نکنید در چنین وضعیتی بماند.
 • می توانید از یک محصول مراقبت از کودک مانند پودر نشاسته ذرت استفاده کنید و چنین پودری را در ناحیه آلوده به ادرار بمالید. از استفاده پودر تالک معمولی یا پودرهای گیاهی اضافی خودداری کنید، چون ممکن است خرگوش شما را تحریک کند.
 • در صورت لزوم، فقط می توانید پودر را به پای حیوان خانگی خود و داخل پای عقب بمالید که تحت تأثیر لکه قرار دارد. پودری که استفاده می کنید می تواند به خز خرگوش آغشته شود و به حذف ادرار کمک می کند.
 • می توانید با استفاده از شانه کک، خز را شانه کنید، اما در انجام این کارها دقت کنید زیرا ممکن است بیش از حد محکم بکشید و به خرگوش حیوان خود آسیب برسانید.

نظافت و حمام خرگوش ها برای حذف پنجه های سبز

پنجه های سبز خرگوش نشان دهنده چیست؟ 1 | دام و پت

به غیر از حمام خشک، شما می توانید پنجه ها و خزهای خرگوش خود را با استفاده از حمام مرطوب تمیز کنید. اگر خرگوش دارای تاول ادراری باشد که روی ساق پاها قرار دارد یا خز و پنجه های آن کاملاً مرطوب و بدبو باشد، به احتمال زیاد خرگوش باید حمام مرطوب انجام دهد.

روش های معمول برای حمام و نظافت خرگوش که شما می توانید به راحتی انجام دهید، عبارتند از:

 • اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که خرگوش خود را در سینک ظرفشویی بشویید. این ساده ترین گزینه است.
 • فقط پر کردن سینک ظرفشویی با چند لیتر آب کمی گرم و بیش از 30 درجه سانتیگراد توصیه می شود.
 • می توانید شامپوی خرگوش را فقط با یک قاشق چای خوری مخلوط کنید.
 • بهتر است که شخص دیگری خرگوش را بگیرد و خرگوش را به آرامی از روی آب بیرون بکشد تا چند سانتی متر بالاتر از سینک ظرفشویی باشد.
 • اگر حیوان خانگی شما می تواند به راحتی حمام را تحمل کند، اکنون می توانید پاهای او را در آب فرو ببرید در حالی که طرف مقابل هنوز آن را نگه داشته است. خرگوش های دیگر ممکن است این اجازه را ندهند و در نهایت لازم است بالای آب نگه داشته شوند.
 • سعی کنید حیوان خانگی خود را سریع اما کامل حمام کنید.
 • پس از اتمام کار با کف، می توانید از حداقل یک کوزه آب برای شستشوی شامپو استفاده کنید.
 • پس از آبکشی خرگوش، اکنون می توانید حیوان خانگی خود را با حوله خشک کنید تا از سرماخوردگی پیشگیری شود.
 • در نهایت، هنگام خشک کردن حیوان خانگی خود باید ملایم باشید. شما می توانید از یک حوله میکروفیبر استفاده کنید زیرا بسیار نرم است و به راحتی آب خز حیوان خانگی شما را جذب می کند.
سخن آخر

پنجه های خرگوش شما وقتی در فضای باز با چمن بازی می کنند سبز می شوند. به عنوان صاحب حیوان خانگی، باید این را بدانید که نظافت حیوان خانگی شما ضروری نیست مگر اینکه آنها بسیار کثیف باشند، یا نمی توانند به تنهایی خود را مرتب کنند. فقط مطمئن شوید که آنها در منطقه ای تمیز زندگی می کنند تا از ظاهر شدن  هرگونه لکه پیشگیری کنید. حتی اگر آنها را حمام می کنید، باید با دامپزشک خود مشورت کنید یا این کار را با احتیاط انجام دهید زیرا ممکن است وحشت کرده و منجر به موارد جدی تری مانند آسیب شود.

گوش های خرگوش چه می گویند + راهنمای زبان بدن خرگوش را بشناسید.

منبع
https://herebunny.com/care/what-do-your-rabbits-green-paws-indicate

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا