حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟ این رفتار در خرگوش می تواند علل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات، ممکن است متوجه شوید که خرگوش خانگی تان، به صورت غیر عادی، پنجه خود را بالا نگه می دارد. در این مقاله، نکات مهمی درباره اینکه چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد و چگونه این مشکل را از بین ببریم عنوان شده است. پس اگر حیوان خانگی شما با این مشکل مواجهه است برای تشخیص علت اصلی آن، ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

وجود زخم در پنجه خرگوش خانگی

خرگوش ها، در ناحیه پنجه های شان، اغلب به یک عفونت باکتریایی مبتلا می شوند که به نام پودودرماتیت اولسراتیو شناخته می شود. این عفونت ها، اغلب در پاهای عقبی ایجاد می شوند، اما می توانند در پاهای جلویی نیز ظاهر شوند. یکی از اولین علائم ابتلا به این عفونت، ایجاد شدن لکه ‌ای بدون خز در پایین پا است. گاهی اوقات، یک زخم باز نیز در آن ناحیه دیده می شود دارد. علل بسیار زیادی می توانند باعث ایجاد زخم در پای خرگوش خانگی تان شوند.

در حالت ایده آل، اگر می خواهید از بروز اتفاقات ناگوار پیشگیری کنید، بهتر است به یک کلینیک دام پزشکی مراجعه کنید. با این حال، تا زمانی که بتوان به کلینیک مراجعه کرد، مجموعه ای از روش ها وجود دارد که برای کمک به خرگوش، می توان آن ها را دنبال کرد. در مورد روش های‌ بستن زخم خرگوش، با یک دام پزشک صحبت کنید‌.

رگ به رگ شدن یا شکستگی پا در خرگوش های خانگی

رگ به رگ شدن و شکستگی پا، جزوی از شایع ترین عللی هستند که باعث می شوند خرگوش ها، پنجه جلویی خود را بالا نگه دارند. با این حال، تشخیص شدت مشکل خرگوش، می تواند مشکل باشد. به همین علت، توصیه می شود که برای تهیه تصاویر اشعه ایکس از استخوان های خرگوش، به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

عوامل زیادی می توانند باعث بروز رگ به رگ شدن و شکستگی پا در خرگوش های خانگی شوند. خرگوش ها می توانند به راحتی پای خود را در شکاف کوچکی گیر بدهند و دچار آسیب شوند. یا ممکن است پس از تلاش برای پرش، به طور نامناسبی فرود بیایند. لیز خوردن روی یک سطح سخت یا فرود نامتعادل روی یک جسم، از جمله شرایط آسیب زا برای خرگوش ها هستند.

اضافه وزن و آرتریت نیز می توانند منجر به پیچ خوردگی شوند. در ابتدای کار، استفاده از کمپرس سرد و استراحت، برای کاهش تورم و بهبودی خرگوش، ضروری است. همچنین، ایده خوبی است که خرگوش را در جایی قرار دهید که میزان فعالیت آن، کاهش پیدا کند.

آسیب دیدن ناخن ها از علل مشکلات پنجه خرگوش

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟ || دام و پت

خرگوش ها در طبیعت، زمان زیادی را صرف سایش ناخن های خود می کنند. به این ترتیب، ناخن های خود را در اندازه مناسبی نگه می دارند. با این حال، خرگوش های خانگی، نمی توانند به اندازه یک‌ خرگوش وحشی، ناخن های خود را تحت سایش قرار دهند.

اگر خرگوش نتواند ناخن های خود را سایش دهد، ایستادن بر روی پنجه برای این حیوان، سخت خواهد شد. همچنین ناخن ها می توانند ترک بخورند یا به طور کامل از بین بروند. به یاد داشته باشید که ممکن است در صورت شکستگی ناخن، اغلب اوقات لکه های خون دیده شود، اما نه همیشه.

اگر ناخن کنده شود، گاهی اوقات خونریزی ایجاد نمی شود. بنابراین مطمئن شوید که ناخن ها را به دقت بررسی کنید. در صورت وجود خون، آن ناحیه را فشار دهید تا خونریزی متوقف شود. نگرانی اصلی آسیب های مربوط به ناخن، بروز عفونت است.

مطمئن شوید که ناحیه آسیب‌‌دیده را تمیز نگه دارید تا از بروز عفونت پیشگیری شود. اگر ناحیه آسیب دیده، آلوده به نظر می رسد، بهتر است در اسرع وقت به کلینیک دام پزشکی مراجعه کنید. برای پیشگیری از بروز هر گونه آسیب بیشتر به ناخن، سعی کنید مطمئن شوید که ناخن خرگوش خانگی شما کوتاه است. ناخن های خرگوش را می توان با ساییدن با شدت مناسب روی سطوح ناهموار مانند بتن، و فعالیت هایی مانند حفر لانه یا استفاده از ناخن گیر، کوتاه نگه داشت.

چگونه از پنجه خرگوش خانگی خود مراقبت کنیم؟

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟ || دام و پت

مهم نیست که چه عامل باعث ایجاد آسیب در خرگوش خانگی شما شده است، اقداماتی وجود دارد که باید فوراً انجام دهید. اول از همه، اجازه ندهید خرگوش شما بدود. خرگوش را در یک فضای امن قرار دهید تا بیشتر به خود آسیب نرساند. مانند هر آسیبی، استراحت، یکی از بهترین داروها است.

همچنین، وجود هر گونه آسیب یا خونریزی در اطراف پنجه ای که بالا نگه داشته اند را بررسی کنید. هر ناخن را به دقت بررسی کنید و اطراف کف پنجه را برای بررسی وجود هر گونه زخم یا لکه، بررسی کنید. اگر زخم خارجی پیدا نشود، کمپرس سرد می ‌تواند تورمی را که ممکن است به علت آسیب ایجاد شده باشد، کاهش دهد.

در نهایت، در صورت شدید تر شدن آسیب یا بروز علائم دیگر، خرگوش خود را تحت نظر بگیرید. به هیچ عنوان، زخم خرگوش را دست کم نگیرید. حتی اگر خرگوش تان می‌ تواند از پای خود استفاده کند، یا به نظر می رسد که رفتار عادی دارد، به این معنی نیست که همه شرایط، مطلوب و خوب است.

خرگوش ها حیواناتی هستند که اغلب در طبیعت شکار می شوند و ضعیف ترین آن ها، پیش از سایرین مورد هدف شکارچیان قرار می گیرند. به همین علت، آن ها مکانیسم های دفاعی برای مخفی سازی هر گونه آسیب، برای جلوگیری از ضعیف به نظر رسیدن، دارند.

شما باید این گونه تصور کنید که وضعیت پنجه خرگوش خانگی تان، بدتر از آن چیزی است که به نظر می رسد، تا اینکه تصور کنید اوضاع خوب است و اتفاق مهمی رخ نداده است. مهمتر از همه، خرگوش ها حیواناتی هستند که به مصرف غذا نیاز دارند. اگر خرگوش شما به خاطر وجود یک پنجه زخمی، دیگر غذا نمی خورد، فوراً آن را نزد دام پزشک ببرید.

رژیم غذایی خرگوش را بررسی کنید.

خرگوش ها حیواناتی نیستند که بتوانند بدون از دست دادن یک وعده غذایی، سالم بمانند. زیرا  این وضعیت می تواند منجر به بروز مشکلاتی در حرکت غذا در روده آن ها شود. خرگوشی که پنجه خود را بالا گرفته و بی اشتها است، ممکن است به وضعیت شدید تری مبتلا شده باشد.

تشخیص آسیب خرگوش، می تواند دشوار باشد. خرگوش نمی تواند درد را، مانند یک سگ یا گربه مجروح، بروز دهد. به همین علت، باید بیشتر دقت کنید. اگر مشکوک به وجود آسیب هستید، باید پنجه های خرگوش خود را از نظر علائم تحریک، التهاب و ضعف، معاینه فیزیکی کنید.

اگر به وجود جراحت مشکوک هستید، باید خرگوش خود را فورا نزد یک دام پزشک ببرید. با این حال، اگر نمی توانید فوراً به یک کلینیک دام پزشکی مراجعه کنید، می توانید تا زمانی که حیوان خانگی تان توسط دام پزشک ویزیت می شود، آسیب را در خانه درمان کنید.

پودودرماتیت در خرگوش ها

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟ || دام و پت

پودودرماتیت، یک بیماری شایع در بین خرگوش ها است. این وضعیت دردناک، به راحتی با مراقبت مناسب و محل استراحت خوب، قابل پیشگیری است. با این حال، هنگامی که این اختلال بروز پیدا می کند، باید اقدام سریعی برای درمان آسیب های موجود، انجام دهید.

عدم درمان این اختلال در مراحل اولیه، منجر به بروز عفونت و درد بیشتر می شود. نشانه‌ های اولیه این اختلال، شامل ریزش مو در کف پنجه آسیب ‌دیده است. با شدید تر شدن شرایط، پوست در معرض قارچ، قرمز و ملتهب می شود. زخم ها و دلمه های موجود، در صورت عدم درمان، ممکن است پیشرفت کنند و به دنبال آن، آبسه پوستی ایجاد شود.

در موارد شدید، این وضعیت ممکن است به التهاب تاندون ها و بافت های عمیق در پنجه خرگوش خانگی شما منجر شود. اگر وضعیت سلامتی خرگوش، به حدی نامساعد شود که خرگوش شما حالت و الگوی راه رفتن غیرطبیعی از خود بروز دهد، ممکن است آسیب شدید و دائمی به حیوان خانگی تان وارد شده باشد.

در صورت وجود هر گونه زخم باز، سعی نکنید که جای زخم را بپوشانید، زیرا ممکن است آسیب بیشتری به خرگوش خانگی تان وارد شود. اگر این شرایط زود بررسی شود، باید بتوانید آن را در خانه درمان کنید. با این حال، در صورت مشاهده هر گونه علائم پیشرفته و شدید، باید خرگوش خود را در اسرع وقت نزد یک دام پزشک ببرید.

کمپرس خز خرگوش خانگی

همچنین، به منظور درمان اختلالات موجود، باید خز را با مقداری از خز خرگوش (یا در حالت ایده‌ آل، تهیه خز از خرگوش دیگر) جایگزین کنید. این کار به رفع آسیب کمک می کند. زمانی که پوست بهبود یابد و خز شروع به رشد مجدد کند، این روش می تواند مفید باشد.

برای ساخت کمپرس خز، به موارد زیر نیاز دارید:

مقداری خز اضافی را از بدن خرگوش خود تهیه کنید. در حالت ایده آل، شما باید خز را از یک خرگوش سالم تهیه کنید تا از وارد شدن آسیب بیشتر به حیوان آسیب دیده، جلوگیری شود‌. اما اگر فقط یک خرگوش دارید، مجبور هستید این کار را انجام دهید.

خز را بین کف دستان خود بچرخانید تا یک تشک خز به طول تقریبی دو اینچ، عرض دو اینچ و عمق یک اینچ درست کنید. خز ایجاد شده، باید نرم و اسفنجی باشد، اما باید مقداری سفتی نیز داشته باشد. سعی نکنید از پنبه، گاز یا هر نوع دیگر از پد های مصنوعی استفاده کنید.

این مواد در صورت استعمال روی پنجه خرگوش، می توانند آسیب موجود را بیشتر کنند. به خاطر داشته باشید که اگرچه خز خرگوش، محافظی عالی را ایجاد می ‌کند، اما بدون عیب نیست. قبل از استفاده از این روش، با یک دام پزشک در مورد ایمن بودن آن، مشورت کنید.

درمان شکستگی پا در خوش خانگی

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟ || دام و پت

ابتدا تشخیص دهید که کدام پا زخمی است. اگر خرگوش شما در راه رفتن مشکل دارد یا کاملاً قادر پیاده روی نیست، احتمالاً از آسیب پا رنج می برد. یا خرگوش شما تلو می خورد یا یک پای خود را بر روی زمین می کشد، به احتمال زیاد دچار ‌شکستگی است.

اگر خرگوش تان لنگ می زند، اما به نظر می رسد که می تواند وزن خود را روی پای زخمی تحمل کند، ممکن است پای آن، رگ به رگ شده، دررفته یا شکسته باشد. دام پزشک باید آسیب را ارزیابی کند تا مشخص شود که وضعیت خرگوش خانگی، چقدر جدی است و چگونه می توان آن را درمان کرد.

حیوان خانگی خود را در حالی که با دست دیگر از پشت بدن آن حمایت می کنید، بلند کنید. در حالی که هنوز خرگوش خود را در آغوش می گیرید (هرگز خرگوش را رها نکنید)، سعی کنید خرگوش را به آرامی نگه دارید. هر پایی که خرگوش سعی می کند از ایستادن روی آن خودداری کند، به احتمال زیاد همان پای زخمی است.

سپس باید با استفاده از لوازم مناسب، پای خرگوش را آتل ببندید. تا زمانی که بتوانید به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید، باید پای خرگوش خانگی تان را در همین حالت قرار دهید.

اگر خرگوش شما هر دو پای عقب خود را روی زمین می کشد، ممکن است دچار آسیب نخاعی باشد. در چنین حالتی، خرگوش خانگی تان به کمک فوری دامپزشکی نیاز خواهد داشت. دام پزشک باید استروئیدها و سایر داروها را تجویز کند و همچنین ممکن است از گچ برای ثابت نگه داشتن بدن خرگوش استفاده شود.

منبع
https://cleverpetowners.com/why-is-my-rabbit-holding-its-paw-up/https://www.wikihow.com/Treat-an-Injured-Rabbit%27s-Paw?amp=1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا