گربه ها

پلک سوم در گربه ها

پلک سوم در گربه ها چیست؟

آیا می دانستید که گربه ها بیش از دو پلک در هر چشم دارند؟ علاوه بر پلک بالا و پایین، پلک سوم در گربه ها نیز وجود دارد که معمولاً آن را نمی بینید. در برخی موارد بیرون زدگی پلک سوم در واقع نشانه بیماری یا آسیب است. گربه ها و بسیاری از پستانداران دیگر دارای پلک سومی هستند که به آن غشای تحریک کننده می گویند. این غشاء در گوشه هر چشم به سمت مرکز صورت قرار دارد. پلک سوم معمولا جمع شده و قابل مشاهده نیست. برخی شرایط ممکن است باعث بیرون زدگی پلک سوم شود و تا حدی کره چشم را بپوشاند.

شایع ترین علل پلک سوم گربه

دیدن پلک سوم گربه غیر معمول است. در بسیاری از موارد ظاهر پلک سوم نشان می دهد که مشکلی وجود دارد. دلایل متعددی برای بیرون زدگی پلک سوم در گربه ها وجود دارد. برخی عادی در نظر گرفته می شوند در حالی که برخی دیگر مشکل ساز هستند. به طور کلی، اگر بیش از چند ساعت متوجه بیرون زدگی پلک سوم گربه خود شدید، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید.

خواب آلودگی یا حالت آرام

طبیعی است که بخشی از پلک سوم زمانی که گربه بسیار آرام یا خسته است نشان داده شود. ممکن است متوجه شوید که پلک سوم در هنگام خواب یا بلافاصله پس از بیدار شدن گربه، بالا است. پلک سوم باید به محض بیدار شدن و هوشیاری گربه جمع شود. اگر پلک سوم برای مدت طولانی تری بالا بماند.

آبریزش چشمی در گربه ها، از علت تا درمان را بشناسید.

آرام بخش یا بیهوشی

پلک سوم در گربه ها | دام و پت

اگر برای یک عمل پزشکی به گربه شما بیهوشی یا آرامبخش داده شد، پلک سوم ظاهر می شود و به دلیل آرامش فیزیکی شدید، تا حدی چشم را می پوشاند. این اثر ممکن است چند ساعت پس از بیدار شدن باقی بماند اما باید به تدریج از بین برود. این طبیعی تلقی می شود و مشکلی نیست مگر اینکه پلک سوم بعد از روز عمل بالا بماند.

ورم ملتحمه

ملتحمه یک غشای مخاطی نازک و شفاف است که داخل پلک ها را می پوشاند و قسمت جلویی چشم را می پوشاند. ورم ملتحمه که گاهی “چشم صورتی” نامیده می شود، به سادگی به معنای التهاب ملتحمه است. ممکن است ناشی از عفونت، آلرژی، آسیب یا محرک چشم باشد. غیر معمول نیست که ورم ملتحمه باعث التهاب و بیرون زدگی پلک سوم شود. گربه‌های مبتلا به ورم ملتحمه معمولاً با قطره‌ها یا پمادهای دارویی حاوی آنتی‌بیوتیک و یا استروئید درمان می‌شوند.

زخم قرنیه

قرنیه شفاف است و جلوی چشم شامل عنبیه و مردمک را می پوشاند. زخم قرنیه زخمی در قرنیه است که باعث درد و التهاب در چشم می شود و ممکن است باعث ظاهر شدن پلک سوم شود. زخم قرنیه معمولاً در اثر آسیب به چشم مانند خراش، خراش یا سوراخ ایجاد می شود. مواد تحریک کننده یا ساینده نیز می توانند باعث زخم قرنیه شوند. زخم قرنیه می تواند به سرعت بسیار جدی شود و نیاز به درمان دامپزشکی دارد. گربه های مبتلا به زخم قرنیه اغلب به یک یا چند نوع داروی چشمی و احتمالاً داروهای خوراکی نیز نیاز دارند.

مشکلات بینایی گربه ها را بشناسید.

یووئیت

پلک سوم در گربه ها | دام و پت

Uvea قسمت میانی کره چشم است و حاوی رگ های خونی زیادی است. التهاب یووه یووئیت نامیده می شود. اغلب باعث قرمزی چشم می شود و گاهی اوقات دردناک است. پلک سوم ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد یا خیر.

گلوکوم

گلوکوم یک بیماری چشم دردناک است که باعث ایجاد فشار در چشم می شود. این به این دلیل است که زلالیه (مایع داخل قسمت جلویی چشم) نمی تواند به درستی تخلیه شود. فشار بیش از حد باعث آسیب به عصب بینایی می شود و ممکن است منجر به کوری شود . التهاب پلک سوم ممکن است گاهی اوقات همراه با گلوکوم باشد.

چشم گیلاس

پلک سوم حاوی غده ای است که می تواند متورم شود و مانند یک بیرون زدگی گرد از گوشه داخلی چشم به نظر برسد. به این حالت افتادگی غشای تحریک کننده یا چشم گیلاسی گفته می شود . در بیشتر گربه ها نسبتاً نادر است اما در گربه های برمه ای رایج است. جراحی درمان چشم گیلاسی است.

رشد چشم

رشد، تومور، توده و کیست در داخل و اطراف چشم می تواند منجر به التهاب و بیرون زدگی پلک سوم شود. اگر متوجه رشد یا تورم غیرطبیعی در داخل یا اطراف چشم گربه خود شدید قبل از اینکه باعث دردسر بیشتر شود، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

سندرم هورنر

سندرم هورنر یک اختلال عصبی است که در اثر اختلال عملکرد عصب ایجاد می شود. روی چشم ها و ماهیچه های صورت تاثیر می گذارد و باعث می شود چشم ها نامتقارن به نظر برسند. پلک سوم اغلب در یک چشم بسیار برجسته است. پلک ها افتاده و خود چشم به نظر می رسد “غرق شده”. سندرم هورنر ممکن است در اثر تروما یا تومور ایجاد شود، اما گاهی اوقات نمی توان علت را تعیین کرد. این وضعیت ممکن است خود به خود برطرف شود.

اگر پلک سوم گربه خود را دیدید چه باید کرد؟

پلک سوم در گربه ها | دام و پت

اگر متوجه بیرون زدگی پلک گربه خود شدید و به نظر نمی رسد که این پلک ناشی از خواب، آرامش، آرام بخش یا بیهوشی باشد، احتمالاً به این معنی است که مشکلی وجود دارد. برای دریافت مشاوره در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید. اگر گربه شما علائم دیگری از بیماری را نشان می دهد، بهتر است گربه خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. سعی نکنید چیزی را بدون توصیه دامپزشک خود وارد چشم کنید زیرا این کار می تواند شرایط را بسیار بدتر کند. مشکلات چشمی می توانند به راحتی از بد به بدتر شدن تبدیل شوند، بنابراین در ملاقات با دامپزشک خود به تعویق نیفتد.

رنگ چشم بچه گربه ها چه زمانی تغییر می کند؟

چرا گربه ها پلک سوم دارند؟

گربه‌تان را دیدید که از خواب عمیقی بیدار می‌شود و از چشم‌هایی که فیلمی و حتی شفاف به نظر می‌رسند به شما خیره می‌شود. چند بار پلک زد و آن لایه های شیری به صورت افقی در گوشه چشمانش جمع شدند.  شما به تازگی پلک سوم گربه خود را مشاهده کرده اید.

پلک سوم از نظر پزشکی به عنوان یک غشای تحریک کننده شناخته می شود. این غشاء اساساً یک لایه محافظ اضافی برای قرنیه است و همچنین برای مرطوب کردن چشم در عین حفظ بینایی عمل می کند. پلک سوم گاهی اوقات شبیه به “تیغه برف پاک کن” با حذف زباله و گرده از سطح و توزیع مجدد اشک روی قرنیه عمل می کند. به گوشه داخلی هر چشم جمع می‌شود (که آن را تا حدی به یک منظره گیج‌کننده برای ناظران انسانی تبدیل می‌کند).

گربه ها و سگ ها هر دو پلک سوم دارند. پرندگان، خزندگان، دوزیستان، ماهی ها و برخی از پستانداران دیگر نیز همینطور هستند. پلک سوم گربه شما به عنوان سپری برای قرنیه او در حین حرکت در میان علف های بلند و در هنگام درگیری با گربه سانان محله یا طعمه های مقاوم عمل می کند. (نکته حرفه ای: او را در داخل خانه نگه دارید تا هرگز به آن محافظت نیاز نداشته باشد!)

چرا انسان پلک سوم ندارد؟

باور کنید یا نه، دانشمندان فکر می‌کنند که انسان‌ها زمانی پلک سوم داشتند. در طی سیر تکاملی، غشای نشاط‌کننده به چین‌های صورتی ریز بافت در گوشه چشم کاهش یافت. این احتمالاً به این دلیل اتفاق افتاده است که برخلاف گربه‌ها، انسان‌ها مجبور نبودند طعمه‌ها را با گاز گرفتن یا تعقیب کردن در میان پوشش گیاهی، صید کنند.

توجه به پلک سوم گربه می تواند نشانه بدی باشد. به غیر از لحظات کوتاهی که گربه شما از خواب بیدار می شود، شما نباید غشای ریزش را ببینید. اگر پلک سوم گربه شما در یک یا هر دو چشم وجود دارد، او را نزد دامپزشک خود ببرید تا مطمئن شوید که از یکی از مشکلات زیر رنج نمی برد.

ضربه و پلک سوم در گربه ها

پلک سوم در گربه ها | دام و پت

اگر خراش روی سطح شفاف چشم گربه شما وجود داشته باشد، زخم قرنیه ممکن است رخ دهد. پلک سوم ممکن است در اثر این نوع تروما بالا بیاید.

بیماری های بهداشتی و پلک سوم

پلک سوم گاهی اوقات خود را نشان می دهد اگر یک گربه به شدت کم آب باشد یا به دلیل یک مشکل سلامتی دیگر کاهش وزن داشته باشد. گربه های مبتلا به گلوکوم ممکن است پلک سوم را نیز نشان دهند.

عفونت و پلک سوم

همچنین ممکن است غشای تحریک کننده به عنوان علامت ویروس تنفسی فوقانی گربه یا ورم ملتحمه (چشم صورتی) ظاهر شود. برخی از نژادهای گربه بیشتر مستعد مشکلات پلک سوم هستند. برای مثال، برمه ای ها معمولاً «چشم گیلاسی» را تجربه می کنند، جایی که غده پلک سوم ملتهب و متورم می شود. در چنین مواردی غشای نشاط آور باید با جراحی تغییر مکان دهد. پلک سوم گربه شما بخشی کاملاً طبیعی از آناتومی او است – تا زمانی که مشخص شود. در صورت شک، با دامپزشک خود مشورت کنید.

منبع
https://www.litter-robot.com/blog/2018/10/18/why-do-cats-have-a-third-eyelid/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا