پرنده ها

ویژگی و رفتار طوطی ها

هر آنچه که باید در مورد طوطی ها بدانید.

ویژگی و رفتار طوطی ها، کاملا منحصر به فرد است و برخی از آنها می توانند یادبگیرند که صحبت کنند. برای همین شما به عنوان صاحبان این حیوان خانگی می توانید برای آموزش آنها تلاش کنید. اما برای انتخاب نوع طوطی که حرف بزند بهتر است زیاد عجله نکنید و در انتخاب خود دقت کنید. طوطی ها شخصیت بزرگی دارند و اجازه نمی دهند کوچک بودن قد آنها مانع بازی و تعامل با صاحبان و سایر پرندگان شود.

کسانی که از طوطی به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند، می گویند طوطی ها دارای شخصیت هایی محکم و ظریفی هستند. رفتار و شخصیت آنها در برابر چثه کوچک آنها،  بسیار بزرگ به نظر می رسد. افرادی که می خواهند از طوطی به عنوان حیوان خانگی خود استفاده کنند بهتر است آموزش های لازم را ببینند. در غیر این صورت، پرندگان شما به زودی خسته شده و  رفتارهای تخریبی را از خودشان بروز می دهند. آموزش مناسب از همان ابتدا در داشتن یک طوطی به حیوان خانگی دوست داشتنی و خوش برخورد کمک می کند.

باهوش ترین طوطی ها به عنوان حیوان خانگی

صفات منحصر به فرد طوطی ها چیست؟

یکی از ویژگی های اصلی طوطی ها منقار است. طوطی ها در استفاده از منقار بسیار ماهر هستند. منقار برای آنها تقریباً حکم دست را دارد. آنها از منقار برای بالا رفتن از شاخ و برگ درخت، نگه داشتن چیزها، و همچنین غذا خوردن استفاده می کنند! منقارها به طور مداوم رشد می کنند. اگر رژیم غذایی و زیستگاه طوطی به گونه ای باشد که به فرسودگی منقار کمک نکند، باید برای پیشگیری از رشد بیش از حد، اصلاح شود. عمر طوطی ها در مقایسه با بسیاری از حیوانات خانگی طولانی است. طوطی ها از بالاترین سن در میان پرندگان برخوردارند. یک طوطی با جثه متوسط اگر در شرایط خوب نگهداری شود به طور معمول چندین دهه عمر می کند. بسیاری از طوطی ها تا 100سال و حتی خیلی بیشتر از اینها هم عمر می کنند.

اگر یک طوطی متوسط یا بزرگ مانند کاکاتو یا ماکائو کاسکو داشته باشید در صورت مناسب بودن شرایط نگهداری این پرنده تا آخر عمر با شما خواهد بود. در صورت برخورداری از شرایط ایده آل چه در اسارت و چه در طبیعت طوطی های کوچک دست کم ده تا پانزده سال، متوسط ها حدود ۵۰ سال و طوطی های دم بلند معمولا حدود ۸۰ سال عمر می کنند.

چشم طوطی ها به صورت جانبی و در کنار سر آنها قرار گرفته است. این باعث می شود که آنها دید بیشتری داشته باشند. از طرفی این ویژگی باعث ایجاد یک نقطه کور مستقیم در مقابل منقار آنها می شود. آنها همچنین دارای دید تک چشمی هستند. یعنی فقط یک چشم بر روی یک شی خاص متمرکز می شود. طوطی ها همچنین می توانند به طور ارادی مردمک چشم خود را منقبض کنند. در حالی که مردمک چشم انسان و سایر پستانداران فقط نسبت به نور و برخی از داروها منبسط می شوند. تنگ کردن مردمک چشم می تواند روحیه طوطی را نشان دهد. این کار معمولاً نشان دهنده هیجان طوطی است.

علل گاز گرفتن طوطی و درمان آن

نگهداری طوطی ها

ویژگی و رفتار طوطی ها | دام و پت

قفس طوطی در حکم قلمرو این پرنده در خانه شماست. طوطی ها در حالت ایده آل به 12 ساعت نور و 12 ساعت تاریکی نیاز دارند. اندازه قفس باید به گونه های باشد که طوطی بتواند بال های خود را آزادانه باز کرده و در قفس تکان دهد. طوطی های دم بلند به قفس هایی با ارتفاع زیاد نیاز دارند. اگر می‌خواهید چند طوطی مختلف داشته باشید بهتر است برای هر کدام از آنها یک قفس جداگانه تهیه کنید. پرندگانی که به یکدیگر پرخاش می کنند را هرگز در یک قفس مشترک قرار ندهید.

قبل از قرار دادن طوطی ها در داخل قفس مطمئن باشید که جنسیت پرنده‌ها را می‌دانید. تمیز نگهداشتن قفس برای حفظ سلامتی طوطی‌ بسیار مهم است. طوطی ها خودشان را تمیز می کنند، اما برای این کار به کمک شما هم نیاز دارند. شرایط حمام را برای طوطی در قفس آماده کنید. علاوه بر نظافت و حمام کردن، طوطی شما به کارهای دیگری مانند کوتاه کردن منقار، بال ها و ناخن ها هم نیاز دارد. برای انجام این کارها می توانید از دامپزشک کمک بگیرید.

تغذیه طوطی ها

گونه ‌های مختلف طوطی ها از غذاهای مختلفی تغذیه می کنند. این پرندگان معمولاً تخمه، گردو، میوه و سیزیجات می‌خورند. تقریبا می توان گفت که طوطی ها همه چیز خوارند. برخی از گونه ها بیشتر مستعد کمبود ویتامین و برخی دیگر مستعد چاقی هستند. به همین دلیل استفاده از یک رژیم متعادل برای طوطی اهمیت بسیار زیادی دارد. طوطی ها از خوردن غذاهای تازه لذت می برند. انواع توت، موز، سبزیجات و کدو سبز جزء غذاهای سالمی هستند که به راحتی می‌توانید به پرنده خانگی خود بدهید.

برخی از انواع غذاها که از نظر شما مفیدند ممکن است برای سلامت پرنده مضر باشد. بنابراین همیشه در مورد لیست غذاهای مجاز طوطی با یک دامپزشک مشورت کنید. چیزی که تقریباً در مورد همه طوطی ها رایج است کثیف بودن آنها است. این پرندگان از بازی با غذای خود لذت می برند. طوطی ها در هنگام تغذیه غذای خود را رها می کنند، پرت می کنند، با بزاق خود مخلوط می کنند و به اطراف پخش می کنند. این کار در میان طوطی ها کاملا طبیعی است. اما استفاده از یک ظرف غذای مناسب و تمیز کردن روزانه قفس باعث می شود که محل زندگی پرنده خانگی شما همیشه تمیز باشد.

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو را بشناسید.

انواع صدای طوطی

ویژگی و رفتار طوطی ها | دام و پت

طوطی ها صداهای بسیار متنوعی تولید می کنند. آنها می توانند شما را برای ساعت های طولانی سرگرم کنند. اما همه صداهایی که حیوان خانگی تولید می کند ممکن است برای گوش افراد یا برای خود طوطی خوشایند نباشد. در متن زیر انواع صداهای طوطی دسته بندی و توصیف شده است.

کلیک منقار

کلیک منقار زمانی است که طوطی به سرعت قسمت های بالا و پایین منقار خود را به هم می زند. منظور طوطی از انجام این کار تهدید است. طوطی معمولاً از فضا، قلمرو شخصی و یا جفت خود دفاع می کند. تولید این صدا معمولاً با مردمک چشم گشاد همراه بوده و نشانه هیجان است. طوطی همچنین ممکن است پرها و یا بالهای خود را بالا ببرد تا در نظر رقبای خود بزرگتر به نظر برسد. مفهوم این صدا با توجه به شرایط محیطی و حالات پرنده به راحتی برای شما قابل تشخیص است.

صدای دندان قروچه

این صدا نشان دهنده نیاز پرنده به توجه شما است. طوطی ها معمولاً در هنگام عصر این صدا را ایجاد می کنند. آنها با ایجاد این صدا ارتباط خود را با سایر پرندگان حفظ می کنند.

پچ پچ کردن

طوطی شما هنگام خوشحالی این صدا را ایجاد می کند. شما به تدریج با انواع صداهای پرنده و مفهوم آنها آشنا خواهید شد. و جالب است که ببینید او چه کلمات، سوت ها و صداهایی را به کارهای روزمره خود اضافه می کند. صدای پچ پچ می تواند بسیار نرم و یا برعکس خیلی بلند باشد. در برخی موارد این صدا نشانه ای از آموزش سخن گفتن پرنده است.

غرش کردن

ویژگی و رفتار طوطی ها | دام و پت

غرش کردن نوعی آواز تهاجمی است. این صدا نشانه پرخاشگری یا هشدار است. طوطی با این صدا به شما می گوید کاری که انجام می دهید را متوقف کنید. یا سعی کنید فاصله خود را از او حفظ کنید. در این شرایط هرگز پرنده را لمس نکنید. در پرندگان بزرگتر صدای غرش کم و پایین خواهد بود. برعکس در گونه های کوچکتر صدا بسیار بلندتر است، این صدا به طور کلی نشان می دهد که پرنده شما بدون هیچ گونه تردیدی عصبانی است! طوطی در حال غرش استرس دارد. و معمولاً هر کسی را که زیاد نزدیک شود گاز می گیرد. در این شرایط گردن و پرهای دیگر اغلب بلند شده و مردمک چشم ها گشاد می شوند.

خندیدن

این صدایی است که برخی طوطی ها از انسان یاد می گیرند. پرندگان معمولاً از این حقیقت لذت می برند که همراهان انسانی آنها این صدا را دوست دارند. استفاده لذت بخش آنها از صدا غالباً در لحظات نامناسب، مانند سرزنش رفتار ناشایست باعث لذت بسیار زیادی برای نگهداری کنندگان طوطی می شود.

بدون سر و صدا

سکوت طولانی مدت معمولاً به این معنی است که پرنده خوابیده و یا خسته است. یا ممکن است در اثر خواب آلودگی در حال استراحت کردن به سر می برد. بعضی از طوطی ها هنگامی که مشغول انجام کاری باشند (مانند غذا خوردن، جویدن یا پنهان كردن چیزی) ممكن است بسیار ساكت باشند. همچنین سکوت زیاد می تواند نشانه ای از بیماری پرنده باشد. اگر پرنده شما قبلا پر سر و صدا بوده و در حال حاضر رفتارش تغییر کرده است، به ظاهر او دقت کنید تا مطمئن شوید که ضعیف و رنجورنباشد.

آواز خواندن

ویژگی و رفتار طوطی ها | دام و پت

طوطی ها وقتی خوشحال می شوند، آواز می خوانند، درست مثل انسانی که زیر دوش است. این آهنگ ترکیبی از صداهای مورد علاقه پرنده است که همیشه در حال تغییر است، از غرولندها گرفته تا صدای سوت کشیدن. برخی از گونه های طوطی بیش از گونه های دیگر اهل آواز خواندن هستند. آنها با خوشحالی با موسیقی پس زمینه یا مکالمه همراه شده و شروع به آواز خواندن می کنند. آنها ممکن است با آوازشان سعی در برقراری ارتباط با شما داشته باشند.

خرخر کردن

خرخر کردن صدای شادی است، درست مثل گربه ها. این صدا زیاد بلند نیست و معمولا نشانه رضایت است. اگر می خواهید معنی خرخر طوطی را بفهمید، زبان بدن پرنده سرنخ های لازم را برای شما فراهم می کند. پرندگان در هنگام ایجاد این صدا آرام به نظر می رسند. یعنی پرهای پرنده برآمده نیست مردمک چشم گشادی ندارند.

جیغ و فریاد زدن

صدای جیغ زدن یک زنگ هشدار است. به منظور هشدار به سایر طوطی هایی که حتی ممکن است کیلومترها از این حیوان دور باشند! طوطی هنگامی شروع به جیغ زدن می کند که عاملی باعث ترس شدید او شود. ممکن است این عامل ترس دیدن یک پرنده شکاری در آسمان یا حتی شنیدن صدای برخی لوازم خانگی مانند جاروبرقی باشد.

غرولند کردن

این گاهی نشانه دلزدگی و عصبانیت کم پرنده است. سعی کنید به جای توجه زیاد، پرنده خود را با یک غذا یا اسباب بازی جدید سرگرم کنید، در غیر این صورت ممکن است سروصدای طوطی سرسام آور شود – چیزی که مسلما هیچ کس دوست ندارد!

صحبت کردن

ویژگی و رفتار طوطی ها | دام و پت

اگر یک طوطی کلمات و اصوات انسانی را یاد گرفته باشد، فقط وقتی احساس خوشبختی، آرامش و یا کنجکاوی کند آنها را بر زبان می آورد. طوطی ها که حیواناتی باهوش هستند، غالباً برای جلب توجه شما از یک کلمه، عبارت یا سوت مورد علاقه شما استفاده می کنند. این پرنده توانایی تقلید انواع صداها را دارد. طوطی بدون درک مطلب، کلمات را تلفظ می‌کند اما گاهی هم دیده شده است که طوطی با مشاهده صحنه یا شخص یا رفتار دیگران از کلمات مناسب و به جا استفاده می‌کند. برخی طوطی ها می توانند حتی تا چند هزار کلمه یا جمله ساده را به خوبی تکرار کنند.

کلیک زبانی

این صدا مانند این است که انسان با زبان بر روی سقف دهان خود کلیک کند. این صدا بدان معنی است که طوطی خوشحال بوده و به دنبال جلب توجه است. فقط بعضی از طوطی ها می توانند این صدا را ایجاد کنند.

سوت زدن

طوطی هرگز موقع عصبانیت سوت نمی زند. این یک صدای شاد یا صدایی برای جلب توجه شما است. بسیاری از گونه های مختلف طوطی مانند کاکاتوها و خاکستری های آفریقایی اغلب سوت مورد علاقه خود را دارند. سوت گاهی اوقات به نوعی از اظهارنظر تبدیل می شود. اگر شخصی وارد اتاق شده یا از اتاق خارج شود، یا مثلاً اتومبیل از کنار پنجره عبور کند پرنده شروع به سوت زدن می کند.

منابع:

https://lafeber.com/pet-birds/species/parrot https://www.omlet.co.uk/guide/parrots/parrot_sounds/sounds/ /

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا