سگ ها

ورم پستان در سگ ها

ورم پستان در سگ ها یا ماستیت، التهاب غده پستانی است. این وضعیت دردناک است و می تواند به سرعت پیشرفت کند. علائم ورم پستان در سگ ها شامل قرمزی و تورم غدد پستانی، کاهش تولید شیر و غیره است. عقیم سازی سگ ماده بهترین راه برای پیشگیری از ورم پستان است. ماستیت یک مشکل شایع در سگ های ماده است که عقیم نشده اند. این وضعیت دردناک است و می تواند به سرعت پیشرفت کند و سگ شما را در معرض خطر آبسه، آسیب بافتی و عفونت های سیستمیک قرار دهد. آگاهی از علائم اولیه ورم پستان در سگ ها می تواند به شما کمک کند در صورت بروز این بیماری، مطمئن شوید که سگ شما به سرعت درمان می شود.

ماستیت در سگ چیست؟

ماستیت التهاب غده پستانی است. اغلب در سگ هایی که به تازگی زایمان کرده اند رخ می دهد، اما می تواند در سگ هایی که حاملگی کاذب (بارداری کاذب) را تجربه می کنند نیز رخ دهد. ورم پستان می تواند در یک یا چند غده پستانی ایجاد شود و ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد. اما ورم پستان معمولاً به عنوان حاد، مزمن یا تحت بالینی طبقه بندی می شود.

 1. حاد یک شروع ناگهانی دارد و اغلب با علائم بالینی واضح، مانند غده پستانی که به وضوح متورم و دردناک است، ظاهر می شود.
 2. مزمن در ابتدا ظریف تر است و علائم ممکن است در ابتدا خفیف بوده و با گذشت زمان بدتر شوند.
 3. ورم پستان تحت بالینی اغلب بدون علامت است، به این معنی که هیچ نشانه ای وجود ندارد، و ممکن است تنها زمانی تشخیص داده شود که توله های مادر نتوانند با سرعت طبیعی رشد کنند.

علائم ماستیت در سگ ها

ورم پستان در سگ ها || دام و پت

سگ هایی که از ورم پستان حاد یا مزمن رنج می برند ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کنند:

 • تب
 • استفراغ
 • کاهش اشتها
 • بی حالی حیوان
 • کاهش تولید شیر
 • رشد ضعیف و کاهش وزن در توله سگ ها
 • زخم، آبسه یا نواحی قانقاریا در بافت پستانی
 • غدد پستانی که تغییر رنگ داده یا کبود به نظر می رسند.
 • غدد پستانی که در لمس قرمز، متورم، دردناک یا گرم هستند.
 • ترشح از غده پستانی که ممکن است تغییر رنگ یا خونی باشد.

سگ های مبتلا به ورم پستان تحت بالینی اغلب بدون علامت هستند و ممکن است علیرغم التهاب در بافت پستانی به احساس و عملکرد طبیعی خود ادامه دهند.

مسمومیت با شکلات در سگ کشنده است؟

سگ ها چگونه به ماستیت مبتلا می شوند؟

ماستیت می تواند با یا بدون عفونت رخ دهد. در مواردی که ورم پستان به دلیل عفونت ایجاد می شود، باکتری ها با بالا رفتن از مجاری پستانک وارد غده پستانی می شوند. ضربه به نوک سینه ها یا بافت پستانی یا زندگی در یک محیط غیربهداشتی ممکن است خطر ابتلا به عفونت های پستانی را افزایش دهد. در موارد نادر، عفونت های قارچی منجر به ورم پستان گزارش شده است.

موارد غیر عفونی ورم پستان می تواند ثانویه به گالاکتوستاز یا عدم جریان شیر ایجاد شود. این بیشتر در سگ های مادر بعد از از شیر گرفتن یا زمانی که توله ها می میرند و سگ مادر دیگر شیر می دهد دیده می شود. همچنین اگر توله ها از همه غدد به طور یکسان شیر نخورند یا اگر یک ناهنجاری مانع از جریان شیر از یک غده خاص شود، گالاکتوستاز نیز رخ می دهد.

ورم پستان در سگ هایی که به تازگی زایمان کرده اند شایع تر است، اما می تواند در سگ هایی که هرگز باردار نشده اند نیز رخ دهد. سگ های ماده عقیم نشده ممکن است حاملگی کاذب یا حاملگی کاذب را تجربه کنند که در آن علائم بارداری مانند رشد پستان و شیردهی، بدون اینکه واقعاً باردار باشند، بروز می کنند.

سگ هایی که حاملگی کاذب را تجربه می کنند، ممکن است از طریق مکانیسم های مشابه سگ های باردار به ورم پستان مبتلا شوند.

ماستیت در سگ چگونه تشخیص داده می شود؟

ورم پستان در سگ ها || دام و پت

اگر شک دارید که سگ شما ممکن است ورم پستان داشته باشد، باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید. ماستیت می تواند به سرعت بدتر شود، بنابراین تشخیص سریع برای اطمینان از بهترین نتیجه ضروری است. دامپزشک شما احتمالاً برخی یا همه آزمایش های زیر را برای تأیید تشخیص توصیه می کند:

معاینه ی جسمی. دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل از سگ شما انجام می دهد، از جمله لمس غدد پستانی و نمونه برداری از شیر.

آزمایش خون. دامپزشک شما ممکن است انجام شمارش کامل خون و پانل بیوشیمی را برای بررسی علائم التهاب و عفونت توصیه کند. همچنین ممکن است آزمایش خون برای جستجوی شرایط پزشکی زمینه ای که ممکن است سگ شما را مستعد ابتلا به ورم پستان کرده باشد، توصیه شود.

سیتولوژی شیر. دامپزشک شما نمونه ای از شیر سگ شما را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا انواع سلول های موجود در نمونه را ارزیابی کند. این می تواند برای تشخیص التهاب استفاده شود و ممکن است به دامپزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا عفونت وجود دارد یا خیر.

کشت شیر. اگر به علت عفونی ماستیت مشکوک باشید، دامپزشک شما ممکن است نمونه ای از شیر سگ شما را برای کشت به آزمایشگاه ارسال کند. این نمونه برای رشد کلنی های باکتری مورد استفاده قرار می گیرد که سپس می توان آنها را شناسایی کرد تا درمان مناسب انتخاب شود.

چرا سگ من کف سفید استفراغ می کند؟

نحوه درمان ورم پستان در سگ ها

ورم پستان در سگ ها || دام و پت

درمان به موقع ماستیت برای کاهش گسترش عفونت و کاهش آسیب به بافت پستانی ضروری است.

اگر سگ شما مبتلا به ورم پستان تشخیص داده شود، دامپزشک شما ممکن است یک یا چند درمان زیر را توصیه کند:

ضد میکروبی ها

اگر علت عفونی ورم پستان شناسایی شود، داروهای ضد میکروبی برای درمان عفونت تجویز می شود. در حالت ایده آل، داروهای ضد میکروبی بر اساس نتایج کشت شیر ​​انتخاب می شوند. اکثر داروهای ضد میکروبی که در درمان ورم پستان استفاده می شوند به شیر منتقل نمی شوند، بنابراین ادامه شیردهی برای توله ها بی خطر است.

کنترل درد

داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ممکن است برای مدیریت درد و کاهش التهاب در غده پستانی آسیب دیده تجویز شوند.

برگ های کلم

اگرچه ما دقیقاً نمی دانیم چرا و چگونه کار می کنند، برگ های کلم مدت هاست برای درمان غدد پستانی متورم استفاده می شود. استفاده از برگ کلم خام روی غده می تواند التهاب را کاهش دهد و بهبودی پس از ورم پستان را تسریع کند. برگها را می توان با گاز یا بانداژ سبک در جای خود نگه داشت و باید هر چند ساعت یکبار تعویض شود.

شیردوشی دستی

در سگ های پس از زایمان که هنوز به توله ها شیر می دهند، دوشیدن هر چه بیشتر غده آسیب دیده می تواند به شستشوی غده و بهبود جریان خون کمک کند. استفاده از کمپرس گرم قبل از شیردوشی می تواند کمک کننده باشد.

کاهش تحریک

در موارد حاملگی کاذب، یا زمانی که توله سگی برای شیر دادن سگ وجود ندارد، بهتر است اجازه دهید شیر خشک شود. باید از دوشیدن با دست خودداری شود و سگ نباید اجازه دهد نوک سینه های خود را لیس بزند. در برخی موارد، ممکن است دارو برای کاهش تولید شیر تجویز شود.

موارد عفونی شدید ورم پستان در سگ ها، باکتری ها می توانند وارد جریان خون شده و باعث سپسیس شوند و سگ شما را به شدت بیمار کند. در این صورت، ممکن است یک سگ برای چند روز برای تزریق مایعات داخل وریدی، آنتی بیوتیک ها و مراقبت های حمایتی در بیمارستان بستری شود.

عمل جراحي

در موارد نادر، غده پستانی آسیب دیده ممکن است در اثر عفونت و التهاب به حدی آسیب ببیند که باید برداشته شود. اکثر سگ ها پس از جراحی مرتبط با ورم پستان به خوبی بهبود می یابند و می توانند به شیر دادن به توله سگ ها روی سایر غدد سالم ادامه دهند.

هزینه درمان ماستیت در سگ ها

صاحبان حیوانات خانگی باتجه به شدت بیماری می توانند انتظار داشته باشند که حدود 300 تا 800 دلار برای تشخیص و درمان ورم پستان در سگ ها هزینه کنند. موارد شدیدی که نیاز به بستری در بیمارستان یا جراحی دارند، هزینه های اضافی را به همراه خواهند داشت که باتوجه به شدت بیماری ممکن است به هزاران نفر برسد. اکثر موارد ماستیت سگ به درمان سرپایی پاسخ خوبی می دهند.

چرا سگ صداهای عجیبی تولید می کند؟

چگونه از ورم پستان در سگ ها جلوگیری کنیم؟

ورم پستان در سگ ها || دام و پت

مطمئن ترین راه برای پیشگیری از ورم پستان عقیم کردن سگ های ماده برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و حاملگی کاذب است. همچنین عقیم سازی خطر ابتلا به بیماری های جدی دیگر مانند تومورهای پستانی و عفونت های رحمی را کاهش می دهد. سگ های نر باید عقیم شوند تا از ایجاد حاملگی ناخواسته در ماده های عقیم نشده جلوگیری شود.

در ماده های پرورش دهنده، با حفظ محیط بهداشتی برای سگ و توله هایش می توان از ورم پستان پیشگیری کرد. جعبه دستی باید تمیز و خشک نگه داشته شود و هر رختخواب باید مرتباً تعویض شود.

ناخن های توله های شیرده نیز باید کوتاه شود تا از ضربه به نوک سینه های مادر که می تواند منجر به ورم پستان شود، جلوگیری شود. توله ها اغلب به یک پستانک خاص ترجیح می دهند و باید تشویق شوند تا از تمام غدد شیر بخورند تا از جریان خوب شیر اطمینان حاصل کنند و از گالاکتوستاز جلوگیری کنند.

آلرژی سگ و هر آنچه که باید بدانید!

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا