گربه ها

ورم ملتحمه در گربه ها

ورم ملتحمه در گربه ها از علل تا درمان آن

ورم ملتحمه گربه به معنای التهاب ملتحمه است. ملتحمه یک غشاء مخاطی، شبیه به مخاط دهان و بینی است. این غشاء، لایه ای از سلول های اپیتلیال با سلول های ترشح کننده مخاط، کره چشم را می پوشاند و پلک ها را نگه می دارد. گربه ها دارای پلک سوم یا غشای تحریک کننده در گوشه داخلی چشم هستند که توسط ملتحمه چشم پوشیده شده است. در گربه‌های سالم، ملتحمه پلک‌ها به‌راحتی قابل مشاهده نیست و رنگ صورتی کم‌رنگ دارد. هنگامی که ملتحمه رخ می دهد، غشاهای ملتحمه قرمز و متورم می شوند. ورم ملتحمه می تواند یک چشم (یک طرفه) یا هر دو (دو طرفه) را درگیر کند.

علائم بالینی ورم ملتحمه در گربه ها چیست؟

اگر از یک یا هر دو چشم، ترشحات غیرطبیعی (کدر، زرد یا سبز) یا قرمزی غشای ملتحمه اشک یا آبریزش زیاد مشاهده کردید، ممکن است گربه شما به ملتحمه مبتلا شده باشد. همچنین احتمال دارد گربه شما به دلیل ناراحتی یا فتوفوبیا (بی میلی به قرار گرفتن در نور روشن) چشمانش را بسته نگه دارد.

در موارد شدید، بافت ملتحمه یا پلک سوم ممکن است به حدی متورم شود که ممکن است به طور جزئی یا کامل چشم را بپوشاند. اگر گربه شما هر یک از این علائم را نشان داد، باید بلافاصله توسط دامپزشک معاینه شود.

برخی از علل ورم ملتحمه در گربه ها چیست؟

ورم ملتحمه در گربه ها از علل تا درمان آن | دام و پت

شایع ترین علل ورم ملتحمه را می توان به طور تقریبی به دو دسته تقسیم کرد: بیماری های عفونی و شرایط غیر عفونی شامل آلرژی ها، شرایط ارثی و تومورها. ورم ملتحمه همچنین ممکن است علامت ثانویه یک بیماری چشمی دیگر باشد.

علل عفونی ورم ملتحمه

عوامل عفونی مانند باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها شایع ترین علل ورم ملتحمه در گربه ها هستند. در بسیاری از موارد، ویروس هایی مانند رینوتراکئیت ویروسی گربه (FVR) که به عنوان ویروس هرپس گربه یا کلسی ویروس گربه نیز شناخته می شود، علت اولیه التهاب هستند.

عفونت های ویروسی اولیه اغلب با عفونت های باکتریایی ثانویه با انواع باکتری ها از جمله استرپتوکوک ها و استافیلوکوک ها پیچیده می شوند. دو ارگانیسم دیگر، کلامیدوفیلا فلیس و مایکوپلاسما نیز قادر به شروع ورم ملتحمه اولیه هستند.

محرک‌های محیطی، مانند گرد و غبار یا مواد شیمیایی موجود در هوا، می‌توانند باعث ورم ملتحمه شوند، و همچنین قرار گرفتن در معرض برخی گیاهان در فضای باز می‌توانند باعث التهاب ملتحمه شوند. با این حال، شایع ترین علت، عفونت با ویروس هرپس، کلسی ویروس یا یکی از دو باکتری – کلامیدوفیلا یا مایکوپلاسما است. دکتر کرن اضافه می‌کند که ورم ملتحمه در گربه‌هایی که سیستم ایمنی آنها به دلیل عفونت با ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) یا ویروس لوسمی گربه (FeLV) به خطر افتاده است، نسبتاً شایع است .

علل غیر عفونی

کنژونکتیویت نژادهایی مانند ایرانیان، هیمالیاها و سایر نژادهای مو بلند ممکن است با چرخش پلک به نام انتروپیون متولد شوند. هنگامی که مژه ها به طور مداوم روی کره چشم ساییده می شوند، انتروپیون باعث تحریک قرنیه می شود. اجسام خارجی مانند گرد و غبار یا شن ممکن است در داخل پلک ها گیر بیفتند یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی محرک نیز ممکن است باعث شروع ورم ملتحمه شود که منجر به عفونت ثانویه خواهد شد. اعتقاد بر این است که آلرژی یکی از علل شایع ورم ملتحمه است، اما گاهی اوقات تشخیص یا اجتناب از آلرژن های خاص ممکن است دشوار باشد. ورم ملتحمه نیز یکی از علائم شایع تومورهای چشمی است.

ورم ملتحمه چگونه تشخیص داده می شود؟

ورم ملتحمه در گربه ها از علل تا درمان آن | دام و پت

تشخیص موقت ورم ملتحمه پس از اینکه دامپزشک شما شرایطی مانند جسم خارجی در چشم، انسداد مجرای اشک، زخم قرنیه یا آسیب‌های دیگر به چشم را رد کرد، انجام می‌شود.

از آنجایی که عفونت های باکتریایی ثانویه باعث بسیاری از علائم ورم ملتحمه می شوند و از آنجایی که نیاز به کاهش درد و التهاب فوری وجود دارد، درمان معمولاً بر اساس این تشخیص آزمایشی ورم ملتحمه عفونی آغاز می شود. اکثر عفونت های باکتریایی و ویروسی در عرض پنج تا چهارده روز برطرف می شوند. در مواردی که بهبود نمی یابند یا حیوانات خانگی دیگر در معرض خطر عفونت هستند، آزمایشات بیشتر برای تشخیص قطعی انجام خواهد شد.

بر اساس سابقه پزشکی و نتایج معاینه چشم و بافت های اطراف، آزمایش های خاصی انجام خواهد شد.

دامپزشک شما ممکن است تولید اشک و فشار داخل چشم را برای هر چشم اندازه گیری کند. قرنیه ممکن است با رنگ فلورسین رنگ آمیزی شود تا صدمات یا زخم های زیرین قرنیه بررسی شود و خراش ملتحمه یا بیوپسی ممکن است انجام شود و برای آزمایش های تخصصی به آزمایشگاه تشخیصی ارسال شود. برای اطمینان از زهکشی مناسب، مجاری بینی اشکی ممکن است شسته شوند. آزمایش خون برای تعیین اینکه آیا ورم ملتحمه به یک بیماری سیستمیک مربوط است یا خیر انجام خواهد شد.

ورم ملتحمه چگونه درمان می شود؟

رویکرد کلی برای ورم ملتحمه غیر اختصاصی، استفاده از داروهای چشمی حاوی ترکیبی از آنتی بیوتیک های طیف وسیع برای کنترل عفونت باکتریایی ثانویه و داروهای ضد التهابی برای کاهش التهاب است. این داروها به صورت قطره یا پماد برای تزریق به چشم استفاده می شود. درمان محلی ممکن است نیاز به مکمل با تزریق و قرص داشته باشد.

اگر دامپزشک تشخیص خاصی را تایید کند، می توان از یکی از رژیم های درمانی زیر استفاده کرد:

ورم ملتحمه ویروس هرپس

اگرچه این عفونت ها معمولاً خفیف هستند، گربه های بیمار همچنان ناقل ویروس هستند و ممکن است دوباره عود کند و برگردد. برای موارد خفیف ممکن است نیازی به درمان نباشد. اما داروهای ضد ویروسی در موارد شدید یا ضعیف استفاده می شود. L-lysine ممکن است برای ترویج بهبودی استفاده شود و ممکن است برای کل زندگی به عنوان یک محرک ایمنی برای گربه هایی که مشکلات مکرر دارند استفاده شود. در صورت وجود عفونت باکتریایی ثانویه اغلب از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. اینترفرون آلفا ممکن است به عنوان یک محرک سیستم ایمنی استفاده شود.

ورم ملتحمه کلامیدوفیلا یا مایکوپلاسما

گزینه های درمانی برای این وضعیت ممکن است پماد چشمی تتراسایکلین و یا آنتی بیوتیک خوراکی آزیترومایسین باشد.

ورم ملتحمه ائوزینوفیلیک یا آلرژیک

دامپزشک احتمال دارد برای درمان این وضعیت پماد یا قطره کورتیکواستروئید موضعی و یا داروهای موضعی برای توقف یا کاهش واکنش آلرژیک را تجویز کند.

داروهای چشمی برای گربه ها

ورم ملتحمه در گربه ها از علل تا درمان آن | دام و پت

درمان منظم و مکرر در درمان موفقیت آمیز ورم ملتحمه ضروری است. بیشتر قطره های چشمی باید 3 تا 6 بار در روز در شروع درمان تجویز شوند. پمادها ممکن است نیاز به تجویز کمتر داشته باشند، اما ممکن است تجویز آن دشوارتر باشد.

برای استفاده از دارو های چشمی در گربه ها ممکن است به دو نفر نیاز داشته باشید. یک نفر برای نگه داشتن گربه و دیگری برای تجویز داروی چشم، حداقل تا زمانی که ناراحتی و حساسیت چشم کاهش یابد. 1/4 تا 1/2 اینچ (0.6 تا 1.25 سانتی متر) از پماد را به هر چشم بمالید و سپس پلک ها را ببندید تا پماد در سراسر کره چشم آغشته شود.

دارو مایع را می توان مستقیماً روی سطح چشم اعمال کرد. یک یا دو قطره در هر چشم معمولا کافی است. اگر در مورد نحوه دادن دارو به گربه خود تردید دارید، لطفاً از دامپزشک خود بخواهید که روش مناسب را برای شما نشان دهد.

چه زمانی باید منتظر پاسخ باشم؟

به طور معمول در عرض چند روز شاهد بهبود سریع خواهید بود. با این حال، حتی در صورت رفع کامل ورم، درمان را تا پایان دوره تجویزی متوقف نکنید. قطع زودهنگام داروی گربه ممکن است امکان تجدید مجدد عفونت را فراهم کند و دفعات بعدی دفع آن را دشوارتر کند.

پیش آگهی گربه ای که مبتلا به ملتحمه است، چیست؟

ورم ملتحمه در گربه ها از علل تا درمان آن | دام و پت

پیش آگهی بستگی به تشخیص خاص دارد. با برخی از علل غیر عفونی، اگر علت زمینه ای برطرف نشود، ملتحمه عود می کند. برخی از ویروس‌هایی که باعث ورم ملتحمه عفونی می‌شوند غیرقابل درمان هستند و ممکن است به شکل پنهان (به نام حالت ناقل) با شعله‌ور شدن گهگاه، به‌ویژه در دوره‌های استرس یا بیماری، باقی بمانند. هدف درمانی این بیماران کاهش فراوانی و شدت عود از طریق تغذیه بهینه، واکسیناسیون مناسب در برابر علل قابل پیشگیری بیماری و مدیریت پزشکی در صورت نیاز است.

ورم ملتحمه، شایع‌ترین بیماری چشم گربه‌ها، التهاب غشای مخاطی نازک (ملتحمه) است که سطح داخلی پلک‌های گربه را می‌پوشاند و سطح خارجی کره چشم را می‌پوشاند. بسیاری از گربه ها حداقل یک دوره خفیف از این بیماری را در مقطعی از زندگی خود تجربه می کنند. ملتحمه دارای آنتی بادی های خاصی است که ممکن است به حیوان کمک کند تا برخی عفونت های چشمی را دفع کند.

بیشتر دامپزشکان قطره‌های چشمی یا پماد آنتی‌بیوتیکی را برای استفاده سه یا چهار بار در روز به مدت دو تا سه هفته تجویز می‌کنند که در آن زمان ترشحات و سایر علائم باید از بین بروند. همه گربه ها، صرف نظر از نژاد یا جنسیت، مستعد ابتلا به ورم ملتحمه هستند و این وضعیت ارثی نیست. با این حال، سن به وضوح یک عامل تعیین کننده است. ورم ملتحمه می تواند در گربه های مسن این عفونتی است که عمدتاً در حیوانات جوان رخ می‌دهد، و در کاتری‌ها و سایر محیط‌های چند گربه‌ای شایع‌تر است.

منبع
https://vcahospitals.com/know-your-pet/conjunctivitis-in-catshttps://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/conjunctivitis

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا