سگ ها

ورم صورت سگ

ورم صورت سگ

علت ورم صورت سگ باید به طور کامل بررسی و شناسایی و حتما درمان شود. درمان ورم صورت سگ می تواند به بهبودی و کیفیت زندگی حیوان خانگی شما کمک کنند.

وقتی صورت سگ ورم کرده باشد، علت احتمالی آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آلرژی
 • آبسه
 • تومور
 • مشکلات دندانپزشکی

برای تشخیص و برنامه درمانی کامل حیوان خانگی خود همیشه باید از یک دامپزشک حرفه ای مشاوره بگیرید.

آلرژی و ورم صورت سگ

یک واکنش آلرژیک شدید ممکن است منجر به التهاب گلو در یک سگ شود و تنفس طبیعی را برای حیوان خانگی شما دشوار کند. اگر گلو سگ شما ورم داشته باشد، ممکن است لوله تنفس وی قطع شود، که منجر به تغییر رنگ لثه ها و حتی مرگ سگ شما می شود.

علائمی که سگ شما ممکن است نشان دهنده واکنش آلرژیک در سگ ها باشد، عبارتند از:

 • مشکل تنفس
 • ورم کردن صورت
 • لثه بنفش یا آبی
 • از دست دادن هوشیاری

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بلافاصله سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

دامپزشک برای تشخیص علت اصلی بروز علائم سوالاتی را از شما می پرسد. شایع ترین دلایل واکنش آلرژیک در سگ ها، عبارتند از:

 • غذا
 • دارو
 • نیش عنکبوت
 • واکسن (نادر)
 • مواد شیمیایی
 • نیش زنبور عسل

اگر دامپزشک تشخیص دهد که سگ شما واکنش آلرژیک داشته است، گزینه های درمانی ممکن است شامل آنتی هیستامین، آنتی بیوتیک یا استروئید باشد. آنها ممکن است بخواهند آزمایش های پوستی یا خونی انجام دهند و بسته به تشخیص، رژیم غذایی خاصی را برای سگ شما توصیه می کنند.

آبسه و ورم صورت سگ

ورم صورت سگ | دام و پت

وقتی سگی دچار آبسه شود، احتمالاً برای او بسیار دردناک خواهد بود. با سگی که درد دارد همیشه باید با احتیاط رفتار شود.

آبسه در سگ ها می تواند در اثر گزش حیوان یا به دلیل زخم آلوده باشد. برخی از علائم که ممکن است نشان دهنده آبسه سگ باشند، عبارتند از:

 • تب همراه با التهاب
 • بی اشتهایی در سگ
 • ورم یک طرف صورت سگ
 • ورم صورت یا گردن یک سگ به صورت یک طرفه

آبسه نیاز به توجه فوری دامپزشکی دارد. دامپزشک قادر خواهد بود سگ شما را با داروهای ضد التهاب و آنتی بیوتیک معالجه کند. در موارد جدی تر، آبسه ممکن است به تخلیه جراحی نیاز داشته باشد.

مشکلات دندانی و ورم صورت سگ

یکی از دلایل عمده آبسه در سگ ها مشکلات دندانی است. اگر سگ شما دچار شکستگی یا عفونت دندان یا بیماری لثه درمان نشده باشد، احتمال دارد به آبسه های دردناک مبتلا شده است.

وقتی متوجه شدید که اشتهای سگ شما از دست رفته است، ممکن است خوردن آنها برای او بسیار دردناک باشد، به خصوص غذایی که باید گاز گرفته و جویده شود. همراه با تورم صورت یک سگ، درد آبسه ممکن است منجر به افسردگی شود، بنابراین مراقب تغییر در رفتار و روحیه حیوان خانگی خود باشید.

دامپزشک هرگونه دندان آسیب دیده در دهان سگ شما را برداشته و برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند. دامپزشک همچنین ممکن است داروهای ضد التهابی برای کمک به درد ارائه دهد.

برخی از روش های پیشگیری عالی برای کمک به شما در پیشگیری از مشکلات دندان پزشکی در سگ خانگی شما، عبارتند از:

 • دندان های سگ خود را مرتبا مسواک بزنید.
 • وسایل جویدنی و اسباب بازی های دندانپزشکی را در اختیار سگ خود قرار دهید.
 • غذای خشک سگ را نسبت به غذای مرطوب در اولویت قرار دهید.
 • یک رژیم طبیعی کاملاً خام را امتحان کنید.

تومورها و ورم صورت در سگ ها

ورم صورت سگ | دام و پت

تومور در سگ ها می تواند سرطانی یا غیرسرطانی باشد، اما همیشه مهم است که سگ خود را توسط دامپزشک کنترل کنید تا هر گونه تومور احتمالی را تشخیص دهد و آن را از بین ببرد. تومور در دهان یا گلو سگ ممکن است می تواند منجر به بروز ورم صورت در سگ شود.

همچنین برای سگ ها تومورهای مرتبط با سوراخ چشم شناخته شده است، که می تواند باعث برآمدگی چشم شود.

اگر مشاهده کردید که علائم عجیبی در چشم سگ یا اطراف صورت حیوان خانگی شما در حال بروز کردن است، یا سگ به طور طبیعی غذا نمی خورند یا شاهد خونریزی یا بوی نامطبوع در دهان سگ خود هستید، حتما از یک دامپزشک حرفه ای مشاوره بگیرید.

حتی اگر تومور سگ شما خوش خیم باشد، به درمان زودرس نیاز دارد. تومورها از رشد کنترل نشده سلول ها بوجود می آیند و باید از طریق جراحی یا رادیوتراپی برداشته شوند.

علل نادر ورم صورت سگ

برخی دیگر از علل ورم صورت سگ که به ندرت بروز پیدا می کنند، عبارتند از:

استئوپاتی کرانیومندیبولار. این یک بیماری نادر است که می تواند در نژادهای خاص سگ مانند برخی از تریرها، دوبرمن ها، لابرادورها، گریت دان ها و بوکسورها ایجاد شود. این بیماری بیشتر در سگ های جوان 3 تا 10 ماهه بروز  می کند و باعث تورم فک سگ می شود.

علائم مرتبط با آن، از دست دادن اشتها و تب است. هیچ درمانی برای پوکی استخوان کرانیومندیبولار در سگ ها وجود ندارد. هنوز هم، دامپزشک قادر به تسکین درد است تا زمانی که بیماری سگ به ثبات برسد، معمولاً این شرایط وقتی سگ حدود یک سال دارد، رخ می دهد.

سلولیت در سگ. سلولیت این عفونت باکتریایی پوست سگ است. زخم های سوراخ شده یا گزش سگ می تواند باعث ایجاد آن شود. علائم شامل زخم، قرمزی، حساسیت به لمس، تورم و درد است. درمان سلولیت در سگ، معمولاً مخلوطی از شستشوی زخم با مواد ضد عفونی کننده، درمان درد با مسکن و یک دوره آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت است.

درمان تورم صورت در سگ ها

ورم صورت سگ | دام و پت

درمان مناسب تورم صورت در سگ ها معمولاً به علت آن بستگی دارد. قبل از شروع درمان، مهم است که برای مشاوره با دامپزشک خود تماس بگیرید.

واکنش های شدید آلرژیک و عفونت های اساسی ممکن است باعث تورم مجاری تنفسی و مانع تنفس شود. این یک وضعیت اضطراری است. سریعاً به نزدیکترین دامپزشک مراجعه کنید.

واکنش های آلرژیک خفیف تا متوسط ممکن است در خانه با استفاده از دارو قابل درمان باشد. اگر سگ شما به طور طبیعی نفس بکشد و نسبتاً طبیعی عمل کند (نه بیشتر از اندکی بی حالی)، واکنشی خفیف تا متوسط ​​در نظر گرفته می شود.

در این موارد، دامپزشک شما ممکن است تجویز داروی آنتی هیستامین بدون نسخه را توصیه کند. اگر به دلایل دیگری (یا دلایل ناشناخته) صورت سگ شما متورم شده است، دامپزشک بر اساس تشخیص، درمان را توصیه می کند.

تورم صورت به دلیل مشکلات دندانی یا دهان ممکن است نیاز به کار حرفه ای دندانپزشکی داشته باشد. قبل از بیهوشی و تمیز کردن و معاینه کامل دندان، سگ اغلب ابتدا با آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهاب درمان می شود. اشعه ایکس دندان ممکن است در حالی که سگ شما تحت بیهوشی است انجام شود. بسته به علت، ممکن است حیوان خانگی شم نیاز به کشیدن دندان یا انجام نوع دیگری از جراحی دهان داشته باشد.

اگر ضربه ای به صورت یا سر وارد شده باشد، درمان بستگی به شدت آسیب دارد. برای تعیین شدت اشعه ایکس ممکن است لازم باشد. با ارائه هر گونه کمک اولیه که لازم است شروع کرده، سپس بلافاصله به دامپزشک مشورت کنید. درمان اغلب شامل آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهاب و مراقبت های حمایتی است. آسیب های جدی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. گزش مار با مراقبت های حمایتی و گاهی اوقات آنتینین (در صورت موجود بودن و ضروری بودن) درمان می شود.

درمان سرطان

اگر دامپزشک شما به تومور و یا سرطان مشکوک شود، برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایش بیشتر نیاز است. دامپزشک ممکن است آزمایش خون، اشعه ایکس و آزمایش خود تومور را توصیه کند (معمولاً یک آسپیرات سوزنی خوب یا بیوپسی برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپی به یک آسیب شناس ارسال می شود). درمان بستگی به تشخیص دارد. سرطان ممکن است نیاز به درمان با شیمی درمانی، پرتودرمانی و یا جراحی داشته باشد.

نحوه جلوگیری از تورم صورت در سگ ها

ورم صورت سگ | دام و پت

اگر می دانید سگ شما حساسیت دارد، سعی کنید میزان تماس با مواد حساسیت زا را به حداقل برسانید. در صورت تأیید دامپزشک، از داروهای آنتی هیستامین به عنوان پیشگیری استفاده کنید.

اگر سگ شما واکنش واکسن شناخته شده است، اطمینان حاصل کنید که دامپزشک می تواند سگ شما را از قبل معالجه کند و واکنش را به حداقل برسانید.

اگر مشاهده کردید که سگ شما توسط حشرات گزیده شده است، بلافاصله با یک آنتی هیستامین درمان کنید (در این مورد از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید). یک روال مراقبت از دندان برای سگ خود شروع کنید و به آن پایبند باشید. سگ شما بسیار کمتر دچار مشکل دندانی می شود.

همیشه نمی توان از بروز ضربه جلوگیری کرد، اما به طور کلی می توانید اقداماتی برای ایمن نگه داشتن سگ خود انجام دهید . اجازه ندهید سگ شما در مناطق غیر حصارکشی آزاد پرسه بزند. بر تعاملات با سایر حیوانات نظارت کنید تا بتوانید از دعوا جلوگیری کنید. در صورت بروز هر نوع ضربه، بلافاصله سگ خود را به دامپزشك ببرید.

در واقع نمی توان از تومور و سرطان جلوگیری کرد. با این حال، اقدامات اولیه می تواند آسیب وارد شده را به حداقل برساند. اگر مشاهده کردید که سگ شما صورت متورم دارد، مهم است که فوراً اقدام کنید.

سخن آخر

هنگامی که صورت سگ شما متورم شده است، باید حتما به دنبال درمان وضعیت حیوان خانگی خود باشید. بیشترین کاری که باید در چنین مواردی انجام دهید این است که زخم های واضح را با دقت تمیز کرده و به بهترین وجه برای جلوگیری از آلوده شدن بیشتر به آنها بپوشانید و برای مشاوره بیشتر با دامپزشک تماس بگیرید.

وقتی با چنین علائم قابل مشاهده ای روبرو شوید، می توانید به راحتی خودتان تشخیص دهید. هنوز هم معقول ترین گزینه برای امنیت و راحتی حیوان خانگی شما این است که با یک دامپزشک مشورت کنید. می توانید مسائل جدی بهداشتی را در اوایل بیماری تشخیص دهید. مطمئن باشید، مشاوره با یک دامپزشک، آسانتر و هم هزینه تر از فاجعه ای است که احتمال دارد برای حیوان خانگی شما رخ دهد.

منابع:

https://topdogtips.com/dog-has-swollen-face/

https://www.thesprucepets.com/facial-swelling-in-dogs-4685730

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا