پرنده ها

برنامه واکسیناسیون کبوتر

برنامه واکسیناسیون کبوتر

درباره برنامه واکسیناسیون کبوتر، نظرات مختلفی وجود دارد. صاحبان کبوترها سوالات زیادی درباره واکسیناسیون این پرندگان می پرسند. این سوالات ممکن است در مورد چگونگی و چرایی واکسیناسیون یا عدم واکسیناسیون باشند.

در سال های اخیر، مقالات مختلفی در مجلات مختلف مربوط به کبوترها در مورد واکسیناسیون این پرندگان منتشر شده است. در این مقاله می توانید خلاصه ای ارزشمند درباره واکسیناسیون کبوتر‌‌ها مطالعه کنید. با توجه به این که نظرات مختلفی درباره واکسن های کبوترها، در حال حاضر در میان دامپزشکان وجود دارد، باید پیش از تزریق واکسن با یک‌ دامپزشک با تجربه و حرفه ای تماس بگیرید.

دامپزشکانی هستند که واکسن حاوی میکروب های زنده را توصیه می کنند. در حالی که دیگران می گویند باید از واکسن های حاوی میکروب های کشته شده استفاده شود.

همچنین بهتر است برای انتخاب یک واکسن خوب، ابتدا نژاد کبوترتان‌ را نیز به دامپزشک بگویید. مطمئن باشید که دامپزشک اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد. می توانید به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری، با یک دامپزشک مشورت کنید.

همچنین، برخی از دامپزشکان توصیه می کنند که بهتر است برخی از واکسن ها را به صورت ترکیبی به کبوتر‌‌ها تزریق کنید. با این وجود بعضی دیگر از دامپزشکان اعتقاد دارند که نباید از ترکیب دو واکسن برای ایمنی زایی کبوتر‌‌ها استفاده شود.

به طور خلاصه، به نظر می رسد نظرات موجود درباره واکسیناسیون کبوتر، مختلف است. صاحبان کبوترها سوالات زیادی درباره واکسیناسیون این پرندگان می پرسند. این سوالات ممکن است در مورد چگونگی و چرایی واکسیناسیون یا عدم واکسیناسیون باشند.

با این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مورد نیازتان را به دست بیاورید. اگر سوالات دیگری نیز دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

انواع برنامه واکسیناسیون کبوتر

برنامه واکسیناسیون کبوتر | دام و پت

باید به این نکته توجه داشته باشید که نسل جدید واکسن های تزریقی که هم اکنون برای مبارزه با کرونا بر روی انسان آزمایش می شوند، در مورد کبوتر‌ها مورد استفاده قرار نخواهد گرفت، زیرا واکسن های کبوتر جزو واکسن های معمولی بوده و واکسن های mRNA آزمایشی نیستند.

به طور کلی، دامپزشکان بین واکسن های حاوی میکروب های زنده و میکروب های کشته شده تفاوت قائل می شوند.

واکسن های حاوی میکروب های زنده معمولاً واکنش ایمنی سخت و جدی تری را نسبت به واکسن های حاوی میکروب های کشته شده در بدن کبوتر نشان می دهند. واکسن های حاوی میکروب های کشته شده معمولاً حاوی به اصطلاح مواد کمکی هستند که به تحریک سیستم ایمنی کمک می کنند.

بدون وجود این مواد کمکی، این واکسن ها معمولاً به حدی خوب عمل نمی کنند که بتوانند ایمنی کافی ایجاد کنند.

اینکه آیا بهتر است از واکسن حاوی میکروب های زنده استفاده شود یا میکروب های کشته شده، بستگی به شرایط محیطی و سلامتی کبوتر دارد و همیشه نمی توان صرفا با بله یا خیر پاسخ داد.

اگر اکنون به واکسن های مختلفی که برای بیماری های خاص موجود است نگاه کنیم، متوجه می شویم که واکسن های مخصوص کبوتر نیز وجود دارند. اما از واکسن های دیگر گونه های جانوری نیز ممکن است در کبوترها استفاده شود. در این صورت انتظار می رود که در کبوتر ایمنی متقابل ایجاد شود.

این بدان معناست که واکسن گونه های جانوری دیگر نیز از کبوتر در برابر ابتلا به بیماری های مختلف محافظت می کنند. به عنوان مثال می توان برخی از واکسن های ضد پارامیکسوویروس، و همچنین واکسن ضد سیرکوویروس مورد استفاده در خوک ها را به کبوتر ها نیز تزریق کرد.

واکسن سیرکوویروس در کبوتر ها

به نظر می رسد که بسیاری از صاحبان کبوتر از وجود این ویروس بی اطلاع هستند. این بیماری در اروپا از حدود سال 2000 شیوع پیدا کرده است. سیرکوویروس، ویروسی است که در سلول های ایمنی بدن مستقر شده و می توانند مقاومت و‌ توانایی بدن کبوترها را در برابر بیماری ها کاهش دهند.

در اثر ابتلا به این ویروس، انواع و اقسام علائم ممکن است رخ دهد. سوالی که مطرح می شود این است که آیا این علائم ناشی از عفونت های دیگری است که در اثر ایجاد آلودگی با سیرکوویروس رخ داده اند یا خود ویروس آن ها را به وجود می آورد. با این حال، بسیاری از کبوترها، با وجود آلودگی به این ویروس، علامتی ندارند و فقط حامل آن هستند.

شدت بروز این عفونت به سن کبوترهای مبتلا بستگی دارد. هرچه سن کبوترهای مبتلا کمتر باشد، علائم آن شدیدتر و آزاردهنده تر خواهد بود. حتی می‌ تواند باعث بروز مرگ شود. همچنین در کبوترهای بزرگ تر، آلودگی با این ویروس می تواند باعث کاهش سطح سیستم ایمنی‌ پرنده شود. در چنین شرایطی، کبوتر نسبت به بسیاری از بیماری ها آسیب پذیر خواهد شد.

اگر این ویروس قبل از واکسیناسیون بر کبوترها تأثیر بگذارد (به عنوان مثال،  آلودگی با روتاویروس یا پارامیکسو اتفاق بیفتد)، پاسخ به این واکسیناسیون ها اغلب ضعیف خواهد بود. این ویروس از آنچه که بسیاری از مردم تصور می کنند، بسیار متنوع است.

در شرایط عادی و بدون وجود استرس، آلودگی با این ویروس نیازی به بروز علائم بالینی ندارد. این امر برخی از دام پزشکان را به این نتیجه می رساند که عفونت کبوتر، چندان مهم نخواهد بود. با این وجود بهتر است به فکر واکسیناسیون و پیشگیری از ابتلا کبوترهایتان به این بیماری شوید‌.

اخیرا یک مقاله علمی ادعا کرده است که تزریق واکسن خوک ها به کبوترها منجر به بروز پاسخ ایمنی در کبوترها می شود. البته این نکته صحیح است که برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این مورد به تحقیقات بیشتری نیاز است. ولی به گفته صاحبان کبوتر، این واکسن بر کبوترها موثر است.

واکسن روتا و پارامیکسوویروس در کبوتر

برنامه واکسیناسیون کبوتر | دام و پت

یک واکسن ترکیبی علیه عفونت های روتا و پارامیکسو بیش از دو سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. تجربه نشان داده است که این واکسن کار خود را به خوبی انجام می دهد. در واقع این واکسن می تواند باعث ایجاد ایمنی قابل قبول در کبوتر شود.

تقریباً همه کسانی که از این واکسن به درستی استفاده می کنند (2 بار واکسیناسیون با فاصله سه هفته بین آنها)، گزارش می دهند که آلودگی با این ویروس دیگر در میان کبوترها اتفاق نمی افتد. این نشان دهنده اثر بخشی قابل قبول این واکسن در ایمنی زایی است.

با توجه به حضور اغلب همزمان سیرکوویروس در بسیاری از موارد آلودگی ویروسی کبوترها، توصیه می شود واکسیناسیون روتاپارامیکسو را پس از 3 هفته تکرار کنید. همچنین، واکسیناسیون مضاعف علیه پارامیکسو به دلیل شیوع احتمالی سیرکوویروس دیگر یک کار تجملی غیر ضروری نیست.

این واکسن تقریبا هیچ عوارضی ندارد. به همین دلیل یک روش ایمن به حساب می آید.

واکسن Paramyxo-Herpes- (Adeno) در کبوتر

ترکیبی از Paramyxo و Herpes، با یا بدون Adeno، به عنوان واکسن پیشگیری کننده، در دسترس است. می توان این واکسن را برای پیشگیری از بروز هرپس، به خصوص در کبوتران جوان، به این پرندگان تزریق کرد.

به طور کلی، برخی از دامپزشکان تزریق این واکسن را به کبوترها، توصیه نمی کنند‌. با این حال در سال های اخیر، بسیاری از صاحبان پرندگان خانگی ادعا کرده اند که با تزریق این واکسن به کبوترهای جوان، در برابر بیماری های ناشی این ویروس ایمنی ایجاد شده است.

نباید انتظار داشته باشید که با تزریق یک دوز واکسن در کبوترتان ایمنی ایجاد کنید. واکسیناسیون با این محصول باید به صورت مضاعف انجام شود. علاوه بر این باد تعدادی از دوزهای این واکسن را در خانه نگه داری کند. زیرا ممکن است در هر زمانی از سال یک یا چند کبوتر به هرپس مبتلا شوند. این واکسن از بروز هرپس پیشگیری می کند.

باید به یاد داشته باشید که این واکسن باید به صورت مضاف تزریق شود. اگر می خواهید تنها یکبار این واکسن را به کبوترتان تزریق کنید، پس بهتر است اصلا این کار را نکنید. تنها با تزریق مضاعف بوده است که تعدادی از صاحبان حیوانات خانگی ادعای ایمنی زایی‌ داشته اند.

واکسن آبله در کبوتر

برنامه واکسیناسیون کبوتر | دام و پت

در سال های اخیر، بیماری آبله در کبوترها به فراوانی دیده شده است. در گذشته، زمانی که هنوز واکسن Ovoperisterin® موجود بود، صاحبان کبوتر هر پنج سال یکبار شاهد شیوع گسترده تر آبله بودند. سپس اکثر صاحبان کبوتر مجدداً به مدت یک یا دو سال واکسیناسیون را ادامه می دادند.

به این‌ ترتیب دوباره یک سپر ایمنی جمعی ایجاد می شد که از کبوترها به خوبی محافظت می کرد. سپس واکسیناسیون اغلب توسط صاحبان کبوترها کنار گذاشته می شد، پس از آن دوباره یک شیوع گسترده پس از دو تا سه سال رخ می داد و همه دوباره واکسیناسیون را شروع می کردند!

واکسن آبله یک واکسن حاوی میکروب های زنده است. صاحبان کبوترها می توانند واکسن را با قلم مو روی قفسه سینه یا ساق پای پرندگان شان بمالند. یا می توان پس از بیرون آوردن چند پر، واکسن را زیر پوست گردن اسپری کرد. هیچ تفاوتی در اثربخشی این دو روش مشاهده نشده است.

واکسن پاراتیفوئید در کبوتر

پاراتیفوئید از موضوعات پر بحث مربوط به سلامتی کبوترها به حساب می آید. آیا کبوترها در برابر این بیماری واکسینه می شوند یا در مقابل این اختلال ایمن نیستند. ممکن است کبوترهایی که به طور مستمر در برابر این بیماری قرار داشته اند، نسبت به آن به شکل طبیعی ایمنی پیدا کنند.

همچنین احتمال این وجود دارد که این اختلال در میان کبوترهای خودتان نیز شیوع پیدا کرده باشد. این توهم که می توان این بیماری را فقط با درمان آنتی بیوتیکی کنترل کرد، واقعاً مربوط به دامپزشکی گذشته است. یک رویکرد پیشگیرانه، یا درمان، مانند واکسیناسیون و یا استفاده از یک داروی طبیعی مانند  PreviSal  می تواند به شما اطمینان‌ بدهد که می توانید به خوبی از عهده این بیماری بر بیایید.

از طرف دیگر، استفاده از درمان های پیشگیرانه منظم علیه پاراتیفوئید می تواند مشکلات بیشتری را برای شما ایجاد کند.

در مورد این بیماری نیز واکسن های حاوی میکروب های زنده و یا کشته شده موجود است. واکسن های حاوی میکروب های زنده به نظر می رسند بهتر باشند. واکسن های حاوی میکروب های کشته شده پس از تزریق مشکلاتی ایجاد می کنند. بنابراین توصیه می کنیم که از واکسن‌ های حاوی میکروب های کشته شده بر علیه پاراتیفوئید استفاده کنید.

بنابراین تزریق واکسن حاوی میکروب های کشته شده فعلی را توصیه نمی کنیم.

سخن آخر

بنابراین واکسن های مختلفی برای پیشگیری از بیماری ها موجود است. در عمل، اکثر واکسن ها رضایت بخش هستند. مهم این است که با توجه به بیماری کبوترهایتان و شرایط سلامتی آن ها، واکسن مناسبی انتخاب کنید‌.

بهترین کار ممکن این است که پیش از انتخاب و تزریق واکسن، با یک دامپزشک تماس بگیرید. او به شما درباره واکسیناسیون کبوترهایتان مشورت خواهد داد. پس از مشورت با دامپزشک، می توانید با خیال راحت واکسن های مناسب را به کبوترهایتان تزریق کنید.

منبع:

https://bonyfarma.com/EN/blog/post/pigeon-vaccines/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا