حیوانات خانگی کوچک

همسترها چقدر عمر می کنند؟

 طول عمر همستر ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از نکاتی که در هنگام خرید همستر به عنوان حیوان خانگی باید به آن دقت کنید، طول عمر این حیوان است و اینکه همسترها چقدر عمر می کنند؟ ما در این مقاله در مورد میانگین طول عمر یک همستر و همچنین کارهایی که می توانید برای کمک به طول عمر این حیوانات انجام دهید، مطالب مفیدی را ارئه می کنیم. همسترها حداکثر 2 الی 3 سال عمر می کند. این رقم میانگین طول عمر همسترها است. با این حال همسترهای زیادی وجود دارند که بیشتر یا کمتر از 3 سال عمر کرده اند.

همستر حیوان بسیار کوچک و آسیب پذیری است. بسیاری از افراد از همستر به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری می کنند. همسترها اغلب ارتباط خوبی با انسان ها دارند.

همسترها دارای نژادهای مختلفی هستند و میانگین طول عمر در نژادهای مختلف همستر متفاوت است. نژاد روبوروسکی طولانی ترین عمر را در میان سایر نژادها دارد. طول عمر این همسترها معمولا تا 4 سال می رسد. برعکس نژاد کوتوله چینی کمترین طول عمر را در میان همسترها دارد. نژاد کوتوله چینی معمولا کمی کمتر از 2 سال عمر می کند.

البته، همسترهایی نیز وجود دارند که دارای طول عمر بیشتری هستند. اما با این حال همسترهایی که در طبیعت زندگی می کنند، با توجه به تعداد زیاد شکارچیانی که دارند، اغلب به اولین تولد خود نمی رسند.

به طور کلی عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند بر سلامت و طول عمر همستر شما تأثیر بگذارد. برخی از این عوامل قابل کنترل هستند، اما کنترل برخی دیگر از عوامل از دست شما خارج است.

چه چیزی بر طول عمر همسترها تأثیر می گذارد؟

مسائل بسیاری گسترده ای وجود دارند که می توانند بر طول عمر همسترها تاثیر بگذارند. برخی از این عوامل مانند استعداد همستر برای ابتلا به انواع بیماری ها یا داشتن یک ژن معیوب، جزء ویژگی های ارثی هستند. در حالیکه برخی دیگر از عوامل مانند کیفیت زندگی به نوع مراقبت صاحب همستر بستگی دارد. همستر خانگی شما با مراقبت بهتر و کیفیت زندگی بالاتر می تواند عمر شادتر و طولانی تری داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که ویژگی‌های ارثی مانند نژاد، ژنتیک و بیماری خارج از کنترل انسان هستند. به عنوان مثال، یک همستر نژاد روبو می تواند تا 4 سال زنده بماند. اما اگر این همستر از نظر ژنتیک مستعد ابتلا به دیابت باشد حداکثر تا 2 سال می تواند زندگی کند. در واقع شما حتی با یک رژیم غذایی فوق العاده دقیق هم نمی توانید به افزایش طول عمر همستر خانگی خود کمک کنید.

انسان به هیچ عنوان نمی تواند ویژگی های ارثی یا ژنتیکی موجودات را تغییر بدهد. دانستن این موضوع که برخی از مسائل خارج از کنترل انسان هستند به شما آرامش می دهد که راحت تر بتوانید با برخی از مسائل یا نگرانی ها کنار بیایید.

بیماری های قابل انتقال از انسان به همستر کدامند؟

ویژگی های ارثی

طول عمر همسترها || همسترها چقدر عمر می کنند؟ || دام و پت

ویژگی های ارثی بسیار زیادی هستند که بر زندگی همستر شما تأثیر می گذارند. 2 مورد از اصلی ترین ویژگی های ارثی عبارتند از:

نژاد همستر

شما می توانید نژاد همستر خود را انتخاب کنید. وقتی به فروشگاه حیوانات خانگی می روید و همه حیوانات موجود را از نزدیک می بینید، احتمالاً باید بین نژادهای مختلف یکی را انتخاب کنید. در مجموع 5 نژاد مختلف از همسترها وجود دارد که می توان از بین آنها نژاد مورد علاقه خود را انتخاب کرد. اگرچه همه فروشگاههای حیوانات خانگی همه 5 نژاد مختلف را ندارند و ممکن است نتوانید هر 5 نژاد را در یک مغازه کنار هم ببینید.

نژادهای مختلف همستر عبارتند از:

سوری. همسترهای نژاد سوری از نظر اندازه جزء بزرگترین همسترها هستند. اندازه این همسترها اغلب به 18سانتی متر نیز می رسد. زیستگاه این همسترها کشور سوریه است. به همین علت به این حیوانات همسترهای سوری نیز گفته می شود. همسترهای سوری زاد و ولد زیادی دارند و هر بار بین 6 تا 10 بچه به دنیا می آورند.

همستر روبوروسکی. این همسترها بسیار کوچکتر از همسترهای سوری هستند. در واقع اندازه این همسترها فقط 5 سانتی متر است.

کوتوله سیبری. نام دیگر کوتوله سیبری، همستر سفید برفی است. همسترهای کوتوله سیبری دارای دم کوتاهی هستند.

همستر کمپل. این همسترها اندازه بسیار کوچکی دارند. طرح بدن همسترهای کمپل با سایر همسترها متفاوت است. این همسترها دارای رنگی طوسی همراه با خطوط مشکی هستند.

همستر کوتوله چینی. زیستگاه اولیه این همسترها چین و مغولستان است. به همین علت به آنها همستر کوتوله چینی گفته می شود. طول عمر متوسط این حیوان خانگی بین 2 تا 3 سال است.

در ژنتیک هر 5 نژاد همستر تفاوت های خاصی وجود دارد. اما با این حال این همسترها از نظر ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند. نژاد و ظاهر همستر تنها چیزی است که در هنگام خرید همستر می توانید آن را مد نظر قرار دهید.

ژن ها و سایر صفات ارثی

طول عمر همسترها || همسترها چقدر عمر می کنند؟ || دام و پت

ویژگی‌های ارثی نیز درست مانند خصوصیات ژنتیکی کاملاً از کنترل شما خارج است. ویژگی های ارثی همستر شما به این بستگی دارد که شما این حیوان خانگی را از کجا تهیه می کنید.

به عنوان مثال شما ممکن است یک همستر را از فروشگاه حیوانات خانگی بخرید. اما در نظر داشته باشید که این فروشگاه نیز همسترها را از جای دیگری می خرد. برخی فروشندگان همسترها را خودشان پرورش می دهند، اما برخی دیگر همسترها را از پرورش دهندگان دیگر خریداری می کنند.

هر کدام از پرورش دهندگان از زاد و ولد همسترها، هدف خاصی را دنبال می کنند. به عنوان مثال هدف برخی از این افراد پرورش همسترهایی با تنوع رنگ بیشتر، یا شاید اندازه های مختلف است. این ویژگی‌ها طبیعتا با ژن‌های خاصی همراه هستند.

احتمالا شما نیز می دانید که مشکلات شنوایی در گربه های سفید بیشتر از سایر گربه ها است. در توضیح این ویژگی باید گفت که گربه های سفید دارای ژنی هستند که این حیوانات را مستعد ابتلا به مشکلات شنوایی می کند. طبیعتا چنین ژن هایی در مورد سایر حیوانات از جمله همسترها نیز وجود دارد.

بنابراین ممکن است، همستری که به عنوان حیوان خانگی می خرید به عنوان مثال از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به مشکلات کلیه باشد. این خصوصیات ژنتیکی می تواند طول عمر همسترها را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کوتاه شدن عمر این حیوانات خانگی شود.

با این حال نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که انواع کوتوله همسترها در مقایسه با نژاد سوری، بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند. از طرف دیگر احتمال ابتلا به بیماری اسهال یا دم خیس در نژاد سوری همسترها بسیار بیشتر است.

هر ژنی که همستر شما به ارث می برد، زندگی این حیوان را تحت تاثیر قرار می دهد. اما با این حال مسائل دیگری هم هستند که در طول عمر همسترها تاثیر دارند و شما می توانید به راحتی آنها را کنترل کنید و یا حتی در صورت لزوم تغییر دهید.

چگونه کرم حلقوی در همستر را درمان کنیم؟

عوامل محیطی

برخی مسائل تاثیرگذار در طول عمر همسترها کاملاً به شما بستگی دارد. به عنوان مثال نحوه تغذیه و یا سطح استرس همسترها می تواند تا حد زیادی بر طول عمر این حیوانات تاثیر بگذارد.  با مراقبت کافی از همستر  می توانید به حیوان خانگی خود یک زندگی شاد و طولانی هدیه بدهید. موارد موثر در طول عمر همسترها که بر آنها کنترل دارید، عبارتند از:

رژیم غذایی

رژیم غذایی برای حفظ سلامت و طول عمر همستر شما بسیار مهم است. در واقع این مساله حتی در مورد انسان و سایر حیوانات نیز صدق می کند. آنچه می خوریم تأثیر بیشتری نسبت به آنچه انجام می دهیم دارد. به همین دلیل است که غذای همستر شما باید یک خوراک باکیفیت باشد و سطح سلامت این حیوان را افزایش دهد.

مطمئنا برخی غذاها برای سلامت همستر شما مفید نیستند. بنابراین باید از لسیت غذاهای مفید و غیر مفید برای حیوان خانگی خود اطلاعات کافی داشته باشید.

همسترها به طور کلی می توانند تقریبا هر چیزی را بخورند. به عنوان مثال شما می توانید به همستر خانگی خود میوه، سبزیجات، آجیل، بادام زمینی، برخی از انواع گوشت و حتی نان بدهید!

خطر دیابت در همستر کوتوله

به خاطر داشته باشید که همسترهای نژاد کوتوله از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به دیابت هستند. بنابراین این حیوانات را از خوردن غذاهای شیرین مانند میوه ها و برخی سبزیجات دور نگه دارید.  زیرا مصرف مواد غذایی شیرین احتمال ابتلا این حیوانات به دیابت را افزایش می دهد.

همچنین اگر برای همستر خود غذاهای آماده و تجاری می خرید، به یاد داشته باشید که به همستر خود بیش از حد غذا ندهید. غذا دادن زیاد باعث چاق شدن، کم تحرکی و در نتیجه به خطر افتادن سلامت همستر خانگی شما می شود.

یک وعده غذایی سالم شامل روزانه 2 قاشق چایخوری غذای خشک برای یک همستر سوری و یک قاشق چایخوری برای همستر کوتوله چینی است. یک همستر سوری جثه ای دو برابر یک کوتوله چینی دارد. همسترها دوست دارند غذای خود را ذخیره کنند.

به عنوان مثال ممکن است  شما مقداری غذا در اختیار همستر قرار بدهید. اگر نیم ساعت دیگر به قفس همستر خود نگاه کنید متوجه می شوید که هیچ اثری از غذا وجود ندارد. در صورت مشاهده این صحنه نگران نشوید. زیرا همسترها از  روی غریزه عادت دارند که غذای خود را ذخیره کنند. همستر چند ساعت بعد در هنگام احساس گرسنگی، غذایی که در دهانش ذخیره کرده است، را می خورد.

ورزش

طول عمر همسترها || همسترها چقدر عمر می کنند؟ || دام و پت

همسترها و به خصوص همسترهای جوان در طول زندگی خود به ورزش زیادی نیاز دارند. همسترهای جوان‌ دارای انرژی فوق‌العاده‌ای هستند و می‌خواهند همه چیز را کشف کنند. در نتیجه دوست دارند دائم به اطراف بدوند و همه چیز را بو بکشند.

به همین علت قرار دادن چرخ در داخل قفس برای همسترهای سالم و جوان کاملاً اجباری است. وجود چرخ در داخل قفس باعث می شود همستر تا جایی که پاهای کوچکش رمق دارند، به دویدن ادامه دهد.

همسترها در طبیعت باید همیشه در حال فرار از شکارچی ها باشند. همسترها مجبورند، بدوند تا بتوانند زنده بمانند. به همین دلیل این حیوانات به طور غریزی علاقه زیادی به تحرک و دویدن دارند.

از این گذشته، همسترها جزء حیوانات وحشی هستند و فقط در حدود یک قرن است که از همسترها به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شود. برای کمک به تحرک بیشتر گاهی  همستر خود را از قفس خارج کنید. اجازه بدهید همستر کمی در بیرون از قفس آزادانه بچرخد. دویدن در فضای بیرون از قفس در حکم ورزش برای همسترها است. همستر در بیرون از میله های قفس، فضای بیشتری را برای دویدن در اختیار دارد. همچنین این دویدن بهتر و شدیدتر از دویدن بر روی چرخ معمولی داخل قفس است.

همستری که هیچ گزینه ای برای ورزش ندارد، تحریک پذیر، بیمار و چاق می شود. این کم تحرکی طول عمر مفید همسترها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

چگونه به کاهش وزن همستر کمک کنیم؟

اندازه و تمیزی قفس

قفس همستر باید دارای ابعاد استانداردی باشد. به عنوان مثال یک همستر سوری به قفسی به ابعاد 56 در 32 سانتی متر و ارتفاع حدود 30 سانتی متر نیاز دارد.

این حداقل اندازه برای قفس است، اما با این حال برای راحتی بیشتر همستر خود می توانید قفس بزرگتری تهیه کنید.  با این حال این ابعاد قفس برای نگهداری همسترهای کوتوله چینی که جثه بسیار کوچکی دارند، کاملا مناسب است.

متأسفانه بیشتر قفس‌های موجود در بازار دارای اندازه کوچکی هستند. اغلب سازندگان برای ساخت قفس، حداقل فضای مورد نیاز حیوان خانگی را در نظر می گیرند.

اما با این حال برای حفظ امنیت و سلامت همستر خانگی خود دقت کنید که ارتفاع قفس کاملا استاندارد باشد. زیرا همسترها به پریدن از ارتفاع علاقه زیادی دارند و در صورت زیاد بودن ارتفاع قفس این مساله باعث آسیب به همستر می شود.

همچنین می توانید در داخل قفس همستر چند عدد لوله قرار بدهید. همسترها معمولا جذب فضاهای کوچک و تنگ می شوند. لانه این حیوانات در طبیعت از تونل های زیادی تشکیل شده است. همسترها برای فرار از حمله شکارچیان بیشتر ساعات روز را در داخل تونل های زیرزمینی به سر می برند.

مراقبت های عمومی و استرس

طول عمر همسترها || همسترها چقدر عمر می کنند؟ || دام و پت

غیر از تمام مواردی که در بالا گفته شد، مراقبت کلی شما از همستر نشان می دهد که این حیوان کوچک تا چه حد در خانه شما احساس راحتی می کند.

رعایت محدوده مناسب دما برای حفظ سلامت و راحتی همسترها اهمیت زیادی دارد. بهترین دما برای نگهداری همسترها 20 تا 23 درجه سانتیگراد است. همچنین هرگز قفس همستر را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

اگر احساس می کنید که همستر خانگی تان از شما می‌ترسد، مطمئن باشید که این ترس با تلاش‌های شما به مرور زمان از بین می‌رود. استرس زیاد در همسترها باعث  تندخویی و تحریک پذیری این حیوانات می شود. تا زمانی که منبع استرس را حذف نکنید، کنترل رفتار همستر سخت خواهد بود. متأسفانه بسیاری از مسائل کوچک می توانبد به آسانی باعث استرس در همسترها شوند.

دست زدن به همستر نیز یکی دیگر از عواملی است که می تواند این حیوان کوچک را آشفته کند. با این حال دست زدن به همستر و تاثیر آن در ایجاد استرس بستگی شخصیت همستر شما دارد. اگر همستر احساس استرس کند ممکن است دستان شما را گاز بگیرد.

وقتی همستر شما کاملا اهلی شد، می توانید به راحتی این حیوان خانگی خود را نوازش کنید. اما قبل از آن باید کارهای زیادی را انجام بدهید تا همستر به شما عادت کند.

جفت گیری یا عدم جفت گیری

برخی افراد یک جفت همستر را در کنار هم نگهداری می کنند. اگرچه این کارغیرعادی نیست، اما معمولا انجام آن توصیه نمی شود. در بین نژادهای مختلف، همسترهای کوتوله می توانند به صورت جفت در کنار هم زندگی کنند. اما همسترهایی که به صورت جفت نگهداری می شوند، به یک قفس بسیار بزرگتر نیاز دارند.

همسترها ترجیح می دهند که در تنهایی زندگی کنند. اما با این حال اگر چاره دیگری نداشته باشند می توانند با هم کنار بیایند.

به همین علت همسترهایی که به صورت جفت نگهداری می شوند، ممکن است استرس زیادی را تحمل کنند. این مساله باعث می شود تا در نهایت یکی از  همسترها دیگری را مورد آزار و اذیت قرار دهد.

برخی نژادهای همستر مانند سوری و همچنین کوتوله‌های چینی با هر موجودی که در قفس شان قرار می‌گیرد تا سر حد مرگ مبارزه می‌کنند. برای این همسترها تفاوتی ندارد که این موجود دیگر یک همستر باشد یا یک حیوان دیگر مانند خرگوش.

بنابراین بهترین کاری که می توانید برای همستر خانگی خود انجام دهید این است که این حیوانات را جدا از هم نگهداری کنید. زیرا نگهداری همسترها در کنار هم استرس زیادی را به این حیوانات کوچک و آسیب پذیر وارد می کند. این استرس حتی ممکن است به مرور زمان شدیدتر شود.

یک همستر چه زمانی پیر می شود؟

پیر شدن بخشی جدایی ناپذیر از طبیعت تمام موجودات زنده است. برخی همسترها با افزایش سن نابینا می شوند، برخی دیگر ممکن است زودتر دچار بیماری شوند. اما اغلب همسترها تا پایان عمر، زندگی نسبتا عادی دارند.

وقتی همستر به دو سالگی نزدیک می شود، می توان این حیوان را پیر در نظر گرفت. با این حال در برخی از نژادهای همستر که عمر طولانی دارند، این آستانه را می توان تا حدود 3 سال افزایش داد.

در همسترهای نژاد کوتوله چینی که عمر کوتاه تری دارند و در حدود دو سال زندگی می کند، معمولا یک سالگی آستانه پیری در نظر گرفته می شود.

به طور کلی میانگین سن پیری در همسترها 2 سالگی است. همسترها با رسیدن به سن پیری تحرک خود را از دست می دهند. همچنین موی همسترها به تدریج شروع به ریزش می کند. هرچه همستر به دومین سال تولد خود نزدیک تر می شود، این ریزش مو شدت بیشتری پیدا می کند.

همستر بعد از دو سالگی خیلی بیشتر از قبل می خوابد. موهای دور گوش همستر نقره ای می شوند، و همستر دیگر مانند قبل به خوردن غذا علاقه زیادی نشان نمی دهد.

چرا همسترها دعوا می کنند؟

چرخه زندگی یک همستر

طول عمر همسترها || همسترها چقدر عمر می کنند؟ || دام و پت

نگهداری از یک حیوان خانگی از بدو تولد تا آخرین روزهای زندگی همیشه یک تجربه شگفت انگیز خواهد بود. به خصوص نگهداری از همسترهایی که از مادر متولد می شوند، بسیار دشوار است. حتی با وجود شرایط نگهداری بسیار خوب باز هم بچه همسترها در بیشتر مواقع، نرخ بقای 100 درصدی ندارند. همسترها بر خلاف حیوانات دیگر مادران بسیار بداخلاق و عصبی هستند و در صورت احساس خطر به خوردن بچه های خود متوسل می شوند.

همچنین اگر همستر مادر بداند که بچه اش بیمار یا ضعیف است و نمی تواند به مرحله بزرگسالی برسد، شروع به خوردن نوزادش می کند.

بنابراین بهتر است همستر مادر را همراه با نوزادها به مدت ۲ تا ۳ هفته پس از زایمان در یک محیط آرام و تمیز نگهداری کنید. در طول این مدت فقط برای غذا دان به قفس نزدیک شوید. نگاه کردن زیاد شما به همستر در حین زایمان یا مدت کوتاهی بعد از آن باعث استرس شدید در این حیوان می شود. همچنین به هیچ وجه همسترهای نوزاد را لمس یا نوازش نکنید. بوی دست شما باعث می شود که همستر مادر دیگر نوزادهایش را شیر ندهد و یا حتی نوزادهای خود را بکشد. همچنین بهتر است تمیز کردن قفس را به 3  هفته پس از زایمان موکول کنید.

رژیم غذایی بعد از زایمان

کیفیت رژیم غذایی همستر بعد از زایمان اهمیت زیادی دارد. در واقع همستر ماده ای که زایمان کرده است باید رژیم غذایی با کیفیتی داشته باشد تا بتواند خیلی سریع انرژی خود را به دست بیاورد.

هنگامی که همستر چند هفته اول زندگی خود را پشت سر گذاشت، از شیر گرفته می شود. این مرحله معمولا در حدود 3 الی 4 هفتگی رخ می دهد. در این مرحله، باید نوزادان نر و ماده همستر را از هم جدا کنید. تشخیص نر و ماده بودن همسترها کار نسبتا آسانی است. همسترهای نر در مقایسه با همسترهای ماده بدن کشیده تری دارند. همچنین همسترهای نر دارای بیضه های بزرگی هستند که این ویژگی به تشخیص جنسیت این حیوانات کمک می کند.

علت جدا کردن همسترهای نوزاد این است که این حیوانات حتی در سنین پایین نیز می توانند شروع به تولید مثل کنند. مسلما نگهداری از تعداد زیادی همستر به دلیل نیاز به مکان و غذا برای افراد امکان پذیر نیست. از سویی دیگر همسترهایی که در سنین بسیار پایین جفت گیری می کنند، شانس بسیار کمی برای زنده ماندن دارند.

همسترها اغلب در 3 ماهگی به بلوغ کامل می رسند. همستر در این سن مقدار زیادی انرژی دارد، باید بدود، بالا برود، پنهان شود و به طور کلی هر صدا یا بوی جدیدی را کشف کند.

متابولیسم بدن همستر در حدود 2 سالگی شروع به کند شدن می کند. همستر شما ممکن است بیمار و نابینا شود و یا شاید در آرامش کامل در خواب بمیرد. پیری در همسترها تا حد زیادی مشابه پیری در انسان ها است. برخی از انسان های سالمند در دهه 50 زندگی خود خسته و فرسوده هستند، در حالی که برخی دیگر از سالمندان حتی در دهه 70 سالگی انرژی و جنب و جوش فراوانی دارند.

نگاه کلی به مراقبت از همسترها

به طور کلی نگهداری از هر حیوان خانگی مانند همستر یک تعهد است. همسترها با حیواناتی مانند سگ و گربه تفاوت زیادی دارند و نمی توانند مثل این حیوانات عمر زیادی کنند. در واقع همسترها موجودات کوچک و آسیب پذیری هستند که در طول زندگی کوتاه خود به توجه و مراقبت زیاد شما نیاز دارند.

همسترها موجودات دوست داشتنی هستند و پس از گذشت مدتی درک بهتری از این حیوانات خواهید داشت. اگر از یک همستر نگهداری می کنید موقع رفتن به مسافرت یا ترک طولانی مدت منزل باید نگهداری از همستر خود را به یک فرد مطمئن بسپارید.

همسترها حیوانات بسیار حساسی هستند و به صبر و رسیدگی زیادی نیاز دارند. به عنوان مثال، برخی از افراد برای کودک خود همستر می خرند. در حالیکه یک کودک نمی تواند به خوبی از همستر نگهداری کند. کودکان صبر و حوصله لازم برای مراقبت از یک همستر را ندارند. از سویی دیگر یک همستر در صورت رفتار نادرست گاز می گیرد و این مساله برای کودکانی که از همستر نگهداری می کنند می تواند خطرناک باشد.

در مورد تمیزی قفس، اغلب اوقات تعویض بستر همستر یک بار در هفته اشکالی ندارد. با این حال می توانید زمان آن را تا دو هفته یک بار نیز افزایش بدهید. همسترها حیوانات بسیار تمیزی هستند و هیچ بوی آزاردهنده ای ندارند. فقط ادرار این حیوانات است که اغلب بوی تند و ناخوشایندی دارد. برای رفع این مشکل یک ظرف مخصوص در گوشه قفس قرار بدهید تا همستر از این ظرف برای ادرار کردن استفاده کند. بهترین گزینه برای تهیه بستر همستر، استفاده از براده های نرم چوب است.

علت برآمدگی چشم در همستر چیست؟

منبع
https://firsthamster.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا