حیوانات خانگی کوچک

همستر نر بهتر است یا همستر ماده؟

همستر نر بهتر است یا همستر ماده؟

برای پاسخ به سوال همستر نر بهتر است یا همستر ماده؟ لازم است بدانیم که همسترها، جزو محبوب ترین حیوانات خانگی کوچک برای نگه داری هستند و اولین و بهترین حیوان خانگی برای کودکان به حساب می آیند. معمولاً می توان این جوندگان را نسبتاً راحت نگه داری کرد و موجودات خطرناکی نیستند. انواع بسیاری از همسترها در بازار وجود دارند، اما همستر طلایی و همستر سوری، پر طرفدار ترین همسترهای موجود در بازار حیوانات خانگی ‌هستند.

از آن جا که این گونه ها، یکسان و حتی از یک نژاد هستند، مراقبت از آن ها کاملاً مشابه است. با این وجود، هنوز تفاوت های قابل توجهی بین همسترهای نر و ماده وجود دارد. در حقیقت، شما حتی نمی توانید آن ها را با خیال راحت، در کنار هم نگه دارید.

بر خلاف بسیاری از موجودات، ماده های این گونه کمی بزرگ تر از نرها هستند. اما این تازه شروع کار است. تفاوت های واقعی بین این جوندگان کوچک، در مزاج آن ها است. برای درک بهتر رفتار های مختلفی که همسترهای نر و ماده بروز می دهند، باید هر دو را با دقت بیشتری بررسی کنیم.

شایع ترین علل لرزیدن همستر چیست؟

تفاوت های همستر نر و ماده

همستر نر بهتر است یا همستر ماده؟ | دام و پت

ابتدا به تعدادی از ویژگی های مهم همسترهای ماده اشاره می کنیم.

ویژگی های همستر ماده

طول متوسط یک همستر ماده، 7-8 اینچ و وزن متوسط آن، 4-6 اونس می باشد. همچنین، طول عمر متوسط یک همستر ماده، 18-24 ماه است. همستر ماده نیاز به رعایت نکته بهداشتی خاصی ندارد. علاوه براین، همستر ماده دارای تمایلات سرزمینی است. معمولا، همسترهای ماده قابل کنترل هستند. مزاج آن ها، عموماً دوستانه اما گاهی پرخاشگرانه است.

ویژگی های همستر نر

طول متوسط ​​یک همستر نر بالغ، 6-8 اینچ و وزن متوسط آن، 3-5 اونس است. طول عمر آن ها، به طور معمول 18-24 بوده و نیازهای بهداشتی حداقلی دارند. معمولا، همسترهای نر، از خود رفتار سرزمینی بروز می دهند. همسترهای نر، جوندگانی قابل کنترل هستند. مزاج آن ها ملایم و دوستانه است.

به طور کلی، همسترهای ماده، اغلب بر خلاف بسیاری از گونه های دیگر، بزرگتر از همسترهای نر هستند. اما به نظر می رسد که آن ها نقش های مردانه سنتی را در بخش های دیگر نیز به عهده گرفته اند. با این حال، برخی از ویژگی های خاص در همسترهای ماده وجود دارد که آن ها را از همسترهای نر جدا می کند.

بچه همستر

یک تفاوت بارز بین همسترهای نر و ماده، این است که فقط ماده ها می توانند تولید مثل کنند. اگر می خواهید از همستر خود، بچه همستر تولید کنید، باید یک همستر ماده بخرید. البته، همه افراد قصد پرورش بچه همسترهای خود را ندارند، بنابراین ممکن است حتی این تفاوت را در نظر نگیرند.

تولید بوی خاص

اگر قصد پرورش یک همستر ماده را دارید، باید با عواقب نگه داری از آن کنار بیایید. این موجودات هر چهار روز برای تولید مثل آماده می شوند. در طول این مدت، آن ها بوهایی را منتشر می کنند که بسیاری از افراد، آن را بدبو و ناخوشایند توصیف می کنند. اگر به بوهای مختلف، حساسیت خاصی دارید، این موضوع ممکن است که نگه داری از یک همستر ماده را برای شما ناخوشایند کند.

رسیدگی به همسترهای ماده سخت تر است.

همستر نر بهتر است یا همستر ماده؟ | دام و پت

به طور کلی، پذیرفته شده است که نگه داری از همسترهای ماده دشوار تر است. اثبات شده است که همسترهای ماده، رفتارهای پرخاشگرانه تری از خود نشان می دهند و کنترل آن ها نسبت به نرها دشوارتر است. این نیز درست است که همسترهای ماده، بیشتر از همسترهای نر، رفتار سرزمینی دارند، هرچند هر دو می توانند تمایلات سرزمینی را نشان دهند.

به همین دلیل نمی توانید آن ها را در کنار هم نگه داری کنید. این دو همستر، به احتمال زیاد تا پای جان مبارزه خواهند کرد.

نگه داری و پرورش همسترهای ماده کمی سخت تر از نرها است، به این معنی که اگر می خواهید آن ها را نگه دارید، باید زمان بیشتری را صرف کار با آن ها کنید. این مسئله باعث می شود که آن ها برای کسانی که بی حوصله هستند، انتخاب بدی باشد.

به همین ترتیب، آن ها گزینه نامناسبی برای افرادی هستند که به بو حساس دارند، زیرا هر چهار روز برای تولید مثل آماده می شوند و می توانند بوهای قابل توجهی را تولید کنند.

نگه داری ساده تر همسترهای‌ نر

در اکثر گونه ها، نرها به عنوان موجودات بزرگ تر و غالب شناخته می شوند. اما در مورد همسترها اینطور نیست. همسترهای ماده، نه تنها بزرگ تر هستند، بلکه گونه غالب، دارای رفتار سرزمینی و پرخاشگر تر هستند. همسترهای نر، میزان پرخاشگری همستر ماده را از خود بروز نمی دهند. آن ها می توانند دارای رفتار سرزمینی باشند، اگرچه به ندرت به اندازه همسترهای ماده این رفتار را بروز می دهند. به طور مشابه، نرها پرخاشگری چندانی ندارند. همسترهای ماده، اغلب پرخاشگر هستند، اما همسترهای نر به طور کلی آرام و دوستانه تر هستند.

به طور گسترده ای پذیرفته شده است که نگه داری از نرها راحت تر از پرورش همسترهای ماده است. از آن جایی که آن ها کمتر دارای رفتار سرزمینی هستند، احتمالاً وقتی وارد فضای آن ها می شوید تا بتوانید آن ها را کنترل کنید، دفاع یا تهاجمی را مشاهده نخواهید کرد.

نظافت و ریزش احتمالی مو

همستر نر بهتر است یا همستر ماده؟ | دام و پت

همسترهای نر، خز ضخیم تر و پرپشت تری نسبت به ماده ها دارند. اما این موضوع، می تواند تبدیل به یک شمشیر دو لبه شود. اگر خز همستر شما به اندازه کافی رشد کند، برای نگه داری به نظافت منظم نیاز خواهد داشت. ممکن است انتظار نداشته باشید که برای نظافت خز همستر خود وقت بگذارید، اما برای برخی از همسترهای نر، این امر ضروری است.

اما یک مانع دیگر درباره این خز بلندتر وجود دارد. مشابه به انسان، خزهای همسترهای نر اغلب با افزایش سن شروع به نازک شدن می کنند. در نهایت، این می تواند منجر به ریزش کامل مو شود، که می تواند باعث ایجاد یک همستر دارای خز نامنظم و تکه تکه شود.

نرها به طور کلی مهربان تر از همسترهای ماده هستند. اگر می خواهید همستر خود را راحت نگه داری کنید، نرها انتخاب بهتری هستند. آن ها همچنین گزینه بهتری برای کودکان هستند، زیرا به دنبال پرخاشگری یا بروز رفتارهای منطقه ای نیستند. اما توجه داشته باشید که اگر موهای نر به اندازه کافی بلند شوند، مراقبت بیشتری نیاز خواهد داشت.

شایع ترین بیماری های همستر را بشناسید.

تفاوت های مزاجی همستر نر و ماده

مراقبت از همسترهای نر و ماده بسیار شبیه به هم است. بنابراین، تفاوت اصلی که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید کدام را بخرید، در خلق و خوی آن ها است. نرها موجودات دوستانه تری هستند که به نظر می رسد نگه داری از آنها راحت تر است. اگر بدنبال یک حیوان خانگی مناسب برای نوازش هستید، ممکن است همستر نر برای شما مناسب تر باشد.

همسترهای ماده بزرگ تر از نرها هستند، اما تمایلات پرخاشگرانه تری نیز دارند. آن ها به مراتب سرزمینی تر هستند، و ممکن است هنگامی که برای دسترسی به محوطه آن ها دست خود را وارد قفس می کنید، واکنش نشان دهند. رسیدگی به همسترهای ماده سخت تر است و اگر می خواهید با یک همستر ماده کار کنید، به صبر احتیاج دارید.

کدام نژاد همستر برای شما مناسب است؟

هیچ یک از این دو گزینه بد نیستند، اما متفاوت هستند. اگر در حال خرید یک همستر به عنوان اولین حیوان خانگی برای یک کودک هستید، احتمالاً یک نر انتخاب بهتری است. آن ها بیشتر مطیع و دوستانه هستند. به علاوه، کودک شما بسیار راحت تر می تواند یک همستر نر را در آغوش بگیرد، زیرا همستر نر به اندازه همستر ماده سرزمینی یا پرخاشگر نیست.

همسترهای ماده نیز می توانند حیوانات خانگی عالی باشند، اما باید توجه داشته باشید که برای نگه داری از آن ها، کمی صبر بیشتری نیاز است. همچنین ممکن است با تولید بوی بد همراه باشد. البته، اگر می خواهید بچه های کوچک همستر تولید کنید، پس به هر دو جنس نیاز خواهید داشت. فقط به یاد داشته باشید که آن ها را کنار هم نگه ندارید، زیرا منجر به نبرد و وارد شدن آسیب احتمالی به همسترهایتان می شود.

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟

آیا همستر نر بخرم یا یک ماده؟

همستر نر بهتر است یا همستر ماده؟ | دام و پت

بسته به نوع همستر، نر و ماده می توانند کاملاً متفاوت باشند. برای آگاهی از تفاوت های قابل توجه بین همسترهای نر و ماده یک گونه های خاص، ادامه مقاله را بخوانید. در مورد همستر سوری، از نظر خلق و خو، برخی از صاحبان دریافته اند که نرها معمولاً راحت تر پرورش می یابند، در حالی که ماده ها می توانند پر سروصدا و پرخاشگر تر باشند.

از نظر اندازه، ماده های این گونه بزرگتر از نرها هستند، اما هر دو جنس بسیار منزوی و سرزمینی هستند، بنابراین باید در سن حدود پنج هفتگی، به تنهایی نگهداری شوند. شایان ذکر است که برخی از صاحبان گزارش داده اند که همسترهای ماده آنها هر چند روز یکبار به حالت تولید مثل رفته و بویی تولید می کنند.

ممکن است در جنس همستر سوری، تفاوت خلقی وجود داشته باشد، برخلاف همسترهای چینی. برخلاف همسترهای سوری، اکثر مردم گزارش می دهند که هیچ تفاوت عمده ای بین جنس همسترهای چینی وجود ندارد. همچنین تفاوت قابل توجهی در اندازه آن ها وجود ندارد.

تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر قصد دارید این همسترها را در کنار هم نگه دارید، برخی از کارشناسان توصیه می کنند که نرها را در کنار هم نگه دارید تا ماده ها، زیرا به نظر می رسد آنها نسبت به یکدیگر صمیمی تر هستند. در هر صورت، صاحبی که قصد دارد همسترها را کنار هم نگه دارد، باید آماده باشد تا در صورت بروز نزاع، آنها را به طور دائم از هم جدا کند.

سخن آخر

برای خرید یک همستر خانگی، شما باید به نکات متعددی توجه داشته باشید. به عنوان مثال، شما باید ابتدا نژاد همسترتان را مشخص کنید. پس از مشخص کردن نژاد، شما باید جنس همسترتان را تعیین کنید. در اغلب نژادها، همسترهای نر و ماده تفاوت هایی با هم دارند. به همین جهت، ضروری است که پیش از خرید همستر، از ویژگی های آن ها مطلع شوید.

در واقع، شما باید براساس زمان در دسترس، امکانات و شرایط شخصی تان، پس از آشنایی با ویژگی های همسترهای نر و ماده، یکی از آن ها را که برای شما مناسب هستند، انتخاب کنید. در این صورت، شما خواهید توانست که به خوبی از حیوان خانگی تان نگه داری کنید.

خوشحال کردن همستر و راهکارهای عملی آن را یادبگیرید.

منابع:

https://petkeen.com/male-hamster-vs-female-hamster/

https://www.omlet.co.uk/guide/hamsters/should_i_get_a_hamster/male_or_female/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا