گربه ها

هشت دلیل غذا نخوردن  گربه

هشت دلیل غذا نخوردن گربه

هشت دلیل غذا نخوردن گربه شما باعث می شود که گربه دچار مشکل شود. بسیار دیده شده که گربه، ناگهان تصمیم می گیرد دیگراز غذا یا خوراکی  خاصی نخورد. اما گاهی اوقات گربه به یک دلیل محکم تری غذا خوردن را متوقف می کند. شما باید از علل و نگرانی های احتمالی نفرت گربه به غذا آگاه باشید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که می توانید در خانه انجام دهید تا گربه شما اشتهای خود را بازیابد. اما گاهی اوقات به تلاش های دامپزشک نیاز است.

هشت دلیل غذا نخوردن گربه شما || دام وپت

چرا غذا نخوردن گربه شما، مشکل زا است؟

اگر گربه شما احساس خوبی نداشته باشد، ممکن است غذا خوردن را متوقف کند زیرا شاید چیزی در معده یا روده آن گیر کرده است. یا ممکن است گربه شما غذا را دوست نداشته باشد. بیماری یا مشکلی که باعث درد یا ناراحتی شود نیز می تواند منجر به غذا نخوردن گربه شما شود. صرف نظر از دلیل، دست  کشیدن گربه از غذا ، می تواند موجب نگرانی در شما می شود.

اگر گربه چاقی دارید که دست از غذا خوردن کشیده است، می تواند با چند روز بدون غذا بودن، به سرعت به لیپیدوز کبدی مبتلا شود. این بیماری اغلب به عنوان بیماری کبد چرب یا سندرم کبد چرب شناخته می شود و در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد . اطمینان حاصل کنید که گربه شما، به خصوص اگر اضافه وزن داشته باشد، به غذا خوردن ادامه می دهد.

زمانی که فردی به بیماری کبد چرب مبتلا می شود، کبد او بیش از حد تلاش می کند چربی را به انرژی تبدیل کند. چربی اضافی و انباشته شده در اطراف کبد باعث خلل درعملکرد آن و  رنج کشیدن  گربه شما می شود.

در مورد سندرم بچه گربه پژمرده اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بیماری هایی که باعث می شود گربه غذا نخورد:

  • بیماری های تنفسی

مشکلات تنفسی می تواند بر حس بویایی یا تنفس گربه تأثیر بگذارد و منجر به کاهش اشتها شود. بیماری تنفسی فوقانی ممکن است بینی و چشم گربه شما را با ترشح مسدود کند و منجر به از دست دادن موقتی یا کاهش بینایی و بویایی شود. بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی ممکن است ریه های گربه شما را تحت تأثیر قرار دهد و باعث تنفس دشوار شود.

  • بیماری های دستگاه گوارش

مشکلات معده، روده، لوزالمعده و یا سایر قسمت های سیستم گوارشی گربه ممکن است مانع غذا خوردن گربه شود. گربه شما ممکن است استفراغ کرده و در کنار مشکلات گوارشی دچار اسهال یا دل درد شود. اما معمولاً کاهش اشتها یکی از اولین علائم مشکل دستگاه گوارش است.  این مشکلات ممکن شامل : ریفلاکس اسید، تومورها، عدم تعادل باکتریهای روده ، انگل، بیماری روده تحریک پذیر و سایر مشکلات باشد.

بعضی از گربه ها، خوردن مواد غیر خوراکی و ایجاد گلوله مو را دوست دارند. این ها ممکن است در معده یا روده آن ها  گیر کند.  گیر کردن شی خارجی ، به عنوان انسداد شناخته می شود. انسداد اجازه عبور غذا از دستگاه گوارش را نمی دهد. بنابراین ، موجب استفراغ گربه می شود و به احتمال زیاد گربه را از غذا خوردن  باز می دارد. برخی از اجسام خارجی می توانند از طریق استفراغ و اسهال از بدن گربه شما عبور کنند.اما همچنان کمبود اشتها وجود دارد.

  • بیماری دندانی

دندانها و لثه های معیوب یا دردناک می توانند گربه شما را از خوردن غذا بازدارد. بیماری های دندانی شامل: دندان های شکسته و آسیب دیده، لثه های ملتهب شده، آبسه های دندانی  و سایر مشکلات دندانی  که باعث  دهان درد می شوند. درست مثل انسان ها، اگر  دهان گربه ها درد کنند ممکن است مایل به غذا خوردن نباشند. با این وجود، تشخیص مشکلات مربوط به دندان در گربه ممکن است دشوار باشد. دامپزشک برای ارزیابی مشکل نیاز به تزریق مسکن و یا داروی بیهوشی مخوص حیوان خانگی، دارد.

مسائل غذایی که باعث می شود گربه از خوردن دست بکشد:

هشت دلیل غذا نخوردن گربه شما ||دام وپت

  • طعم غذا

گربه ها حیوانات خاصی هستند. بعضی ها، ماهها یا سالها یک طعم غذا می خورند و بعد ناگهان ترجیح می دهند که دیگر از آن غذا نخورند. اما، بعضی اوقات تولیدکنندگان مواد غذایی بدون هیچ گونه علائم مشخصی روی بسته بندی، طعم ومحتوی آن ها را تغییر می دهند و گربه شما متوجه آن می شود و از غذا خوردن سر پیچی می کند.

  • شکل یا ساختارغذا

گربه شما همچنین می تواند به اشکال و ساختار خاصی از غذا حساس باشد. برخی از گربه ها شکل های مثلثی ، برخی دیگر شکل های گرد را دوست دارند و برخی دیگر فقط غذای خشک  وترد یا غذای مرطوب  و کنسروشده می خورند.

اگر به گربه غذای منقضی شده یا فاسد می دهید، ممکن است تمایلی به خوردن آن نداشته باشد. تاریخ انقضا روی غذا را بررسی کنید. یا حداقل آن را بو کنید تا مطمئن شوید که بوی تندی نمی دهد.

اسکوپ غذای خشک

آیا می دانید غذای خشک گربه نیز می تواند کهنه یا فاسد شود؟ اگراز غذا به درستی نگه داری نکنید، ویتامین ها و چربی ها می توانند از بین بروند. غذا را در پاکت اصلی خود نگه دارید. این پاکت ممکن است مواد خاصی داشته باشد و مواد غذایی را به مدت طولانی تری تازه نگه دارد. برای اطمینان از تازگی غذا، پاکت اصلی را در ظرف در بسته قرار داده و در محیط خنک و بدون رطوبت قرار دهید.

در مورد درمان کولیت در گربه ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه گربه خود را وادار به غذا خوردن کنیم

هشت دلیل غذا نخوردن  گربه شما|دام وپت

بسته به دلیلی که گربه شما  دست ازغذا خوردن کشیده است، ممکن است بتوانید  با نوازش کردن ،بچه گربه خود را وادار به غذا خوردن بکنید. با این حال، سریعترین راه برای فهمیدن اینکه آیا دلیل پزشکی برای مشکل بی اشتهای گربه شما وجود دارد، معاینه حیوان خانگی توسط دامپزشک است.

اگر یک بیماری تنفسی فوقانی باعث گرفتگی مجرای تنفسی گربه شما شده باشد  و قادر به بوییدن غذا نباشد، به حیوان خانگی خود کمک کنید تا مجرای بینی خود را پاک کند. گربه خود را به یک حمام بخار ببرید یا اگر می توانید  در سوراخ های بینی او، قطره های آب نمک بریزید. این روش،باعث تخلیه ترشحات بینی می شود و به گربه شما کمک می کند تا به راحتی نفس بکشد و بتواند بار دیگر غذای خود را بو کند.

به غذای مرطوب گربه ناخنک بزنید تا او را وسوسه  به غذا خوردن کنید. غذای سرد و مرطوب یا تن ماهی  را برای چند ثانیه در مایکروویو گرم کنید. یا، غذای بچه گربه کنسرو شده، کنسرو تن ماهی یا مرغ کنسرو شده را به حیوان خانگی خود  بدهید تا اشتهای او باز شود.

برای گربه خود، طعم، ساختار یا شکل غذایی متفاوت انتخاب کنید.

غذا گربه را از ابتدا درست کنید. گربه شما ممکن است تهیه کردن مواد تازه  را در خانه دوست داشته باشد.

بررسی کنید که آیا گربه شما، این طعم جدید غذا را همیشه خورده است. ممکن است اطلاعات روی بسته بندی به عنوان ” طعم جدید و بهبود یافته” ذکر شده باشد. یا ، با شرکت غذا تماس بگیرید و درمورد طعم آن  سوال کنید. شاید لازم باشد یک غذای مورد علاقه جدید برای گربه خود پیدا کنید.

دوز و مقدار ویتامین ها

به گربه خود ویتامین B12 بدهید. این ویتامین اغلب در گربه ای که مشکل گوارشی دارد استفاده  می شود. یک ویتامین بی ضرر و محلول در آب است و به شدت می تواند در  اشتهای گربه شما تاثیر داشته باشد. ترکیبات خوراکی بدون نسخه و مخصوص گربه و همچنین تزریقاتی وجود دارد که دامپزشک شما ممکن است برای گربه شما تجویز کند.

در مورد یبوست در گربه ها، علائم تشخیصی و راهکارهای درمانی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/cat-is-not-eating-4579814

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام گربه من دچار گرما زدگی شد سرش گیج میرفت توی ماشین مونده بود بعد یک ساعت حالش بهتر شد اما الان ۵ ساعته غذا نمیخوره چی کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا