حیوانات خانگی کوچک

نیازهای غذایی در خرگوش ها

نیازهای غذایی در خرگوش ها

نیازهای غذایی در خرگوش ها، بسیار متنوع بوده و در رشد و سلامت این حیوانات خانگی کوچک تاثیر بسیار زیادی دارد. به نحوی که صاحبان این حیوانات خانگی باید برای پیشگیری از بروز بیماری ها، نیاز های غذایی خرگوش خانگی را تامین کنند.

خرگوش ها به مقادیر نسبتاً زیادی از مواد معدنی نیاز دارند. این مواد شامل کلسیم، سدیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم است. خرگوش ها به مواد معدنی فوق برای رشد استخوان ها، متابولیسم انرژی، متابولیسم عضلات، تنظیم خون و انواع نیازهای دیگر احتیاج دارند.

چرا خرگوش ها به کلسیم نیاز دارند؟

خرگوش ها برای ایجاد استخوان به کلسیم نیاز دارند. استخوان ها مخلوطی از کلاژن (یک پروتئین) و کلسیم فسفات هستند (که به سخت شدن استخوان ها کمک می کند). خرگوش در حال رشد، بیشتر از خرگوش بالغ به کلسیم نیاز دارد، زیرا بدن و استخوان آنها هنوز در حال رشد است. اگر خرگوش های ماده باردار باشند به کلسیم بیشتری احتیاج دارند (شیر خرگوش سرشار از کلسیم است).

خرگوش ها برای اهداف دیگری نیز به کلسیم نیاز دارند. کلسیم در انقباض عضلات، لخته شدن خون و تنظیم تعادل الکترولیت ها در بدن نقش دارد.

خرگوش ها می توانند به راحتی کلسیم مورد نیاز بدن شان را تامین کنند. هرچه مقدار بیشتری از کلسیم در رژیم غذایی خرگوش وجود داشته باشد، بدن بیشتر آن را جذب می کند، حتی اگر نیازی به آن نداشته باشد.

وجود کلسیم اضافی در بدن، در طولانی مدت می تواند منجر به مشکلاتی در سلامتی شود. خرگوش ها می توانند به مشکلی معادل سنگ کلیه در انسان مبتلا شوند. التهاب مثانه به همان اندازه سنگ کلیه دردناک است.

به همین دلیل باید مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید رژیم غذایی خرگوش تان کلسیم زیادی نداشته باشد. (به عنوان مثال، یونجه دارای مقدار زیادی کلسیم برای یک خرگوش بالغ است).

چرا خرگوش ها به منیزیم نیاز دارند؟

نیازهای غذایی در خرگوش ها | دام و پت

خرگوش ها به منیزیم احتیاج دارند. زیرا غدد پاراتیروئید آنها به منیزیم نیاز دارند. غدد پاراتیروئید، به استخوان سازی کمک می کنند و از طریق ایجاد هورمون های خاص، میزان کلسیم بدن را کنترل خواهد کرد.

هرچه کلسیم در رژیم غذایی بیشتر باشد، خرگوش به منیزیم بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما کلسیم زیادی دریافت نمی کند.

یکی از نشانه های کمبود منیزیم در بدن خرگوش، جویدن خز بدن خود است. اما این امر می تواند به دلیل کمبود فیبر در رژیم غذایی یا دلایل دیگر مربوط به غیر رژیم غذایی مانند استرس ایجاد شود.

خرگوش ها به مواد معدنی مانند مس، آهن، منگنز، روی، سلنیوم، کبالت و ید برای طیف وسیعی از اهداف مختلف، از جمله تولید خون، رشد، تشکیل مو، تولید آنزیم و متابولیسم انرژی نیاز دارند.

چرا خرگوش ها به مس احتیاج دارند؟

خرگوش ها برای کمک به ساخت مو، کلاژن و تنظیم متابولیسم آهن و ایجاد انرژی به مس نیاز دارند. اگر خرگوش به مقدار کافی مس دسترسی نداشته باشد، ممکن است از کم خونی، درماتیت و مشکلات مغز استخوان رنج ببرند.

چرا خرگوش ها به فسفر احتیاج دارند؟

خرگوش ها برای کمک به ساختن استخوان ها به فسفر در رژیم غذایی خود احتیاج دارند. قسمت عمده استخوان ها از جنس فسفات کلسیم است. به طور کلی، خرگوش در حدود دو سوم تا نصف کلسیم، به فسفر نیاز دارد.

چرا خرگوش ها به سدیم و پتاسیم نیاز دارند؟

برای اطمینان از وجود تعادل بین مایعات در بدن، خرگوش ها به سدیم و پتاسیم نیاز دارند. بدن، مایعات داخل سلولی را با مایعات خارج سلولی متعادل می کنند. سدیم و پتاسیم به عنوان الکترولیت عمل می کنند.

خرگوش ها همچنین برای ایجاد و انتقال سیگنال های عصبی در بدن به پتاسیم و سدیم نیاز دارند. پمپ سدیم-پتاسیم در دیواره سلول، از جمله مناطقی است که در آن به این یون ها نیاز دارد.

چرا خرگوش ها به آهن احتیاج دارند؟

نیازهای غذایی در خرگوش ها | دام و پت

خرگوش ها برای کمک به خون سازی به آهن احتیاج دارند. گلبول های قرمز از هموگلوبین، که یک پروتئین پیچیده متصل به آهن است، تشکیل شده اند.

وقتی خرگوش ها نفس می کشند، اکسیژن وارد ریه های آنها شده و سپس به یون آهن موجود در هموگلوبین متصل می شود. سپس خون اکسیژن دار در بدن گردش می کند تا سلول ها از اکسیژن آن استفاده کنند.

اگر خرگوش به اندازه کافی آهن دریافت نکند، ممکن است به کم خونی مبتلا شود. در این حالت خرگوش احتمال دارد بی حال یا ضعیف شود.

سایر بیماری ها و شرایط نیز می تواند باعث کم خونی شود، بنابراین اگر به کم خونی خرگوش خود مشکوک هستید، به دامپزشک مراجعه کنید. مقدار طبیعی آهن در خون خرگوش 40- 33 میلی گرم در لیتر است.

چرا خرگوش ها به منگنز، روی، ید، کبالت و سلنیوم نیاز دارند؟

خرگوش ها به دلایل مختلف به مواد معدنی منگنز، روی، ید و سلنیوم نیاز دارند. بسیاری از آنزیم ها از روی استفاده می کنند. روی همچنین در تقسیم سلول نقش دارد. اسیدهای آمینه (عناصر سازنده پروتئین ها) برای پروتئین سازی به منگنز نیاز دارند.

غده تیروئید (که دخیل در تولید انرژی است) به ید احتیاج دارد. بدون ید، غده تیروئید برای تلاش برای جبران ید بدن، بزرگتر می شود، که به این اختلال گواتر می گویند.

خرگوش ها به مقادیر بسیار کمی سلنیوم نیاز دارند. اکثر پستانداران از سلنیوم برای دفع پراکسیدهای op (ترکیبات رادیکال آزاد که از محصولات جانبی بدن هستند) استفاده می کنند که در غیر این صورت به سلول ها آسیب می رساند. اما خرگوش بیشتر از ویتامین E برای این کار استفاده می کنند. خرگوش برای تولید ویتامین B 12 به کبالت نیاز دارند.

چرا خرگوش ها به ویتامین A نیاز دارند؟

نیازهای غذایی در خرگوش ها | دام و پت

خرگوش ها برای سالم نگه داشتن بدن خود به ویتامین A (ویتامینی محلول در چربی، که رتینول نیز نامیده می شود) نیاز دارند. این ویتامین برای سلامتی پوست و سیستم ایمنی بدن آنها مهم است. خرگوش ها همچنین از ویتامین A برای سالم نگه داشتن چشم و توانایی دیدن در نور ضعیف استفاده می کنند. بدن خرگوش نمی تواند ویتامین A تولید کند، بنابراین باید در غذای خود این ویتامین را داشته باشد.

مواد غذایی حاوی ویتامین A شامل سبزیجات تیره، سبز و برگ دار است. چمن و یونجه نیز حاوی ویتامین A هستند (هر چه یونجه خشک تر باشد، احتمال از بین رفتن مقداری از آن بیشتر است).

چرا خرگوش ها به ویتامین D احتیاج دارند؟

این ویتامین نحوه جذب کلسیم و فسفر را کنترل می کند. خرگوش از این دو ماده برای رشد استخوان استفاده می کند. با این حال، خرگوش ها از نظر استفاده از ویتامین D با سایر پستانداران تفاوت دارند زیرا در نحوه تجزیه کلسیم منحصر به فرد عمل می کنند. خرگوش ها می توانند ویتامین D را از طریق یونجه و از طریق نور خورشید دریافت کنند.

اکثر پستانداران به پروتئین حاملی نیاز دارند که به کلسیم متصل شود. ویتامین D به ساخت این پروتئین کمک می کند. اما خرگوش ها متفاوت هستند. آنها به این پروتئین احتیاج ندارند، اما کلسیم موجود در رژیم غذایی را بسیار کارآمد جذب می کنند.

بنابراین ضروری است که مطمئن شوید کلسیم اضافی در بدن خرگوش وجود نداشته باشد. کلسیم اضافی مشکلات گوناگونی در سلامتی خرگوش ایجاد می کند.

اگر رژیم غذایی کلسیم کافی نداشته باشد، ویتامین D به افزایش جذب کلسیم از غذا کمک می کند.

ویتامین D همچنین جذب فسفر را کنترل می کند. یک جز سازنده اصلی استخوان ها فسفات کلسیم است، بنابراین ویتامین D برای رشد مناسب استخوان حیاتی است.

شما می توانید از دو طریق مطمئن شوید که بدن خرگوش شما به اندازه کافی ویتامین D دارد:

  • اولا، بعضی از غذاها حاوی ویتامین D هستند. غذای اصلی، یونجه است که همیشه باید قسمت اصلی رژیم غذایی خرگوش باشد. چمن حاوی ارگوسترول است و وقتی این ماده در آفتاب به صورت یونجه خشک می شود، ارگوسترول به ویتامین D تبدیل می شود.
  • ثانیاً، درست مثل انسان، خرگوش ها نیز می توانند ویتامین D را از نور خورشید دریافت کنند.
توجه!

مصرف بیش از حد ویتامین D در خرگوش ها، می تواند باعث از دست دادن اشتها، اختلال کلیه ها و رگ ها و حرکت ضعیف آنها شود.

به همین دلیل، معمولاً بهتر است از مکمل ویتامین D استفاده نکنید، بلکه باید به طور طبیعی در یک رژیم غذایی متعادل این ویتامین را تامین کنید، مگر اینکه دامپزشک برای خرگوش مکمل ویتامین Dتجویز کند.

چرا خرگوش ها به ویتامین E نیاز دارند؟

خرگوش ها برای سالم نگه داشتن ماهیچه ها و سیستم ایمنی بدن خود به ویتامینE نیاز دارند. بدن آنها (و بدن ما) هنگام تولید انرژی (مثلاً برای حرکت دادن عضلات) مولکول های خطرناکی به نام رادیکال های آزاد تولید می کنند. اگر این رادیکالهای آزاد در بدن باقی بمانند، با سلولهای بدن واکنش نشان می دهند و به آنها آسیب می رسانند. ویتامین E که یک آنتی اکسیدان است، به از بین بردن این رادیکال های آزاد و سالم نگه داشتن سلول های بدن خرگوش کمک می کند.

اگر خرگوش ها ویتامین E کافی دریافت نکنند، دچار مشکل عضلانی می شوند (دیستروفی عضلانی). این موضوع می تواند شامل عضلات قلب آنها نیز شود.

چرا خرگوش ها به ویتامین K احتیاج دارند؟

نیازهای غذایی در خرگوش ها | دام و پت

خرگوش ها برای حفظ توانایی انعقاد خون، به ویتامین K نیاز دارند. بدون ویتامین K، یک زخم کوچک ممکن است باعث خونریزی زیادی شود. خرگوش بیشتر ویتامین K مورد نیاز خود را تولید می کند، اما گاهی اوقات (به عنوان مثال اگر خرگوش باردار باشد) ممکن است به استفاده از مکمل نیاز باشد.

مصرف بیش از حد لازم ویتامین K در خرگوش ها، می تواند کلیه آنها را تحت تأثیر قرار دهد (نفریت).

خرگوش ها به کدام ویتامین ها نیازی ندارند؟

خرگوش ها در غذای خود نیازی به هیچ یک از ویتامین های B ندارند. خرگوش خود می تواند انواع مختلف ویتامین B را تولید کند. علاوه بر آن، خرگوش ها معمولاً در غذای خود به هیچ مقدار ویتامین C (اسید اسکوربیک) نیاز ندارند. آنها می توانند ویتامین C مورد نیاز شان را در کبد تولید کنند.

منبع: https://newrabbitowner.com/what-vitamins-and-minerals-do-rabbits-need/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا